Деца от всички страни, добре сте дошли- 10!

  • 28 436
  • 737
  •   1
Отговори
# 255
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мармалад от ябълки на калъп е мармалад, който се реже. Не е като сладко, а има форма (калъп).

# 256
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Сещам се за този ябълков мармалад на калъп, продаваха го едно време по магазините..

# 257
  • USA
  • Мнения: 1 323
Stupi  Звучи много страшно. Дано вече са добре дечицата ти! Здрав да е Йоан и да постига всичко с лекота!
Снуче,браво на Софи за плуването! Много е хубаво,че и Джули няма страх от водата.Ще се научи и тя лесно с времето. Пая изглежда страхотно!
Тук често сградите имат такива екстри като фитнес,тенис корд,стая за партита,басейн/и.Някой имат само външни,други само вътрешни според местоположението. Преди да си купим първата къща живяхме в такъв само с външен басейн и сауна.Честно казано от басейните най-много се възползвахме,но е хубаво като има и стая за партита която можеш да ползваш при нужда.Разбира се всичко си е с цена,но си е удобство спор няма,особено сега като всичко е затворено.
Авил,добре дошла! За памперса и аз не бих се притеснявала. Процедирала съм по същия начин като сноучето е обяснила.Ако детето очевидно не се събужда го оставям с памперс.Момчетата ми бяха като при бибит почти до 6г. с нощен,Малката приклюи още на 2г. и с двата. Не питаш за заспиването ама да ти кажа,може би е готова да остави дневия сън. Моята мома така на около 3.5г започна да заспива все по-трудно на обяд и после съответно и вечер и реших,че ми отнема твърде много от времето и нервите.Очевидно децата са и с различен темперамент.Тя успява някак да си почива и без да спи през деня.Пак си прави по 11 часа сън за денонощието.Сега е на 4.8. Ляга и заспива страшно бързо.
Домашно има моят първокласник,но е по желание.Тоест в понеделник учителката праща лист с 5 задачи. За сяка задача която направи може да попълни билет с името му и аз да го подпиша. Съответно в петък тя събира билетите разбърква ги и прави тото. Вади няколко печаливши които си избират дреболия от една кутия ,която те наричат"кутия със съкровища"  Той винаги си прави всичко и често печели.Даже ми казва следващия път какво ще си вземе.Мотивация си трябва,ако учитеката ви няма такава,опитай ти да му измислиш,нещо със стикери или от сорта. Според учителката на моя първокласник,децата на тази възраст не трябва да пишат домашно за повече от 10 мин на ден. Моите нямат занималня,но са в училище от 8;45 до 3;45 ,което си е цял ден за тях. Моите ходят и на БГ училище и пишат и четат и на бг допълнително,но пак да кажа,не е чак толкова много.Наблюдавам ги и гледам да редуваме физическо натоварване и мисловни дейности.
Тази година заради вируса имат по 3 седмици всеки ден един и същи специален,предмет за да ограничат броя на децата в тези класни стаи,но виждам,че след 1 седмица вече децата са отегчени и започват да не слушат. При все,че обичат арт и музика,3 седмици едно и също всеки ден и малкия започна да ми носи забележки,че и разправя ,че половината клас са наказани в това число и той чат пат. Споделят,че миналата година си им е харесвало повече как всеки ден имаха различен час. ТОва няма как да го променят заради мен.Решено е за всички училища,но съм сигурна,че и на учителите им е дошло в повече,не само на децата.
Ние сме в почивка.Утре е денят на Благодарността тук.Всички сме си у дома и ми е хубаво. Вероятно уикенда ще украсим къщата от вън за Коледа,че се очаква слънчице.
Децата написаха писма ,но са толкова бедни от към идеи,че си ги смучат от пръстите.Нали не гледат реклами и по магазини не ходят,та са измислици премислици и разбирасе,коте,куче и кон-истински!

# 258
  • Мнения: 111
Сноуче, Бибит, мерси за споделения опит. Ще видим какво ще решим след срещата с педиатъра. Според мен най-вероятно има някакъв проблем с градината, защото уикенда нещата се успокояват. Сигурно има връзка и със сложната ситуация в момента. Но наистина нашият проблем не е никакъв сравнен с вашия, Ступи! Стискам палци да се оправите бързо всички!

Бибит, въобще не се замислих, че не навсякъде първолаците не са по цял ден на училище. Наистинам при нас училището свършва в 16:30, ние го взимаме след работа към 17:30. Преди вечеря е абсурд да прави нещо, та към 20ч. започваме с домашното и ако е в настроение свършваме за по-малко от 10 минути. Още не е достатъчно самостоятелен да се оправя сам, а и част от задачите са диктовка на думи и малки изречения. Но се чудя такива домашни дали не увеличават още повече разликата между децата, чиито родители се занимават с тях, и тези, които са оставени да се оправят сами, най-често пред екраните...

Сноуче, значи имате закрит басейн в сградата, така ли? Тук има кооперации с басейни, но открити, и в момента не им е сезонът. Иначе и при нас басейните са затворени. Моят първокласник е записан на плуване, но не може да ходи. Само задължителното училищно плуване се провежда по план.

Не знаех за този  мармалад от ябълки на калъп Grinning, имам много неясен спомен от парче мармалад за закуска по време на почивка най-вероятно. Сигурно родителите ми не са го харесвали. Но си спомням много добре шипковия мармалад. Не знам какво е съдържал, защото чужбинските шипкови мармалади, които съм опитвала, нямаха даже подобен вкус Grinning.

Дописвам: Калалили, благодаря ти и на тебе за съветите. Наистина малката не спеше следобед последните две седмици на август и си спеше по 10-11 часа на нощ. Но в градината следобедният сън е задължителен за малките и сега спи вкъщи по 8-9 часа на нощ. Тя никога не е спала по много.
Домашните на малкия не са толкова сложни като вашите и повечето и да не ги направи - никой няма да разбере Simple Smile, и наистина нямат някаква допълнителна мотивация. Вече имаме система от стикери и малки подаръци за нормално поведение вкъщи...
Разсмя ме с желанието за истински кон Joy, моят син също иска кон, крава, кокошки... Весело семейно изкарвне утре!

# 259
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Авил, ясно, дълъг му е денят на детето и за капак домашни...Ами те и моите щяха да са демотивирани.
При първолаците тук има препоръка да са готови за 30 минути с домашните, но моите деца много се мотаеха, домашните не бяха малко и често не влизаха в рамките на тези 30 минути. Разсейват се, приказват си помежду си, правят си паузи, общо взето ларш програма. Едно е концентрацията в училище, друго е вкъщи. Затова и тези минути ми бяха само ориентир, аз съм държала да си свършат домашните, дори и да им коства повече време.

И моите деца минаха без следобеден сън след 3тата година, но в Германия масово е така. В един момент децата ми не заспиваха следобед, търкаляне по леглата и загуба на време беше само. Затова пък вечерта рано по леглата, в 20 часа бяха готови  и достатъчно изморени.
Но всеки си преценява според детето и собствения ритъм на ежедневие. Имаме приятели, чиито деца са по-поспаливи и си полягат без проблем следобед дори и на 5 години. С моите момчета няма такова нещо, ококорени са и няма заспиване следобед.

Калалили, имате място за кон, я не се дърпай! Joy Кой си пожелава коня?

Последна редакция: чт, 26 ное 2020, 19:33 от Бибит

# 260
  • Мнения: 2 067
О, това ми звучи като много голямо натоварване - до 16:30 на училище и после домашни... А те цял ден уроци ли взимат? Как е направена програмата? Нямат ли помощник-учители следоябд, с които да правят точно тези домашни?

За съня - къмто 3 години вече не ги слагам да спят. Тук рускините се опулват като им кажа, че моите деца в 20:30 вече спят. Сутрин не ги будя за училище - сам стават към 7 и ни будят нас. Сега малката малко ми къса нервите, защото вечер трудно заспива, понеже все още сли наобяд, но не е готова да махна дрямката. Един ден опитах и в 17:00 ми заспа в ръцете. Но определено съм против спането наобяд след 4-годишна възраст. Аз лично държа моите деца да си лягат рано и да правят дълъг нощен сън, а ние с баща им да имаме свободно време вечер да се видим.

Кала, конят ме уби Laughing Искам и аз да им вземем домашен любимец на моите, но още са малки. Обмислям костенурка, защото имат най-малко грижи, не се привързват, живеят дълго. Но ще изчакаме още няколко години.

# 261
  • Мнения: 104
Здравей, Авил! Добре дошла в темата!
За памперсите, както са ти писали, рано е да се тревожиш. Слагай й вечер памперс докато започнеш да го махаш сутрин сух. По-малко течности преди лягане,  може да я питаш дали й се пиша, когато ти ставаш вечер. Дъщеря ми много рано махна памперса през деня, но вечерния го ползвахме повече от година след това. Постепенно започна да се усеща, а и аз я питах понякога вечер и в един момент вече не се налагаше. Ако детето има здрав сън и е активно през деня, е нормално да не може да се събуди.

Подаръци купувам според това, което са написали в писмото до Дядо Кледа. Обикновено са  напълно приемливи неща. Така си остана традицията. Пазя всичките писма. Първото писмо на дъщеря ми беше когато беше на 2г и 8м. Нарисува кукла-бебе. Вчера украсихме елхата и каза, че утре ще напише писмото. Отделно купувам и неща, които аз съм преценила, че им трябват или харесват. Имаме елха от плат с джобчета (вместо Advent Calendar), където се отброяват дните и там винаги слагам по нещо малко:дребна играчка, ароматизиран химикал, тиксо с картинки, бележчица на български с инструкции къде да си потърси подаръка, ако е книга или нещо по-голямо или обяснение на нещо интересно, което ще правим през деня. В краен случай е лакомство. Kindle също е идея, ако обичат да четат, но е за по-големи деца.
 
В първи клас имаха малко домашни. Мисля, че по правило трябваше да учат 10-15мин, за да си създадат навик, че имат това задължение. Всяка година този период се увеличаваше.
При нас поради топлото време басйните са широко разпространени вътрешни, външни, в затворените комплекси също ги има винаги. В училищата обаче почти няма.

Сноуче, паят изглежда перфектно. За мен най-мил спомен ми  е ябълковият пай с ванилов крем в Германия (завид на тези, които са там и могат да си го купят)Yum.

Калалили-конят е супер предложение. Имат си фантазия децата. И тук имаше желание за куче, но аз все още не мога да се съглася. Включих се в няколко кучешки групи и вместо да ме мотивират, прочетох толкова проблеми на собственици, че се отказах категорично (за сега). Иначе знам каква порода искам да е-мини пудел, много умни животинки и  хипоалергенни.

Ступи, прегръдки!

# 262
  • Мнения: 2 603
Perla, ние имаме куче и никакви проблеми. Освен разходите по него естествено, но то по всичко в тоя живот текат разходи Joy
 
Кала, честит ден на благодарността!

Моята дъщеря не спи на обяд откакто стана на две. Също така си ляга в 22 часа. По-рано от това не можем да постигнем. Става в 8 сутринта.
Малкият пък дремва още на обяд ако стане в 8,но ако стане по-късно не го слагам да спи на обяд и си ляга по - рано, в 21 ч. Joy
Моите деца определено не са по спането, най-вече голямата. За мен вече е все тая, напълно съм се предала Joy

Аз за коледа още не съм измислила всичко. В момента правим адвент календар. Голямата иска кукла за коледа и коледна рокля. И двете съм ги поръчала, но куклата има вероятност да закъснее и може би ще вземем някакво барби за резерва, пък ако дойде навреме барбито ще остане за рождения ден. За малкия ми е много трудно да изберем, той си има абсолютно всичко от голямата. Може би ще му вземем някаква количка с дистанционно.

# 263
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Привет група!
Много сте писали...не мога да ви смогна!

Ступи, това наистина звучи страшно! Всичко да е остане зад гърба ви.
Авил, добре дошла. Спомням си те. Хубаво е още една мама във Франция Wink По твоите въпроси, моето мнение:
- за памперса: на мнението на Сноучето съм. Ако се събужда, ок ще мине. Но ако спи напишкана, особено пък сега зимно време, не е приятно. Аз съм на принципа че връщане назад няма. Но всеки принцип си има изключения. Надявам се скоро да мине този период.
- за домашните: Емма беше в СР миналага година, и по време на карантината месец март наистина се шашнах. Имат доста домашни така е, но повечето неща са вече взети в клас, така че става въпрос за затвърдяване на наученото. Но така е при нас: думички, по няколко пъти писане, фрази, смятане, четене... Сега в СЕ1, имат още повече и наистина е важно да свикват с този ритъм. Аз оставям малко време след у.ще да си поиграят, да си хапнат следобедна закуска и предупреждавам че в еди-колко-си.часа почваме. Ако не иска да пише пробвай с магнити, на хладилника да напише думите - така хем игра, хем писане. За смятането също става. Аз това го прилагам с Емма като видя че е изморена и няма никакво желание. Другото което прилагам е да ми каже буква по буква как се пише думата, това също го считам за начин на учени. Често и сутрин ако имам 10 мин и тогава пишат, ако вечерта не сме успели. Но трябва ад свикнат на този ритъм, инаме после става още по.зле. Луи е в 4-ти клас, СМ2, и догодина е колеж, та при него нещата са доста.  Да вмъкна че моите до преди две години бяха в държавно у.ще, сега са в частно - разликата в желанието на децата да ходят на у.ще, да учат, да си пишат домашните е огромно - правят го с удоволствие. Затова ти пиша, понеже съм видяла разликата /поне при нас/ между държавните и частните у.ща.
Сноуче, хубави са такива екстри. Браво и на Софи за басейна! И страхотен пай - дай рецептата, щом е пробвана и казваш че е вкусно.
Калалили, твоите деца много интересни подаръци искат...Кон е супер идея. Нали имаме приятел с магаре, та често ни идва на гости и стои с месеци в градината ни. Еми голямо животно, добре че се гледа само...
Ася, госпожицата е страшна...с брат й комбина голяма ще са, само нерви да имаш!
Якамоз, да ви е жив и здрав рожденика! Макар и със закъснение...много  е сладък.
За подаръците - честно децата са презадоволени и нямат вече никакви идеи. Моите е двамата са наясно с Дядо Коледа, та така че дискутираме какво им се върти в главата. При нас ще има книги, купувам ги втора употреба и съм доволна. Купихме на Емма едно огледало с дръжка, с норвежка декорация. Хубаво е. За Луи един кораб за сглобяване, макет на лодка с платна. Ще им купя за рисуване едни пана и това ще е.
За децата " с проблеми" - при нас в училищата има няколко, но си имат асистент но говоря за деца с поведенчески проблеми. С по-тежки, не съм виждала тук, и предполагам са в специализирани у.ще. В интерес на истината не съм израстнала обградена от такива деца, и ми е трудно защото когато съм около, не знам как да се държа адекватно...за което се чувствам понякога смотано.
За домашните любимци . имаме хъски /маламут - голяма и стара. Всеки момент я чакаме, вече е на 16години. Което е много за расата и ръста й. От месеци обаче е в къщи, гледаме я като бебе, готвим за нея, къпем я, не я водя по ветеринари, аз я лекувам, ако има проблеми. Ако я заведем, ще тръгнат операции и т.нда правят, а пък искаме спокойно да си умре. Иначе не е сложна и само спи. Е, не пречи да ми ръси косми, и леко да понамирисва, но се свиква. Какво да правя - децата ми са отгледани с нея. Най трудно ще е за М като умре кучето.
Брюксел, къде изчезна?
Бибит, гледах пак хубави снимки от теб, все интересни разходки си правите.
А-тита, и вашата щерка интересни бели прави. На моите никога не са им хрумвали такива неща, чудя се дали акто порастнат пък няма да ми излезе през носа това тяхно послушание... Wink

При нас нищо интересно. Подготвям се за празника на Луи. Ще си го празнуваме семейно, когато ситуацията позволява - с приятелчета.
Искам вече почивка, чакам с нетърпение ваканцията.
До скоро, и се пазете!

# 264
  • Мнения: 505
чета ви скришно. приключвам на първи декември и ще се включа обстойно с по всички въпроси.

# 265
  • Мнения: 111
Първокласникът ходи с желание на училище, мисля, че не е твърде натоварен. Часовете са сутрин от 9 до 12 и следобед от 14 до 16:30 с по 15 минути почивка. Освен това сряда следобед им е свободен, но ние го оставяме на дневния център към училището.
Къти, много ти благодаря за информацията! Значи тези домашни са за създаване на навици и са нормални тук. (С тази изолация човек не може да има непринуден разговор с колеги...)
Децата са в държавно училище, имаме лукса да живеем на 200 метра от него и се надявам да не се налага да го сменяме. Малко се замислях по въпроса преди две години, когато имахме проблем с дневния център срядата. (Синът не искаше да спи следобяд и беше бягал 2 пъти от спалното помещение. Първия път отишъл да си играе с децата, които не спят, а вторият - с едно друго дете се скрили в една класна стая поне 40 минути без никой да се усети. Той самият беше много доволен от себе си, защото е успял да се облече и измъкне без никой да го види, но аз не бях доволна, защото моят 4 годишен син е бил без надзор дълго време...)

За напишкването, както и предполагах, педиатърката не обърна особено внимание Simple Smile. Даде съвет да пие повече вода през деня, за да ѝ се пие вода по-малко вечер. За събуждането - понякога ме вика, понякога - не. Ще изчакам още няколко дена и, ако няма подобрение - ще връщам памперса. За сега виждам леко подобрение Simple Smile

За подаръците преди давах съвети, а сега с две деца с доста различни интереси - не смея Grinning

# 266
  • Мнения: 2 603
Cutty, така е, много е тежко когато стане време за раздяла с домашния любимец. За всички, но за децата които са израснали около такъв още повече. За момента гледам да не го мисля, в крайна сметка не мога да спра времето за нея.

# 267
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Брюкселче, чакам включване след  1 декември. Wink
Къти, радвам се, че се разписа и че сте добре! Дано кучето ви удари рекорда по дълголетие, че да му се порадвате още известно време!

Авил, може на първокласника да не му е натоварена програмата, но това е цял ден в училище. Като  работен ден си е. И после домашни вкъщи... Не знам, можело е да им спестят работата вкъщи. Но като е такава системата, трябва да се напасва човек.
От моя гледна точка е важно едно дете да има свободно време в част от деня вкъщи и да може да разпуска, да мързелува, да има време да поскучае, да няма ангажименти.

Не разбрах колко често се напишква малката? Ако е често, на твое място бих върнала нощния памперс без угризения на съвестта и бих го махнала след време, когато е пак сух. Като се сещам каква е галимация нощно време при напишкано дете, и не бих си го причинила многократно.
Моите момчета и без да са пили много течности вечерта се напишкваха обилно. Нощно време чаршафи, завивка, пижама- всичко бе наквасено... Преобличай дете, сменяй спално бельо, разбуждаме се посред нощите, а на другия ден рано се става. Ами мъчение си е, ако е често.
Сещам се, че малкият Бибитко след махането на нощния памперс имаше дълго време спорадични напишквания , да речем 1 път в месеца. Това беше окей, преживява се. Grin

Последна редакция: пт, 27 ное 2020, 11:24 от Бибит

# 268
  • Rennes, France
  • Мнения: 478
Бибитче, имат време децата: имат спорт, две почивки през деня, обедна почивка от 12ч до 13ч45 - или се хранят на столова, или в къщи, ако родителите могат да ги вземат. След това си играят на двора в у.щето. Имат видео уроци, песни, и т.н. Но такава е системата - не можем да я променим. И да, има и домашни за в къщи, не  е проблем ако прескочиш и не ги направиш, но не трябва да е систематично. Свикват децата. Нямам сканирана програмата, която ни показаха на родителската среща в началото на годината, но като часове на учене за деня не е фрапиращо.

# 269
  • Немция
  • Мнения: 6 808
Къти, ще се свикне , няма къде да се ходи. Grin Просто на мен ми звучи много, четейки отстрани. Затова и не ме учудва, че на един малък човек му липсва мотивация да прави домашни, след като е бил преди това цял ден на училище.

Между другото и моят малък Бибитко вчера се закучи с домашните. Някой път е бърз и мотивиран, а вчера беше драма. При него забелязвам, че ако седна до него нещо да си върша, той работи по-мотивирано(пише си домашните във всекидневната).
Накрая го мотивирах, че когато приключи с домашното, ще украсяваме за Коледа и това подейства. Stuck Out Tongue Winking Eye

Общи условия

Активация на акаунт