Въпрос за смяна на фамилия

  • 9 429
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 625
Здравейте.
След месец ми предстои подписване, вчера друг човек взе декларациите, защото аз нямах възможност да ида.
Замислих се, че не знам как да ги попълня. Също и дали въобще е възможно това, което сме намислили. Много търсих в нета и поне от това, което прочетох е възможно, но не знам как да го попълня.
Идеята е двамата да добавим втора фамилия. Смисъл да сме с двойна фамилия, за да може детето да е и с двете.
Чудя се, дали някой е попълвал по този начин декларация, как се вписва?
Опитах да звънна, но за съжаление не вдигат телефона. Иска ми се да си спестя ходенето до там, ако е възможно, да е само в краен случай.

# 1
  • Мнения: 1 195
Доколкото помня в декларацията имаше квадратчета за отбелязване   на вариант "да запазя", "да взема", "да добавя" фамилно име и място до квадратчетата да се запише фамилията. Не съм сигурна как точно трябва да стане, защото единия ако е Георгиев, другия Иванова, вероятно ще се получи Георгиев- Иванов и Иванова- Георгиева.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 279
Ако разбрах правилно, ми се вижда загубена кауза.
Дайте си имената или някакъв пример, за да ги разнищим правилно.

# 3
  • Мнения: 7 172
Всеки има право да се казва както иска и законът дори го позволява, но това с двойните фамилии, и детето и то с две фамилии, ми се вижда много глупаво, направо ужасно.

# 4
  • Мнения: 3 987
Не мога да помогна с информация как се вписва, но искам само да кажа - нямам двойно име или фамилия, но и трите ми имена са дълги. Срещам трудности при попълване на различни по-сериозни формуляри онлайн - не мога да си платя осигуровките онлайн, трудно ме записаха в университет, след това имах проблеми със различна документация там, имам проблеми с банковата карта и т.н. Поради някаква много глупава причина доста от онлайн формите са ограничени до определено количество символи (забелязала съм, че са обикновено 30), и имената ми надвишават тези символи. И трябва да бъда съкратена, но без точка, защото точката е непозволен символ. Съответно се получават съвсем различни имена и след това имам проблем с идентификацията, трябва да ходя лично и да се обяснявам по половин час защо и какво. Ако не сте абсолютно решили, че това е нещото, което искате, бих ви посъветвала да помислите дали ви се занимава (а след това и на детето) с цялата тази малоумщина.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 122
И двамата попълвате "да се добави", ако така беше формулирано, не помня вече, въпреки че аз съм с тире. Към оригиналната фамилия се добавя фамилията на партньора. Пример:
Ако ти си Иванова, а бъдещият мъж – Петков, ти ще станеш Иванова – Петкова, той ще бъде Петков – Иванов. Но не знам детето с кой вариант ще бъде.

# 6
  • Мнения: 1 625
Благодаря на всички за отговорите.
Имаме лични причини да искаме детето да е с двете фамилии.
Единственият начин при брак детето да има и моята фамилия е, ако бащата я има. И за да не се сърди другата фамилия, че той приема моето, а аз неговото не, сме решили да сме с двойни.
Детето ще е със кратко име, презимето също не е дълго, затова се надявам да не е проблем дължината.
Благодаря за съветите още веднъж.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 665
Основният проблем е, че фамилиите ви на практика няма да са еднакви. От примера - ти ще си Иванова-Петкова, а съпругът ти и детето/децата ви ще са Петкови-Иванови.

# 8
  • Мнения: 1 097
Да приемем варианта, че двамата попълват "да се добави" и има празно място в което да се запише как искат да изглеждат имената и там напишат и двамата Петков/а-Иванов/а и детето е с тази фамилия и въобще всичко е както са планирали. И мъжа ѝ не му е тъпо, че се обяснява на всякъде, защо е с две имена и как така е решил да вземе фамилията на жена си, и изобщо не му пука от погледи и въпроси и тнт и тнт... И им се роди детенцето и после още някое с две имена и тнт... Да си представим как това детенце се превръща в голяма жена с две имена и ѝ се иска да додаде фамилията на съпруга си, че да са с еднакви фамилии....какво прави тогава? Има ли вариант да е с три фамилии или тогава ще решава коя рода ѝ е по-драга, че да запази нейната фамилия....

# 9
  • Мнения: 1 625
Vige, идеята е, че искам детето да има моята фамилия. Мисля, че биха били още по-странни погледите, ако не е двойна фамилия, а мъжа вземе моята.
Съгласен е, не е от тези дето се впечатляват толкова много от горски мнение и погледи.
Питах просто как да попълним декларациите, ако някой е наясно.
Решението сме го взели заедно.

# 10
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Чудя се, при добавянето има ли правило добавената фамилия дали да е преди или след собствената? Защото ако няма, не виждам защо и двамата да не посочите в полето фамилия1-фамилия2 и така да сте с еднаква.

# 11
  • Мнения: 698
Няма опция за добавяне фамилия 1, фамилия 2.

Просто маркирайте "да се добави" и в полето пишете фамилията на другия.
На детето фамилията ще е като на бащата. Вашата ще е наобратно.

# 12
  • София
  • Мнения: 568
Няма опция за добавяне фамилия 1, фамилия 2.
Просто маркирайте "да се добави" и в полето пишете фамилията на другия.
На детето фамилията ще е като на бащата. Вашата ще е наобратно.
Което ще доведе до приблеми при пътуване - трябва да носите/доказвате с акт за раждане, че вие сте майката, защото вашата фамилия и тази на детето ще се различават.
Аз също съм с добавена фамилия и срещам трудност в попълването на формуляри. Детето ще е с кратки имена, но вие със съпруга ви? Помислете го от всички страни.

# 13
  • Мнения: 1 097
Ако формуляра има поле за попълване, освен да се отбележи да се додаде, в мястото на попълването си попълнете еднакво добавените имена като примера, който дадох по-рано.
По правилата за правопис/пунктуация, когато две неща са с тире между тях, то те са равностойни по значение, както и може да се ползват по отделно. Та не виждам проблем единият от двамата не само да додаде, а и да обърне местата на имената. Така и двамата родители и детето ще са с еднакви фамилии. Аз съм с две фамилйии, децата ми с една и до сега никога не съм имала проблем с това. Също така ако ме мързи при попълване, записвам само едната фамилия, също не съм имала проблем. Включително с получаване на пратки и тнт.
А крайна сметка вие си ги попъкнете както ви е най-хубаво на вас, а ако при подаването някой обърне внимание и каже, че не може, винаги можете да кажете, че във формуляра не е описано какво може и какво не, а вие не сте длъжни да знаете всички закони и тнт......
На вас е да пробвате, на тях е да откажат!
(Но може и да се окаже, че няма какво да се отказва)
Сега го решавате това и е  за цял живот, да не стане, нищо не ни пречеше да опитаме. И наистина не ми се вярва да всички приемащи документи, толкова ги заглеждат. Ако ги предадете попълнени имате по-голям шанс за успех от колкото ако попитате приемащия документите, който е възможно да не е достатъчно компетентен и да не е имал подобен казус и да кара на фантазия, решавайки че нямате право, а в действителност да не е така....
ПРОБВАЙТЕ!
Ако има полета за попълване ги попълнете еднакво!

# 14
  • София
  • Мнения: 12 665
Формирането на фамилните имена в брачната двойка се определя по реда на Семейния кодекс. Не е въпрос точно на лично решение и проба дали ще мине.
Същото важи и за използване на имената след това.

# 15
  • Мнения: 1 097
Я ни снимай тоя документ да не го мислим.
А по въпроса със закона и семейния кодекс, сега прочетох, че закона е малко на страната на желанието.... Ако аз сега се разведа, мъжа ми по никакъв начин не може да ме накара да си махна неговата фамилия, ако аз не искам... Та има го момента с "какво искам аз" и "мое си е името, ще си го въртя както искам"

# 16
  • Мнения: 1 625
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url … TfDghszFi-qdY3F7_
Това е линк, но е за директно сваляне, просто сега не мога да снимам.
И аз от това, което четох, не виждам законова пречка да се направи по този начин. Просто наистина не знам как да се попълни.
Няма проблем, ако аз и той сме с различни (Иванов-Петров и Петрова-Иванова).
Обмислили сме вариантите, включително и при пътуване, ако моята фамилия не съвпада.
Това е единственият вариант, при който детето ще има и моята фамилия.
По закон детето е с презиме и фамилия на бащата, независимо от желанието на родителите. Начина да има и моята фамилия е таткото също да има И моята фамилия.
Няма как той да си смени фамилията, просто нито аз го искам от него, нито на него ще му е приятно. Затова е компромиса да приеме той моята и аз неговата.
Както казах причините ми са лични.
Относно дължината, едно по дълго двойно име, съчетано с презиме и фамилия става също толкова тегаво.

# 17
  • София
  • Мнения: 28 122
Справедлив вариант сте измислили Simple Smile

# 18
  • Мнения: 1 097
Изглежда ще сте с обърнати. При тази ситуация може да се направиш на ударена и да питаш служителя дали в полето с додаването трябва да напишеш фамилията, която додаваш или как ще изглежда фамилията после...да си пробвала

# 19
  • Мнения: 2 039
Много сложна работа и неминуемо ще доведе до усложнения в бъдеще.Не може ли двамата да си запазите фамилиите,а детето да го запишене по испанския вариант,където второ име е фамилията на майката,а трето фамилията на бащата?
И три фамилии да си сложите в обществото ще сте известни с една от тях,така че упражнението се обезсмисля.

# 20
  • Мнения: 1 625
Пип, няма как. Закона за образуването на имената на детето е ясен.
Презимето и фамилията са на бащата, освен в случаите, когато той е неизвестен. Това няма как да се случи при нас, да не си припознае собственото дете.

# 21
  • Мнения: 2 039
Пак ще изразя мнение,че си усложнявате живота.Не,че давам пример със себе си,но не съм си сменяла фамилията и си живеем дълги години със различни фамилии.Помислете и за преватностите на живота ,не всички бракове оцеляват до живот и тогава пък ще стане една....

# 22
  • Мнения: 676
Така както го мислите,ще стане такава боза и ще се чудите с къв акъл сте го измислили това. Ще имате проблеми при пътуване, защото винаги ще трябва да показвате актове за раждане,и всякакви документи доказващи че вие сте майка на тия деца. Моите са с различни фамилии от нашите с баща им,в чужбина са ме питали тези деца мои ли са,а на една приятелка дали е осиновено (пак така с различни фамилии), слава богу не разменени като вашите. Мислете хубаво,че бюрокрацията после е голяма.

# 23
  • Мнения: 2 039
Знам,че е личен въпрос,но ако не е много нахално бих искала да разбера,за какво е цялото това упражнение. Аз например не си смених фамилията,защото съм една дъщеря и последната носеща тази фамилия,още повече че фамилията беше известна в града и в средите в които работя.

# 24
  • София
  • Мнения: 28 122
В първи пост е обяснила причината.
Скрит текст:
Здравейте.
След месец ми предстои подписване, вчера друг човек взе декларациите, защото аз нямах възможност да ида.
Замислих се, че не знам как да ги попълня. Също и дали въобще е възможно това, което сме намислили. Много търсих в нета и поне от това, което прочетох е възможно, но не знам как да го попълня.
Идеята е двамата да добавим втора фамилия. Смисъл
да сме с двойна фамилия, за да може детето да е и с двете.
Скрит текст:
Чудя се, дали някой е попълвал по този начин декларация, как се вписва?
Опитах да звънна, но за съжаление не вдигат телефона. Иска ми се да си спестя ходенето до там, ако е възможно, да е само в краен случай.

# 25
  • Мнения: 1 625
Миленака е отговорила вместо мен.
Детето искаме да е с двете фамилии. За целта таткото трябва да е с две.
А аз приемам неговата, за да сме равнопоставени и като уважение към него.

# 26
  • София
  • Мнения: 38 212
Само за детето недей. После като почнеш да попълваш документи за детската и училище, ще пишеш двойно. В повечето формуляри даже няма къде да напишеш 3 имена, пък камо ли 4.
Аз взех фамилията на мм с тире. Навсякъде, където мога, пиша 2 имена и това е.

# 27
  • Мнения: 10 195
Имам колежка, която има различна фамилия от тази на съпруга си, а детето им е с трета, съвсем различна от техните две....
Нямам обяснение, тя също не е разказвала подробно, ама явно има всякакви начини.
Иначе и моята фамилия е с тире, на децата е на баща им само...

# 28
  • Мнения: 10 683
Имам колежка, която има различна фамилия от тази на съпруга си, а детето им е с трета, съвсем различна от техните две....
В някои семейства се предава фамилното име на децата, а в други се записва като фамилно име на детето първото име на дядото по бащина линия. В моето семейство и това на ММ родителите ни са с еднакви фамилни имена, но аз и ММ сме с други фамилни имена, имената на дядовците ни... Сега и нашето дете не носи фамилията на ММ, а името на дядо си като фамилно име. Надявам се, че го обясних що-годе разбираемо... Защо е така, идея нямам, поредната откачена традиция... Ние с ММ не сме женени, та всички у дома сме с различни фамилни имена. Абе.. всеки да се спасява по единично Grinning

# 29
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Защо е така, идея нямам, поредната откачена традиция...
Всъщност така беше по закон преди, сега не знам дали е същото. Но пък ние сме нагли същества, и от нашата страна на родата навсякъде всеки си добавяше името на рода ни (нищо че пред закона нищо не беше), а при мъжа ми направо са газили с големия ботуш и са си предавали фамилното име. Всички важни промени в имената при нас станаха след излизането от страната, та не съм следила - сложихме си фамилия с мъжа каквато преценихме, и как кръщаваме поколението пак няма връзка с бг-закона, и изоставам от промените там

# 30
  • София
  • Мнения: 14 513
Не е било задължително по закон, а възможност. В някои краища на страната така образуват фамилиите, в нашия, македонския, край, фамилните имена са едни и същи за цялото семейство от началото на миналия век.

# 31
  • Мнения: 2 039
И аз смятам,че фамилия е родовото име.Името на дядото не е фамилия,освен ако изрично го искат.И в моята фамилия и в тази на съпруга ми се предава фамилия-родовото име от много поколения.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 212
Не е било задължително по закон, а възможност. В някои краища на страната така образуват фамилиите, в нашия, македонския, край, фамилните имена са едни и същи за цялото семейство от началото на миналия век.
А така. Семейството на баща ми е трябвало да са Игнатовски, обаче са се преместили и са си сменили фамилията на името на някакъв дядо.

# 33
  • София
  • Мнения: 22 888
Само исках да вмъкна нещо по отношение на различните фамилии на детето и майката. Омъжена съм, но си запазих фамилията. Излизали сме 3 пъти в чужбина с детето до сега, винаги мъкна акт за раждане и никога не ми го искат, в системата им излиза кои са родителите.

# 34
  • Мнения: 18 332
Само исках да вмъкна нещо по отношение на различните фамилии на детето и майката. Омъжена съм, но си запазих фамилията. Излизали сме 3 пъти в чужбина с детето до сега, винаги мъкна акт за раждане и никога не ми го искат, в системата им излиза кои са родителите.

И аз това влизам да напиша. За излизане извън страната няма никакъв проблем майката и бащата да са с различни фамилии, нито детето да е с трета.

Относно формирането на фамилно име - винаги е имало възможност да се избира дали това да е бащиното или фамилното на бащата на детето.

# 35
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Нямам идея кога какво е правено. Знам, че мен не са могли да ме кръстят с фамилията на баща ми заради това, въпреки че той много е искал.

И аз смятам,че фамилия е родовото име.
Това е правилното за мен.

# 36
  • Мнения: X
Свекърът на мои близки така се беше вманиачил да име внук с неговото име - Стоян, че след като му се роди внучка се тръшна пред младите, да я запишат с фамилия Стоянова. Като няма Стоян, поне да има Стоянов-а😀.
И сега детето е с различна фамилия от тази на рода си.
Колкото хора, толкова и доводи. Моята баба например е с много рядка фамилия по баща. Така се случи, че всички наследници от мъжки пол имат дъщери, и фамишията изчезва...
Предполагам, че и авторката има подобна причина за решението си.

# 37
  • Мнения: 359
Единствено искам да вмъкна следната гледна точка: детето ще сключва брак след време, ако е момиче я ограничавате за решение с тире, защото ще трябва да е Иванова- Петкова-Стоянова.
Ако е момче - двоната фамилия ще бъде наложена и на партньорката, която евентуално ще стане Димитрова-Иванова-Петкова. А фамилното име на внуците ще е с две тирета.
Аз бих се замислила дали няма да огранича  по някакъв изборите на детето, заради моя избор.
И принципно не виждам драма бащата да приеме фамилията на майката. Познавам такава двойка. Чудото е за три дни, след това всички забравят факта.

# 38
  • Мнения: X
Ако е момиче, не е длъжно един ден да вземе фамилията на мъжа си и вероятно няма да я вземе, понеже би станало безумно дълго. Иванова-Петрова-Георгиева...ужас. А представете си, имената са по дълги и сложни... Например Александрина Константинова Радославова- Карагеоргиева. И като се омъжи да добави още едно име...е, няма такъв документ, който да побере всичко това😀

# 39
  • Мнения: 2 352
Мислете за детето, а не за родата и това кой как щял да се почувства...
Това дете ще носи името си цял живот, ако не реши на 18, че му е писнало да се занимава с глупости и да си смени името. Помислете колко проблеми може да има при писането в документацията. Един ден ще стане родител и пак проблеми.
Заради едното угаждане на родата, цял живот проблеми.

# 40
  • Мнения: 21
Авторката ви пита дали е възможно и как. Не ви пита за мнение дали трябва да се кръщава така

# 41
  • Мнения: 9 468
Само исках да вмъкна нещо по отношение на различните фамилии на детето и майката. Омъжена съм, но си запазих фамилията. Излизали сме 3 пъти в чужбина с детето до сега, винаги мъкна акт за раждане и никога не ми го искат, в системата им излиза кои са родителите.

ние винаги си ги носим актовете и това улеснява доста минаването специално на гръцката граница. за справка - моята фамилия е бащиното име на ММ, с което е известен в обществото. детето е с неговото бащино име.
и аз мисля, че авторката ще направи голяма глупост, дори не може да си представи последиците. аман от това угаждане.

# 42
  • София
  • Мнения: 22 888
За Гърция точно не знам, сухопътна граница само с Румъния сме минавали, със самолет до Италия и Дания сме пътували.

# 43
  • Мнения: 9 468
със самолет никога не са ни правили проблеми, но на гръцката граница - да. не че не се оправят, но излишно се бавят нещата. не помня на сръбската как беше. както каза един полицай - ами като правите "врътки" аз как да разбера какво става Wink

# 44
  • София
  • Мнения: 22 888
В Румъния много бързо минахме и никой не ни е искал допълнителни документи.

# 45
  • София
  • Мнения: 568
Въпросът не се свежда до получаване на пратки. Случвало ми се е да ми искат декларация за идентичност на имената в сериозни институции. Ако сте с “огледална” фамилия то тя ще няма да съвпада с тази на децата.

# 46
  • Мнения: 317
Не изчетох всички коментари, но ако желанието е да има фамилията на майката има вариант: ако няма сключен брак преди раждането и бащата не припознае детето. Така ще вземе фамилията на майката, после таткото припознава детето, женят се и проблема е решен Grinning може да не е в този ред последното Grinning

# 47
  • Мнения: 1 625
Не изчетох всички коментари, но ако желанието е да има фамилията на майката има вариант: ако няма сключен брак преди раждането и бащата не припознае детето. Така ще вземе фамилията на майката, после таткото припознава детето, женят се и проблема е решен Grinning може да не е в този ред последното Grinning
Това не ни е вариант. Моето първо име не може да стане на презиме, защото е ужасно съчетание.
По закон, ако бащата е неизвестен се пише с презиме-името на майката с наставка -ов/-ова и фамилията на майката. Другата опция е дядото(бащата на майката) да напише декларация, че е съгласен да се използват неговите имена.
В нашият случай това е невъзможно, защото баща ми е покойник от доста години.
Единственият вариант е таткото да е с двойна фамилия. Съответно и аз със двойна.
Не е толкова за другата страна, колкото като уважение към партньора ми.
Ще напишем в декларациите "да добавя" и всеки другата фамилия и дано да може така.
Благодаря на всички за отговорите.

# 48
  • Мнения: 828
Аз наскоро попълвах тези декларации и не видях нищо затрудняващо . Доста са си прости. Можете да си вземете взаимно фамилиите, но детето пак няма да е със същото име като вашето Simple Smile
Отделен е въпроса, че според мен поне, можете да сте всички с еднакви фамилии като се вземе фамилията на бащата. Аз тези неща с тиретата не ги разбирам .. камо ли да впрегна мъжа ми да си сменя и той фамилията ,че и детето да е с 2 фамилии да му се смеят 😀

# 49
  • Мнения: 1 896
Странно ми стана това с имената на границата. Как си мислите, че общата фамилия спасява от проверка? Ако един баща с фамилия Иванов иска да си отвлече детето зад граница и извика колежката Иванова с него, митничарите веднага приемат, че това е майката и не проверяват в системата родителите на детето 😀 Сигурно така ще да става Flushed

# 50
  • Мнения: 1 625
Само ми е интересно, кой ще се смее на детето ми, че е с две фамилии? Какъв ли ще да е проблема с това.
 vdgvdg всеки си има лично мнение, разбира се. Ти си решила така, но аз съм друг човек и не ми харесва този вариант.
В България има доста ограничени хора, които живеят във 19 век, които биха се смели на бащата. Това го знаем и двамата, но не ни пука.
Но на детето кой ще се смее?
И защо трябва да приемаме нещо, което не се харесва и на двама ни, само за да угодим на хората, които акъла им не стига да разберат в кой век са?
И въобще, на тези хора дори не им влиза в работата да мислят кой с каква фамилия е.

# 51
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Сигурно така ще да става Flushed
Мдам Grin. А такива като нас, дето децата не са с фамилията на бащата, а майката си носи моминското, минават между капките, нали Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 52
  • Мнения: 7 775
Можете. Аз съм с моята фамилия - неговата. ММ е с неговата - моята. Детето трябваше да е с неговата - моята, но избрахме да носи само моята. Имайте предвид,че всяко следващо дете следва да е с избраната фамилия (в моя случай с моята).
Изобщо не сме имали затруднение по институции с двойните фамилии. Нито при пътуване в чужбина. Просто всичк са особено очудени за какво му е на мъжа ми да носи моята фамилия с тире. Не е много патриархално 😂

# 53
  • София
  • Мнения: 22 888
Наистина се изненадах, че има такъв вариант.

# 54
  • Мнения: 132
Здравейте!
Аз имам въпрос и се надявам някой тук да ми помогне или насочи,за да не се занимавам с напразна бюрокрация и обикаляне по институции.
Как точно стоят нещата със смяна на фамилия след развод?
Знам ,че има ходене до Есграон,но ми се ще да науча малко повече подробности.

Общи условия

Активация на акаунт