Нормално раждане със спинална упойка

  • 7 141
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте, наближава термина ми и започнахме преговори за раждането с АГ-то ми. Търся информация от майки, които са раждали нормално със спинална упойка, защото за това ме навиват. Не разбирам как би могло да се случи естествено раждане, ако си обездвижен. Моля споделете опита си, как се чувствахте, какво усещахте, как напъвахте, имаше ли проблеми?

# 1
  • Мнения: X
А каква е логиката да е спинална, а не епидурална?

# 2
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Може би имаш предвид епидурална упойка. Спиналната се слага при секцио.

# 3
  • Мнения: 12
Не, имам предвид спинална, точно затова търся информация дали има и други такива случаи. Аз също го попитах защо не епидурална, но не получих адекватен отговор.

# 4
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
За пръв път чувам за нормално раждане със спинална упойка. Може би е добре да потърсите друг анестезиолог.

# 5
  • Мнения: 698
Естествено раждане със спинална упойка ми се струва абсурдно.
Говорете отново, ако се налага сменете лекарят. Със спинална нищичко не се усеща, абсурд да напъвате.

# 6
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Пише, че спинална може да се сложи при по- голямо разкритие, но почти не се практикува.

# 7
  • Мнения: 2 721
Нормално раждане няма как да има ако сте със спинална упойка, защото тялото ви ще бъде парализирано от кръста надолу. За нормално раждане се използва епидурална. Или не сте чула както трябва или просто не сте разбрала, или лекаря Ви се е объркал. 🙂

# 8
  • Мнения: 12
Изобщо не съм се объркала, обсъдихме и епидуралната също, но ми го дава като алтернатива. За мен също е невъзможно да се случи, макар според него да е ОК, точно затова търся информация дали изобщо се е случвало на друг..

# 9
  • Мнения: 2 721
Аз съм раждала с епидурална ,която ми сложиха на 4-5см разкритие, спряха я точно преди да направя 10см. Донякъде намали болката от контракциите.
Странно ми е да ви предлагат спинална, като цяло и епидуралната се спира преди да настъпи раждането , защото иначе напъването не се получава . Мисля, че трябва да обсъдите всичко отново и дори ако се притеснявате , да бъде с друг лекар.

# 10
  • Мнения: 977
За пръв път чувам за такова нещо. Раждах декември 2019 със спинална,но секцио. Наистина нямам идея как ще се случи нормално раждане със спинална упойка. Мисля,че трябва да си смените лекаря-това ми се вижда адски непрофесионално!

# 11
  • Мнения: 10 748
И аз съм разждала секцио, със спинална и ми звучи върха на идиотщината да те карат да родиш естествено със спинална. Че то ти си труп от кръста надолу, нали трябва да се напъваш... Бих сменила лекаря, анестезиолога, болницата...

# 12
  • Мнения: 8 774
Има и други упойки, освен епидурална и спинална, просто се вливат венозно и си раждаш без изобщо някой да ти ръчка по прешлените.

# 13
  • София
  • Мнения: 861
Аз също бях секцио със спинална. Какво напъване, какви пет лева, при положение че ти НЕ си усещаш корема по никакъв начин в продължение на часове? Няма как да напънеш мускулите, след като връзката на нервите с тях е нарушена. Ако се подложиш на това, готви се за спешно секцио от сега - а пък то ако ще е така, направо си го планирай предварително.

# 14
  • Мнения: 30
Възможно е нормално раждане със спинална упойка. Спиналната упойка,  както и епидуралната може да се сложат по всяко време на раждането. Може да се сложат и двете заедно, казва се комбинирана спинална- епидурална упойка. Разликата между двете е, че при епидуралната се слага малък катетър в гърба чрез които се вкарвна обезболяващото през различни интервали. Kатетъра се маха след раждането.

# 15
  • Мнения: 12
То е възможно да се постави, но как би било възможно да се напъва .. ?

# 16
  • Мнения: 7 898
Възможно е да се ражда със спинална и това не е нещо нечувано.
Разликата между спинална и епидурална е, че спиналната е една доза и действа моментално и трае  по- кратко време от епидуралната. А епидуралната упойка почва да действа след 10-20 Мин и се дава до тогава, до когато е необходима и действието и трае по- дълго.

Последна редакция: пн, 31 авг 2020, 01:29 от G.Savova

# 17
  • Мнения: 30
Малко е трудно да се напъва със спинална или епидурална упойка.  Тук е ролята на вашата акушерка да ви напътства да напъвате когато имате контракции. Успех

# 18
  • Мнения: 2 721
Аз раждах с епидурална, която ми спряха когато разкритието стана 9-10см. 5 Напъна и 15минути  по-късно гушках бебе.

# 19
  • Мнения: 335
Аз родих със спинална упойка,  нормално раждане. Като цяло знаех,  че искам да е с упойка и на няколко пъти го казвах. Но разкритието ми много бързо стана от 5 на 8см (второ раждане) и ми сложиха спинална. За епидуралната казаха, че се слагала до 5 см. Наистина си обездвижен от кръста на долу, краката са изтръпнали, но се случват напъните. Болка няма. Напъва се, когато каже акушерката. С 3 напъна родих, а това се случи скоро на 28.08.

# 20
  • Мнения: 12
В коя болница сте раждала?

quote author=Орхидея Кактусова link=topic=1247502.msg41311466#msg41311466 date=1598939181]
Аз родих със спинална упойка,  нормално раждане. Като цяло знаех,  че искам да е с упойка и на няколко пъти го казвах. Но разкритието ми много бързо стана от 5 на 8см (второ раждане) и ми сложиха спинална. За епидуралната казаха, че се слагала до 5 см. Наистина си обездвижен от кръста на долу, краката са изтръпнали, но се случват напъните. Болка няма. Напъва се, когато каже акушерката. С 3 напъна родих, а това се случи скоро на 28.08.
[/quote]

# 21
  • Мнения: 268
Не съм привърженичка на упойките, но в крайна сметка ако се налагат, трябва да се използват. Водното раждане предполага изключването на всякакъв вид упойки.

# 22
  • Мнения: 335
В коя болница сте раждала?
Майчиндом,  София

# 23
  • Мнения: 112
здравейте, нямам опит с раждане, но са ми поставяли спинална упойка по друга причина. Мисля, че разликата е в дозата. За самата операция естествено те нокаутират, но в следващите 2 дни ми бяха оставили системата и спиналния катетър и ми помпеха по малко за да не се побъркам от болка. В това положение може да се движиш и да си усещаш крайниците, но болката от самата травма е по-малка. Така че според мен може да се роди със спинална упойка. Както виждаме в темата има и жени, които са минали през това.

# 24
  • Мнения: 268
Не знам! По принцип аз не съм привърженичка на упойките. Смятам, че естественото раждане трябва да протича по абсолютно естествен начин. А най-близко до това е само водното раждане.

# 25
  • Мнения: 109
Слага се спинална, защото анестезиолозите не могат да сложат епидурална. Тя е по-трудната, трябва да имаш ръка и да усетиш кога точно да спреш да пробиваш с иглата. С учудване разбрах, че в Св. София работели само със спинална!!!! Направо не мога да повярвам. Говорих с моя АГ, той ми разясни, че епидуралната е по-трудната. Моят АГ е в Майчин дом - там спинална за нормално раждане не използват! Спиналната е само за секцио... Но там са страхотни анестезиолозите. Предполагам, че и в другите нормални болници е така. Още не мога да повярвам, че поради липса на умения, мъчат жените със спинална. То тогава раждането става адски трудно..., при положение, че нямаш усещане, че не можеш да си движиш краката, как напъваш? Пак питах АГ-то и той каза, че ако се сложи в точно премерено количество имаш усет и можеш все пак някак да напъваш по команда... Ама ми се струва, че трябва да си много добър анестезиолог, за да прецениш такова количество упойка, че хем да не те боли, хем да усещаш кога да напъваш... А ако ти не можеш да сложиш една епидурална, то как да ти се вярва, че си супер добър в спиналните...

# 26
  • Мнения: 7 898
Струват ти се много неща....и си написала много глупости.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Спинална и епидурална са един и същи вид анестезия, просто при втората има катетър, през който може постоянно да се дозира упойката. Нетипично е нормално раждане със спинална, просто защото може да се приложи веднъж, при по-голямо разкритие, в края на раждането. Спинална не означава обездвижен - и двете упойки са въпрос на дозиране. Аз родих секцио с епидурална Simple Smile

# 28
  • Мнения: 7 898
Различни са, тъй като се инжектират на различни места!

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Различни са, тъй като се инжектират на различни места!
Да, но като действие могат да са еднакви. Явно не се изразих добре.

# 30
  • Мнения: 268
Добре тогава. Реално погледнато някой може ли да обобщи плюсовете и минусите на двата вида упойки?

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Добре тогава. Реално погледнато някой може ли да обобщи плюсовете и минусите на двата вида упойки?
Плюсът на епидуралната е, че веднъж поставен катетъра, позволява да се обезцолява продължително и дори и след раждането. Понякога се налагат интервенции. Ако е секцио също - за болките след операцията.
Спинална се слага еднократно и по-трудно се дозира така, че да се усещат напъни, контракции и т.н

# 32
  • Мнения: 30
Спиналната упойка се слага при планово секцио,  когато не се очакват усложнения. Слага се и за обезоляване при раждане когато жената има силни болки и не може да седи неподвижно за дълго време. Спиналната упойка се слага по бързо, действието и е също по бързо,  и е за около 2 часа.  Когато жената вече е обезболена до някава степен  със спиналната, може да седи неподвижно за по дълго вереме се слага епидуралната упойка. Цялата процедура е около 20 минути за двете.

# 33
  • Мнения: X
Направо си планувай секцио, за всяко друго раждане ще те  изтормозят в болницата.

# 34
  • Мнения: 268
А при водното раждане даже няма упойки, нали така?

# 35
  • Мнения: 442
Аз съм раждала със спинална упойка. Сложиха ми я на 6см разкритие за 2 мин сигурно и веднага спрях да усещам болка. Краката си също ги усещах. Продължителността на упойката беше около 2 часа, след което си напъвах нормално.

# 36
  • Мнения: 268
А някоя от вас да е раждала с комбинирана упойка?

# 37
  • Мнения: 7 898
Дали спинална, епидурална или комбинирана няма никакво значение за теб. Действието е едно и също.

# 38
  • Мнения: 268
Дали спинална, епидурална или комбинирана няма никакво значение за теб. Действието е едно и също.

Как така е едно и също действието? При едната се губи чувствителност изцяло от кръста надолу.

# 39
  • Мнения: 7 898
И при двете може да няма чувствителност от кръста на долу Wink.

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
И при двете може да няма чувствителност от кръста на долу Wink.
Така е. Аз имам едно секцио с епидурална

# 41
  • Мнения: 7 898
Моето секцио пък беше със спинална Wink.

# 42
  • Мнения: 268
Може ли тогава някой да разясни при коя от упойките оставаш буден? И какъв е приниципът на действие и на двете?

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Може ли тогава някой да разясни при коя от упойките оставаш буден? И какъв е приниципът на действие и на двете?
И при двете си буден. Използват се при анестезия от кръста надолу. Слагат се на едно е също място ( в гръбначното пространство най-общо казано) , просто имат различна дълбочина. Процедурата отнема около три минути и не е болезнена. Ефектът е, че не усещаш болка, без да губиш общата чувствителност. Т.е ако някой ти пипа крака ще усетиш, но няма да боли.

# 44
  • Мнения: X
Аз мисля, че има разлика между двете и тя е,че за нормално раждане се използва епидурална, при която усещаш контракциите, но не те боли, много бързо се стига до пълно разкритие, също така тя се слага в седнало положение. Спиналната се използва при секциото, там нищо не усещаш и се слага в легнало положение в ембрионална поза.

# 45
  • Мнения: 7 898
Глупости! И двете се слагат в седнало положение! Просто зависи как е свикнал анестезиолога!

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Глупости! И двете се слагат в седнало положение! Просто зависи как е свикнал анестезиолога!
Аз не мога да разбера, при толкова информация в интернет, защо изобщо трябва да обясняваме в бг-мама коя упойка как действа.

# 47
  • Мнения: 7 898
То и да четат, като нямат представа от анатомия и физиология каква е ползата?

# 48
  • Мнения: X
На мен епидурална ми сложиха в легнало положение, не са ме карали да сядам. Явно зависи от анестезиолога.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
На мен епидурална ми сложиха в легнало положение, не са ме карали да сядам. Явно зависи от анестезиолога.
На мен четири пъти ми я слагат по различен начин

# 50
  • Мнения: 7 898
Може да я сложат и докато пациента е на челна стойка и това по никакъв начин не променя нещата.

# 51
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Спинална са ми слагали два пъти в седнало положение.

# 52
  • Мнения: 7 898
Дали в седнало, легнало или там квото си искате няма абсолютно никео значение. Така му е било удобно на анестезиолога, така го е направил.

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Дали в седнало, легнало или там квото си искате няма абсолютно никео значение. Така му е било удобно на анестезиолога, така го е направил.
Виж, след поставянето ме караха да легна, за да се разпредели добре анестетикът.

# 54
  • Мнения: 7 898
За да те оперират Simple Smile. Нали не очакваш да те оперират седнала.

# 55
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
За да те оперират Simple Smile. Нали не очакваш да те оперират седнала.
Аз съм раждала последните три пъти нормално. Само първото ми е секцио и честно казано не помня как беше, стана светкавично.

# 56
  • Мнения: 268
Аз мисля, че има разлика между двете и тя е,че за нормално раждане се използва епидурална, при която усещаш контракциите, но не те боли, много бързо се стига до пълно разкритие, също така тя се слага в седнало положение. Спиналната се използва при секциото, там нищо не усещаш и се слага в легнало положение в ембрионална поза.

Еднакво време ли държат и двете упойки?

# 57
# 58
  • Мнения: 268
Добре, колко време държи спиналната и колко време държи епидуралната упойка? При водно раждане прилагат ли някаква упойка?

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Добре, колко време държи спиналната и колко време държи епидуралната упойка? При водно раждане прилагат ли някаква упойка?
Спиналната е еднократна доза. Предполагам зависи от приложения анестетик и количество колко ще държи, но не съм чувала за повече от час. Епидуралната е с катетър и реално може да е безкрайна.

# 60
  • Мнения: 268
Добре, колко време държи спиналната и колко време държи епидуралната упойка? При водно раждане прилагат ли някаква упойка?
Спиналната е еднократна доза. Предполагам зависи от приложения анестетик и количество колко ще държи, но не съм чувала за повече от час. Епидуралната е с катетър и реално може да е безкрайна.

Сега вече съсвсем ми се избистри въпроса с упойките. А защо на някои места поставят комбинирана? Какъв е смисълът от нея?

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Добре, колко време държи спиналната и колко време държи епидуралната упойка? При водно раждане прилагат ли някаква упойка?
Спиналната е еднократна доза. Предполагам зависи от приложения анестетик и количество колко ще държи, но не съм чувала за повече от час. Епидуралната е с катетър и реално може да е безкрайна.

Сега вече съсвсем ми се избистри въпроса с упойките. А защо на някои места поставят комбинирана? Какъв е смисълът от нея?
Признавам си, че тук ще гадая, но предполагам, че спиналната действа веднага. Епидуралната отнема 15 мин , за да се усети пълния ефект.

# 62
  • Мнения: 1 038
Момичета , аз имам друг въпрос .
Коя е по-безопасна и не рискована : спиналната или епидурална а ? О от коя са тези случаи за които всички сме чували на имвалидиЗирани жени ?

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Момичета , аз имам друг въпрос .
Коя е по-безопасна и не рискована : спиналната или епидурална а ? О от коя са тези случаи за които всички сме чували на имвалидиЗирани жени ?
Това не е възможно. Ако жената е инвалидизирана, едва ли е от упойката. Мястото, на което се поставя е доста под нервните окончания и няма как да бъде засегнат нерв. Освен ако анестезиологът не е пиян или сляп. Иначе и двете се слагат на една и също място.

# 64
  • Мнения: 7 898
Двете се слагат на абсолютно различни места! Хайде моля ви, ако не знаете не пишете!

# 65
  • Мнения: 1 038
И аз разбрах че едната се слага в обвивката , деугата в сърцевината . Вероятно тази в сърцевината -спиналната е по -опасна . Много ме е страх от инвалидизирането , лелеее.

# 66
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Аз говоря като опасност за увреждане, и двете са под нивото на гръбначния мозък. Това, че ги дели един прешлен няма никакво значение.

# 67
  • Мнения: 1 038
И все пак има такива случаи ...

# 68
  • Мнения: 7 898
Аз говоря като опасност за увреждане, и двете са под нивото на гръбначния мозък. Това, че ги дели един прешлен няма никакво значение.
Случайно да си анестезиолог че твърдиш това?

# 69
  • Мнения: 1 685
И все пак има такива случаи ...
Няма да Ви инвалидизира упойката, що за идея? Това е рутинна процедура, извършва се от лекари, които много години са учили и упражнявали да поставят такъв тип упойки. Какви са тези случаи с увреждания? Ама сериозни и достоверни издания, не "една жена каза"? Колко често се случват увреждания? Какво точно се уврежда? В кои болници? Какво се случва с анестезиолозите след това?

# 70
  • Мнения: 268
И все пак има такива случаи ...
Няма да Ви инвалидизира упойката, що за идея? Това е рутинна процедура, извършва се от лекари, които много години са учили и упражнявали да поставят такъв тип упойки. Какви са тези случаи с увреждания? Ама сериозни и достоверни издания, не "една жена каза"? Колко често се случват увреждания? Какво точно се уврежда? В кои болници? Какво се случва с анестезиолозите след това?

Като цяло анестезиологът има нелека задача. Това е знание придобито чрез много опит и практика. И аз допреди време не знаех каква е разликата между упойките. Но реално като всяко нещо може би има някакви странични ефекти. Неслучайно питат за алергии. Но ако жената има такава, тогава как се процедира с тях?

# 71
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Няма страшно, не се страхувайте толкова от тези упойки. При последното ми раждане имах контракции през 2 мин и много се страхувах да не ме хване точно в момента на поставянето. Изчакаха ме да мине последната и ми поставиха спиналната. Никакви проблеми не съм имала. Просто трябва да сте напълно неподвижни и в правилната поза.

# 72
  • Мнения: 1 685
И все пак има такива случаи ...
Няма да Ви инвалидизира упойката, що за идея? Това е рутинна процедура, извършва се от лекари, които много години са учили и упражнявали да поставят такъв тип упойки. Какви са тези случаи с увреждания? Ама сериозни и достоверни издания, не "една жена каза"? Колко често се случват увреждания? Какво точно се уврежда? В кои болници? Какво се случва с анестезиолозите след това?

Като цяло анестезиологът има нелека задача. Това е знание придобито чрез много опит и практика. И аз допреди време не знаех каква е разликата между упойките. Но реално като всяко нещо може би има някакви странични ефекти. Неслучайно питат за алергии. Но ако жената има такава, тогава как се процедира с тях?
Присъединявам се - не се притеснявайте чак толкова за упойките - лекарите си знаят работата.
Ако имате алергия към някоя от упойките, ще Ви поставят упойка, към която нямате алергия. Лекарите винаги са готови да действат в случай на алергична реакция - все пак не винаги пациента знае за алергии, а в някои случаи не е в състояние да говори. Има медикаменти, които се прилагат. Не се притеснявайте.

# 73
  • Мнения: 393
Признавам, по-шантава идея от раждане със спинална не съм чувала. Ми защо направо не ви умъртвят, че тотално да нямате общо с раждането? Сменяте си доктора и никакви упойки не ви трябват, това си е нормален биологичен процес, не операция. Успех!

# 74
  • Мнения: 268
Няма страшно, не се страхувайте толкова от тези упойки. При последното ми раждане имах контракции през 2 мин и много се страхувах да не ме хване точно в момента на поставянето. Изчакаха ме да мине последната и ми поставиха спиналната. Никакви проблеми не съм имала. Просто трябва да сте напълно неподвижни и в правилната поза.

Просто явно трябва да сме над нещата и да не се опасяваме толкова много от тези упойки. Анестизията е изкуство. Но въпреки всичко се чуда дали да не пробвам водно раждане. То поне може да мине без упойки.

# 75
  • София
  • Мнения: 126
Не обичам крайни изказвания, но някой от отговорите ме предизвикаха да бъда напълно откровена.

За мен няма по - безсмислено "геройство" от нормалното раждане без упойка. Стига да сме в ръцете на добри спеациалисти, не виждам защо да се мъчим и умираме от болки с часове.

Родих нормално, със спинална упойка, както анестезиолога реши. Не съм обсъждала предварително, единствено съм казала, че искам упойка, но кога, каква... Оставих на професионалистите да изберат и не сгреших.

Имам само хубави спомени, всичко си усещах, напъни и т. н, но без ужасни болки.

Всеки сам решава, не искам да обидя никой, но нападките и агитациите за раждане без упойка ме предизвикаха да бъда малко по - директна.

Успех на всички бъдещи майки!

# 76
  • Мнения: 393
Не обичам крайни изказвания, но някой от отговорите ме предизвикаха да бъда напълно откровена.

За мен няма по - безсмислено "геройство" от нормалното раждане без упойка. Стига да сме в ръцете на добри спеациалисти, не виждам защо да се мъчим и умираме от болки с часове.

Родих нормално, със спинална упойка, както анестезиолога реши. Не съм обсъждала предварително, единствено съм казала, че искам упойка, но кога, каква... Оставих на професионалистите да изберат и не сгреших.

Имам само хубави спомени, всичко си усещах, напъни и т. н, но без ужасни болки.

Всеки сам решава, не искам да обидя никой, но нападките и агитациите за раждане без упойка ме предизвикаха да бъда малко по - директна.

Успех на всички бъдещи майки!
Ако се умираше от тези болки човечеството отдавна би се затрило.

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Родих и аз. Първото ми беше секцио, после три нормални с епидурална, последното беше без нищо, защото нямаше кога.
Определено съм за нормално раждане с упойка. В крайна сметка светът върви напред, медицината и човечеството също и не виждам причина постоянно да се стремим всичко да е както са го правили нашите баби и да е толкова "естествено", че да е чак глупаво. При мен болките бяха 40 Мин, защото е пето раждане, но за жена с първо дете - би могло да я откаже от повече бременности.

# 78
  • Мнения: 1 076
Водното раждане не е за всеки. Има много предимства, но трябва да опитате в процеса на раждане и така можете да прецените.
На мен ми изтекоха водите, имах контракции, но нерегулярни и нямах разкритие. Чакаха, чакаха и накрая ме индуцираха. После и втора доза. Болките бяха, по мое мнение, ужасни. Тогава ме сложиха във вода. Честна дума, щях да полудея. Ужасно ме болеше, имах нужда да се хвана за нещо стабилно и земя под краката. Тази хлъзгавост, нестабилност във водата, в комбинация в контракциите опреледно не ми понесе. Знам, че много жени са много доволни. Просто аз не можах да се почувствам добре във вода.

За упойките, и преди съм писала в подобна тема. Аз бях решила, че упойка до мен няма да припари. Аз съм мъжко момиче, няма да ме изплаши едно раждане. Пък и по естествени неща си падам, не обичам да се меся на природата. След над 40 часа раждане, поредно индуциране, като влезе анестезиолога само дето не се разплаках от щастие. Епидуралната упойка спаси раждането ми. Безкрайно благодарна съм за нея.

Няма страшно, не се страхувайте толкова от тези упойки. При последното ми раждане имах контракции през 2 мин и много се страхувах да не ме хване точно в момента на поставянето. Изчакаха ме да мине последната и ми поставиха спиналната. Никакви проблеми не съм имала. Просто трябва да сте напълно неподвижни и в правилната поза.

Просто явно трябва да сме над нещата и да не се опасяваме толкова много от тези упойки. Анестизията е изкуство. Но въпреки всичко се чуда дали да не пробвам водно раждане. То поне може да мине без упойки.

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Родих и аз. Първото ми беше секцио, после три нормални с епидурална, последното беше без нищо, защото нямаше кога.
Определено съм за нормално раждане с упойка. В крайна сметка светът върви напред, медицината и човечеството също и не виждам причина постоянно да се стремим всичко да е както са го правили нашите баби и да е толкова "естествено", че да е чак глупаво. При мен болките бяха 40 Мин, защото е пето раждане, но за жена с първо дете - би могло да я откаже от повече бременности.
Коригирам се, защото не става ясно от поста ми. Имам едно секцио и четири нормални раждания ( три с упойка и едно без)

# 80
  • Мнения: 8 774
Но всичко това от гледна точка на майките. А ако бебето трябваше да избира  си мисля, че на него най-много би му харесало раждане във вода, може би  без упойки.

# 81
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Някой знае ли дали и как спиналната упойка се отразява на бебето?

# 82
  • Мнения: 7 898
Не. Изключително рядко може да повлияе на дишането на бебето, но това е рядкост в сравнение с общата упойка.

# 83
  • Мнения: 268
Но всичко това от гледна точка на майките. А ако бебето трябваше да избира  си мисля, че на него най-много би му харесало раждане във вода, може би  без упойки.

Както се казва няма по-естествено раждане от водното раждане. Абсолютно съм съгласна с това. Десетки са неговите ползи, както за бебето, така и за майката.

Общи условия

Активация на акаунт