Пазарът на недвижими имоти във ВАРНА- какво се случва реално? 9- ма тема

  • 51 386
  • 831
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 350
Суит, нещо сметките ти не са правилни. Двустаен с паркомясто да речем във Виница където наемите гравитират около 400лв може спокойно да се купи директно от строител за 40 000 евро и то до централната улица, а не по баирите. Апартамента може да се обзаведе спокойно за 6500 евро, нотариални и други такси 2000 евро. Крайна цена може да ти излезе обзаведен и преди пускане на пазара 50 000 евро. Това са 98 000лв при наем 400x11= 4000лв чисто като махна данъците. Махнал съм и един месец празно, ремонти и.т.н. Тия 4000 вадим и данъка на имота 300лв = 3700 чист приход.  3.77% годишна доходност. Или ако имаш по-добра идея, която да ти носи повече от тия пари с по-малко работа си добре дошъл. Да не забравяме факта, че парите са ти малко или много застраховани от инфлацията в имота. Или ако биха били в банката не само, че няма да си на плюс ами ще си и на минус няколко процента годишно. Не смяташ и това, че след 20-30г. цената на имота исторически погледнато ще се е качила. Но най-важното, което е, че имота е фундамент на инвестиционното портфолио. А, именно че това са един сигурно запазени пари, които ти носят доходност и докато ти носят доходност може да ги ползваш пак под формата на ипотека, която пък да се изплаща от въпросния наем.

Говоря за широк център Варна ти отиде в 9 глуха Виница Wink наема е около 400 лева и ако намериш нещо под 55 000 евро си е супер за двустаен, да обзавеждане може и за 15 000 лв. но с компромиси.

# 241
  • Мнения: 89

Точно това казах и аз, все още пише, че е без комисионна,но се предлагат ексклузивно от Хоум ту ю и няма как да се избегне комисионна. Въпреки, че имам апартамрнт там, платила съм 90% от сумата, ми направиха проблем, че съм го пуснала в продажба.Имали ексклузивни права и само те могат да го продават. И за това,че ще ми го продадат пак ми искат 3,6%!!!

Ужас!!! Ама Вие сериозно ли? За пръв път чувам такова нещо! Все едно да си купя апартамент от строител и да ми иска компенсация, че го продавам, преди да е приключил строежа. Направихте ли консултация с адвокат? Какво пише в договора Ви?
Направихме...в крайна сметка се разбрахме с инвеститора. между другото, да не звучи като реклама, но страхотно разбрани и сърдечни хора са (фирмата инвеститор).

Стискам Ви палци да успеете да си го продадете и да не сте на загуба. Онези наглите да си гледат работата, не заслужават повече пари категорично.
И мен се опитаха да ме вбесят по едно време, след като им зададох въпроси, на които не можаха да отговорят с месеци, един ден по телефона накрая един от тях ми заяви, че съм можела да се откажа от апартамента, като не съм го искала. Моляяяя, кой е казал, че не го искам, да съм им го била препродала, пък те щели да си го препродадат. Ей така се прави бизнес, позволяват си да викат на клиентите си,като им се зададе въпрос, на който за 3 месеца не можаха да ми отговорят, бях потресена.Да не говорим за некомпетентността на брокерчетата им, които при оглед ме убеждават, че сградата имало само един вход, а са два.Пълни смешници...

# 242
  • Мнения: 6 529
Да направим една малка сметка, макар аз няма да си купя за да отдавам под наем и ще е 3 стаен. НО нека да разгледаме нещо общо и най търсено да кажем 2 стаен ново строителство Wink

Покупка най малко - 55 000 евро
Други такси  и т.н  най малко  -    2500  евро
Едно много скромно обзавеждане най малко - 12 500 евро
и Хоп краен резултат 70 000 евро или около 137 000 лева
Ако го отдадем за 400 лв на месец.
Ще ни трябват едни  29 години за да избием покупката.
И това ако всичко е в най най добрия сценарии, без данъци, пропуснати месеци, амортизация и текущи ремонти, без ипотечен кредит защото сметката ще е друга Grinning

Та въпроса е дали си струва покупката на имот за инвестиция от Варна?

НЕ

# 243
  • Мнения: 174
Да направим една малка сметка, макар аз няма да си купя за да отдавам под наем и ще е 3 стаен. НО нека да разгледаме нещо общо и най търсено да кажем 2 стаен ново строителство Wink

Покупка най малко - 55 000 евро
Други такси  и т.н  най малко  -    2500  евро
Едно много скромно обзавеждане най малко - 12 500 евро
и Хоп краен резултат 70 000 евро или около 137 000 лева
Ако го отдадем за 400 лв на месец.
Ще ни трябват едни  29 години за да избием покупката.
И това ако всичко е в най най добрия сценарии, без данъци, пропуснати месеци, амортизация и текущи ремонти, без ипотечен кредит защото сметката ще е друга Grinning

Та въпроса е дали си струва покупката на имот за инвестиция от Варна?

НЕ
Според мен пропускате и още нещо - този имот след 5 години няма да струва 55 000, а ще е на по-висока цена. Дотогава ако го отдавате под наем и го продадете след това, парите ще са отгоре. Wink

# 244
  • Мнения: 18 497
Да направим една малка сметка, макар аз няма да си купя за да отдавам под наем и ще е 3 стаен. НО нека да разгледаме нещо общо и най търсено да кажем 2 стаен ново строителство Wink

Покупка най малко - 55 000 евро
Други такси  и т.н  най малко  -    2500  евро
Едно много скромно обзавеждане най малко - 12 500 евро
и Хоп краен резултат 70 000 евро или около 137 000 лева
Ако го отдадем за 400 лв на месец.
Ще ни трябват едни  29 години за да избием покупката.
И това ако всичко е в най най добрия сценарии, без данъци, пропуснати месеци, амортизация и текущи ремонти, без ипотечен кредит защото сметката ще е друга Grinning

Та въпроса е дали си струва покупката на имот за инвестиция от Варна?

НЕ
Според мен пропускате и още нещо - този имот след 5 години няма да струва 55 000, а ще е на по-висока цена. Дотогава ако го отдавате под наем и го продадете след това, парите ще са отгоре. Wink


Като извадите разходите по придобиване, довършване и продажба, поддръжка след наематели и пр., няма да сте на голяма печалба, в добрия случай ще сте на нула.

# 245
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Да направим една малка сметка, макар аз няма да си купя за да отдавам под наем и ще е 3 стаен. НО нека да разгледаме нещо общо и най търсено да кажем 2 стаен ново строителство Wink

Покупка най малко - 55 000 евро
Други такси  и т.н  най малко  -    2500  евро
Едно много скромно обзавеждане най малко - 12 500 евро
и Хоп краен резултат 70 000 евро или около 137 000 лева
Ако го отдадем за 400 лв на месец.
Ще ни трябват едни  29 години за да избием покупката.
И това ако всичко е в най най добрия сценарии, без данъци, пропуснати месеци, амортизация и текущи ремонти, без ипотечен кредит защото сметката ще е друга Grinning

Та въпроса е дали си струва покупката на имот за инвестиция от Варна?

НЕ
Според мен пропускате и още нещо - този имот след 5 години няма да струва 55 000, а ще е на по-висока цена. Дотогава ако го отдавате под наем и го продадете след това, парите ще са отгоре. Wink


Аз го писах, но тука понеже са заети повече да трият отколкото да четат и са го изтрили.


Да направим една малка сметка, макар аз няма да си купя за да отдавам под наем и ще е 3 стаен. НО нека да разгледаме нещо общо и най търсено да кажем 2 стаен ново строителство Wink

Покупка най малко - 55 000 евро
Други такси  и т.н  най малко  -    2500  евро
Едно много скромно обзавеждане най малко - 12 500 евро
и Хоп краен резултат 70 000 евро или около 137 000 лева
Ако го отдадем за 400 лв на месец.
Ще ни трябват едни  29 години за да избием покупката.
И това ако всичко е в най най добрия сценарии, без данъци, пропуснати месеци, амортизация и текущи ремонти, без ипотечен кредит защото сметката ще е друга Grinning

Та въпроса е дали си струва покупката на имот за инвестиция от Варна?

НЕ
Според мен пропускате и още нещо - този имот след 5 години няма да струва 55 000, а ще е на по-висока цена. Дотогава ако го отдавате под наем и го продадете след това, парите ще са отгоре. Wink


Като извадите разходите по придобиване, довършване и продажба, поддръжка след наематели и пр., няма да сте на голяма печалба, в добрия случай ще сте на нула.

Не са на нула - изкарват си добра печалба. Даже някой практикуват само това с имоти - купуват и чакат без да ги дават под наем.

# 246
  • Мнения: 18 497
Simple Smile Ок, дайде прогноза колко ще струва след 5 години този апартамент, който сега е 55 хиляди. Да видим какви са очакванията на потребителите тук за поскъпване на имоти в град като Варна 2-3 години след край на световна криза като настоящата пандемия.

# 247
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Simple Smile Ок, дайде прогноза колко ще струва след 5 години този апартамент, който сега е 55 хиляди. Да видим какви са очакванията на потребителите тук за поскъпване на имоти в град като Варна 2-3 години след край на световна криза като настоящата пандемия.

Новото строителство за последните 10 години от 400 евро/м2 стана над 1200м2 - направете си сметката.
Всеки вещае голям срив и спад и аз го чакам - ма не би  : ))))) Не знам що така.
Около мен е пълно с нови кооперации заселени на 20%, обаче интересно - свободни апартаменти - няма.

Направете си справка този имот преди 5 години колко е струвал и ще видите.

Много хора останаха измамени камилчета като чакаха да паднат цените , за да купят евтини апартаменти - ама не би.

Преди 10 години - панелка 62м2 беше 35 000евро, сега са от 42 до 45 000 евро. Коя банка ще ви даде за 10 години 10 000 евро върху главница 35 000 евро?

Познати, които преди 10 години взеха ипотеки плащат по 280 лева. За подобни имоти сега - ипотеките са към 500 лв.

# 248
  • Варна
  • Мнения: 995
А може да се купува и с цел просто да се продаде на друг етап. Давам пример с покупка от Явор, защото с тях имам реален контакт. Купуваш на чертеж, първо, че цената е по-ниска спрямо останалото ново строителство в района, второ, че ако не се размотаваш имаш избор на жилища, трето - плащаш по-ниска нотариална такса, четвърто - избираш си схема за плащане, при моята (80%-20%) цената беше с 6-7к€ по-ниска от схемата 20-80% за същия апартамент. На акт16 продаваш на пазарна цена, с около 15к€ отгоре и край на мача. Нито с наеми ще се занимаваш, нито с обзавеждане и ремонти.

# 249
  • Варна
  • Мнения: 14 539
Новото строителство къде е станало от 400€на 1200?? Годината на световната, финансова криза.В края на 2008г беше 900-1000€ в широк център. Реалният скок варира и е минимален. А панелките са старо, амортизирано строителство.

Последна редакция: чт, 15 окт 2020, 13:31 от Viviana91

# 250
  • Мнения: 25 737
Новото строителство къде е станала от 400€на 1200?? Годината на световната, финансова криза.В края на 2008г беше 900-1000€ в широк център. Реалният скок варира и е минимален. А панелките са старо, амортизирано строителство.
Възраждане, карето към КАТ, преди около 10г гледах нови тухли на 500е/м2, сега и там гонят 1000е/м2.
На Дружба, пак преди 10-15 години жилищата бяха около 700-800м2, кой би допуснал че ще стане новия Ориндж Каунти, сега там в Азур цените са 1500е/м2.

# 251
  • Мнения: 18 497
Simple Smile Ок, дайде прогноза колко ще струва след 5 години този апартамент, който сега е 55 хиляди. Да видим какви са очакванията на потребителите тук за поскъпване на имоти в град като Варна 2-3 години след край на световна криза като настоящата пандемия.

Новото строителство за последните 10 години от 400 евро/м2 стана над 1200м2 - направете си сметката.
Всеки вещае голям срив и спад и аз го чакам - ма не би  : ))))) Не знам що така.
Около мен е пълно с нови кооперации заселени на 20%, обаче интересно - свободни апартаменти - няма.

Направете си справка този имот преди 5 години колко е струвал и ще видите.

Много хора останаха измамени камилчета като чакаха да паднат цените , за да купят евтини апартаменти - ама не би.

Преди 10 години - панелка 62м2 беше 35 000евро, сега са от 42 до 45 000 евро. Коя банка ще ви даде за 10 години 10 000 евро върху главница 35 000 евро?

Познати, които преди 10 години взеха ипотеки плащат по 280 лева. За подобни имоти сега - ипотеките са към 500 лв.


Simple Smile Много е наивно да сравнявате растящи цени в процъфтяващи времена с години на катаклизъм и да градите очаквания за същия темп на поскъпване.
Това, че през последните 10 години цените са се повишили, далеч не означава, че през следващите 5 във Варна ще се повишат пак поне толкова, че да излезете на нулата от упражнението "купувам и продавам". Ако си дадете 15 години, може ида имате шанс, но като чета горните аргументи, по-скоро ще се набутате - има и такива хора, в друга тема обсъждаме подобен случай.
И още един бонус-информация - хората и фирмите, които купуват, за да продават с печалба, правят първото на дъното и малко след него.

# 252
  • Варна
  • Мнения: 7 505
Simple Smile Ок, дайде прогноза колко ще струва след 5 години този апартамент, който сега е 55 хиляди. Да видим какви са очакванията на потребителите тук за поскъпване на имоти в град като Варна 2-3 години след край на световна криза като настоящата пандемия.

Новото строителство за последните 10 години от 400 евро/м2 стана над 1200м2 - направете си сметката.
Всеки вещае голям срив и спад и аз го чакам - ма не би  : ))))) Не знам що така.
Около мен е пълно с нови кооперации заселени на 20%, обаче интересно - свободни апартаменти - няма.

Направете си справка този имот преди 5 години колко е струвал и ще видите.

Много хора останаха измамени камилчета като чакаха да паднат цените , за да купят евтини апартаменти - ама не би.

Преди 10 години - панелка 62м2 беше 35 000евро, сега са от 42 до 45 000 евро. Коя банка ще ви даде за 10 години 10 000 евро върху главница 35 000 евро?

Познати, които преди 10 години взеха ипотеки плащат по 280 лева. За подобни имоти сега - ипотеките са към 500 лв.


Simple Smile Много е наивно да сравнявате растящи цени в процъфтяващи времена с години на катаклизъм и да градите очаквания за същия темп на поскъпване.
Това, че през последните 10 години цените са се повишили, далеч не означава, че през следващите 5 във Варна ще се повишат пак поне толкова, че да излезете на нулата от упражнението "купувам и продавам". Ако си дадете 15 години, може ида имате шанс, но като чета горните аргументи, по-скоро ще се набутате - има и такива хора, в друга тема обсъждаме подобен случай.
И още един бонус-информация - хората и фирмите, които купуват, за да продават с печалба, правят първото на дъното и малко след него.

Много е наивно да обяснявате на другите какво мислят и е признак на незрялост Wink Говорете/пишете  само за себе си.

Написала съм факти - другото си е във вашата глава.

# 253
  • Мнения: 18 497
Simple Smile Ок, дайте конкретно - с колко смятате, че ще се повиши след 5 години цената на апартамента, който днес е 55 хиляди.

Разбрахме колко са се повишили цените на НИ във Варна последните 10 години, също и че това е основата на прогнозите за продължаващо поскъпване.
Каква точно ще бъде добрата печалба след 5 години, за която пишете нагоре Simple Smile

# 254
  • Мнения: 350
Кво говорите близките години в Варна цените ще се покачат най малко с 200 %, всички от Берлин, Виена ще идват да пазаруват от Варна нищо, че една голяма част тук вземат по 900 лв. чисти заплата.  Очаквам който намери гарсониера след време за по 100 000 евро направо ще се чувства щастлив. Grinning Grinning Grinning

Хайде сега да се събудим и да си направим по едно кафе Wink

Да имаше почакване на цените няма спор и покачването беше доста и много хора спечелиха от това НО не може да продължи с същите темпове все нагоре поне не в Варна.

Мисля, че цените удариха тавана за Варна ако даже и не са го минали, за това очаквам корекция на долу 

Общи условия

Активация на акаунт