Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Йоркширски териер - тема 12

• 10 086
  • 144
  •   1
Отговори
  • Видин
Йоркширският териер- голямо сърце в малко телце

Хранене на кучето
Приучаване към хигиенни навици
"За" и "Против" кастрацията
Хотели, които приемат домашни любимци
Коя марка храна да изберем за кучето си
Как да четем етикетите на сухата храна
С куче на море
Анализи на кучешки храни(на английски)
Курс обучение на малкото куче от Андрей Сиделников
Кучето само у дома
Защо да не купуваме кучета от борси, зоомагазини, посредници и ферми
От къде идват вносните кученца
Легитимни развъдници за йоркшири
Първа помощ за животните при ухапване от пчели,оси,паяци
Онлайн съветник за домашния любимец
Фейсбук страница, посветена на йоркширският териер
Фейсбук група, посветена на йоркширският териер

Статия за кучето и доминантното поведение- методи на дресировка и коригиране на нежелано поведение- превод благодарение на Зори
Скрит текст:
Всяко куче , независимо от неговия размер и порода има  характеристика на поведението на вълка . Куче, което живее в семейство, го смята за своя глутница . В нея има йерархия, в която един представител е  по-главен от другите, с други думи , той е водач на глутницата . Колкото по-висока е позицията на животното в йерархията , толкова по-големи права и преимущества има.
Обикновено , лидерът определя правилата и изисква тяхното изпълнение (доминиране) . Той винаги е пръв , принуждава останалите да го последват . Лидерът яде пръв . Той може да вземе храна от други членове на глутницата. Той е инициатор на всички действия в „глутницата” , независимо дали това е игра или лов. Той спи на високо .

Това поведение на кучето ,  е заложено в него от раждането му. Желанието да стане лидер и да доминира има всяко куче . Ето защо, за да се намали доминантността на кучето , не трябва да му се позволява  да се държи като водач/лидер. Затова трябва да се спазват по-долу описаните правила :
Корекция на доминантно поведение:

За да решите този проблем , трябва да се изпълняват  тези правила както и да се занимавате с обучение за послушание:

1 . Винаги стопанина влиза или излиза през всяка врата . Тоест, пред изхода и входа , трябва да спрете , да влезете или излезете първо вие,  и след това да разрешите на  кучето да излезе или влезе . Лидерът  винаги влиза и излиза  пръв през всяка врата .

2 . Винаги първо вие слизайте или се качвайте  по стълби . Кучето трябва да върви редом с вас или леко да изостава , а не да тича напред, Лидера води!

3 . Напълно игнорирайте  кучето , ако то иска храна, когато вие се храните . По време на хранене , кучето не трябва да бъде близо до стопанина. Преди да дадете  храната на кучето , вземете  купата с една ръка и му я покажете, с другата ръка вземете бисквита, или парче плод и гледайки кучето в очите изяжте бисквитата гледайки го в очите. След това му дайте купата с неговата храна. Лидерът винаги яде пръв!

4 . Винаги  игнорирайте  кучето , ако то дойде към вас с покана да играете с него или да го погалите, когато почивате. Тоест, ако вие се занимавате с нещо или просто почивате, а кучето скимти или ви побутва да му обърнете внимание, кажете строго команда „ Фу” и го отпратете на място. Изчакайте 1-2 минути идете при него, похвалете го и поиграйте с него. Инициативата за всяко действие има лидерът!

5 . Забранете достъпа до легла, дивани  и кресла. На високо спи само лидерът!

превод от : http://yorklove.com

Тези правила + дресировка/учене на команди снижават ранга на кучето и решават доста поведенчески проблеми.  На пръв поглед изглеждат безмислени и дори малко груби, но с  добре дресирано  и възпитано куче се живее лесно и приятно. Ученето и  налагането им и дресировката отнемат месец-два-три, но после за кучето се превръщат в условен рефлекс.

Най-важните команди, които трябва да изпълнява всяко куче са :
„Фу” –строга забрана, абсолютно недопустимо – при безпричинен лай, вземане на храна от непознат или лапане на боклуци по улицата, качване по мебели и т.н
„Не” – „по-мека” забрана, за всичко останало.
„Седни” с изчакване
„Легни”
„Редом” или „До мен” – на който как му е удобно да я назове.
„Ела тук” или „При мен” – абсолютно задължително да се спазва безпрекословно, преди да се пусне от повод.

Може да пропускам някоя важна, някой ако се сети да допълни.
Другите като „Дай лапа”, „Танцувай”, „Умри” и т.н са си по ваше усмотрение, но колкото повече „учи” кучето, толкова по-дисциплинирано е то.

Списък с необходими неща за отглеждане и поддръжка на йоркширски териер. Включва и неща от първа необходимост за бъдещи стопани.
Скрит текст:
1. Супер премиум храна, съобразена с нуждите на породата. Препоръчани марки- Аcana, Nutram, Artemis, Royal Canin, Advance, Eucanuba, Pro Plan, Taste of wild.
2. Освен храната, козметиката е много важна за поддръжка на козината на йоркито в добър вид. Задължително е използването на балсам и шампоан, съобразени с типа козина. Няма универсално добри продукти, трябва да се пробват, за да се установи кои са подходящи. Козметиката висок клас е силно концентрирана и се разрежда преди къпане според указанията на конкретния продукт. При правилна употреба шампоан+балсам се използват за повече от година. При йоркита с по-гъст косъм задължително се използва и спрей за разресване. Препоръчани продукти-  Pure Paws( Ултра възстановяващ шампоан, Ултра овлажняващ балсам), 1All Systems (Супер почистващ и овлажняващ шампоан, Протеинов балсам), Biogroom(Natural Oatmeal шампоан, Protein Lanolin шампоан, Natural Oatmeal балсам, SILK TM балсам , Спрей за разресване и предпазване от заплитане Coat Polish), Chirs Christensen ( Day to Day Moisturizing Conditioner Ежедневен овлажняващ балсам, DAY to DAY Ежедневен Овлажняващ Шампоан,  Spectrum Ten Conditioner for Soft & Smooth Coats Балсам , Spectrum Ten Shampoo for Soft & Smooth Coats шампоан, Silk Spirits ТЕЧЕН КОПРИНЕН ПРОТЕИН за лесно разресване и блясък на козината), Oster(Lavender and chamomile шампоан, Strawberry балсам) Biogance ( Biogance Long Coat шампоан, Biogance GlissHair conditioner балсам, Xtra liss spray- Спрей за разресване на възли).
3. Купички за вода и храна, клещи за рязане на нокти, хигиенни подложки(памперси за постила на земята), нагръдник и повод, препарати за вътрешно и външно обезпаразитяване(по съвет на вет), транспортна чанта за кола, легло.
4. Гребен и четка за разресване. Важно е четката и гребенът, с които ще решим кучето си да са подходящи за дългокосмести породи, за да избегнем накъсването на козината. Важно е четката да няма топчета на върховете, а да бъде с метални антистатични иглички
 Дължината на игличките е от 27 до 35мм. Такива четки има на 1 All Systems( цени от 36 до 55лв), Chris Christensen(от 60 до 110лв), Camon ( от 25 до 32лв).
Гребенът трябва да е с метални антистатични зъбци ( 6-10лв)
5. Дентални продукти за поддръжка на устна хигиена(използват се ежедневно)- спрейове, дентални ламели, четки и паси за зъби, води за уста. Спрей за зъби( Candioli, Versele Laga, Virbac, Canina, Camon, Biogance etc).
6.Лосион за ушна хигиена( 1-2 пъти седмично) Virbac Epiotic, Otifree, Versele Laga, Canina, Candioli, Biogroom, Biogance etc.
7. Лосион на очи- Canina, Versele Laga, Candioli, Camon.

Как се шинират уши, за да се изправят

Старите теми
Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6
Тема 7
Тема 8
Тема 9
Тема 10
Тема 11

Последна редакция: сб, 05 сеп 2020, 21:46 от bubanka

# 1
Здравейте! Нещо не ми е ясно и ще съм благодарна ако някой ми разясни. Защото питах ветеринари, ама всеки различно ми казвам. Кученцето на 20.09 ще стане на 3 м., а сега на 11.09 и предстои 3 ваксина, засега е на РК стартер и трябва да сменя храната с друга. Но, въпроса ми е след ваксината или като навърши 3 м.? Също така коя храна бихте препоръчали? Чудя се между Essential , N&D, Vibrac и Hills, това на база на прочетеното. Не мога да реша.

И последно по колко трябва да давам от РК на 1 кг бебе на 2 м и половина? Сега и давам 4 пъти по 8 гр +  по една гранулка на всяко попадение на пелената. И тук всеки ми казва различно, но не мога да се водя по пакета 50 гр ми се струват много, а нали ако преядат имат проблеми с коремчета.

Последна редакция: сб, 05 сеп 2020, 22:30 от Radina

# 2
  • Sunshine state
Следвайте ди указанията на пакета, няма да преяде. Не съм запозната с тези храни и не мога да изкажа мнение.
Благодаря за темата!

# 3
  • София
От посочените храни не давай Хилс.

# 4
  • В.Търново
Здравейте!Честит празник! Simple Smile Следя от известно време темата, подготвяме се да вземем кученце йорки и първо чета да се запозная около грижите за такова кученце. До сега не сме имали домашен любимец.
Видях в Базар бг обява ПОДАРЯВАМ йорки.Реших да пробвам да пиша, малко ме усъмни и любопитството ме загложди, че може нещо да не е както трябва.  Населеното място е 27-30км. Първо, обявата е пусната от жена, подаряват две йоркита, не можели да ги гледат в новия апартамент.Били родени на 20 юли. Зададоха ми на имел няколко въпроса, на колко години съм, от къде съм, дали съм животновъд, имала ли съм домашен любимец куче и такива въпроси.Отговорих. Изведнъж бях одобрена. Забравих да ви напиша, че ми отговори мъж от женски имейл и ми пусна снимки от друга обстановка с кученца йорки, сякаш не са правени в България, сякаш снимките бяха от списание, личи си. Щели да ми подарят всичко с кученцето, исках женското, клетка, легълце, играчки, храна за 2 седмици и щяло доставката да ми струва 85 евро, т.е. около 166лв български лева, така ми написаха без да се упоменава с коя куриерска фирма. Аз, ако искам да вземам кученце ще ида лично на място.А и се намират само на 27 км от нашия град.
Притеснява ме, че нещо не е наред. Според вас дали това е измама? Писмото е написано на високо ниво, без правописни грешки. Вие като сте с повече опит какво мислите?

# 5
  • Viena
Но,това си е измама. От години в нета го има. Не им се връзвайте,безплатен обяд няма.

# 6
  • В.Търново
Още като прочетох обявата и ми се стори, че не са в ред нещата, но реших да предизвикам човека.
Благодаря Ви! Не знаех, че злоупотребяват и с животинки по този начин или може би въобще нямат животинки тия хора и го правят за изнудване или да разберат адреса на интересуващите се...

# 7
  • Viena
За пари, а като кажете че ще отидете на място поне 45 причини ще измислят, само и само да го изпратят.

# 8
  • В.Търново
Да, тъкмо им писах, че не е редно да ми го пращат с куриер, защото ще е стресиращо за кученцето и е редно ние да идем да го вземем. Да видим дали ще ми отговорят.

# 9
  • Пловдив
Според мен е измама. Прави се отдавна с най-различни неща, а сега и кученца Rage
И всичко се върти около голяма такса за доставка. Внимавайте много и не давайте пари, дори о да ви заплашват с ФБР. Защото и такъв случай имах Grinning

# 10
Русалка_1, присъединих се във фейсбук в различни групи за йорки,  та и там обсъждат, че това си е класическа измама. Не им се връзвайте. В тези групи има много хора, които продават кученца, в т.ч и лицензирани развъдници. Аз така взех нашата, четох, гледах, не че всичко ми се изясни, но си избрах кученце от жена, която полага изключителна грижа за нейните кученца и се надявам всичко и с нашето да е наред. 

# 11
  • В.Търново
Да, аз не им повярвах много, но след като ми писаха за куриера, ако един стопанин обича наистина кучето си, никога не би го изпратил с куриер, особено ако е бебенце.
Просто ги чакам да ми отговорят. Ако въобще вече отговорят. И аз знам как да им отговоря. Grinning
Аз междувременно ще чета , за да сме подготвени. Само не ми е ясно по кое време се раждат кученца, дали имат определен период , за да знам колко време имаме да се подготвим.

# 12
Always_in_love, има ли вероятност кученцето да си пъха нослето някъде или по-усърдно да рине/зарива с него? На нашия мъник така се бе получило от клетката в клиниката - където си е пъхал нослето между решетките. После от самосебе си се оправи. 

# 13
  • Варна
Как се спогаждат йорки и диван от естествена кожа? Обмислям смяна на дивана с такъв, но ме притеснява, че моята госпожица е свикнала все горе на дивана и не знам как ще реагира с нова мебел.
Иначе  кучето е кротко, на почти 2 години, много послушно и добричко.

# 14
  • Sunshine state
Ако му режете ноктите редовно, няма да има проблем. Само с нокти виждам как би го надрал. Нашият пусна бримка на един фотьойл от плат и то само от качване и слизане, защото на него спи.

# 15
  • Варна
Да, точно ноктите ме притесняват. Ще видим. Благодаря!:)

# 16
  • София
Моята кифла е на 7 години, коженият диван е на повече. Съжителстват без проблеми, а кифлата няма спирачки.

# 17
  • София
Здравейте,
Много ми се иска да си взема една малка кукла,но имам притеснения.Аз живея сама,с храненията ще се справя,но повече ме притеснява,че ще е само през деня докато съм на работа-чела съм ,че им пада захарта,трябва да има ограничен достъп в жилището заради безопасността,а и аз имам цветя и т.н. Четох,че е добре през първата седмица да не е само-ще си взема отпуск ,но след това......
Моля да споделите Вие как сте се справили в началото.
Благодаря!

# 18
  • Sunshine state
Нашият го взехме по коледа, когато имаше много почивни дни и знаех, че ще сме си у дома. После взех да го оставям по 2 часа, докато съм на пазар или да си свърша нешо. Като тръгнахме редовно на работа, просто гледахме да е максимално обезопасено и нямаше никакъв проблем. Имам камера и гледам, че спи през по голямата част от времето. Не де притеснявайте. Важното е сутрин и вечер да го разхождате достатъчно. 👌🏻

# 19
Здравейте .Имам нужда от помощ с малко информация.Четейки за породата разбрах,че често страдат от хипогликемични припадъци.Това само за мини йоркитата ли се отнася или за по-едрите т.е стандартни йоркита?И под колко килограма едно куче се приема за мини?
Обмисляме със семейството ми да си вземем представител на тази порода,но ми се иска да е по-здраво и непредразположено към припадъци,локсации и счупвания куче.Съжалявам ,ако звуча несериозно,но тепърва се запознавам с характеристиката на тези териери.Също така не искам да обидя собствениците на минита,както знам ,че каквото и куче да изберем,не сме застраховани от здравословни проблеми.Ще съм благодарня да споделите вашите наблюдения и опит в тази връзка.

# 20
  • Варна
Здравето е малко на късмет. Няма гаранция.
Но преди да вземете куче, можете да проучите отзиви и мнения на други хора, взели куче от съответния човек/развъдник , да видите родителите и така да решите.

Мини е около или под 2 кг, но официално няма такава разновидност.

Моето например е 2.5 кг, за мен е идеално. Нито много дребно, нито много едро, не сме имали проблеми със здравето.
Най-дребните са по-предразположени към падане на кръвната захар, както и от травми на краката, по-крехки и уязвими са като мънички особено.
Като при хората е:)

По-едро или по-дребно, все ще го обичате. Много умна и любвеобилна порода са.

# 21
Моето момче на 1г  тежи 2.4-2.5 кг. На мен ми изглежда като въшка и постоянно внимавам да не го настъпя, да не скача от високо и т.н.... Хич не ме интересуват стандарти-мандарти, надявам се да е здрав и да расте още , но май няма да се получи, защото от 2-3 месеца не е мръднал.
Едната му сестра е "мини" - няма 2 кила, а другата май подмина 5 оки и не е дебела.
Двете живеят заедно и са като крачун и малчо🤣

Последна редакция: ср, 09 сеп 2020, 21:48 от Чисто луда

# 22
  • Sunshine state
Няшият ще прави една годинка следващия несец и е 2,400. Много малък и на мен ми се вижда и аз все внимавам да не го настъпим или ударим без да искаме. Нямали сме проблеми с припадъци и тям подобни, но от малък храната му е винаги в купичката и аз не храня на грамаж или под час - колкото изяде, толкова. Веднъж мъжът ми си наместваше стола и той се бутнал под единия крак - така изквича, милото, че ми стана лошо. Наистина щях да припадна от притеснение. Нищо му нямаше, ама се уплаших много. После над час се вглеждах дали му няма нещо. 🙄😆
Ето го покатерен на дивана.

# 23
Здравейте, как поддържате очичките?

# 24
  • Русе

Аз лично почиствам всеки ден ако има гурелчета. Има специални течности за почистване на очи, напоени тампончета и  др. Аз използвам един спрей, пръскам на памучен тампон и почиствам. Ако оставя непочистени очичките започват да сълзят и козинката около тях се втвърдява.

# 25

Всеки ден почиствам с тампон и чиста вода. Каква е идеята да се чисти с разни лосиони и сребърни води, с какво са по-добри от чистата вода?

# 26
  • София
Някой дали продава момиченце за София?

# 27
  • Sunshine state
Радина, тампоните, които ползвам например имат антибактериално действие, а именно влагата в космите под очите предразполага към такива.
Аз ползвам предварително напоени тампончета, имам и течност с лайка, но нея ползвам рядко. Всеки ден почиствам и разресвам с гъсто малко гребенче. ✌🏻

# 28
Pupitka, какви са тези тампони? Иначе аз почиствам с тампон и вода, след това подсушавам и разресвам.

# 29
  • Sunshine state
Ето ги:

Не знам дали ги има в България точно тези, обаче. Сигурна съм, че има подобни, които ще вършат същата работа.

# 30
  • Пловдив
Как се спогаждат йорки и диван от естествена кожа? Обмислям смяна на дивана с такъв, но ме притеснява, че моята госпожица е свикнала все горе на дивана и не знам как ще реагира с нова мебел.
Иначе  кучето е кротко, на почти 2 години, много послушно и добричко.
Нямам наблюдения за диван, но нашата наяде всички обувки от естествена кожа. Дори и яде от нея. Добре че повърна, чак се чудя как ги е гълтала тия оргомни парчета кожа. Tired Face

# 31
  • Sunshine state
Понеже в антрето имаме рафтче за обувки, което той достига и нямаше начин да държим обувките там, монтирахме нови на стената тип "плаващи" по-високо. Нашият не ги яде, ами ги разнася наляво-надясно из цялата къща и се принудихме да направим тази промяна. 🤷🏼♀ Ето като това:

# 32
Здравейте .Имам нужда от помощ с малко информация...
Здравейте!
Занимавям се с породата от няколко години и бих казала, че това са най-милите малки домашни терористи! Голям темперамент в мъничко фино телце! Това са териерите, в частност йоркширските, създадени за лов на мишки.
Ако сте се интересувала в подробности, щяхте да знаете, че първите представители на породата са били много по-едри от обичайно срвщаните по улиците днес... Но, ето тук идва и работата на селекционера или брийдър-а, който освен да познава перфектно стандарта на кучетата, да подбира най-добрите екземпляри, представители на породата, за да опазва и подпомага здравните, личните и екстериорни й качества. Та..., всяка порода си има стандарт. Всяка порода има уклон към дадени заболявания по такива и такива причини...
Когато избирате куче, от което очаквате да е "истински йоркшир" или пудел или доберман, бих ви посъветвала да се обърнете към хора с опит, от легитимни развъдници и... да попитате за куче, тип (клас) домашен любимец, ако ще си го гледате само за компания и удоволствие. Да попитате за всички негови позитиви и негативи - здраве и екстериор, за да знаете какво да очаквате в бъдеще. Длъжна сте да попитате и за здравето на родители и прадеди...
И сега на въпроса ви: "мини йоркшир" "тий къп" и подобни - не съществува, това са търговски трикове за продажба на "живи играчки". Относно хипогликемичните кризи - досега не ми се е случвала такава (отгледала съм 6 мъника до зрялост), според мен те се случват на нечитави, нездрави йоркита. Храненето и инстинктите на бебето са показателни за самото животинче - здраве, темперамент и т.н. Суче ли добре - ще е здраво, бори ли се, игриво ли е от мъничко - такова ще е и като голямо... Останалото е в наши ръце - внимание и възпитание с много обич и търпение.
Успех с намирането на вашето любимо кученце!

# 33
  • Пловдив
Понеже в антрето имаме рафтче за обувки, което той достига и нямаше начин да държим обувките там, монтирахме нови на стената тип "плаващи" по-високо. Нашият не ги яде, ами ги разнася наляво-надясно из цялата къща и се принудихме да направим тази промяна. 🤷🏼♀ Ето като това:

Много добра идея. Ние имаме гардероб за обувките, но беше по-лесно на етажерка да стоят изполващите се в момента. Сега всичко се прибира в гардероба и мислим опции, но това на снимката наистина ще е от полза. Благодаря Simple Smile

# 34
  • Sunshine state
И ние бяхме принудени да бутаме всичко в гардероба за обувки, ама то ти се иска да си оставиш на етажерката за по-бързо. 🤣

# 35
Здравейте, относно очичките, аз чистя или с лайка /сварявам чай и с тампонче/или с мокри кърпи /от джъмбо бях взела специално за почистване на очи и уши/

# 36
Здравейте! От четвъртък и аз имам прекрасно йорки на 3м1с. Преди да го вземем съм изчела доста неща. Обикновено в статиите или групите хората пишат че хранят 3 или 4 пъти бебетата, а на мен ми казаха че и дават веднъж дажбата за целия ден (50гр) и храната стои при нея през целия ден. Въпроса ми е да се опитам ли да и давам храната на няколко пъти или така е ок? В петък и дадох храната и тя през 5-10 мин отива хапва няколко гранулки, после играе и пак.

# 37
  • Sunshine state
Като малки трябва да имат достъп до храна постоянно. Налият винаги е бил така и си е напълно в нормата - нито е дебел, нито е мършав. Честито сладурче! ✌🏻

# 38
Здравейте, на каква възраст може да се дава краставица?

# 39
Здравейте. От няколко дни Рекс, който е почти на 4месеца, започна да отказва да яде гранули.  Когато го взехме преди 2 месеца се хранеше много бързо и даже за секундни всичко изчезваше от купичката. Преди няколко дни първо започна да се храни бавно и си помислих, че най-накрая е започнал да дъвча, но днес сутринта си яде гранулите от първото хранене почти до обяд, а следващата порция дори не я е и опитал. Възможно ли е да е от зъбите? Давах му парченце ябълка и я изяде, наградка за пишкане в памперса също я изяде. Игрив е, не е умърлушен. В петък сме на обезпаразитяване, но дали трябва да изчакам до тогава или да го заведа още утре на ветеринар?

# 40
Здравейте отново Hug през почивните дни ни предстои първата баня и търся съвети как точно да я изкъпя. Мисля за вариант в леген, като си мисля че така ще го понесе по-добре. И имам въпрос относно шампоана - някъде чета че не било хубаво да се нанася директно върху козината, а да се поразреди с вода? Все още не съм купила шампоан и нямам представа какво пише на етикетите.

# 41
  • Пловдив
Шампоана винаги го разреждам с вода. В една купичка си го правя. Ползвам шампоан от Еврозоовет, на Рефан е със силикон вътре. Нямам проблеми от него. А за самото къпане в началото беше голяма борба. Но я слагам на гумена постелка в банята и с душа я къпя. Зорът е докато я намокря, после дори и е готино. Внимавайте много с ушите, не трябва да се мокрят. Аз ги придържам с ръката назад и набързо минавам главичката.

Последна редакция: пт, 25 сеп 2020, 13:18 от amaru2

# 42
Здравейте, с дъщеря ми си търсим йорки от развъдник около София. Прегледах темата с легитимните развъдници тук и искам да ви питам актуални ли са те, темата е от 2013. В нета намерих nettisdogs.com, dogstarbg.com и Лина Хаджикостова, развъдник - Desideria Yorkies. Извинете ме, ако съм поредния задаващ този въпрос, но ще съм ви много благодарна, ако ме насочите.

# 43
Наши приятели по препоръка си взеха кученце от Кристина Угринова. Не знам дали има лиценз, но може да се свържете с нея и да питате. Има профил във фейсбук.

С какво обезпаразитявате външно?

# 44
  • Sunshine state
Аз давам веднъж месечно хапче за външно и вътрешно комбинирано.
Нямали сме проблеми.

Ето една скорошна снимка на почти годинка.

# 45
Puoitka много е сладък мъника. Много прилича на нашия, той на 17ти ще е рожденик

# 46
  • Sunshine state
И нашият на 17ти! 🎉  Да са ни живи и здрави! 🎊❤

# 47
Здравейте !  Идвам и аз да се запиша в темата .
И ние скоро ще имаме рожденик .На 22 .10  става на 1 година . Искам да ви попитам правите ли нещо специално за рождените им дни ?
Когато стана на 6 месеца му направихме импровизирана торта !(от кучешки пастет ,лакомства и гранули)
За сега сме запланирали кучешка бира , торта от кучешката пекарна и играчки за подарък.
Утре ще кача и снимки на разбойника Sunglasses

# 48
  • Sunshine state
Ето го и нашият сладур на 1г. Толкова щастие внесе в дома ни, че нямам думи да го опиша! Изключително спокойно кученце, не лае, не гризка и не прави поражения. Чишка и ака само, където трябва. Обичам си го като дете. ❤ Торта няма да му правя, че е само на гранули и не смея никакви пастети да давам, заради зъбките, но получи екстра наградки днес. 🥰 Ето го и рожденика:

# 49
  • СОФИЯ
Здравейте, сладки йоркчета. Много рядко пиша, но ви следя от близо. Имаме проблем с нашия Чери, има едни тикчета на главичката, ходихме на вет, но за съжаления не виждаме никакъв резултат от лечението.
Бихте ли ми препоръчали добър и лично изпробван от вас невролог за София? Благодаря!

# 50
Моят съвет е да пишете в някоя от групите във Фейсбук, ще получите повече коментари.

# 51
  • СОФИЯ
Моят съвет е да пишете в някоя от групите във Фейсбук, ще получите повече коментари.
Благодаря. Но за съжаление нямам отговор. Sad  И там съм писала.

# 52
  • Orihuela Costa,Spain
Привет и от нас с Коко :heart

# 53
  • София
Поздрави от мадам Бери!

# 54
  • Orihuela Costa,Spain
Момичета, на колко месеца подстригахте вашите кученца за първи път?Нашия е на 5 месеца, при нас е от 2 и забелязвам, че козината му расте доста бързо,а също така и започна да посивява. Иска ми се да го заведа да го пооформят малко, но ме е страх, точно преди зимата(при нас почти няма зима, целогодишно е топло),ама е бебе все пак.

# 55
Здравейте,

Може ли да ми препоръчате лицензиран развъдник за йоркита около София?

Благодаря Ви предварително.

# 56
Здравейте! Искам да попитам дали има легитимен развъдник на Йорки във Варна? Може ли да ме насочите към някой?
Кое е за предпочитане мъжко или женско кученце?

# 57
  • Sunshine state
Не мога да препоръчам развъдник, но ще кажа защо ние избрахме да вземем мъжко кученце. Просто са по-лесни за "поддръжка" - не правят фалшиви бременности, по-леко минава кастрацията, нямат цикъл и тн.

# 58
  • София
Моята е женска, обаче за 4 г се е разгонила 2-3 пъти. Женските пък повече се спогаждат с другите кучета.

# 59
  • София
Във Варна е развъдникът на Светлана Димова Божинова. В темата има нейни кучета.

# 60
Хубави кучета има Димитър Иванов от Асеновград.Шампиони са прекрасни екземпляри.

# 61
Здравейте,присъединявам се и аз в групата с 2 месечен и половина" мини "малчо.
Идвам направо с въпрос ,бях чела няколко теми ,но след днешния преживян стрес с него всичко ми изскочи от главата.
Хипогликимичните кризи израстват ли се?
Днес направи,защото е от 3 дни при нас и неиска да яде(яде доста малко) ,а е супер див и палав и има тръни в дупето и неможе да седне на него.Отделно имаме и чихуахуа ,което гони и хапе и не спира.Но тя много не му обръща внимание.
Като го държа и не го пускам да бяга ,пищи и квичи .
Сега сменяме храната и започваме с паучове за да яде и дай Боже повече никога да не прави така.
Дадох му мед,но пак не се оправи веднага и тичах във ветеринарната.
Биха му инжекция и му дадоха глюкоза и живна.След това е ял пауч,но аз го занесох на д-ра от когото го закупихме защото бях ужасно изплашена .Ще ни го върне след няколко дни като го захрани само с пауч и започне да наддава.
Ще ви бъда благодарна за всякакви отзиви с тези кризи.

# 62
Здравейте,присъединявам се и аз в групата с 2 месечен и половина" мини "малчо.
Идвам направо с въпрос ,бях чела няколко теми ,но след днешния преживян стрес с него всичко ми изскочи от главата.
Хипогликимичните кризи израстват ли се?
Днес направи,защото е от 3 дни при нас и неиска да яде(яде доста малко) ,а е супер див и палав и има тръни в дупето и неможе да седне на него.Отделно имаме и чихуахуа ,което гони и хапе и не спира.Но тя много не му обръща внимание.
Като го държа и не го пускам да бяга ,пищи и квичи .
Сега сменяме храната и започваме с паучове за да яде и дай Боже повече никога да не прави така.
Дадох му мед,но пак не се оправи веднага и тичах във ветеринарната.
Биха му инжекция и му дадоха глюкоза и живна.След това е ял пауч,но аз го занесох на д-ра от когото го закупихме защото бях ужасно изплашена .Ще ни го върне след няколко дни като го захрани само с пауч и започне да наддава.
Ще ви бъда благодарна за всякакви отзиви с тези кризи.
Ние не сме имали проблеми с кризи , но моето не ядеше гранули. За да не е гладно давах консерви с гранули или само консерва. Вече е на 3г и гранули не яде  и зъбите са му зле и не дава да ги пипнем. Трябва с пълна упойка да се чистят. Свиквайте го с миене на зъби от малък и гранули да има - има някои по малки като размер.

# 63
  • Sunshine state
Това е кофтито на мократа храна - зъбите страдат, а при тях са си генетично проблемни и без това. Опитайте пак гранули след време, киснете му ги във вода. Полагайте грижи за зъбките. Честито!

# 64
Благодаря,момичета 🌼

# 65
Здравейте! Въртим се малко в омагьосан кръг относно хигиенните навици. От собственици на йоркита знам, че те не могли да стискат и трябвало винаги да има чаршафче, където да ходи до тоалетна.  Аз за това му оставих пеленката на моето и той ходеше предимно там с много малки инциденти вкъщи. Извеждам го по 3 пъти на ден  и също пишка и ака. Може да стиска много дълго, буквално по цяла нощ го прави,  но през деня не го прави. Пишка когато му е кеф, буквално час след като е бил на разходка и реално не можем да изградим никакъв режим. От известно време започна да си позволява да пишка навсякъде из вкъщи и започнах да се чудя дали пеленката в банята не го обърква. Да му дава сигнали, че вкъщи е тоалетна и може да си прави каквото иска. Ако му махна пеленката пак не стиска. Опитах се да я сложа на терасата и да го водя да пишка под режим, но той пишка пред вратата и не се впечатлява от опитите ми за режим. Единствено ако го извеждам на всеки 2 часа имаме успех. Според треньорите, с които съм говорила е абсурдно куче са пишка и вкъщи или на терасата. Та понеже не искам да объркам кучето, реших да се допитам до собственици на тази порода. Ще съм благодарна да споделите опит. Кучетата ви успяват ли да си имат тоалетна и вътре без да се объркват, че цялата къща е тоалетна и да я маркират? За мен също е по-добре да си има място и вътре или на терасара, защото ми е непосилно да го извеждам повече от 3 пъти. Ето тази сутрин пишка и ака навън, после хапна и след час и половина пак пишка и ака. Даваше си сигнали, че ще го направи и го заведох в банята, защото нямах възможност пак навън и след това миене на лапи и дупе....но дали не обърквам кучето така?

Извинявам се за тъпите въпроси, но ми е първо куче от тази порода и първо куче, което отглеждам в апартамент. Мъжко е, на 8 месеца.

# 66
  • Видин
Не знам колко е голямо кучето ( сега видях, след като публикувах поста Simple Smile), но според мен "не си  е научило" добре урока за това какво може и какво не може да прави вкъщи. Започвате отначало с водене, показване, награди и "браво" за добре свършена работа и строго "НЕ" с последващ игнор за беля . Викове, каране и подобни не са желателни. Не сменяйте мястото на пелената, щом сте решили да е в банята, нека си бъде там, защото честата смяна наистина обърква.
Това, че има пелена в къщи и може да я ползва по никакъв начин не го обърква, за да мисли че вкъщи е "тоалетна". Просто трябва да му покажете, че неговата тоалетна е само и единствено пелената.
Моята е на 7 години и от първият си ден в къщи има пелена, която си ползва успоредно с ходенето навън. Носим пелена и по хотели и апартаменти и тя си знае, че това е нейната тоалетна и никога не е правила бели извън нея нито вкъщи, нито при пътувания.
Понякога, след като кучето има изграден навик за пелената, но в някакъв момента решава да цапа апартамента има връзка с желанието за доминиране, така че малко дресировка за послушание няма да му навреди, а по-скоро ще го върне на мястото му в йерархията на вашето семейство.

# 67
Много благодаря за отговора! Ако знаете колко пъти съм била упреквана от треньори, че кучето ми ходи и на пелена, че аз вече се чудех ще мога ли да се грижа за него. Дори ме изгониха от групата на една видна треньорка, защото споменах, че моето куче е свикнало и на пелена, и вън. Определено ще поразгледаме мястото му в йерархията. Той от вчера се опитва трайно да се настани и в леглото ми, а аз не му позволявам да се качва по дивана и леглата. Спи си в леглото, което е до моето легло и както си спим всички, изведнъж скача и се настанява между нас със съпруга ми. Явно тези дни е решил да доминира и за това препикава всичко наред.

# 68
  • София
На каква възраст е кучето? Моята беше голяма драма първите 2. Особено при смяната на сезоните или режима на извеждане. Ето сега, заради тъпия локдаун, няма кой да става сутрин и тя пишка в коридора.

# 69
Към 8-9 м вече могат по-дълго време да стискат и пишкането между разходките може да се контролира. Но всичко е до възпитание, следене и отделяне на доста време за това.
Нашият е на почти 9м, но все още пишка на пелената между разходките- към 11ч и към 17ч. През деня е в коридора, през ноща  в хола и няма проблем с объркване. Навън си ака редовно, като рано сутрин и на пелената.
Засега това ми е ок, до годинката ще регулираме и пишканията и дано с идването на пролетта и по-дългия ден стане с лекота.
Иначе е голяма душица, послушко и не прави бели. Но пък вкъщи има доста хора около него.
Само дето мрази обличане на якетата. И връзването на кукуриго.

# 70
  • София
Аз на +10 яке не обличам. И моята мрази.

# 71
Аз на +10 яке не обличам. И моята мрази.
Аз го обличам за да свиква да носи дрешка, много са сладки.
Сега и обувчици Дядо Коледа ще донесе ако пак падте сняг и за калта навън, но дали ще ги носи е друг въпроса.  Доста доволни от тях

# 72
Кучето ми е на 8 месеца. Днес е много по-добре. все още не съм намерила маркирано из вкъщи. Пишка си навън на двете ни разходки до сега и още 2 пъти на пеленката в банята между разходките. Аз се замислих да не е започнал да маркира, че все пак си е мъжко куче. След празниците мисля да го кастрираме, но искам да разбера какво провокира това му поведение.
Тоест да разбирам, че повечето си имате и пеленка вкъщи и това не е объркало кучето?

# 73
  • Sunshine state
И ние имаме пеленка в къщи - в малката баня за гости е. Ходи си само там, навън много рядко, независимо колко пъти го изкарваш.

# 74
Загубена душичка...София.ж.к." Стрелбище"

# 75
Здравейте!
Не знам дали тук се обсъждат и мини йоркита. Мога ли да попитам някои неща,защото не съм никак наясно?
Не разполагам с никакво време да чета дългите теми, затова се извинявам предварително, защото със сигурност е вече обсъждано.
Обмисляме да си вземем мини Йорк, та можете ли да ме насочите къде да търся? Развъдник ли, олкс, магазин.?
Близо сме и до София и Пловдив.
 Нямам претенции към това да е с потекло.
Искам само да е бежово-кафеникаво и да момиче.
Също така най-основно за породата-трудно ли са за гледане, капризни ли са, какво основно трябва да знам най-общо.
Подчертавам, че куче никога не съм гледала. Гледаме само котки.
Но тези са ми много сладки. И от доста време мъжа ми изявява желание да ми вземе.
Идеята е още на етап обмисляне.
Много, много ще съм ви благодарна ако ми дадете инфо откъде мога да взема.
Също до колко парички, горе-долу? До 800-900 ле дали ще мога да си намеря?
Благодаря! Весели празници и бъдете здрави!

# 76
Веднага ти отговарям за мини йорки .
Купихме го преди няколко седмици,имам чихуахуа от същия човек от  когото закупихме минито.С нея все едно нямаме куче ,никога не съм и се молила да яде,яде когато иска и няма проблеми.
На 2 -я ден калпазанина ни направи хипогликимична криза беше лека и го оправих с мед, на 4-я също направи ,водих го на лекар биха му инжекция и му даваме глюкоза,но ми изкара ужасно много акъла.
Беше като умрял, само че с отворени очи.
 Не яде,ужасно е капризен,все му се моля ,днес все още не е ял и му дадох мед за да не получи пак такава криза .
Направо ми взе тока,обожавам го ,супер е игрив но много капризен.
Човека  ме предупреди че са трудни ,но ние не ,искаме та искаме.
Та първо прочетете за породата ,интересувайте се ,аз не бих препоръчала мини йорки,заради нещата през които минавам с него.
Израствало се това до към 6-я месец.
Дори поговорете с ветеринар,да ви обясни за породата.
Развъдник,търсете лицензиран.
Олх има ужасно много измамници.
Дори продават и болни кучета.

При правилно хранене, не мисля ,че ще получават такива кризи,но повечето са много капризни. Също и не трябва много да лудуват.

Така че по-добре почетете и разпитайте за да не съжалявате после.
И внимавайте откъде ще го закупите.

# 77
  • София
Ох, добре. Мини йорки не съществува като порода. По принцип йоркширския териер е към 3 кг. За да са по-дребни, са подбирани по-дребни представители на породата, което носи цяла опашка от здравословни проблеми:
Споменатите хипогликемични кризи
Лесно чупливи крайници
Проблеми с трахеята
Проблеми със сърцето
Така че хич не го препоръчвам за първо куче.

# 78
Аз не мога да споделя за мини, нямам и база за сравнение с други породи, но моето го взех от магазин и на 2м тежеше 600гр. Беше толкова мъничък и като започна да расте с дни това животно и сега на 8 месеца вече е над 4кг. В началото наддаваше буквално по 300 гр на седмица. Невероятно  жилаво същество е. Шегуваме се, че е като батка-фитнес инструктор. За сега е и здравичък, да чукам на дърво. Побъркват се взаимно с децата, яде всичко, което му попадне, скача и се катери, удрял се е... и за сега не е имало никакъв проблем. На ежемесечните изследвания при ветеринар също казват, че е един здрав и атлетичен йорко, макар че с тези килограми може и да не е с кралско потекло.

# 79
Нашия дават да стане до 2 кг ,защото родителите са малки кг.
В момента е на 2 м и 21 дни, днес го теглих 581 грама.
Най-накрая след няколко часово молене и тикане пред устата ,хапна няколко парченца пауч.
Има дни в които яде,но в други е трагедия.
Добре ,че съм в къщи покрай онлайн обучението и сега празниците,че ако нямам време да се занимавам с него и по цял ден на работа ,незнам как би се получило.

# 80
  • Sunshine state
Кучетата искат повече грижи и не са като котките, имайте го в предид - ще иска къпане, разходки, поддържане на очи, уши, зъбки и тн. Нашият не е мини, но е много малък и все внимаваме да не го настъпим. Иначе е жилав и скача като заек навсякъде. Миналата седмица бяхме на годишен преглед и реваксинация -2,200гр. е, здрав. Яде си на поискване гранули. Не даваме друга храна.

# 81
  • София
Зимата на колко време ги къпете?

# 82
Нашата мишка е на 6 месеца, не сме имали проблем с нея, много е добричка, но не мисля, че ще е Мини. Жената от която я взехме, каза, че щяла да стане най-много 2.500 Wink ( Майката била 2.300, бащата 1.600 кг) . Дребничка е на ръст, но вече е около 2.600 кг. Никой не може да даде гаранция нито за кг, нито за цвят, защото не е само до майката и бащата, а поколения назад. Кучето си изисква грижи, не е като котката. Така че хубаво преценете, честно казано, ако цял ден съм на работа и то е само вкъщи не бих взела животинка.

Нормално ли е на 6 м. йоркито да е разгонено? Надута е, ближе се, има и кръв. Колко време продължава това? Мислихме след празниците да я кастрираме, с доктора говорихме, че е хубаво да е преди първото разгонване, но ни изненада.

# 83
  • Sunshine state
Зимата на колко време ги къпете?
Веднъж на седмицата си го къпя. Не мога да го държа повече, намирисва ми. 🤷🏼♀

# 84
  • в рaя
Здравейте! С нетърпение очакваме да вземем една малка джуджанка след 15 януари. Чета за проучването за тоалетна, поръчах четка/гребен и легълце. А да ви питам има ли някакви изисквания за избора на име? Едно време казваха, че ако има Р в името кучето ставало злобно. По звучни букви, който е хубаво да има в името? Нямам търпение да си я вземем Simple Smile

# 85
  • Sunshine state
Някои букви просто ги запомнят по-лесно, така се твърдеше, а не че става злобно. Имали сме бул териер на име Тара и да ти кажа беше най-сладкото и мило куче. И немска овчарка на име Рита имахме и пак така.
Нашият детето го кръсти Макси. Аз исках друго, ама решението си беше нейно и не съм се месила.

# 86
  • София
Аз исках име без Р, тъй като аз не мога да го произнасям, но децата казаха друго. Все едно - каквото ти харесва.

# 87
  • в рaя
Предполагам тогава, че като я видим името ще си дойде само Simple Smile

# 88
Здравейте, нашата девойка е на 2г 6м, 5 кг и досега не сме имали проблем, много енергична и игрива. Обаче е много лакома, затова яде само определеното количество гранули на ден, че иначе... Joy

# 89
  • Пловдив

Нормално ли е на 6 м. йоркито да е разгонено? Надута е, ближе се, има и кръв. Колко време продължава това? Мислихме след празниците да я кастрираме, с доктора говорихме, че е хубаво да е преди първото разгонване, но ни изненада.

Нормално е, разбира се. Ако мислите да кастрирате го направете след 3 м, когато е средата между две разгонвания и хормоните са най заспали. И нашата я изчакахме да мине едно разгонване, но съжаляваме, защото 25 % остава риск от проблеми с млечните. При нас кървенето продължи 10-тина дни. Но после след около 10,14  дни ще е периода на заплождане, затова я пазете поне месец след спиране на кървенето. И наблюдавайте гърдите за фалшива бременност, без да ги стискате. Успех.

# 90
amaru2, благодаря! Много я пазим, мъчно ми е, че трябва да я кастрираме, но кученца никога да има и няма смисъл да се мъчи животинката. За съжаление това кога ще се разгони не зависи от нас и като е вече факт ще изчакаме да мине. Преди това пък беше малка, така че общо взето нямахме много голям избор. Бързо ли се възстанови вашето кученце след кастрирането? Казват, че напълнявали, не че е голям проблем, давате ли специална храна за такива кученца?

# 91
  • Sunshine state
Нашето е момче, но да кажа за кастрацията - много бързо се възстанови, отпаднали са само първия ден от упойката. На следващия ден с една фуния и да не скача много за поне 3-4-5 дни. Иначе много им се играе и забравят, та за това трябва да се пазят. Нашият не е напълнял и изобщо не си е променял нито навиците, нито нищо. Не сме му сменяли храната. Изобщо не се притеснявайте.

# 92
Здравейте, решила съм да взема мъничко йорки, може ли да ми кажете откъде сте взели вашите, или някой развъдник близо или в София? Предварително благодаря и се извинявам, със сигурност е писано из темите, но не намирам Sad

# 93
Здравейте, решила съм да взема мъничко йорки, може ли да ми кажете откъде сте взели вашите, или някой развъдник близо или в София? Предварително благодаря и се извинявам, със сигурност е писано из темите, но не намирам Sad

Пишете ми на лични ще ви дам контакт и ще ви насоча ако желаете Simple Smile

# 94
  • Пловдив
amaru2, благодаря! Много я пазим, мъчно ми е, че трябва да я кастрираме, но кученца никога да има и няма смисъл да се мъчи животинката. За съжаление това кога ще се разгони не зависи от нас и като е вече факт ще изчакаме да мине. Преди това пък беше малка, така че общо взето нямахме много голям избор. Бързо ли се възстанови вашето кученце след кастрирането? Казват, че напълнявали, не че е голям проблем, давате ли специална храна за такива кученца?
Не се косете, че сте решили да кастрирате, това само удължава живота на животинката. При нас всичко мина перфектно. И ние бяхме много притеснени. Оставихме я в клиниката, след 3 часа ни се обадиха да я вземем. Беше много изплашена и дори вкъщи беше стресирана. Просто стоеше свита и само лежеше. На другия ден вече беше по-добре. След много гушкане и целувки 😊. А на следвящия вече тичаше, скачаше и все едно нищо не се беше случило. Чак се плашехме как скача и не я ли боли. Много си ближеше раната, явно почистваше. И така, зорът е само деня в който е операцията, защото кученцето е много изплашено. И за сега спряхме извеждането навън, защото получи леко разстройство, а докторът каза да я пазим от настиване. След 2 седмици махнахме конци и за сега всичко е наред. Мина месец и половина от тогава. В характера нищо не се промени. Същата луда глава е. Апетитът и се повиши, но следим кг. Храна не сме сменяли и си даваме дозата за деня. Успех, действайте смело.

# 95
  • в рaя
Здравейте! Другата седмица предстои взимането на нашата малка принцеса и имам въпросче Simple Smile
Първо - ще обособим ограждение за нея с пеленка, легълце, купичките и играчки. Така преценихме, че ще е по-безопасно и спокойно за всички (поне на теория, ще видим какво ще е на практика). Ще храним с пюрина про план стартер - не намирам такова чудо онлайн, но явно имало в зоомагазините, другата седмица ще разбера. Въпроса ми е за наградките за приучване за ходенето на пелена - има ли за толкова малки кученца (45 дни), някаква препоръка за марка?

# 96
Ох, завиждам ви, големи трепети около едно мъничко създание.
Ние си го пуснахме навсякъде, само вдигнах килимите.
За наградки- давайте гранулки от храната. Те са толкова лакоми, че това им е достатъчно. Другите колкото  по-късно и рядко, май по-добре.

# 97
  • Sunshine state
Това с ограждението и на нас ни звучеше добре на теория, но на практика не се получи - мрънкаше и го махнахме. 🤷🏼♀ На пелената ще се учите няколко месеца, въоръжете се с търпение и почистващи препарати. 😂  Обезопасете кабелите, че обичат да ги гризкат, осигурете му достатъчно играчки и чесалки за зъбите. Това отминава със смяната им, спокойно. Помислете искате ли да спи с вас или не. Ние не искаме, а той плачеше първата вечер на интервали много почти до сутринта, но не поддадохме и втората вечер не издаде и звук. Оттогава вече над година си спи самичък на фотьойла(не иска да е на неговото си легло и в край на сметка го махнахме)и нямаме проблеми. Това е в общи линии.

# 98
  • в рaя
Нашето ограждение затова ще е от картон, че да не ни е яд като ще трябва да го хвърлим. Освободила съм си първата седмица, но след това сигурно ще сме на работа и ще е по-спокойно ако е някъде на безопасно място. Със сигурност няма да искаме да спи при нас, затова избрахме неутрално място в хола, където ако скимти да не пречи на децата, а и да не я будим при всяко ходене до тоалетна. Но пък вероятно първите дни ще спя на дивана до нея, не знам, ще го преценяваме на място. Нямам търпение, броя дните Simple Smile поръчах легло от китайците, че чета, че повечето не ги ползват, за проба. Играчки също подготвихме - топка, плюшка, едни въжени, ще видим кое какво, защо Simple Smile Живот и здраве, другата неделя ще ви покажа нашата малка Куки ( още свиквам с идеята за това име, но сме 3 към 1 и май няма да мога да се преборя за друго).

# 99
Със заграждение няма да съжалявате.
Слагам го там ,когато ходим някъде или ако никой неможе да го гледа в момента.
Отделно имаме и чихуахуа и иска постоянно да играят,а той не трябва да бяга и играе мн за да не получи пак криза.
Картоненото заграждение ще го изгризе,в момента ги сърбят зъбите и дъвчат всичко.
Майло дъвче и металните заграждения.
Ние мислехме да спи в хола в него,но първата вечер започна да плаче и го взех при нас.
Леглото му е като шестоъгълна къщичка и го сложих там и обърнато към нощното ми шкафче за да не може да излиза.
Първите вечери скимтя и си спусках ръката и се успокояваше.
Ако не се успокои и дращи значи му се ходи до тоалетна и ставам да го нося.
Но да го оставя в леглото ни да спи няма как да стане докато е малък и няма хигиенни навици.

# 100
  • Sunshine state
Мен не ме притесняваше това, че ще пикае на леглото, защото те не пилаят там, където спят, а това, че ще свикне така и като го оставяме на приятели, ще иска с тях. И да ви кажа, че скимтеше много силно първата вечер, та ще пречи и ан вас, и на децата, ама не трябва да поддавате, ако искате да спи само. Не лягай при него, ще свикне. Къщата ни е на два етажа и има преграда на стълбите и не ходи на втория етаж, освен ако не го пуснем.

Последна редакция: сб, 09 яну 2021, 15:01 от Pupitka

# 101
Здравейте!

От вчера имаме нов член в семейството - Макс на 2 месеца и е голям бонбон. Снощи беше доста стресиран, но лека-полека се отпусна и доста си играхме. През нощта скимтя два-три пъти и това беше. Сутринта играхме доста. Обаче днес като цяло преобладава времето в което спи или си лежи. Това нормално ли е? И доста малко хапва. Не знам може емоциите да му дошли в повече.

# 102
При нас с всеки изминал ден ставаше по-спокоен, любопитен към нас и нон стоп ни изучаваше, вървейки по нас. Но нашият беше на 3м. Имал ли е подобни състояния преди, хранел ли се е с апетит? Може да е от промяната, но го наблюдавайте и ако трябва да го види лекар.

# 103
  • Sunshine state
Такива са като малки - спинкат повече. Следвте дали се изхожда редовно, по това ще познаете дали си хапва добре. Трябва да св изхожда поне по 2-3 на ден.

# 104
Преди малко стана -  хапна, пийна вода, ака, пика, подивя половин час и сега пак се намърда в легълцето и заспа. Явно наистина още си е бебешор. Днес е акал два пъти вече и многократно е пишкал. Това ми е първо кученце и ми е леко стрес 🙂

# 105
Здравейте на всички! Моля ви ако някой се е сблъсква с товаа да сподели не мога да намеря информация. Не знам защо тея лекари не мога да се доверя или просто аз съм луда. Моето момиченце е на 8 месеца разгони се за пръв път, гърдичките и се подуха леко и забелязах че станаха леко синкави, заведа я на доктор  казаха ОК е. Опипаха я казаха всичко нормално /това е 3-4 дена след като спря да и цапа/ и тези гърдички станаха много сини подути като копчета, биха и два пъти кортикостероид и сега мажа с мехлем обаче те стават още по сини и ще отскача, днес пак я водих за второ мнение, казаха че ще мине.. 🤯 Не знам, ако някой е минал през такова нещо нека сподели.. Sad ще я кастрирам на годинка..

# 106
  • Пловдив
Здравейте на всички! Моля ви ако някой се е сблъсква с товаа да сподели не мога да намеря информация. Не знам защо тея лекари не мога да се доверя или просто аз съм луда. Моето момиченце е на 8 месеца разгони се за пръв път, гърдичките и се подуха леко и забелязах че станаха леко синкави, заведа я на доктор  казаха ОК е. Опипаха я казаха всичко нормално /това е 3-4 дена след като спря да и цапа/ и тези гърдички станаха много сини подути като копчета, биха и два пъти кортикостероид и сега мажа с мехлем обаче те стават още по сини и ще отскача, днес пак я водих за второ мнение, казаха че ще мине.. 🤯 Не знам, ако някой е минал през такова нещо нека сподели.. Sad ще я кастрирам на годинка..
И нашата се разгони на 8 м., но нямаше такова нещо. Да, бяха подути и зърната изпъкнали (така си и останаха), но нямаше синини. Следете я и може да потърсите второ мнение. Не ги стискайте и пипайте, за да не се стимулират, ако прави фалшива бременност. И периода за кастрацията е подходящ. Успех и пишете как е кученцето.

# 107
Бяха леко синкави и аз я заведа на лекар те я стискаха, не знам защо и след това стана така синя и подута, вчера ходих за второ мнение казаха, че ще се оправи, но на мен сърцето ми се е свило..

# 108
Anq32, нашата също е с подути гърдички и леко синеят, не ги пипаме, внимаваме да не я притиснем нещо, като я прегръщаме и играем, но не съм я водила на лекар все още. Зацапването беше повече от 10 дни при нея, беше намалила значително яденето. Ще изчакам още няколко дни и ще посетим доктора, хем да говорим за кастрирането.

# 109
  • в рaя
Здравейте! Вчера взехме нашата КАЯ на 45 дни. Имаме обаче проблем - оченцето й много сълзи, в петък са я водили на ваксина и казват, че тогава го забелязал ветеринаря (вероятно от миглички казал) и предписал изкуствени сълзи - капя от тях, мия и с лайка. Окото е притворено, много гурли и вътре като мътно от тях, дразни я много и го натиска с лапичка. Утре ще я водя на лекар и аз, но все пак да питам дали сте имали такъв проблем с толкова малко бебе?

# 110
  • Sunshine state
Първо честито! Второ - защо толкова малка сте я взели? Хубаво сте решили да я заведете на лекар и то час по скоро.

# 111
  • в рaя
Ами след първата ваксина, тогава ни казаха, че е готова за вземане. Не са ли масово след първата ваксина?

# 112
Масово са продавачите, които искат бързо да се оттърват от бебоците и да вземат парата.  Често такива дават и болни бебета, както е във Вашия случай. Дано е нещо безобидно и бързо да мине...
Затова само като ги усетих, че не са склонни да го задържат докато аз искам и не ги интересува на кого го дават, бягах с 200...Да гледаш 2 месеца бебе без да излизаш с него, без грам опит е доста смело .Да го пазиш от какво ли не, след всеки влязъл с обувки да миеш или да не го пускаш в тази зона.
 От къде/ кой го взехте?
 Затова аз държах да е поне с втора, а даже го взехме 10 дни след 3-тата.
Да ви е здравичко, и това да му е "кусура".

# 113
  • в рaя
От фейсбук групата за йоркита ми писа една дама от Бургас. Всъщност тя си де интересува, сега звъни често да пита как е, дори каза, че ако искаме може да я върнем. Но искрено се надявам да е малка причината и всичко да й е наред. Уж четох много за породата, но съм пропуснала, че е хубаво да се вземат по-късно. Утре ще я заведа да я видят, днес вечерта беше залепнало оченцето изцяло, с повече промивки се оправи, даже беше сравнително добре отворено вечерта, но видимо и дразни и го търка. Четох, че е характерно за тази порода да растат на вътре миглички, а тя е толкова пухена. Вчера цял ден спя, а днес вече ни души, заиграва се и ни ближе. Като се умори застава пред кашончето и скимти да я слагаме да спи. Душичка малка. Дано не е нещо сериозно!

# 114
  • Sunshine state
Милото ❤ Дано всичко да е наред и да се оправи оченцето. Малка са я дали, пазете я.

# 115
  • в рaя
Много ми е криво и нервно, днес бяхме на лекар и се оказа, че не произвежда сълзи. Което е лошо. Не се знае дали е от травма или вродено, факт, че е писквлива от бебе според собствениците, а то си я боли. Изписаха гел и промивки с физиологичен разтвор, но чета, че ако е вродено лечение няма Sad някой да се е сблъсквал с този проблем?

# 116
  • София
Много ми е криво и нервно, днес бяхме на лекар и се оказа, че не произвежда сълзи. Което е лошо. Не се знае дали е от травма или вродено, факт, че е писквлива от бебе според собствениците, а то си я боли. Изписаха гел и промивки с физиологичен разтвор, но чета, че ако е вродено лечение няма Sad някой да се е сблъсквал с този проблем?

Къде я водихте? Лекарят офталмолог ли е или общопрактикуващ?

# 117
  • в рaя
Ветеринарен кабинет вита нова във Варна. Сега намерих някаква клиника, където пише, че имат апаратура и прочие, ще изчакам трите дни да слагаме, капим, промиваме и ще минем за второ мнение. Някой конкретен специалист за Варна да препоръчате?

# 118
Във Вита нова са много добри лекарите.

# 119
  • в рaя
Във Вита нова са много добри лекарите.

И на мен ми ги препоръчаха, но не знам дали някой от тях е офталмолог.

# 120
  • Orihuela Costa,Spain
Тупурче, какъв е цвета на секрета на окото?

# 121
  • в рaя
Тупурче, какъв е цвета на секрета на окото?
Бял, не е зелен или гноен. Но я боли. Окото основно е притворено и го търка постоянно с лапа, а като сложа гела се успокоява и заиграва, иначе плаче и се криви.

# 122
  • Orihuela Costa,Spain
Миличката,стискам палци да се оправи🤞

# 123
Ветеринарен център д-р Антонов, в кв. Победа. Офталмолог е. Дано ви свърши работа. Успех и стискам палци да се оправи

# 124
  • Свищов, Враца
Здравейте, момичета! Преди време бях в писала в темата и ви споделих, че юни месец взехме нашето йорки бебе. Сега вече е на 9 месеца и е сладка дама. Очаквам скоро включване с разгонването и леко се притеснявам. Говорих с ветеринар, който ме съветва да я кастрирам, тъй като не смятам да я заплождам. Но много ми е жал, сякаш да кастрираш детето си. Имате ли наблюдения дали проявяват странични ефекти след кастрация. Чувала съм, че променят характер. Ако някой има инфо по въпроса, ще се радвам да го сподели. Благодаря ви!

# 125
  • София
Преди 7 години кастрирах моята кифла преди първото разгонване. Нищо не се е променило.

# 126
  • Свищов, Враца
Преди 7 години кастрирах моята кифла преди първото разгонване. Нищо не се е променило.

Благодаря Ви за мнението! Кастрирането направихте преди първото разгонване или след това?
Между другото, голям е сладур. Пу пу!

# 127
  • София
Преди първото разгонване. Още нямаше 7 месеца.
Все същата проклетия си е Wink

# 128
  • Пловдив
Здравейте, момичета! Преди време бях в писала в темата и ви споделих, че юни месец взехме нашето йорки бебе. Сега вече е на 9 месеца и е сладка дама. Очаквам скоро включване с разгонването и леко се притеснявам. Говорих с ветеринар, който ме съветва да я кастрирам, тъй като не смятам да я заплождам. Но много ми е жал, сякаш да кастрираш детето си. Имате ли наблюдения дали проявяват странични ефекти след кастрация. Чувала съм, че променят характер. Ако някой има инфо по въпроса, ще се радвам да го сподели. Благодаря ви!
Последните 2 страници все това сме писали! Върнете се и четете!

# 129
  • Видин
Още един глас за кастрирането преди първо разгонване. Кастрирана преди 7 години на 6 месечна възраст. Адашка на предишната (на Змия) красавица.

Никакви проблеми и никаква промяна след кастрацията.

# 130
Не успяхме да я кастрираме преди първото разгонване, за добро или за лошо. Обаче доктора каза, че не е фатално и след него да е.   Разгони се горе долу седмица преди да навърши 6 месеца. И на мен ми става съвестно, но е за тяхно добро след като не смятаме да имат бебета.

# 131
  • Свищов, Враца
Не успяхме да я кастрираме преди първото разгонване, за добро или за лошо. Обаче доктора каза, че не е фатално и след него да е.   Разгони се горе долу седмица преди да навърши 6 месеца. И на мен ми става съвестно, но е за тяхно добро след като не смятаме да имат бебета.
Страхотни сте! Благодаря за споделените отзиви. Ето защо пиша тук, защото няма нападки и нервни хора, които само да спамят въпросите.  При нас може и да е късно вече и вет ни помоли да изчакаме първо разгонване. Тя още няма 2 килограма и малко ме притеснява дали ще мине добре манипулацията. Но вярвам и се моля, че всичко ще е ок! Бъдете здрави и много обичани!

# 132
  • Видин
ianushkaa, ниското тегло не бива да те тревожи, ако не е от недохранване, което не е във вашият случай. Моята беше около 1,700 когато я кастрирах, познавам жена с мини 800 гр. когато го кастрира на 6 месеца и всичко е на ред. Ако ветеринаря си знае работата, няма място за притеснение. Вярвай и бъди сигурна, че го правиш за нейно добро.

# 133
всички съвременни ветеринари препоръчват кастрация, както и всички ветеринари в напреднали държави като сащ, англия и т.н.: ама директно си се знае, без никакво чудене. проучвах много и послушах и аз "за" кастрацията. това маха вероятността от няколко болести при кучето, вкл го предпазва от лъжливи бременности. ако така и така сте решили да не заплождате, не би трябвало да се колебаете и да се бавите - процентно е много по-важно да е преди първото разгонване, преди второто процентите намалял риск от болести спада към наполовина, а после вече е що-годе безсмислено.

# 134
  • Пловдив
И при нас беше след първо разгонване, так се случи, мнения в двете посоки много. И аз мисля, че упойката е съобразена с кг на кученцето. На нас ни направиха ПКК преди операцията. Всичко беше в норма и я приеха.

# 135
Здравейте, моята принцеса от едно известно време почна да се мръщи на гранулите. Почнахме с Роял Кънин, после реших да сменя с по висок клас /според мен /смених с N&D обаче почна да им се мръщи, спрях ги продължих с Рояла, до в момента, в който почна и тях да не иска. След това говорих с Вет. пробвах е я на Про План/в този период се разгони/хапваше, но от скоро и тях не иска, а като бебе си ядеше всичко за секунди. Почнах да и давам готвено, яде го с голямо желание. Четах доста, а и мисля, че балансирана диета с готвено и витамини, ще са по здравословни, въпроса, е че не знам къде да намеря рецепти. Ако някой тук храни с балансирана диета, моля дайте ми съвет и рецепта. /нашата вет. казва.. ами няма да можеш да храни балансирано, давай гранула, но като не иска мискина, става ми жал... /

# 136
Здравейте,

в процес на търсене на йорки сме. Бих искала да попитам за отзиви за Luxury York Kennel на Мария Андонова. Има ли сред вас с кученца от там? Какви са впечатленията ви?

# 137
  • София
Моята преживя ортопедична операция, когато беше на 5-6 месеца и хич не ми се искаше да я режат след това. Освен това, се разгонва много рядко - за 4 г 2-3 пъти. Освен това, имаме цял списък заявки за бебета, ако стане нещо, обаче пък не можем да намерим добър съпруг. Та така си живее без кастрация.

# 138
  • София
Здравейте,

в процес на търсене на йорки сме. Бих искала да попитам за отзиви за Luxury York Kennel на Мария Андонова. Има ли сред вас с кученца от там? Какви са впечатленията ви?
Виждала съм нейни кучета, красиви са.

# 139
Здравейте,

към правилно място си се насочила. във фейсбук има много инфо.

# 140
Здравейте,

към правилно място си се насочила. във фейсбук има много инфо.

Благодаря, надявам се да е така. Аз пък нищо не изнамерих във фейсбук за този развъдник - ни добро, ни лошо - та затова реших да попитам тук. Hug

# 141
Виж Marija Andonova https://www.facebook.com/marija.andonova.37 И в някои йорки групи участва, май Йорки ревю.