Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 21

  • 38 399
  • 822
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 4 005
В последно време попадам на обяви за продажба на апартаменти, отдавани краткосрочно през платформите. Замислих се, заслужава ли си инвестицията в нещо малко, около НДК и МА примерно, което да бъде отдавано дългосрочно. Колко са наемите в топ център и има ли смисъл да се направи луксозно един маломерен апартамент, при положение, че сградата е стара и без асансьор примерно?

# 511
  • Варна
  • Мнения: 122
Здравейте.

Имали някой в темата, който отдава имота си в краткосрочен наем през платформите букинг и airbnb ?

# 512
  • Мнения: 6 268
Rumkata може да помогне.

# 513
  • Мнения: 12
Здравейте,
Забелязвам че напоследък се обсъжда повече самото отдаване и цените, но се надявам да ми помогнете със съвет. Отдавам апартамент в София под наем като хората живеят там вече две години. От самото начало са супер любезни при всеки разговор, много са доволни, но при възникнал проблем стават ужасно агресивни и изискващи на момента. През този период съм предприела ремонт и подмяна на всички неща (не са много), включително неща които са си абсолютно техен ангажимент (смяна на лунички, паднала дръжка на вратата...) И всичко се е случвало за моя сметка и в рамките на няколко дни след взаимно уточняване на срока и часа. За мен това е ОК защото те са доволни, пък аз съм спокойна за качеството на поддръжката...
От самото начало няколко пъти ме вдигат на пожар че има проблем с Ел. Инсталацията, пуши, мирише и при посещение не се открива нищо. Човекът сподели че го е страх от ток и понеже в сградата имаше късо в един апартамент малко преди те да се нанесат, но те знаят за това и явно много ги е страх. Ние обаче сме сменяли изцяло цялата инсталация на много високо ниво и съответно не изключвам проблем, но като цяло не седя да го чакам.... Та на въпроса.
Днес ми пише сутринта човека че има проблем, пушек, миризма, нямат ток бушоните били за смяна... Те са чужденци и малко трудно върви комуникацията и аз казвам че ще изпратя веднага човек са види какво става, а той оттатък: Ама по-бързо, миризмата е лоша.... Ок! Изключете бушона човек пътува към вас, но все пак не е в съседната врата до час ще е там и ще се види какво, още повече че обясненията не ме улесняват особено. Но тонът му беше сякаш се очаква да реагирам до 10минути? Според вас за подобен род нещо кое е приемливо време за реакция? И дали припирането не е леко излишно, като се вземе предвид че винаги на всичко съм откликвала не сме се бавили повече от ден два и реално няма пожар, техник не може да дойде по-бързо...

# 514
  • София
  • Мнения: 11 408
Оффф, такива бяха първите ни наематели. Не бяха българи. Да не са същите Joy
Хора, крушката не си сменяха, а бяхме оставили нови крушки е така, да си имат.
Все проблеми с тях. И по нощите звъняха. Радвам се, че се отървахме.

# 515
  • Мнения: 28 868
Чужденците са свикнали, както е в чужбина - има си домоуправител, който се занимава с ремонтите и изобщо всичко по апартаментите. Обаче там една, две, три сгради са на един собственик, който назначава домоуправител, който си е като на договор за работа. Та, той им сменя крушки, боядисва, прави дребни ремонти и т.н.

Освен ако наемът не е двоен на пазарния, не бих си причинила подобни емоции.

# 516
  • София
  • Мнения: 5 885
И аз имам лош опит с чужденци наематели. Като малки деца са. Все да си им на главата. Не могат това, не знаят онова. Езикова бариера за трето нещо.
Байгън,,,, Никога повече чужденци не настаняваме.
( те нашите не бяха стока, оставиха ни сметки и си заминаха)  Confused
Иди ги търси в Чужденецията им , хем от Зап Европа дойдоха и с много претенции как хазяина се занимава с всичко. Без такива повече.

# 517
  • София
  • Мнения: 11 408
Нашите решиха да ползват депозита си като последен наем. То ръце бяхме вдигнали от тях, та се съгласихме.
Бяха оставили страшна мръсотия, смрад. Какво бяха правили - не знам. С ММ почти цяла седмица чистихме. Цял месец нямаше измирисване, а прахме дивани, столове - всичко, което можеше да се изпере.
И аз повече чужденци - не. Нашите бяха арменци.

# 518
  • Мнения: 2 740
Какво ли не прави човек за 3-4% годишна печалба Grinning

Ако се поставиш на тяхно място - може да се страхуват че живи ще изгорят или ще запалят апартамента, а ако пък се налага тока да спира за продължително време честичко, това може да им пречи на работата от вкъщи. На кратко - страх за живота или изнервяне, че не могат да си вършат работата. За първото може да е техен проблем, понеже не могат да асимилират риска, но за второто и аз не бих бил на кеф.

# 519
  • Мнения: 14 504
Ако западноевропейци чупят стойки,много би ме било яд.Те знаят колко сторого е там,отделно 2-3депозита и никой не ти ходи след г.за за елементарни неща,или пък,защото си зле с езика.SatisfiedНе е вярно,че всяка сграда си има домоуправител или,че един човек притежава няколко сгради.Не всеки е като Игнат Канеф.Мои роднини в европ.столица се оправят сами.Развали се готварската печка.Пишат имеил на собственика.Казва категорично:купете си,аз ще ви приспадам от наема.Ама няма пазарлъци,няма капризи.Не приема той да купи.Нищо,че всичко си е негово и им дължи уред/обзавеждане с каквото са се съгласили при наемането.Не реагира до 10мин.Може да е на следващият ден,след като си прегледа пощата.При това не е работещ човек.Пенсионер,гледал  сериали в къщата си извън столицата.

# 520
  • Мнения: 6 843
От нашите наемодатели съм чувала и "има ли нужда да ви сменим крушката или можете сами", и "водопроводчикът няма свободен час в следващите десет дни, така че ще стоите без вода в кухнята". На въпроса, няма ли друго решение (друг водопроводчик да речем) получихме отговор "купете си лейка". При последното ми идваше да вдигна телефона аз и да им вдигна скандал. Супер обидно ми стана след като четири години не ги занимавахме с нищо.
Сега се съдят с другите бивши наематели заради някаква фактура, които наемателите смятат за неправомерна. Интересно ми е как ще се развият нещата. Ние подобни проблеми не сме имали.

# 521
  • София
  • Мнения: 15 910
Пак плахо да ви кажа - не обожествявайте чуждестранните наемодатели. Независимо дали са с 1 апарт. или с 3 блока и при тях има измекяри.
От пролетта на 2019 г. дъщеря ми чака наемодателя да реши как да се оправи едната баня. ТОалетната е счупена, но за огледа е замаскирана с 2  дезодорантчета. Като започнаха да чистят - лъсна и не може да се ползва. Плочките са налепени така, че са се издули и падат. Мивката просто е залепена за същите плочки и може да падне, ако детето я докосне докато го къпят. Гаджето и се занимава с ремонти - предложил е план и цена за ремонта и неговата бригада да го извърши. Иска само да се приспадне от наема. Корпорацията мисли и взема решение.  Останалите семейства в блока също имат неуредени ремонти и скрити при огледа дефекти.

# 522
  • Мнения: 12
Благодаря ви,
По стечение на обстоятелствата освен техен наемодател съм и наемател в чужбина и категорично не е така хахаха. За всичко си чакаме с месеци, а сме с агенция. Да нищо не ни е отказано като цяло, но спокойно последния път с две деца, едното новорордено бебе им отне месец и нещо и безбброй напомняния да сменят пералнята....
Аз за това че ги е страх съм ок, ама да кажат ако искат ще им организрам всичко, не съм наистина в ситуация да не ми пука. Освен това съдействайки им знам че се поддържа и влизат мои хора да наглеждат жилището. Хората са много чисти и пазят, но нещата все пак се амортизират, яд ме е просто че така подхождат.... Днес дори се е оказало в крайна сметка че проблема е от няколко дни, а на мен ми се даваше зор да го реша сега веднага. Ми да бяха казали да пратя някой преди да се задълбочи...
За смяната на крушките в интерес на истината човека ме помоли за съдействие че го е страх и не знае кой да извика, не е искал от мен да ги сменям, но не съм за 20лв така че го направих....
Здраве да е, още малко имат и ще си ходят, пък на мен ми се отщя от наематели и май ще продавам Grinning

# 523
  • София
  • Мнения: 5 885
Ти си в чужбина с малки деца и те вдигат на пожар за дребни ремонти? Ами я ги отрежи тези. Мъж крушка го е страх да смени? Да изключи бушона и да смени крушата жена му Grinning. Абе само те занимават, така ми се струва. Не им се връзвай много. Добре, че напускат скоро.

Последна редакция: ср, 28 окт 2020, 09:13 от Cabo San Lucas 40

# 524
  • София
  • Мнения: 156
Аз пък като наемател, звъня на хазяина само за проблеми от изгорял бойлер нагоре. Simple Smile Но той ми е разправял, че предишните му наематели го викали да им сменя крушките, което ми се струва супер странно. Колко пък зор е да смениш една крушка.

Общи условия

Активация на акаунт