Колко пари е нормално да се даде като подарък за сватба

  • 61 728
  • 593
  •   1
Отговори
# 120
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
Аз не бих имала каквито и да е изисквания към гостите ми.. Представям си покана: "Пешо и Гошо ви канят на тяхната сватба." И отдолу почва списъкът с изисквания: "подаръците в пликче (за справка - цена на куверта 100 лв.), вместо букети носете книга, флумастер или сертификат за дарение към WWF или УНИЦЕФ. Дрескод - спрямо темата на сватбата - Презряла Круша."  Сигурно списъкът може още да продължи. Тегоба... Grinning

Ми, всъщност аз го виждам като уважение към гостите, понеже им се спестяваш дилеми и въпроси.
Ние покани не сме имали Grinning

# 121
  • Мнения: 2 622
Аз това уточнение в поканите го приемам като превземане и претенция на младоженците, не като уважение към гостите.

# 122
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
Аз това уточнение в поканите го приемам като превземане и претенция на младоженците, не като уважение към гостите.

Разни хора, разни идеали.
Денят е на младоженците на първо място, ако някои приема желанията им като прищевки, няма място на тази сватба според мен.
За мен е важно за младоженците денят да е както те си го представят, аз като гост съм част от него и ако искат да правят дарения, да имат само червени букети, да имат жълти картички или whatever, бих се постарала да се съобразя, защото все пак би следвало щом съм гост на тази сватба те да са ми достатъчно близки.

# 123
  • Мнения: 11 908
В детството ми само на селските сватби имаше покани с "моля, подаръците в пари" и някак беше селско и еснафско. После в един момент пари се получаваха само от най-близките, по-късно стана норма, а от няколко години едва ли не задължително уточнение в поканите "подаръци не носете, парички пригответе" или цветя не носете и..." следва указание как точно да се отчетем. И колкото да е фина и изискана една сватба, на мен специално такива уточнения не ми звучат добре.Подаръкът може и да не е сполучлив, но пък парите са ми някак безлични.
На последните сватби, разбира се, както му е редът в последно време даваме пари, но никога не съм знаела колко точно, тъй като мъжът ми е натоварен с този ангажимент. Но за мен сумата се определя от това, колко са ти близки мрадоженците и е по-голяма отколкото подарък за юбилей, да кажем.

И за цветята нещо да кажа. Виждам, че са низвергнати в последно време, но аз винаги съм харесвала подаряването на цветя. Бях изключително трогната, когато мой близък приятел от детството на сватбата ми освен на мен, поднесе букет на майка ми и на кумата.

# 124
  • Мнения: 40 832
Цветята са хубави, наистина, ама питаш и я булката с 50 - 100 букета какво прави след сватбата? По-добре без.
Иначе аз лично никога не бих написала в покана нещо за пари, но ще разчитам хората да се сетят сами.

# 125
  • Мнения: 9 353
Черна станция,

От моя личен опит, поканените винаги питат, дали пари или подарък и какъв. Та такива текстове с пари в поканата, няма смисъл поне за мен.

# 126
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
Нито аз като съм се женела са ни питали какво искаме, нито пък ние като сме ходили на сватба сме питали какво искат за подарък? Не знам кога е дошла "модата" да се пита. Ние винаги пари сме оставяли, защото сега знаем какви времена са. Навремето всички имаха всичко, за това се подаряваха предметни подаръци. Живееха по-добре хората, сега е друго.

# 127
  • Мнения: 217
300 лева за 4 ма човека според мен е добре. Догодина е моята сматба и знам, че няма да си възстановя парите. Не искам обаче 50 букета  и смятам да си кажа. Пък гостите ще си прецените дали да го спазят.

# 128
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
По традиция има букет за булката от всеки гост-семейство.
Какво би казала на гостите, ако не искаш букет?Интересно ми е. Последната сватба, на която бяхме беше през юни 2009г. Не се женят вече толкова често хората.

# 129
  • София
  • Мнения: 11 983
Ние хартиени покани нямахме. Канихме гостите си по Вайбър. Просто им написах "Моля, не носете цветя".

# 130
  • Мнения: 1 725
И ние също нямахме покани, лично поканихме всеки един гост

# 131
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
И ние нямахме покани. Имахме сватбен сайт Grinning
Всички канихме лично и предвид, че бяха само приятели , нямах никакъв проблем да им кажа, че не искам да се прибера с 4 кофи букети. Майка ми е учителка, изпадам в ужас от букети в кофи, тенджери, легени и всякакъв друг съд, дето може да ги събере из вкъщи.
Имах букетче от баба, която го беше набрала от село и беше мило и готино.

И аз не нося букети, като ходим на сватби.

# 132
  • Мнения: 217
Като попитат и стане дума за сватбата ще спомена, че няма нужда да се чувстват длъжни да ми взимат букет както е по традиция. Спокойно с парите могат да ми вземат нещо друго или да си ги запазят за тях. Хората, който каня са ми близки и смятам, че като ги насоча им помагам. Така пак ще има букети, но не прекалено много, че да няма какво да ги правя. Но както казах аз съм близка с хората.

# 133
  • Мнения: 123
Цветята са хубави, наистина, ама питаш и я булката с 50 - 100 букета какво прави след сватбата? По-добре без.
Иначе аз лично никога не бих написала в покана нещо за пари, но ще разчитам хората да се сетят сами.
Аз на скоро бях на сватба на приятелка. Много ми хареса идеята (която и в поканата беше описана, не помня обаче точния текст), да не се подаряват цветя. Вместо цветя, можеш да оставиш пари, които са за благотворителност. Имаше си кутия, в която да сложиш парите, ако разбира се прецениш, че имаш тази възможност. Иначе всеки дава по 50 лева за букет, който след 2 седмици максимум се изхвърля, наистина няма смисъл.

# 134
  • Мнения: 9 436
Сватбата мина. Дадохме 300 лева, ръчно направена картичка и букет. Мисля, че това е разумна сума за 2 възрастни и 2 деца.

Общи условия

Активация на акаунт