Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Бояна или Михаела?

• 4 215
  • 57
  •   1
Отговори
Здравейте,
Моментът с избор на име наближава и аз се чудя кое да избера за първородната ни дъщеря.
Бояна много ми харесва. Не мога да определя защо като галено име би се използвало Боби, което звучи малко мъжко и не съм много ок. Самото име ми звучи хем българско, хем мелодично и по-рядко срещано, тоест уникално. Единственото, което се сещам като асоциация е, че в 1 клас имах съученик с това име, който беше много красиво дете.
А Михаела има застъпена родова приемственост у нас. Вече второ поколение се нарича Мише всяко ново появило се момиче в родата, без никое да е кръстено Михаела. Ей така само на галено. Докато се появи нов член, който да го получи. И аз се чудя дали не е време за някоя истинска Михаела да се появи. Не до там хубава асоциация правя с Арахангел Михаил, който отговаря за душите на мъртвите. И се чудя кое да избера? Вие кое бихте избрали в тази ситуация? Благодаря 😊

# 1
Михаела 💕💕💕💕💕

# 2
# 3
нито едно от двете.
Бояна - ми харесва повече от двете, но не ми харесва, че има населено място с това име.
Михаела - много е разпространено.
Не зная, само с тези букви ли търсите, но ще предложа:

Б - Богомила, Богиня, Боряна, Белла, Багряна, Беата

М - Манола, Милана, Маргарита, Милада, Младена, Моника.

Има и едни имена, на мен лично не ми харесват, Михайлена, Михайлина, Михайла, вариации, в случай, че търсите хем да е на родата, хем да е малко по-различно.

# 4
Не харесвам нито едно от двете. Прекалено силни са като имена, много по-добре ми звучат в мъжкия им вариант. И галените Боби и Миши не ми допадат. Все пак от двете - може би Михаела/Микаела.

# 5
Михаела.

# 6
Бояна.
Поздравления,че сте се спрели на такива традиционни и хубави имена .

# 7
Бояна е грозно, а Манола е хубаво?!?!?

# 8
Ако трабва да избирам само от двете, бих се спряла на Михаела. Иначе, има други имена с М, които са по-хубави.
Боян ми харесва като име за мъж, но не и Бояна за жена.

# 9
И двете имена са хубави и по- рядко срещани. Малко трудно ми е да избера, но може би Бояна от двете. Лично аз обаче повече харесвам с Б - Боряна, Биляна и Белослава. С М любими са ми Милена и Мира.

# 10
  • София
Михаела...

# 11
Бояна - на галено не е задължително Боби, може Биби или Яна.

# 12
Определено Бояна.
Михаела никога не съм го харесвала като име. Аз правя същата асоциация като теб.

# 13
И двете имена са хубави и по- рядко срещани. Малко трудно ми е да избера, но може би Бояна от двете. Лично аз обаче повече харесвам с Б - Боряна, Биляна и Белослава. С М любими са ми Милена и Мира.
Белослава също беше от харесаните от мен и мъжа ми. И още не съм го задраскала съвсем, но тъй като и на мъжа ми името съдържа Слава и става една голяма слава като се кажат трите имена. Тавтология. И затова реших,че може би трябва да отпадне.
Иначе доколкото ми е известно е братовчедка на дъщерята на цар Калоян от т.нар. книга. Но дали е било така Simple Smile

# 14
Две_думи, кой да ни каже дали е било така? Писмени сведения от онази епоха, уви няма достоверни и достатъчни. Но името като име си е хубаво. Има певица Белослава, има град Белослав и езеро с това име. Самото име има хубаво послание. Но пък щом има повторение на -слава и -слав, може би наистина ще стане доста тежко. Аз така се отказах от Калоян за сина ми, защото и второто и фамилното име са "царски" + зодията - овен. Та реших, че ще е прекалено властно и затова избрах по-леко име като Емил. Той пък се оказа музикален та си падна с името.

# 15
Аз харесвам много Бояна. Много мелодично и в същото време - силно.
С М предлагам Мирена (на галено Мира)

# 16
  • Countryside
От двете: Бояна. С "Б" ми харесват повече Боряна и Белослава.
Михаела ми звучи някак мъжествено. С "М" може би Милена или Мила.

Последна редакция: нд, 30 авг 2020, 10:41 от Г-жа Букет

# 17
Глас от мен за Бояна.
Може да си добавиш анкета на първа страница. Така мисля ще ти е по-лесно.

# 18
Глас за Бояна- страхотно е името.
Леко раждане!

# 19
И двете имена не са лоши, но Михаела ми допада малко повече. Ако приемате нови предложения, предлагам: Бела, Белла, Мирела, Мануела... Леко раждане!

# 20
  • София
Бояна. Много хубаво име.

# 21
  • САЩ
Бояна ми харесва, свързвам го с едно много красиво момиче. Белослава също е красиво, предлагам и Биляна, напоследък май се завръща Simple Smile

# 22
Аз съм за Михаела.

# 23
Ти си го казала сама,, време е някоя истинска Михаела да се роди".
Глас от мен за Михаела, име което обмислях за дъщеря ни, тъй като харесвам имената с буква М.
Леко раждане!

# 24
Аз съм Михаела и много си го харесвам, така че от мен глас за Михаела Simple Smile))

# 25
Труден избор, т.к. и двете имена много ми харесват.
Бояна ми звучи едновременно силно и нежно. Значението също ми харесва - "войн". Приемам го като пожелателно име - да бъде борбена.
Михаела възприемам като класическо име, с което не може да се сбърка. Варианта Микаела също ми допада. Има хубаво значение:
"богоподобен". Не приемам асоциацията с архангел Михаил като негативна, а точно обратното. Той е "пазител на душите и борец против злото".

Което и име да изберете, няма да сгрешите и все пак аз давам глас за Михаела. Една идея повече ми харесва, също така е подходящо предвид традицията ви с обръщението Мише.😀

# 26
Определено Михала. Къде-къде по-красиво от Бояна. Имен ден на един от най-големите и най-хубавите християнски празници.Ангелско име. Още по-хубаво.
Бояна е много грубо име за момиче. Не ми звучи хубаво. Боби и универсално галено за момче и за момиче,което също не ми допада. Нито Боян нито Бояна ми харесват като имена.  И като звучене не ми допада.

# 27
  • Пловдив
Аз гласувам за Михаела!
А защо не Сияна-Виктория?

# 28
С две ръце за Бояна! Аз намирам името за красиво и величествено, за разлика от Михаела, което никога не съм харесвала, звучи ми грубо, а галеното "Мише" винаги съм асоциирала с мишка.
Лека бременност!

# 29
На мен и двете имена ми харесват, но Михаела малко повече за момиче.
А като комбинация от двете, може Миряна, на която на галено да казвате Мише.
По принцип не харесвам двойни имена, но мисля, че Михаела-Бояна също не е лошо.

# 30
Хммм трудно ми е да преценя. И двете имена ми харесват. Бояна не ми звучи мъжествено, има даста гласни плЮс буквата ,,я,, дори го нимирам за мелодично Simple Smile михаела също е красиво име, харесва ми и галеното мише
 Да дам и аз идея за имена-матея, мила, мария
С Б може да е само бела, ако искате да пропуснете дублиране с името на таткото Simple Smile

Последна редакция: пн, 31 авг 2020, 02:20 от lola92

# 31
Бих избрала името, което ме е впечатлило най-много до момента, което ми звучи "уникално" и красиво. В случая споменахте Бояна. Лично аз предпочитам по-кратките имена. А асоциации винаги могат да се правят (квартали с това име, магазини, известни личности). Днешно време сякаш е добре името лесно да се произнася на различни езици. Най-важно е вас да ви грабне самото име и да си представяте, че го притежава една силна личност, красива, борбена...както си го представяте и самото детенце Simple Smile А аз бих го наричала с цялото име, ако името е кратко - Бояна Simple Smile

# 32
Михаела
Не ми харесва Бояна, защото нали има квартал Бояна, все едно ползва име на квартал. Simple Smile Сигурно не съм права.
Архангел Михаил не пази души на умрели, той е небесния пълководец срещу злите сили и пазител на дверите на Рая.
https://www.pravoslavie.bg/%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%8F/%D1%81 … 0%BE%D0%B2%D0%BE/

# 33
Предпочитам Бояна.По скоро ще си я наричат Бояна, а не Боби.Поне при моята дъщеря(която се казва също Бояна)е така.Даже някои ,я наричат и Биби.Simple Smile

# 34
Аргументът да не се ползва името Бояна, защото има такъв квартал според мен е абсолютно безпочвен и странен. Както се изказах вече, името го харесвам в неговия мъжки вариант, но за жена - по-скоро не.
Така също не харесвам Бориса, Богомила, Божидара и подобни типично мъжки имена, на които е прибавено едно "а" и вече се припознават като женски.

# 35
Така модерните Бориса, Ивайла и Самуила и аз не ги харесвам. Но Бояна не ми е мъжко, може би покрай филмовото студио и квартала съм свикнала  да го има в женски вариант. Чела съм и за Калояна, Асен(к)а, Клечка ама те пък съвсем странни ми се виждат.
Богомила и Божидара са си достатъчно разпространени и наложи се според мен.
И да, в нашата именна система повечето имена имат и мъжки, и женски вариант.

# 36
Това, че повечето имена имат и мъжки и женски вариант в именната ни система, е вярно. Има доста имена, които са достатъчно разпространени и добре звучащи и в мъжки, и женски вариант  - Емил-Емилия, Милен-Милена, Людмил-Людмила, Марин-Марина и още мога да пиша, но не е целта да ги изредя. Друг е въпроса, че лично на мен Бориса и Богомила не ми звучат така добре като примерите, които посочих.
Ако някой желае, детето му да е Бориса, Самуила, Богомила и подобни, решението си е негово.

# 37
И двете са хубави, на мен лично Бояна ми е любимо и ако има втора дъщеря ще се казва така 💗

# 38
Михаела ми харесва повече.

# 39
  • София
Глас за Бояна от мен.

# 40
И аз съм за михаела с две ръце😇

# 41
  • на последния етаж
Бояна.

# 42
Михаела е красиво и нежно име. Не се гледа странно на него, а и не е твърде популярно. Обвързването със семейното значение към "Мише" е много хубава идея. Ем ще е като другите "Мишета", ем ще е специалната Михаела. Бояна според мен е някак безсолно име, няма цвят в него.

# 43
Имам приятелка, на която децата се казват Михаела и Боян Blush

А иначе, на Вашия въпрос, аз предпочитам Бояна, ако Боряна не влиза в списъка Ви
Леко раждане!

# 44
Михаела Heart Красиво име, има имен ден на голям празник, а и значението е хубаво.

# 45
  • Пловдив
Двете имена ми харесват еднакво. Бих избрала Бояна, защото е по-рядко срещано.

# 46
На Бояна може да се казва и Биби, или само Бояна. Не е нужно да се съкращава на Боби или изобщо да се съкращава. Как другите хора ще се обръщат към детето няма как да контролирате 😁 - дъщеря ми Радост бабите я наричат Рада и Радостинка 😂 . Аз пък съм Боряна, много хора ми викаха Бойка и Бойче 🙃🙃🙃 защо, мистерия.

И двете имена са хубави, вие ще си харесате, но не се водете по възможни съкращения- хората ще ви изненадат 😁.

# 47
И аз съм Боряна и всички ми викат Бубе.

# 48
Мен вече всички ми викат Боряна Grinning Ама това е заради детски травми и своеволия в ранните ми години, сега съм твърда, хахаха.

# 49
Дъщеря ми е Лъчезара. Първо й викахме Лъки, но като започна да си казва името тя си го съкрати на Лъчи и го възприехме така. В ДГ се опитаха учителките да го съкратят на Зара. На няколко пъти ги помолих да не го правят и да уважат нейния избор разбраха се от дума. От тогава никой не се опитва да й вика Зара, а само Лъчи. Като тръгна на училище казах и на класната й, ако съкращава да е Лъчи, че на Зара не отговаря. Също така при разговор с нея или друг учител използвам Лъчи или Лъчезара. Та има начин как да се накарат околните да използват определено съкращение.

# 50
Михаела.

# 51
# 52
Давам глас за Бояна! Simple Smile

# 53
Благодаря за вашите отговори. Миналата седмица се роди нашата първородна дъщеря. Казва се Бояна. И е много сладичка. Желая на всички много любов и здраве!

# 54
Честито и добре дошла на Бояна!

# 55
Страхотен избор. Да е жива и здрава Бояна!

# 56
Честита малка принцеса, да е жива и здрава!

# 57
Здрава да расте Бояна!

Общи условия

Активация на акаунт