Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Машина за хляб - 66 тема

• 7 415
  • 166
  •   1
Отговори
  • Добрич
МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 66-та ТЕМА

В него ще намерите, съвети на майсторите, съвети за козунаците, упътване и инструкции за работа с машините, и други.

РЕЦЕПТИ И СЪВЕТИ:

Каква машина за хляб да изберем - ТЕМА за дискусии

ЧЕТЕТЕ БЛОГОВЕТЕ И ЛИНКОВЕТЕ КЪМ ТОЗИ ПОСТ ПРЕДИ ДА ЗАДАДЕТЕ ВЪПРОС...
АКО НЕ СЕ ОРИЕНТИРАТЕ - ПИТАЙТЕ.
Peace

машина с неръждаемо казанче: https://www.sana-store.com/sana-smart-bread-maker-standard

Последна редакция: чт, 27 авг 2020, 21:03 от bubanka

# 1
Благодаря за темата.
Много съм доволна от моята машина, не купуваме вече хляб.

# 2
Моята не съм я пипала от месеци. Обмислям дали да не я подаря Expressionless

# 3
моята ползвам ежедневно, голямо улеснение е, ако не забравя за 3 часа програма + 1 изстиване Simple Smile

# 4
  • Пловдив
Благодаря и аз новата тема и ние в къщи вече ползваме нашата машина почти ежедневно

# 5
Всеки ден правя хляб. Отскоро използвам бързата програма, много вкусен хляб става.

# 6
О, тази питка Кръфин е наистина много сполучлива. Аз слагам и сирене във фитилите.

# 7
  • до най-прекрасния мъж
О, тази питка Кръфин е наистина много сполучлива. Аз слагам и сирене във фитилите.
На нас ни е любима, правя я много често и се изяжда за часове. Засега само с масло съм я правила, но следващия път ще опитам и със сирене.

# 8
  • Пловдив
моята ползвам ежедневно, голямо улеснение е, ако не забравя за 3 часа програма + 1 изстиване Simple Smile

Аз скъсявам тези 3ч+ като ползвам програма за тесто,при мен е 1,5ч,с Kenwood BM 450 съм,когато свърши програма и тестото е омесено и втасало,изкарвам от машината и слагам във фурната да се пече на 180градуса за половин час-така чакането е само 2ч.,за изстиването нямам алтернатива,чакането си остава.

# 9
Аз имам няколко кратки програми. Това да пека после във фурната ми се вижда неизгодно икономически.

# 10
  • Пловдив
Икономически не знам колко неизгодно е,но практически ми скъсява времето с един час(не живея в кухнята).

# 11
  • Буркина Фасо
и аз залагам на практически изгодното.
с едно по-голямо тесто от машината правя хляб, 1-2 малки питки за бургер или пък някоя багетка.
всичко наведнъж се пече.

# 12
Blue angel, да, и аз съм месила тестото в хлебопекарна за питката-кръфин, която сподели в предната тема Wink.
Рецептата е сполучлива, но аз и добавих и сирене и стана още по-хубава и вкусна Wink.

# 13
Може ли да сложите рецептата на тази питка и тук с обяснения как точно я правите? Заинтригувахте ме.

# 14
  • до най-прекрасния мъж
Може ли да сложите рецептата на тази питка и тук с обяснения как точно я правите? Заинтригувахте ме.
Качвам описание и рецепта. Взета е от темата за хлебопекарните във фейсбук.

Всички продукти без един жълтък и маслото се слагат в пекарната на програма тесто (месене и втасване). Веднага след приключване на програмата, тестото се вади, разточва се на 1 кора около  4-5 мм дебела. Върху нея се реди нарязано на парчета маслото, завива се на фитил и фитилът се срязва по средата по дължина. След което двете части се навиват на охлюви със среза навън и се слагат в подмазана тава един върху друг. Съдът трябва да е по-дълбок и около 20 см в диаметър. Така се получава висока питка. Оставя се да втаса, докато удвои обема си, маже се с жълтъка и се пече на 150-160 градуса до готовност.

Последна редакция: пт, 28 авг 2020, 12:39 от blue.angel

# 15
Благодаря много.

# 16
На коя програма правите тутманик ,аз съм с Тефал

# 17
На коя програма правите тутманик ,аз съм с Тефал
На 3ч00 за обикновен хляб. Аз съм с Taurus.

# 18
Направих тутманик за първи път, много добре се получи,сиренето се разми,въпреки че го сложих едро но нищо, отделно си хапнахме.

Ползвах тази рецепта ✌
https://recepti.gotvach.bg/r-115526-Уникален_тутманик_в_хлебопекарна?p=3

# 19
  • до най-прекрасния мъж
Сиренето винаги се смива, защото пекарната го бърка и го раздробява. Вариант е след като приключи с последното месене, да се извади и примеси на ръка със сирене. И след това да се върне за втасване и печене.

# 20
Да, аз така ще направя.

# 21
Здравейте. Искам да питам това сравнително здрава машина ли е, че четох че се сменявали перки и т.н? Обмислям да купя на майка ми. Вкъщи много се обичат тестените изделия и предполагам ще се ползва често. Та да ми препоръчате и някакви модели без значение цената - ако е да е.

# 22
Здравейте!  Имам   нова  хлебопекарна CROWN CBM-6562. При опит да стартирам програма тръгват само 15 минутната програма за тесто и тази за торта. На останалите отброява време, но не започва да върти...Някой с подобен проблем?

# 23
  • Габрово
Вижте си в упътването дали другите програми не стартират с предварително загряване на продуктите, преди да започне нещо видимо да се случва вече с тях. Най-вероятно е така.

# 24
Вижте си в упътването дали другите програми не стартират с предварително загряване на продуктите, преди да започне нещо видимо да се случва вече с тях. Най-вероятно е така.
В упътването не пише нищо подобно, но да-има предварително загряване. Програмите стартират на 15 минута. Благодаря!

# 25
  • София
Здравейте! Радвам се, че ви намерих Simple Smileю
С лидълска съм, ако има значение.

# 26
  • София
Пускам рецепта за памучен бял хляб. Мнооооого вкусен, но мноооооого бял Simple Smile

Всичко меря с кантарче, че ми е най-лесно:
200гр. мляко
50гр.гореща вода
1ч.л.сол
2ч.л.захар
400гр.брашно(за баница на София мел)
2гр.суха мая за дълга програма, около 4ч. или 5гр. за бърза, при мен е 2ч.

Използвам ето тази мая, много е добра!
https://www.maxlife.bg/zhiva-maya-bez-gluten-125-gr-doves-farm

Ако имам заквасена сметана слагам 50гр. като намалявам млякото с 40гр. става още по-пухкав.

Имам и добра рецепта за козунак, не истински, а такъв в машина, подходящ за закуска. Слагате вечер и нагласяте таймера да е готов за закуска.

# 27
Давай я рецептата за козунака.

# 28
  • София
Давай я рецептата за козунака.

На вилата ми е,  ще взема да объркам пропорцията по памет. Ще пиша Wink

# 29
  • Sofia
Аз правя в хлебопекарната козунака на Пина и пускам програма класически.

# 30
Как процедирате с жива мая? Thinking

# 31

Аз не я втасвам. Направо слагам върху продуктите и пускам програмата.
Не съм писала от години в тази тема. Не знам какво ми щукна. С нова машинка съм, сигурно за това. Simple Smile

# 32
  • Добрич
Ползвам само прясна мая. Троша я в казанчето върху брашното. Съхранявам я на вратата на хладилника.

(Сухата мая също е жива).

# 33
Аз не правя редовно хляб, тъй като не ядем много. По тази причина в хладилника се случва да ми се развали маята. Затова като си купя кубче, го разделям на 4-6 парченца, увивам във фолио и прибирам във фризера. Ако ще правя хляб утре, вадя едно парченце от вечерта да се отпусне.

# 34
В упътването на моята хлебопекарна пише да се ползва само суха мая.

# 35

От години не съм ползвала суха.

# 36
  • Добрич
В книжките на хлебопекарните обикновено рецептите са със суха мая. И моите са така, но това не значи, че не може да се ползва прясна. От 2009 год пека хляб и не купувам. Само първите 2-3 месеца ползвах суха мая. След това единствено прясна.

# 37
  • Габрово
Става си и с двата вида, то все е мая. Каквато съм имала в момента, такава съм слагала, друг е въпросът че при мен това беше предимно суха че не я мисля на колко време е, тя си е добра дори и след срока на годност ако е съхранявана правилно. Понеже дори като правех хляб редовно, това беше примерно един хляб от 700 грама веднъж в седмицата... кубче прясна мая би ми се задържало докато вече не става за нищо. Пробвала съм преди време да разделям и замразявам на малки парченца - занимавка си е и със сухата е по-лесно. А и за малките количества дето се слагат в пекарната, от кубчето като че ли е по-лесно да прекали човек с маята, това по споделени впечатления от приятели които ползват такава.
Иначе си работят и двете, тя машинката няма от къде да "знае" каква мая съм сложила. По навик съм слагала маята от кубче в течностите, ама едва ли пречи особено и върху брашното да е, то си го омесва добре и си го поддържа затоплено да втаса после.

# 38
  • Sofia
Здравейте. Моля, който има TEFAL PF611838, хлебопекарната с багетите да ми помогне да разбера програмите, някои не са ми ясни и как се процедира с тях. Не ми е първата машина, поредната е, но решихме да вземем нея, като по-надеждна. Вчера се опитах да направя малка доза багети и успях да я изключа при поставянето на багетите и стартирам отначало. Прибрах багетите в хладилника да изчакат печенето. А 15 програма Приготвяне на хляб ми е напълно непозната. За Багети, питки, гризини и др. как се процедира за малка доза вчера с опит грешка разбрах, но за голяма доза не ми е ясно. Машината няма и само печене. Предварително благодаря.

Последна редакция: вт, 22 сеп 2020, 08:45 от Ani Ka

# 39
  • София
Ani Ka, мисля, че Програма 15 Приготвяне на хляб на твоята машина е само за печене - "Програмата е ограничена за 10 до 70 минути само, регулируема на стъпки от по 10 минути. Може да бъде
избрана сама и използвана: .... за завършване на изпичането в случай, че електричеството е прекъснало, докато хляба се е приготвял." Тази програма можеш да нагласиш на 60 мин, например, за да изпечеш пълнозърнест хляб от 1500 гр, както аз пека обикновено. Имаш ли ръководство? Ако нямаш, мога да ти пусна тук или на лични.

# 40
Аз съм с Тефал 15 програма е за правене на мармалад, никога не съм правила багети но гледам че се правят на 1 програма. Има избор за 4броя или 8бр като се избира от програмата за 4 броя съответно 750гр или за 8 броя 1,5кг. Не знам коя програма е само за печене не съм пробвала и не мога да открия в книжката да пише такова нещо

# 41
  • София
На пекарната на Ani Ka Програма 19 е за мармалад.

# 42
  • Буркина Фасо
Здравейте. Моля, който има TEFAL PF611838, хлебопекарната с багетите да ми помогне да разбера програмите, някои не са ми ясни и как се процедира с тях. Не ми е първата машина, поредната е, но решихме да вземем нея, като по-надеждна. Вчера се опитах да направя малка доза багети и успях да я изключа при поставянето на багетите и стартирам отначало. Прибрах багетите в хладилника да изчакат печенето. А 15 програма Приготвяне на хляб ми е напълно непозната. За Багети, питки, гризини и др. как се процедира за малка доза вчера с опит грешка разбрах, но за голяма доза не ми е ясно. Машината няма и само печене. Предварително благодаря.

на 5-та страница от Ръководството пише това -   
В тавите за багети:
 -  Не приготвяйте повече от 450 гр. тесто
наведнъж.
 -  Не използвайте повече от 280 гр. брашно и 6
гр. мая за едно приготвяне.

# 43
  • Sofia
Здравейте, от скоро имам хлебопекарна Tefal.  Която и програма да ползвам, долната коричка на хляба е твърде препечена. Аз избирам най-ниската степен за препеченост. Хлябът отгоре е добре, обаче отдолу е доста твърд и прегорял. Дали проблемът е в пекарната ?

# 44
  • Буркина Фасо
дай снимка на разрязан хляб де Smiley

# 45
  • Sofia
дай снимка на разрязан хляб де Smiley

Сега е тъмно и не се получиха добре

# 46
  • София
Здравейте, от скоро имам хлебопекарна Tefal.  Която и програма да ползвам, долната коричка на хляба е твърде препечена. Аз избирам най-ниската степен за препеченост. Хлябът отгоре е добре, обаче отдолу е доста твърд и прегорял. Дали проблемът е в пекарната ?

Нали имате копчета за регулиране на изпичането, нагласете го по ваш вкус.

# 47
  • Sofia

Нали имате копчета за регулиране на изпичането, нагласете го по ваш вкус.

Да, нагласям го на най-слабо изпечена коричка и той пак става много препечен.

# 48
  • Sofia
И при мен е така, но правя малък хляб. Не знам, ако е голям или среден как ще е.

# 49
  • Sofia
Пробвах и малък и среден и голям. Все става такава коричката. Много се чудя от машината ли е или от брашното ?

# 50
  • Добрич
Тефал са всъщност Мулинекс, а те бяха известни с по-дебели кори. Ние обичаме корички и за нас не беше проблем.

# 51
Здравейте, имам нужда от съвет. Преди месец си взех хлебопекарна Tefal pain et tresors. Колкото и да се мъчих не можах да направя хубав хляб в нея. Звънях на Tefal да питам къде греша и заедно с тях стигнахме до извода че хлебопекарната е дефектна. Върнах я и взех Gorenje BM1210BK. С нея също не се получават нещата. Добре си замесва тестото, даже толкова бухва, че излиза извън тавичката и като дойде момента да го пече и тестото пада наполовина и нищо не се получава. Ползвам мая на Йодкер, някаква турска и други пробвах не става. Смених всички брашна на пазара същата работа. Тегля си продуктите, спазвам си стриктно рецептата и не става. Снимала съм какво се получава и рецептата от която го приготвям. Ползвам базовата програма за традиционен бял хляб Basic. Много ще съм ви благодарна ако някой може да даде съвет къде греша. Приемам и рецепти, може нещо там да е проблема. Благодаря предварително.

# 52
  • София
Когато ползвам суха мая, а не квас, за 600 гр брашно слагам една мерителна лъжичка откъм по-малката част, или около една четвърт от съдържанието на пликчето, ако е 11 грама. Мисля, че маята Ви е много, затова се получава така. Но трябва да коментират и експертите от групата, аз не съм от тях Simple Smile

# 53
и водата ми се струва, че е повече от нужното - пробвай с 20-30 мл по-малко за малките хлябове

# 54
Маята е много. Обърни внимание на стайната температура, не трябва да е много студено или много топло. Температурата на водата е също важна и е различна при нормална и при бърза програма. Съветвам те да си прочетеш хубаво книжката на хлебопекарната, ако не си го направила. Странно ми е две хлебопекарни да не правят хляб.

# 55
Маята е прекалено много.
Или програмата е твърде дълга?
Пробвай тази рецепта, никога не съм имала провал с нея, обикновено с мая от лидъл.
Скрит текст:

# 56
  • Буркина Фасо
Здравейте, имам нужда от съвет. Преди месец си взех хлебопекарна Tefal pain et tresors. Колкото и да се мъчих не можах да направя хубав хляб в нея. Звънях на Tefal да питам къде греша и заедно с тях стигнахме до извода че хлебопекарната е дефектна. Върнах я и взех Gorenje BM1210BK. С нея също не се получават нещата. Добре си замесва тестото, даже толкова бухва, че излиза извън тавичката и като дойде момента да го пече и тестото пада наполовина и нищо не се получава. Ползвам мая на Йодкер, някаква турска и други пробвах не става. Смених всички брашна на пазара същата работа. Тегля си продуктите, спазвам си стриктно рецептата и не става. Снимала съм какво се получава и рецептата от която го приготвям. Ползвам базовата програма за традиционен бял хляб Basic. Много ще съм ви благодарна ако някой може да даде съвет къде греша. Приемам и рецепти, може нещо там да е проблема. Благодаря предварително.

Скрит текст:

едно много просто нещо направи - седни до машината и проследи какво се случва. започни с бяло брашно. проследи втасването. не допускай повече от 2 пъти увеличаване на обема на тестото. докато се меси отвори капака и щипни с 2 пръста тестото - не хапе Smiley  не трябва да ти лепне. така ще установиш маята и течността в какви граници са.
на първа страница от темата би трябвало да има линкове към съвети. има и таблица от която може да видиш за евентуален проблем.
направи 1-2 успешни хляба. можеш да направиш снимки и на отделните етапи - месене и втасване.
докато започне печенето се "изключи" от соц.мрежи   rotfImbo

# 57
  • Габрово
За мен тези рецепти не са ОК, то хем маята е много в тях, хем брашното е малко, поне на око изглежда че ще искат още брашно. Ако се пробва с някакви изпитани рецепти, с каквито е пълно и във форума, и по блогове и прочие, сигурна съм че резултатът ще бъде различен. И да се гледа тестото разбира се, че от брашно до брашно може доста голяма разлика да има в поемането на течност.

# 58

Здравей, проблема е само във водата. На 500 гр брашно са нужни до 300 мл течност, а в рецептата за бял хляб водата е дадена да е колкото брашното по 350 мл/гр, това е абсурд. Виж на първа страница в темата каква топка трябва да стане и го пробвай, както ти е писал bongo. Поздрави и успех.

Последна редакция: ср, 30 сеп 2020, 14:11 от bubanka

# 59
  • Буркина Фасо
моме, както се казва - "чети етикета" Smiley
пишеш ,че използваш различни марки мая.  ако прочетеш грамажа написан на пакетчето ще видиш, че има
разлика в грамажа при различните марки. има от 7, 10 и 11 гр. пакетчето. провала ти е в кърпа вързан.
ако използваш първата рецепта за традиционен бял хляб при посочените количества течност ще трябва да
добавиш още брашно. следиш топката и я пощипваш. 3/4 пакетче мая може, но да е на Йоткер (7 гр.). от другите
пакетчета (турската и френската) 3/4 ще е много.
по-добрият вариант според мен е да се добавя брашно отколкото течност.

# 60
Много благодаря за съветите, които ми дадохте. Ясно ми стана, че маята и водата са много, а брашното малко. Ще опитам с дадената рецепта на Second, за което много благодаря. Ще пиша за резултата.

# 61
  • Буркина Фасо
да знаеш, че има разлика и в грамажа на различните ч.л. Smiley

# 62
  • София
Много благодаря за съветите, които ми дадохте. Ясно ми стана, че маята и водата са много, а брашното малко. Ще опитам с дадената рецепта на Second, за което много благодаря. Ще пиша за резултата.

Мнооооого е превтасал хляба, ето и моята бърза рецепта, ако го пускате на програма около 4ч.

315гр. вода, 2ч.л.захар, 1ч.л сол и 600гр. брашно(за баница на София Мел), 3гр. суха мая.

# 63
Много благодаря за съветите на всички. Днес успешно направих хляб най-сетне. Спазвах следните пропорции: вода:брашно 1:3, мая от турската 11гр. наполовина,т.е. 2 ч.л., захар и олио по 2 с.л. Хлябът стана супер. Явно не е от хлебопекарната, а от рецептата в нея. Благодаря още веднъж за отделеното време.

# 64
2 с. л. захар и никаква сол?
хлябът не става ли прекалено сладък?
на 450-500 гр. брашно слагам по 1 ч. л. сол и захар, хлябът става с неутрален вкус

# 65
Мисля, че е много захарта. Вероятно потребителката е пропуснала да пише за солта, едва ли не е сложила. Аз не слагам изобщо захар и хлябът си става чудесен.

# 66
Освен това захарта прехранва маята, което също не е добре. Солта я стабилизира да не се развива прекалено много. Като превтаса тестото, хлябът няма правилна форма (хлътва отгоре) и леко киселее. Препоръчвам следващия път да се намали захарта на 1 супена лъжица и да се добави 1 чаена лъжичка сол.

# 67
За захарта не съм съгласна с вас. Аз слагам както  е в рецептата на книжката 3 големи мерителни лъжици и 🍞 ми става прекрасен. Маята трябва да е по- малко обаче: 1 малка мерителна лъжичка.

# 68
За захарта не съм съгласна с вас. Аз слагам както  е в рецептата на книжката 3 големи мерителни лъжици и 🍞 ми става прекрасен. Маята трябва да е по- малко обаче: 1 малка мерителна лъжичка.
Може ли и грамажа на другите продукти да напишеш?
За мен това е изключително много захар. В момента точно не мога да цитирам рецептата от моята книжка, но захарта дори и при големия грамаж хляб (1кг) не е толкова.

# 69
  • София
Захарта, храни маята, ако обичате като мен да правите хляб с много малко мая, трябва захар.
Аз винаги слагам 2ч. лъжици, перфектно става.

# 70
Вода 350мл, 2 големи мерителни лъжици олио, 480г брашно, 1м.м.лъжичка сол, 3г.м. лъжици захар, 2г.м. лъжици сухо мляко, 1 м.м. лъжичка мая. Ако е на бързата програма слагам 1,5 м.м.лъжичка мая.

# 71
  • Габрово
Въпрос на вкус си е за захарта, предполагам. И при мен за 750г хляб в книжката рецептата беше с три големи лъжици захар. Това на 450г брашно някъде. Ами, не е моето нещо това, то сладко като кифла. Вярно че аз поначало не ям много сладко и усещам сладкия вкус по-силно от повечето хора, ама сладко си беше пък. На някои им харесва, на мен не.
Съответно с времето си модифицирах рецептата с малко повече проби и правех с около 1 чаена лъжичка захар, пак си втасваше чудесно хлябът, с 1 чаена лъжичка суха мая на това количество. Хем правех пълнозърнест, често и с разни семена из него, сравнително тежък спрямо белия хляб.

# 72
Аз също намалих маята.
По книжката на хлебопекарната : 300мл вода, 1 и 1/2 с.л. олио, 450гр брашно, 1 и 1/2ч.л. сол, 1 с.л. захар, 1 и 1/2ч.л. суха мая . Аз промених количеството на захарта (не слагам изобщо) и количеството на маята (слагам 1ч.л.)
Лъжицата е към хлебопекарната, пише, че 1ч.л. е равна на 5мл, а 1с.л. е 15мл.

# 73
2 с. л. захар и никаква сол?
хлябът не става ли прекалено сладък?
на 450-500 гр. брашно слагам по 1 ч. л. сол и захар, хлябът става с неутрален вкус
Да пропуснах да пиша солта 1 1/2 ч.л

# 74
  • Буркина Фасо
Много благодаря за съветите на всички. Днес успешно направих хляб най-сетне. Спазвах следните пропорции: вода:брашно 1:3, мая от турската 11гр. наполовина,т.е. 2 ч.л., захар и олио по 2 с.л. Хлябът стана супер. Явно не е от хлебопекарната, а от рецептата в нея. Благодаря още веднъж за отделеното време.
мой съвет - свикни да използваш грамажа като мерителна единица. ще ти е по-лесно.
1:3  вода-брашно може да означава  100-300 гр., но и 1-3 кг.
половината на 11 гр. (т.е. 5.5 гр)  при мен не са 2 ч.л.  толкова са 11 гр. мая.
ако действам по твоите мерни единици  направо ще се проваля Smiley

пп. доколкото си спомням турската мая Yova сега е 10 гр.  допреди 2 год. беше 11 гр.

# 75
Аз пък не слагам нито захар нито сол в хляба, всичко е въпрос на вкус. А с хляба всичко е точно 😄

# 76
Аз пък ползвам готови пърнозърнести смеси от Лидл и слагам само вода малко зехтин и 500 гр. брашно. Вадя след 3.20 минути и е страхотен.

# 77
  • Варна
с  готови пърнозърнести смеси  не е кефско , губи се творчеството а и е твърде скъпо , той хляба ти става златен Simple SmileSimple SmileSimple Smile
Много се бъркат обемните с тегловните части , много е лесно да се мине на ползване само на обеми защото се отърваваш от всякакви кантари , мерене , разтегляни и то до грамове.Всичко става много по лесно с една чаена чаша и една чаена лъжичка.Достатъчно е да знаем , че 1 кг. брашно е около 6 големички чаени чаши , 1 ч.л. е около 5-6 гр. суха мая и около 8 гр.сол и захар  Simple Smile Simple Smile Simple Smile https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%80%D0%BA%D0%B8
Попатна ми хлебопекарна ЕЛИТЕ без никакви номера и модели , мъничка може би за около 450 -  600 гр. брашно. Някой има ли опит с такава ?

Последна редакция: нд, 04 окт 2020, 11:07 от peterky2002

# 78
  • Буркина Фасо
с  готови пърнозърнести смеси  не е кефско , губи се творчеството а и е твърде скъпо , той хляба ти става златен Simple SmileSimple SmileSimple Smile
Много се бъркат обемните с тегловните части , много е лесно да се мине на ползване само на обеми защото се отърваваш от всякакви кантари , мерене , разтегляни и то до грамове.Всичко става много по лесно с една чаена чаша и една чаена лъжичка.Достатъчно е да знаем , че 1 кг. брашно е около 6 големички чаени чаши , 1 ч.л. е около 5-6 гр. суха мая и около 8 гр.сол и захар  Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Скрит текст:
https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%80%D0%BA%D0%B8
Попатна ми хлебопекарна ЕЛИТЕ без никакви номера и модели , мъничка може би за около 600 - 800 гр. брашно. Някой има ли опит с такава ?
и тогава е индивидуално. има разлика м/у твоите чаши и лъжици с моите.
най-добре ще е всеки да си измери сам грамажа на лъжичките и чашите които ще ги използва като мерителни.Smiley

# 79
  • Варна
най-добре ще е всеки да си измери сам грамажа на лъжичките и чашите които ще ги използва като мерителни.Smiley

Точно така , у нас имам ч.чаши и 200 мл.л.  и 300 мл.л. както и ч.л. и 3 и 5 и 9 гр сол примерно .Важното е да спазваш пропорциите , т.е. 3 кви да е чаши кво да е брашно и 1 чаша от същата с течност ква да е ( вода , цвик , мляко , саламура от сирене или комбинация от тях Simple Smile  )

# 80
  • Буркина Фасо

Точно така , у нас имам ч.чаши и 200 мл.л.  и 300 мл.л. както и ч.л. и 3 и 5 и 9 гр сол примерно .Важното е да спазваш пропорциите , т.е. 3 кви да е чаши кво да е брашно и 1 чаша от същата с течност ква да е ( вода , цвик , мляко , саламура от сирене или комбинация от тях Simple Smile  )
да си ги спазваш твоите пропорции е истината.
но да се публикуват  води до объркване за другите. това е мое мнение все пак.

# 81
  • Габрово
Леко да не са 5-6 грама мая в чаена лъжичка... На Йоткер пакетчетата от 7 грама точно в 3 чаени лъжички ми се побираше едно. Мерителна, 5мл, не от кухнята чаена дето не се знае колко е.

# 82
Леко да не са 5-6 грама мая в чаена лъжичка... На Йоткер пакетчетата от 7 грама точно в 3 чаени лъжички ми се побираше едно. Мерителна, 5мл, не от кухнята чаена дето не се знае колко е.
Милилтри и грамове са различни неща обаче. Както и различните вещества имат различно тегло, измерени с една и съща лъжица.

# 83
  • Габрово
Много добре знам че са различни, хеле пък за сухи продукти... малко по-нагоре писаха "1 ч.л. е около 5-6 гр. суха мая" което просто няма как да е вярно и ще подведе някого. А пък брашно да се мери с чаши два пъти един и същ грамаж няма да се измери, то е толкова лесно да се притисне като се изравнява и да стане малко повече, да не говорим каква разлика има между чаша пресято и непресято брашно и между различните типове брашна.
Няма лошо че някой си е намерил работеща за него си система, обаче друг дето сега се учи само би се объркал от тия съвети. То и без това точното мерене е нужно по-скоро в началото, като човек не е сигурен какво прави и кара точно по рецепта. После вече по-често се импровизира и се работи на око.

# 84
  • София
В пъти по-лесно е с кантарче, абсолютно всичко меря с него и винаги се получава от хляб до боя за коса Simple Smile

# 85
Преди, със Силвъркреста често сипвах на око течността и брашното и повечето пъти дори не се налагаше корекция. Сега, с новата машина меря с везна и пак понякога се налага да добавя нещо. Напоследък все по-рядко, но се случва. Идеята ми е, че е хубаво да се следи тестото как се оформя и да се коригира при нужда, защото дори пълнозърнесто брашно от една и съща мелница понякога иска повече течност, за да стане хубава топката.

# 86
  • Варна
Разбира се че най - важен е опита.Последните няколкостотин хляба и различни подобни тестени изделия съм ги правил без везни и с много вариации .Може би единствено важното което спазвам е съотношението брашно /течност = 3/1 в обемни части Simple Smile

# 87
  • София
Разбира се че най - важен е опита.Последните няколкостотин хляба и различни подобни тестени изделия съм ги правил без везни и с много вариации .Може би единствено важното което спазвам е съотношението брашно /течност = 3/1 в обемни части Simple Smile

Правя хляб от 15г., опит не ми липсва, но използвайки кантар и едно и също брашно, съм сигурна, че резултата без да наблюдавам машината ще е постоянен.

Много рядко гледам, как се формира топката, само когато правя нещо ново с различно брашно и т.н. за мен машината с това е удобна, слагаш и след 2-3-4 часа имаш божествено ухаеща кухня.

# 88
  • Sofia
Преди време беше писано в по-предните теми. Още Ердинч даваше съвети за хляба. На 100 гр. брашно 60 мл течност и аз ги спазвам и винаги ми се получава хляба. Мая според зависи каква имам. Четвърт прясна или 1 и 1/2 к.л. суха за 500 гр. брашно, 300 мл вода, 1-2 с.л. олио 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол и понякога 1 с.л. ракия за да не се рони. За тази ракия много се изписа. Понякога течността ми е прясно мляко или айран. Яйце + течност, олиото съм заменяла с масло. Слагала съм доматено пюре и вода до милилитрите. На сигнала маслини зелени най-вече или черни. Семена или сирене и чубрица. Основното е важно пропорциите за брашно и течност и мая достатъчно за брашното, не повече. Разбира се следя и тестото, като разбърква хлебопекарната, трябва да е на хубава еластична топка, ако трябва добавям брашно или течност, зависи много от влажността на брашното.

# 89
Машината я следях първите два-три пъти. Записах си какво да коригирам (беше минимално). Сега мятам продуктите , изтеглени с електронна везна, измерени с чашата и лъжицата към хлебопекарната , включвам отложен старт и сутринта кухнята ухае на хляб, а самият той изглежда чудесно. Машината е за това да ме улеснява. Simple Smile

# 90
  • Варна
Още Ердинч даваше съвети за хляба.

Много прав и голям майстор .Винаги се изумявам като вляза в голяма турска пекарна и видя 200 - 300 тестени изделия.
Винаги когато цедя кисело мляко за снежанка или сладкарски кремове сетне цвика го използвам за хляб - до 50%.Дори ако не го ползвам скоро го замразявам.

# 91
  • Балчи-Варна
Момичета,преди правих хляб с айрян,1 яйце и друго не помня.Някоя,която я знае би ли я написала рецептата.

# 92
  • Буркина Фасо
яйце и айрян са част от течността.
избираш най-обикновена рецепта, заместваш част от течността с тях и си готова.
има тема с рецепти - на първа страница от тази тема е линка

пп. момчето Smiley

# 93
  • Варна - Черна гора
Момичета,преди правих хляб с айрян,1 яйце и друго не помня.Някоя,която я знае би ли я написала рецептата.

Аз се сещам за следните рецепти с айран:
 ХЛЯБ С АЙРЯН - ОГРОМЕН
350 мл айрян
3 яйца /по-малки/
2 с.л. захар /непълни/
1 с.л. сол
75 г краве масло
670 г брашно
1 пакет суха мая 7 г
 - за машини до 1 кг.

Хляб с айрян на  Полин (за машинки до 1 кг)
айрян   мл   260
яйца (по-малки)   2 бр   
захар (непълни)   1.5 с.л.   
сол      0.7с.л.
краве масло   56 гр   
бяло брашно   500 гр
суха мая                   5гр
Програма 1(основна)
Много хубав и голям хляб

- рецептата на Ердинч за хляб с айран http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=676959.msg … 88738#msg22888738

Последна редакция: чт, 08 окт 2020, 15:50 от _ilka_

# 94
  • Варна
Пробвайте дали ще ви хареса на вкус да замените айряна с цвик Simple Smile

# 95
  • Майнатаун
Аз съм поредната луда, която търси хлебопекарна със стоманена тавичка, и понеже единствената такава машина SANA ми се струва безумно скъпа, стигнах до следния извод, който не е безумно умен Satisfied , но все пак.....
Изводът е, че въпросната хлебопекарна SANA e същата машина като Gorenje BM 1400E Всички знаем, че понякога се сключват договори със един производител да произведе същата машина за друга марка. Може сами да сравните снимките, мощността също им е еднаква - 815 W

Това според мен означава, че са със съвместими тавички. Тавичката за горението даже я дават съвместима с FINLUX FBM-1350, а може би и с още други модели, не съм се доразровила. Т.е. може да се поръча само отделна стоманена ваничка, която ще е съвместима с тези машини. Тавичка в България отделно не се продава, но може да се купи от Чехия от сайта на SANA - https://www.sana-store.com/stainless-steel-bread-pan#0=&acti … tab=section_about
 струва нескромните 71 евро + 20 евро доставка до България
Принципно с тази цена няма сметка да купуваш отделно друга машина и казанче от Чехия, но ако някой вече има такава машина и има желание за иноксова тавичка може да го има в предвид.
Благодаря за вниманието! Innocent

# 96
  • до най-прекрасния мъж
Интересно, имам същата Горение машина от няколко месеца и съм много доволна. Какво трябва да значи иноксова тавичка? Цялата е от инокс или покритието е по-различно? На мен показаната на снимката тавичка към машината Сана ми прилича на покритие от рода на Lava Stone или друго подобно. Иначе, да Горение е съвместимо и други машини, например Силвъркрест на Лидл. Имам и двете и ваничките пасват. Така стигнах и до извода, че и механизмът е еднакъв и ремонтирахме повредената Силвъркрест с механизъм за Горение. Всичко пасна точно и сега имам резервна машинка. Ако знаех, нямаше да купувам нова. Но моята се развали по време на ИП и никъде нямаше налични хлебопекарни, за да занеса моят механизъм и да сравним. Така поръчах единствената над 1 кг, която намерих онлайн и видях, че са съвместими. Единствено на Горението ваничката е по-висока, но и капацитетът й е по-голям.

# 97
  • Майнатаун
Иноксова тавичка значи чиста неръждаема стомана, без никакво покритие. Това на снимката е базовия модел на САНА, който е с тавичка с някакво незалепващо покритие. Следващия модел "стандарт" е на практика същата машина, но с тавичка от неръждаема стомана (инокс), без никакво покритие

А тази по-висока ваничка събира ли се в Силвъркреста?

# 98
  • до най-прекрасния мъж
Не, не се събира. Но ваничката от Силвъркреста се събира в Горението.

# 99
  • Буркина Фасо
за 90 евро (180 лв.) може да си купиш  поне 2 нови машини или 4-5 нови казанчета.
дори и при неръждаемите казанчета проблем ще са уплътненията около осите. те се прецакват.
в един момент се оказва, че ще имаш скъпо неработещо казанче, оттам и неработеща машина.

# 100
  • Майнатаун
за 90 евро (180 лв.) може да си купиш  поне 2 нови машини или 4-5 нови казанчета.
дори и при неръждаемите казанчета проблем ще са уплътненията около осите. те се прецакват.
в един момент се оказва, че ще имаш скъпо неработещо казанче, оттам и неработеща машина.

Тези уплътнения не са ли в самата машина? Какво общо има тук казанчето? Извинявай, не разбирам.

# 101
  • Буркина Фасо
осите на бъркалките са на казанчето. те са едно цяло.
вземи си казанчето и ги виж. Smiley
около тези оси са уплътненията. те се прецакват.

# 102

И това може да се оправи, стига да има размера на семеринга. Не си ли доволен от ремонта.

# 103
  • Буркина Фасо

И това може да се оправи, стига да има размера на семеринга. Не си ли доволен от ремонта.
така е. но не на всеки му се занимава да прави ремонт. Smiley
при моят ремонт направих и няколко подобрения според моето виждане.

# 104
  • Майнатаун
Тези уплътнения от какво са? Толкова ли са дефицитни?
Аз още нямам машина, триумя се каква да си купя Smile
Какви са тези семеринги? Ще ме откажете, ей!

# 105
  • Sofia
За 15 години съм имала 4 машини, сега 5-та, но уплътнения на качанчетата не са ми се скапвали. Други са били дефектите и то на самите машини.

# 106
  • Добрич
Или уплътненията се скапват или осите се изтъркват. Обикновено е едно от двете. Тази седмица си взех новото казанче за Горението, че едната ми ос се върти много трудно. Преди това на Мулинекса не знам колко казанчета смених, защото "протичаха". Хем никога не съм правила конфитюр в него.

За 15 години съм имала 4 машини, сега 5-та, но уплътнения на качанчетата не са ми се скапвали. Други са били дефектите и то на самите машини.

Имали сте късмет!

# 107
Аз също съм с може би четвърта машинка. Уплътненията се скапват определено. В един момент казанчето протича, но вариант е да се слага най-отдолу брашното и водата накрая. Замесва се и протичането е минимално. Временен вариант е докато се купи нова пекарна. Не е драма почистването.

# 108
  • Варна
Уплътненията се скапват определено. В един момент казанчето протича, но вариант е да се слага най-отдолу брашното и водата накрая. Замесва се и протичането е минимално. Временен вариант е докато се купи нова пекарна. .

Не е нужно казанчето да се мие обилно всеки път и дори в миялна , достатъчно е да избършете с влажна кърпа/шванта.Всички ми познати казанчета са със втулков лагер и семеринга и ако пропусне лагера клесва и блокира.Веднъж дори с чук трудно избих .Лична препоръка - от време на време обръщайте казанчето и капнете на оста няколко капки олио и развъртете оста за да се смаже втулковия лагер и се изгони евентуалновлязлата вода.Така профилактирайки моето издържа вече 12 г.Няма нужда да сменте и цялата машина - ново казанче е м-у 25 и 40 лв.И най простата лидълска машина от 69 лв. и от 300 лв. правят ЕДНАКВО ВКУСЕН хляб ако останалото е еднакво.Ако търсите голяма машина МУЛИНЕКС има вариант за 1,5 кг брашно , ама съм месил вътре и 0,5 кг.

# 109
В миялна миех само казанчето на първата машина, да ме питай някой що е било нужно. После другите само с вода, даже веро не слагам, предварително само накисвам.

# 110
  • Варна
предварително само накисвам.

точно това е най - вредното защото дългото стоене с вода позволва да влезе в лагера ако се е втвърдила семерингата.Точно обратното правете - оставете остатъците да засъхнат и след това мн.лесно падат с кърпа.

# 111
предварително само накисвам.

точно това е най - вредното защото дългото стоене с вода позволва да влезе в лагера ако се е втвърдила семерингата.Точно обратното правете - оставете остатъците да засъхнат и след това мн.лесно падат с кърпа.

Ясно, ще се вслушам в този съвет, благодаря!

# 112
  • Пловдив
Здравейте Simple Smile! Едно бързо въпросче. Тази сутрин пуснах машината за хляб, с рецептата, която винаги си правя. И като тръгна да върти, не успяваше всеки път. "Ъркаше", но някой път не въртеше, а "мучеше" на място. Аз не я спрях, оставих я да "се мъчи" и след 2-3 минути започна да си върти нормално. Но се притесних. Дали не предстои разваляне...!? На някой случвало ли му се е? Ползвам я безотказно мисля вече 3 години. Тефал. Много съм доволна! Нямам сбъркан хляб. Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

# 113
  • Варна

Здравейте Simple Smile! Едно бързо въпросче. Тази сутрин пуснах машината за хляб, с рецептата, която винаги си правя. И като тръгна да върти, не успяваше всеки път. "Ъркаше", но някой път не въртеше, а "мучеше" на място. Аз не я спрях, оставих я да "се мъчи" и след 2-3 минути започна да си върти нормално. Но се притесних. Дали не предстои разваляне...!? На някой случвало ли му се е? Ползвам я безотказно мисля вече 3 години. Тефал. Много съм доволна! Нямам сбъркан хляб. Благодаря предварително на отзовалите се Simple Smile

и 69 левовото НЕО и 300 левовияМУЛИНЕКС правят еднакво хубав хляб , имам ги и двете , че е една за 1/2 ЕЛИТЕ и ако всичко е добре натъманено няма грешка . Мн. важно е брашното и така наречените му хлебопекарни качества.При различните брашна може да се получи и 30% разлика във втасването и обема . Най - евтината ми машина прехвърля 15 г. и се ползва поне веднъж на седмица Simple Smile Всички машини имат механизъм който пребуксува , ''прескача'' при много твърдо тесто и пак натиска докато го разбърка.

Последна редакция: сб, 24 окт 2020, 09:28 от bubanka

# 114
Уплътненията се скапват определено. В един момент казанчето протича, но вариант е да се слага най-отдолу брашното и водата накрая. Замесва се и протичането е минимално. Временен вариант е докато се купи нова пекарна. .

Не е нужно казанчето да се мие обилно всеки път и дори в миялна , достатъчно е да избършете с влажна кърпа/шванта.Всички ми познати казанчета са със втулков лагер и семеринга и ако пропусне лагера клесва и блокира.Веднъж дори с чук трудно избих .Лична препоръка - от време на време обръщайте казанчето и капнете на оста няколко капки олио и развъртете оста за да се смаже втулковия лагер и се изгони евентуалновлязлата вода.Така профилактирайки моето издържа вече 12 г.Няма нужда да сменте и цялата машина - ново казанче е м-у 25 и 40 лв.И най простата лидълска машина от 69 лв. и от 300 лв. правят ЕДНАКВО ВКУСЕН хляб ако останалото е еднакво.Ако търсите голяма машина МУЛИНЕКС има вариант за 1,5 кг брашно , ама съм месил вътре и 0,5 кг.

Здравей, до сега съм разглобил доста казанчета и нито едно е нямало лагер. Има само втулка, ос,  зегерка и семеринг, няма лагери няма смазка. Запичането е от навлязла смес от вода и брашно/ тесто/, което по някога  излиза и хората си мислят че е избила смазка.

# 115
  • Буркина Фасо
ако производителите слагаха лагерчета казанчетата щяха да се вечни Smiley

# 116
  • Варна
едно и също говорим - нали стоманеното валче лагерува в бронзовата ос - пак е лагер, няма предвидено някакво смазване затова е хубаво ние да го правим.Случвало ми се е почти блокирал вал със капване на няколко капки олио от обратната на семерингата страна и раздвижване сетне да си работи безпроблемно още много години.

# 117
  • Буркина Фасо
няма предвидено смазване защото не е лагер.
понеже корпуса на казанчето е направен от алуминий за това са сложили втулка (от по-твърд материал)  за да
предпази износването на алуминиевото гнездо в което е поставена тази втулка.
за да блокира  оста към втулката  значи че семеринга  пропуска. дори и да се раздвижи тази ос проблема с пропуска пак си остава. трябва да се отстрани.

# 118
  • Варна
няма предвидено смазване защото не е лагер.

когато нещо се върти във нещо , т.е. лагерува значи е лагер , в случая втулков . Лагер не е само със сачми или игли.А може да се избие втулката и точно пасва съчмен лагер.И за да се отстрани напълно проблема се сменя и семеринга.

# 119
  • В.Търново
Здравейте! Вчера си купих хлебопекарна на Тефал с 12 програми. Нямам идея как се работи с нея.
Да ви попитам имате ли рецепта за хляб, подходящ хем за хора като мен с инсулинова резистентност и за хора с нормален режим на хранене?
Може би е от голямо значение вида брашно, нямам идея.

# 120
  • Пловдив
Русалка 1,аз ползвам типово брашно вместо бяло пшенично(поради здравословен проблем на ММ),преди течността ми беше изцяло прясно мляко,а сега е само вода и 2с.л.сухо мляко,слагам и 1с.л.захар,но може и без нея,ако е проблем за някой от консуматорите на домашният хляб.

# 121
  • В.Търново

artemida, благодаря! ще си запиша рецептата. А мая слагаш ли?

# 122
  • Пловдив

artemida, благодаря! ще си запиша рецептата. А мая слагаш ли?

Да, слагам мая,ползвам прясна(жива),1кубче разделям на 4 части за 4 хляба,рецептата ми е за стандартен бял хляб,но съм заменила бялото брашно с типово и вместо олио(както е по рецепта) слагам зехтин.

# 123
  • В.Търново
Благодаря, artemida!

# 124
  • Sofia
Вчера за първи път от 15 години, не можах да направя хляб. Забравих маята. Заприказвахме се с мъжа ми и забравих да сложа мая. И нищо не стана. Днес ще купувам.

# 125
Здравейте.
Може ли да дадете съвет за хлебопекарна?

За сега сме се спряли на 2 модела които са около 150 лв. и с 2 бъркалки.
Zephyr Z 1446 E
Muhler MBM 1502

Коя от 2-те е по-добра според вас, или ако има някой друга която бихте препоръчали за около 150-200 лв.
Благодаря предварително!

# 126
Аз мога да посъветвам, освен двете бъркали, да гледате да е и с 2 реотана за печене.

# 127
  • Буркина Фасо
с 2 реотана са за багети. аз тях си ги изпичам във фурната. в машината само тестото се меси.
2-та реотана оскъпяват хлебопекарната, което е безсмислено според мен.

# 128
  • до най-прекрасния мъж
Аз мога да посъветвам, освен двете бъркали, да гледате да е и с 2 реотана за печене.
Напълно излишно, ако няма да се пекат багети. Но там и ценово отиваме на двойно и нагоре от бюджета на момичето.

# 129
Моята е от Aldi, евтина, с една бъркалка, без реотани, пък и на промоция я бях взела, ама какъв вкусен хляб прави!

# 130
  • Буркина Фасо
Моята е от Aldi, евтина, с една бъркалка, без реотани, пък и на промоция я бях взела, ама какъв вкусен хляб прави!
изпечен ли е хляба ?

# 131
Аз ползвам тази на Мюлер от декември и съм много доволна, за сега си работи перфектно.

# 132
  • Sofia
Не може да е без реотани има си един. С два са машините, които правят багети, но без реотани няма.

# 133
  • Варна
Zephyr Z 1446 E
Muhler MBM 1502
Коя от 2-те е по-добра според вас, или ако има някой друга която бихте препоръчали за около 150-200 лв.

Качеството , видА и вкуса на тестените изделия ИЗОБЩО НЕ ЗАВИСИ  от машината - дали ще е с 2 бъркалки , два реотана или 10 , 5 програми или 15 или квато и да е друга глезотия хляба зависи САМО  от вида и качеството на продуктите и разбира се рецептата и технологията.

# 134
Zephyr Z 1446 E
Muhler MBM 1502

Качеството , видА и вкуса на тестените изделия ИЗОБЩО НЕ ЗАВИСИ  от машината - дали ще е с 2 бъркалки , два реотана или 10 , 5 програми или 15 или квато и да е друга глезотия хляба зависи САМО  от вида и качеството на продуктите и разбира се рецептата и технологията.

да така е.

Последна редакция: чт, 29 окт 2020, 13:23 от sedimalko

# 135
  • Варна, България
Скрит текст:
Здравейте.

Zephyr Z 1446 E
Muhler MBM 1502

Благодаря предварително!
Потърсих днес информация за двата вида хлебопекарни, за които питате - тази на Мюхлер 1502 я има на промоция в магазин Рино reno.bg . Ако все още не сте си купили е на много изгодна цена

# 136
Скрит текст:
Здравейте.

Zephyr Z 1446 E
Muhler MBM 1502

Благодаря предварително!
Потърсих днес информация за двата вида хлебопекарни, за които питате - тази на Мюхлер 1502 я има на промоция в магазин Рино reno.bg . Ако все още не сте си купили е на много изгодна цена
Да. Наистина е по-ниска цена с около 30 лв.
Благодаря Ви!

# 137
  • Варна
Купих Muhler за подарък на тъщата и естествено баш за нея - карък Sad - издържа 2 м. и аварира със неспасяема поврда в електрониката и ми върнаха парите  Sad
преди 15тина г. купих една от първите хлебопекарни - НЕО от Кауфланд за 69 лв. и досега си работи безотказно  Simple Smile

# 138
Моля ви, някой да напише сполучлива рецепта за козуначени кифлички.

# 139
  • Буркина Фасо
потърси в темата за рецептите.
на първа страница има линк към нея.

# 140
Здравейте.

Защо не проверите кога ще е на промоция лидълската. Относно цена качество мисля , че е доста сполучлива комбинация. А ги има на други сайтове за частни продажби, да не правим реклама. Поздрави и успех с покупката.

# 141