Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Мнение относно строителни фирми/инвеститори

• 2 869
  • 128
  •   1
Отговори
# 120
Преди една година и аз бях в ситуацията на автора на темата и установих, че хубав апартамент ново строителство, може да се купи само на зелено. Ходих на доста огледи, в кварталите, които ме интересуваха. И на по-късен етап, бяха останали свободни, само лоши етажи, изложения или някакви с неправилни форми на помещенията и т.н. В крайна сметка купих в обект на доста по-ранен етап, но все пак беше изградена конструкцията и можах да видя реалните размери на помещенията. Та така, за да имаш избор на етаж /много важно/, изложение и рапределение, трябва да купиш на по-ранен етап. От изброените фирми, имам лични впечатления само от Контракт Сити, изглеждаха сериозни и професионално. А и проучванията ми бяха, че строят качествено. Помещенията също са с хубава големина, а не някакви кутийки. В крайна сметка не купих от тях, защото намерих по-добро за мен.

Аз имам един друг въпрос към по запознатите с купуване на апартаменти, защото отдавна не бях купувала. Купувам апартамент в строеж, директно от строителя. Разбрахме се за цената, сключихме Договора и почнах да плащам вноските. При подписването на договора обаче не сме коментирали начина на плащане. На мен парите са ми в банка и аз смятах, че се подразбира, че плащането ще е по банка. Да, ама не. Още след първите вноски, ми беше казано, че част от сумата я искат в брой и давали срещу това разписка. Както и че това било стандартната практика. Моля някой да ми каже така ли се купуват апартаменти? Има ли такава практика /част от сумата в брой/ и има ли някаква опасност да ни излъжат или нещо такова?

Последна редакция: вт, 15 сеп 2020, 22:45 от AnMary

# 121
Не могат да те задължат, но има такава практика, заради ДДС. Акоще плащаш кеш-искай си задължително отстъпка..))

# 122
Зависи какво значи "практика". Ако значи дали и други фирми прилагат тоя номер - прилагат го, явно. Въпреки това не бих го нарекъл практика, защото според мен не е ОК и прави инвеститора силно неблагонадежден в моите очи.
Ако ще се съгласяваш, задължително им искай 20% отстъпка (размера на ДДС), в противен случай им ги подаряваш тия пари. Приемам, че цената, която сте договорили, е била изрично със ДДС. Ако не е било така, значи може и "отстъпката" да е калкулирана в договорената цена.

Лично аз не бих се навил на такава схема, по 2 причини. Първо, че това е 100% сигурен знак, че инвеститора "върти схеми", които може да минат и всички да са доволни, ама може и да не минат. Второ, това те прави де факто съучастник в престъпление - много хора не го приемат така, но това е укриване на данъци, и е престъпление. Отгоре на това плащания над 10 хил. лв. са забранени в брой, само по банка, така че станаха 2 престъпления. (Границата важи за цялата сума по договора, без значение на колко части ги плащаш.) Което значи, че ако нещо се поскарате с инвеститора, ти много по-трудно ще го дадеш на съд и ще си защитиш правата, защото си в едно легло с него, и твоята глава е на дръвника. Ти може за съвсем друго да го съдиш, ама като тръгнат да се чоплят нещата, тия "детайли" по плащането излизат наяве.

Вярно, 20% разлика си е цифра, и боли да трябва да ги платиш, но така стоят нещата.

# 123
  • София
Никога не бих дала пари на ръка, особено за такива големи суми.  Утре няма как да докажа с хвърчащата разписка, че изобщо нещо съм платила за това жилище. Неговите спестени пари не ги знам, той си ги знае. Що не ми е казал още при Договора, че иска хиляди левове на ръка. Fearful

# 124
Аз тъкмо се нанасям в жилище строено от Контракт Сити. Купихме го много преди акт 14 - изливаха плочата на 2-рия етаж. Нямахме абсолютно никакви проблеми. Всички актове си излязоха по график въпреки Covid кризата. Всичко излежда с прилично качество, ако има някакви дефекти по сградата или жилищата ги отстраняват супер бързо. След време, ако решим да сменяме жилището отново бих купила от тях.

# 125
Да си побутна аз темичката - някой чувал ли е за фирма Арко Вара? Ако може да сподели опит или каквато и да е информация, би било супер!

П.П. zy_atanasova, благодаря за мнението! Това съвпада до голяма степен с всеобщото мнение за Контракт, така че остават вариант, стига да си харесам нещо от тях...

# 126
А може ли някой да ми препоръча коректна строителна в Бургас.

# 127
  • Бургас
От първа ръка мога да ти препоръчам само един строител, но той строи само в Сарафово. Като бързи и коректни иначе съм чувала да спрягат "Дорослава строй"и "Евробилдинг". "Унихоум" не строят зле, но имаха голямо забавяне на сградата до Лидъл в "Славейков", моя колежка купи там - остана без нерви. Сега активно строят там, но за забавянето от година почти, кой ще я компенсира?! С твърде мащабни проекти са се захванали, не знам дали не са се надценили малко...

# 128
Аз за Слав Строй съм чувал добри отзиви, и тук във форума, и от лични наблюдения при огледи на техни сгради (но не съм купувал). Впечатленията ми са от сгради в София, но доколкото знам фирмата е бургаска. Имат и доста хотели по морето построени.

Общи условия

Активация на акаунт