Деца от всички страни, добре сте дошли- 10!

  • 28 434
  • 737
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 067
Якамоз, честит рожден ден на порасналото ти момче! Голям красавец, пу пу пу. И тортата е супер.

Ами какво да кажа - САЩ са си първенци в тази област. Като цяло всичко свързано с интеграция и приемане там си е на космическо ниво. Затова те задават стандарта в целия свят. Уж Европа трябва да се нареди втора, ама сме далеч от нивото им.

За шаха - може да потърсиш из групи за частен учител или някое друго дете или група деца, които обичат да играят.

# 226
  • USA
  • Мнения: 1 323
Якамоз,здраво и щастливо д расте прекрасното ти момченце!
Страхотна торта!
Бибит,има  и специални заведения разбира се,но те са частни.Това е от държавата.Мисълта им е,че родителите на децата с увреждания са редовни данъкоплатци като всички други и децата им трябва да имат нормална среда като всички други в общинското училище.Родителите на тези деца също имат сметки и ходят на работа. Има училищни автобуси пригодени за деца с увреждания и инвалидни колички.Тук е друго,че и площите го позволяват,а и винаги когато се строи сграда се мисли за хора с увреждания.Асансьори,рампи,места за почивка. За това и бях много изненадана в Лондон,когато за първи път отидохме с количка и тодлер. Нямаше асансьори дори от летището да излезеш.Подлези надлези,количката си я носихме.Голяма хамалогия.В метрото няма място.То и количката ни беше американски размер ,но все пак не по-голяма от инвалидна количка.  За БГ няма да споменавам.Щастлива съм ,че вече не ми е нужна количка на отиване към Европа. Няма да забравя как ходихме в един нафукан комплекс на почивка с уж тоалетни пригодени и за хора в инвалидни колички в БГ и отивам с двойната ми количка,която е точно размер на инвалидна.След 100 маневри не успях да вкарам количката. По-лошото е,че след мен доведоха жена в инвалидна количка и тя не успя да влезе. Недомислени сложени на обратно врати,блокиращи пътя.
Оплаках се тук,че копчето на свсетофара за пешеходци не работи(този пред училището на децата ми) Тук както съм писала и преди никой не ходи на училище пеш,но ние ходим от както направиха трятоар/пътека ,и още на следващата седмица беше оправен. Не е идеална Америка,но си има и много позитиви.

Последна редакция: пт, 20 ное 2020, 17:50 от Kalalily

# 227
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Якамоз, да ти е жив и здрав момъка!!!
На 2г още не се вълнуват колко е голямо партито! Важното е да е весело.

Кала, много идейни неща. Елхата ми хареса.

В училището на Дзвер има тиха стая. Не само децата с нужни я ползват, също и другите деца, но не в учебно време. В учебно само с асистента.
Аз от описанието ти не разбрах дали тези деца следват учебния план или само присъстват?
Защото аутистът от клас на Дзвер трябва да покрива колкото и другите. Задачите се напасват, но ако проблемът не е когнитивен, а да кажем социален/емоционален, то училището вдига ръце и казва: има и други училища.
Иначе при тях също има социални педагози, идва учителка от помощното училище, има и помощни педагози (сега покрай короната е по-трудно). Понякога за 16 деца са 3ма вътре: учителката, асистента и помощен педагог.
Просто си мисля, че системата тук не позволява да функционира всичко това, защото не е малко откъм ресурс.
Доколкото знам в Америка е позволено домашното обучение. Тук не е.
Съответно това води до други проблеми. Ще допиша после....

# 228
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Калалили, специалните училища при нас са безплатни, базата им е на ниво, просто са отделени от масовото училище. Само някои деца с отклонения посещават масовото училище, но ето, че има доста въпросителни покрай интегрирането им.

# 229
  • USA
  • Мнения: 1 323
Ами то зависи от това колко тежко е формата на изоставане при детето. При някой си следват учебния план( Деца с хиперактивност и такива с инвалидни колички,но са си в редовен клас ако нямат ментално изоставане.Някой форми на аутизъм също си следват редовния план и тестове. Не знам всички видове дисабилитис ,но има доста от тези деца дето си покриват материала.Тези които са за цял ден отделени,са на специален план. Има и отделни заведения знам които са държавни.На една колежка сина и е с аутизъм и е в такова.Просто се налага да е повече часове с учители,защото с бащата са разведени и тя има още 2 деца,та се иска сериозно мислена и организация кой кога прибира децата и от къде в предвид ,че и тя е учителка. Та има различни случаи. Но това дето Ася описва не биха го държали в клас. Веднага се извежда детето.

# 230
  • Мнения: 2 603
Благодаря за пожеланията!
Да тортата я правих аз, много лесно и бързо, но стана огромна и не знам дали с мм ще успеем да я изядем.

Кала, много ми е интересно това, което споделяш. А относно американската количка, аз също съм с такава и да ти кажа в Милано нямах никакви проблеми, но тук където сме сега мога да се разхождам само по тротоарите. Във влака не мога да се кача с нея, освен ако не я разглобя предварително. Аз в момента бутам вместо количка ремаркето от колелото и то е много широко, абсурд да мога да влезна в малкия супер до нас с него. Аз усещам как скоро няма да ми трябва количка и ми става мъчно.

# 231
  • Мнения: 104
Калалили, много хубаво е организирана системата при вас. Браво!
За украсата върху "съвършено дърво" както си писала-използвам такова от магазина. При нас диворастящи дървета няма и всички са подрязани, оформени, късмет е ако си намерим по-голямо изсъхнало листо дори. Всичко се почиства своевременно. В нашия двор пък имаме само храсти и палма Simple Smile Та затова дървото е такова. Бяхме си донесли шишарки от България дори.
Много са интересни орнаментите, които А. е изработила! Личи си, че е вложила време и старание.

Якамоз, честит ви рожденик! Да е жив, здрав, любознателен и все така чаровно усмихнат!
Вземам си от апетитната и идейна торта!
 
Бибит, хубаво е , че Бибитко го влече шаха. Много добре развива мисленето. Моята госпожица премина набързо през тази игра. Колкото да понаучи правилата. За съжаление май прилича на мен в непостоянството си. Периодично сменя интересите и хобитата си.

Скрит текст:
Аз пък днес  почти цял ден  съм с главоболие. За капак разбрах, че близък в България е приет в болница и е много зле...вируса...

Последна редакция: сб, 21 ное 2020, 10:12 от Perla974

# 232
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ще допиша, но ще го скрия

Скрит текст:
Съседчето е с Даун, колкото Дзвер е. Момиче.
Много е проклета и твърдоглава, много запряна, крещи неистово. Като се заинати и е ужас.... Явно и не усеща засищане, доста е яка и набита, редовно й ограничават яденето.
Тръгна една година по-късно от Дзвер в специално училище за деца с трудности при обучението, с асистент. Без асистент не може да посещава училището.
Майката беше доволна, дитирамби, какви специални неща имало, чак езда.
Малко преди да приключи учебната година, информираха майката, че следвaщата учебна година детето тръгва в общото училище. За първата учебна година е научила 3 букви.
Майката не беше съгласна, директорката на общото училище - също. Казаха: inklusion
Тръгна тя. Асистенката е дребна азатка, към 55г.

Училището временно за 2-3г. е преместено в двора на гимназията и нямат двор и спортна зала (стоят им сега нова сграда), та за спорт вървят 200-300м. до градските спортни съоръжения.
не е кой знае колко далеч.
Та един ден имали спорт, тя се уморила и отказала да върви обратно до училището.
Седнала на пътя и казала, че няма да мръдне оттам. Учителката тръгнала с класа и оставя детето с асистентката.
Тя явно я моли, уговаря, но аз добре знам, че при това дете ефектът е обратен.
Самата майка казва, че в такъв случай я хваща й я влачи, но асистентката няма право.

Значи асистентката няма как да я носи на гръб, защото детето тежи доста, от друга страна детето трябва да посети занятията, няма опция "отсъствие поради тръшкане". (Тук училището е задължително и родителите са тези, които трябва да направят всичко възможно детето да е на училище. В случая асистентът носи тази отговорност.)
Минава някаква жена с кола (там са всички спортни съоръжения и се провеждат много детски тренировки) и пита дали може да помогне.
Асистентката обяснява ситуацията, жената предлага да ги закара 200м., има и столче за деца.
Асистентката се съгласява.
След което е уволнена дисциплинарно, защото няма право да качва детето в колата на чужд човек. (Поради същата причина караха и онова момиче с наранения крак, за което ви разказвах, че само аз помагах,
 да звъни на техните.)

Ми тази жена няма правилен ход: ако детето не посети занятия, тя е виновна, защото тя отговаря за това, детето да е в час и да учи нещо.
Не може да я дърпа, тегли и т.н., да я носи също не може.

Сега детето ходи по 1-2 пъти в седмицата за 2ч. на училище, защото няма асистент, майката няма право да замества, пак поради някакви законови причини.
Затова казвам, че нещо изначално има сбъркано в цялата система. На теория всичко е написано и измислено, но практиката никаква я няма.

Кала, ти не казваш какво се случва след училище с тези деца. Интегрират ли се и в нормалния живот и работната среда? Не говоря за тежките случаи, а граничните, които когнитивно са на ниво, но емоционално-социално имат проблеми, като съученика на Дзвер.
В Германия, влезнат ли веднъж в системата на помощно училище, трудно, почти невъзможно е да излезнат освен с inslusion и то не винаги,съответно и трудно намират после поприще или подходящо образование. Пак е една битка за финансиране, повечето не могат да живеят самостоятелно. Трябва да са с асистент пак, това също трябва да бъде признато и поето финансово от някоя служба/фонд.

Това е големият проблем на много родители и затова драпат децата да са в "нормалните" училища.
Двамата аутиста около мен (на моята приятелка и съученика на Дзвер) са инвалидизирани, майките са придружител. Няма да могат да карат кола поради тази причина, ако родителите не
предприемат определени юридически стъпки, детето не може да ги наследи. Това родителите го правят, за да получават асистент в училище и терапии, сами не могат да си го позволят.
Мисля имат и други финансови помощи, не съм разпитвала точно.
Но точно тази инвалидизация ги прави и много зависими от самата система.
Аз писах, че единият има IQ над средното, той схваща и разбира всичко, също и че е различен и че някои неща не са му позволени.
Стига толкова, че почва да става тягостно.


А. също не иска много в количката, но пък като върви прави много пакости и не става. За преходи в гората пак ни трябва, защото тя по 3-4 км. не може да върви.
Моята количка е малка и е всъдеходка.

Шахът е хубав спорт, но като дете не ми беше интересен, баща ми ме учи.
После в прогимназията играх срещу един съученик и той ми каза: теб никой не може да те победи, защото никой не може да предвиди толкова тъпи ходове Astonished
Оттогава не съм играла.
Бибит, потърси някоя фб група и да се уговоря с някой връстник там онлайн да играят.

Перла, и аз съм със същата болест. Всичко ми омръзва бързо. Уви, и Дзвер е така.

# 233
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Ася, чак онлайн не искам, избягвам да се заседяват пред екрани. И без това му светкат очите, когато види телефон или компютър. Grinning Позволявам половин час на ден, тогава с други неща се занимава.

В нашия сравнително малък град видях, че има шах клуб, но нямали вече младежки отбор именно, защото шахът е минал при младите на онлайн ниво, което за мен не е същото. Отделно другите спортове с повече движение имат превес и са по-желани. Всеки принципно може да се включи в шах клуба, но срещите им почвали в 18 и 30, което ни е късно.
В момента така или иначе не бих организирала нещо лице в лице, поради пандемията.
На този етап няма проблем и вкъщи да си играем, тъкмо ще задобрея.Stuck Out Tongue Winking Eye
Чак частен учител не бих търсила. По-нататък може да се разтърся повече и в съседните градове, с които буквално се сливаме. Не ми е някаква голяма цел, просто забелязвам , че има интерес.
Сещам се, че в училището на брат му се предлага шах като избираем курс. Ако малкият попадне в същото училище след 4ти клас, може при желание да се включи в тази група.

Между другото малкият има час по компютри в училище и са ги включили в програмата scratch. Когато искат, може да я изпробват вкъщи. Но не го подсещам често, защото всичко друго остава на заден план(медиите са голяма краста).
Ася, при вас предлагат ли същото?

Относно детето с Даун ми е странно как някой тропва с крак и родителите нямат глас. Каквото се реши отгоре, това да става.
При моята приятелка с момиче аутист се съобразиха с мнението на родителя. Детето не става за масово училище, но пък майката не искаше да я бутне в училището за деца с по-тежки увреждания, макар че много й гъгнеха на тази тема. Реши се за това училище с деца с по-леки отклонения, първите месеци детето ходеше по малко, по 2 часа на училище. Сега е по повече и са й организирали извънучилищна целодневна програма за деца със специални нужди, извън училището. Имат организиран транспорт.

Имам друг пример с деветокласник, който е с леко увреждане, но в масово училище, с придружител, но момчето е кооперативно, дружелюбно, има си приятели, хобита. В училището е по специален олекотен учебен план. Мечтае да стане фермер, търсеше практика в био ферма, която за съжаление пропадна покрай короната. Но за него мога да си представя да стане самостоятелен и да може някой ден да се издържа сам.

Уф, голям ферман стана.

# 234
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Бибит, по компютри учат някакви елементарни неща, учителят е възрастен и водеше АГта, незнам дали е назначен даже.
Рисуват в пейнт, учи ги как да запазват и структурират файлове, друго не ми казва какво правят.

За онлайн играенето те разбирам, но ти го предложих точно с оглед на пандемията.
Сега при нас нищо не предлагат, вместо един дълъг ден, имат два, защото останалите 3 дена трябва рано да си тръгват, та сега учат компютри през дългия ден, другото е медиатори при караници на двора 😁 Дзвер отказва да се намесва, само наблюдава.

За Даунито: според майката, решението е политическо, всички трябва да са инклузирани. Според мен в училището им е писнало от поведението на детето и са използвали точно този коз с инклузиона. Майката каза, че има деца, които когнитивно са по-зле от Даунито, но си остават там. Т.е това явно не е проблема.

# 235
  • USA
  • Мнения: 1 323
Ще го скрия и аз ,че много задълбахме
Скрит текст:
В случая с тряшкането ,тук как реагират. Асистента е с радиостанция винаги. Обажда се в стаята за специални деца и идват на помощ.В случая вероятно ще довлекат от тези колички дето са на 4 колела.Ще я натоварят и върнат в клас.
Да леките случаи се интегрират в живота. Виждала съм хора с даун и други дисабилити да работят в магазини(хранителни) за втора употреба и т.н. Магазините получават по нещо з назначаването на такива хора. Сина на една колежка(осиновен от Китай) на 7г. заболява от нещо и се налага да е в инвалидна количка.Абсолютно в час си е момчето,даже играе баскет бол в гимназията в отбор за деца в инвалидни колички. От миналия месец кара шофьорски курсове. На друга колежка сина и е с АDHD диагностициран в 5 клас. Първо бил на съвсем леки дози лекарства,а в гимназията отказал да ги взема.Просто с времето се е научил да ги контролира. Сега работи и той и вече не живее с родителите си. Самоиздържа се.
Вчера едно от нашите се тръшна и не слушаше. Нареждаме ги едно по едно да се облекат и да ги изведем на вън.То се тръшна на земята(нормално си е детето.Просто страшен инат).ДРугата учителка не може да излезе сама със 17 деца и не можеше аз да остана в стаята с нея,та я закарах в съседната стая при другата учителка да седи на един стол докато се върнем. Детето не е само,и не ощетяваме другите заради един келеш
Перла,оздравявай и дано не е корона! Аз често съм с главоболие (синозит)и вече не го отчитам като притеснение. Чакам за други екстри
Бибит,и на мен шаха ми е досаден.ММ им качи шах на таблета,но им е скучно като не са срещу истински противник.
Моите имат компютри в училище.Учат ги на десетопръстната система да пишат и да си правят тестовете кое ,как.

# 236
  • Мнения: 2 470
И на мен шаха ми е досаден, но като бяхме още в БГ моя син ходеше 2 години в шах- клуба, имаха си учител, показваше им доста неща. Той беше доволен, моя мъж също, защото после вкъщи двамата упражняваха наученото. Развива логика ,търпение, математика.

Иначе при нас системата с дечицата, които имат някакви заболявания е абсолютно същата като при Кала.

При нас от днес обявиха, че се затварят отново второстепенните бизнеси. Ще работят само хранителни магазини, аптеки, бензиностанции и даже не се сещам какво още. Училищата няма да ги  затварят.

Перла, много хубава коледна фигурка!
Кала, твоята елхичка- картичка вчера я предоставих на малката да я майстори, но с моя помощ. Хубава идея!
Днес съм обещала да украсяваме в къщи коледно, ще слагаме елхата, лампички и всякакви орнаменти. Така че имаме занимание за днес.

# 237
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Шахът и за мен не е страст, но покрай детето са други емоциите. Почва да те заинтригува покрай дЕтИто.
Направи преди малко една партия с баща си, аз съм пас днес. Grin
Днес аз отмених таткото с футбола. Бях на вратата, вкарваха ми голове.

Ася, то и при Бибитко правят елементарни упражнения с компютър. Явно зависи от учителя какво ще им предложи допълнително.
Разкажи какви пакости прави А. да се посмеем. Grinning

На път винаги сме били с малка количка. Няма кой да мъкне и да се занимава с още един обемен багаж. А и в кола трябва да пасва. В България и куфарите трябва се сместят, и количка в една кола...И сгъваеми легла сме мъкнели...

Перла, пропуснах те. Дано не е корона и най-вече да се оправи близкия ти! В България такова широко разпространение има това чудо, че ме втриса, като се сетя за нашите близки, а ние колко сме далеч...В нашия кръг в България имаме вече доста близки, приятели с ковид.

# 238
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Това с радиостанцията ми хареса. Ама тук няма на кого да се обади.

Бибит, да ти кажа, много са: като се почне от къпане на баща й с мляко, през варено броколи в обувката ми, та се стигне до криене на наши дрехи.
Днес награби няколко лигавника, засили се към стълбите, качи се няколко стълби и разхвърли лигавниците, след което се отправи с бясна скорост нагоре 🤪
Разхвърли ги, защото знае, че ще ги събирам и тя ще спечели време.

Днес беше доста студено тук. Всички, освен аз, са сополиви и решихме да на палим огън и после да се напарим в банята. Купихме и машмелоус.
Занятието беше всичко друго, но не и разтоварващо. 🙄
А. искаше до огъня, крещя, рева, дъга назад прави 🤐
Влезнах с нея вътре, то не се издържа!
Тя се укроти, Дзвер подпали хеликоптера от захарта в машмелоуса. 😂😲
Въобще, доста е шумно у нас!

# 239
  • Мнения: 2 603
Бибит, да не е гледал синът ти Кралицата на шаха или както там се превежда на бг? Мм е много запален шахматист и много обича тази игра. Когато бяхме гаджета играехме на шах, аз знам правилата, но не съм добра и той се беше заел да ме обучава. Решили сме да почне да учи и децата когато станат достатъчно големи пък те ще решат дали им харесва и дали ще искат да участват в турнири.

На мен ковид в България ми е болна тема, само като се сетя и ми се свива стомаха. Ужасно е това, което се случва там в момента.

Общи условия

Активация на акаунт