Ваша снимка в имейла ви - за или против?

  • 4 503
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 861
Здравейте, днес бяхме помолени да изпратим наша снимка до управителя, която ще бъде използвана в корпоративен сайт на фирмата с цел представяне на служителите. Също така бяхме уведомени ( а не попитани), че трябва да си я сложим и като профилна снимка в Outlook, уж за вътрешно ползване, от което не виждам никакъв смисъл, тъй като сме 12-13 човека и се познаваме. После излезе, че май няма да е само  видима за другите служители, а идеята е да се вижда от всички получатели.  Нашата фирмата е с офиси в 2 държави, като работим главно с хора от трета държава - служители на много голяма корпоративна фирма. Аз лично работя и с много българи, собственици на фирми.
Изразих мнението си, че не съм ок с това хората да ме виждат как изглеждам, защото го смятам за непрофесионално в международни корпоративни среди.
Достатъчно е това, което демонстрирам като знания, умения и т.н.,  всеки може да си направи преценка за мен на база на това, а не колко симпатична съм.
Колегите, които посмяха да кажат нещо, го удариха на it's not a big deal, шефът ми се опули и едвам се удържа, като не можа да ми даде реална обосновка на идеята и заключи, че това било тяхното решение и туйто. 😀
Аз знам какво стои зад него и това е лош маркетинг на една агенция, но не знам защо те не го виждат. Браншът не е такъв, B2B работим и не ми се струва приемливо такива friendly отношения като на американски брокер на недвижими имоти.
Да не говорим, че за такива неща се иска писмено разрешение от работника, а не се заповядва учтиво.

Моля кажете вашето мнение, бихте ли се съгласили в случая - да, не, за, против, какво мислите? Какъв е вашият опит, защото аз за толкова години не видях една снимка никъде.

# 1
  • Мнения: 1 481
В моята компания ползваме gmail корпоративни имейли и почти всеки си е сложил снимка там, никой не ни е молил за това или заповядвал. Работим само с чуждестранни клиенти, принципно техните профили също имат снимка, но не е задължително.
Също на сайта на компанията има доста снимки на колеги, не на всички, тъй като сме много хора.

Не виждам нещо притеснително в това, снимката ми е лична, не е правена професионално от компанията.

С какво точно Ви притеснява поставянето на снимка?

# 2
  • Мнения: 10 764
Във фирмата на мъжа ми почти всички имат снимки на пощата, международна компания са. В моята работа, работим предимно с чужбина, коминикираме по скайп и вайбър, всеки има снимка там. На мен пък ми харесва да видя с кой говоря насреща и то не защото ще си ставаме аверчета.
Притесняваш се, че шефът иска да привлича клиенти със снимки на готини служителки ли, а не на база професионализъм?

# 3
  • Мнения: 6 992
Хм, аз по принцип имам много ниско самочувствие, рядко се снимам, но точно на имейла и тиймса в офиса имам снимка, хаха. Не се бях замисляла. Много от хората нямат при нас, много имат, както си решим, никой не ни задължава. Неприятно е да те задължат. ВИж нещо дали не можеш да им откажеш с някакъв GDPR претекст.

# 4
  • Мнения: 861
Аз разбирам, че в някои компании може и да е прието, макар да не съм срещала такава досега и да не съм получава имейл със снимка. Но тези, с които работим, не са такива. На мен обаче не ми е все едно аз как съм представена, ако и всички останали колеги да нямат нищо против да се излагат целокупно. На мен лично ми стои пошло, глупаво, не достатъчно професионално. Мисля, че отсрещната оценка става прекалено субективна по пол, възраст, външен вид.
4 човека има в момента със снимка на имейла, вижда се само вътрешно. Мога да направя психологически портрет на всеки един от тях по снимката, която са си сложили и хич няма да е в тяхна полза......

# 5
  • Мнения: 54 358
Не съм си слагала снимка на имейла, не е било задължително.
Някои колеги имаха картинки.

# 6
  • Мнения: 19 687
При нас всички са със снимки, които се плащат от фирмата. В смисъл, идват професионален фотограф и гримьор в офиса, и снимат всеки нов колега. Накрая получаваме доста кадри, от които всеки си избира какво да сложи и така. Не го намирам за странно или пошло, съвсем нормално ми е Blush Но всички снимки изглеждат по подобен начин - имаме цветове на фирмата, които се използват за фон, хората се снимат по определен начин, ползва се дрескод и т.н.

# 7
  • Мнения: 10 764
Мога да направя психологически портрет на всеки един от тях по снимката, която са си сложили и хич няма да е в тяхна полза......

С какви хора съм общувала професионално, мога да им направя психологически портрет само по 3 изречения, които са написали в мейла Grinning Не е нужна снимка...

# 8
  • Мнения: 40 753
Мисля, че малко се глезиш.
Според мен, когато си кореспондираш с "лице", а не с "адрес", нещата вървят много по-добре, другият приема съобщенията много по-лично, сроковете се спазват повече и т.н. Най-добре се работи, ако сте се срещали лично, говорили сте и по обши теми, излизали сте на вечери и т.н. Но това по разбираеми причини не е възможно винаги и тогава снимката е някакъв заместител. И не виждам причини да се дърпаш, снимката ти не е лични данни. Снимка може да има на корпоративния бадж, имаш я при HR-ите и къде ли не.

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен е много важно човекът от среща да си има визуална представа, за този, с когото комуникира. Това е психология. Тук във форума, слагаме аватари, в мейла- разбира се реална снимка

# 10
  • София
  • Мнения: 4 547
Покрай ситуацията пролетта ми се наложи да работя онлайн с група, която не ме е виждала никога на живо. Съвсем умишлено си сложих снимка на мейла и съответно същата излиза на акаунта ми в платформата, през която комуникирахме.

# 11
  • Мнения: 7 245
Съвсем нормално е работодателят да изисква снимка на служителя и да я ползва за целите на работата в най- широк смисъл. На мен специално би ми било много подозрително ако някой служител откаже. Ако някой се срамува от външния си вид има много начини да го подобри.

# 12
  • Мнения: 861
Съвсем нормално е работодателят да изисква снимка на служителя и да я ползва за целите на работата в най- широк смисъл. На мен специално би ми било много подозрително ако някой служител откаже. Ако някой се срамува от външния си вид има много начини да го подобри.

Не не, аз изобщо не се срамувам, изглеждам по-добре от всеки друг във фирмата, не е в това въпросът, нито пък имам ниско самочувствие. Но винаги съм искала да бъда оценявана по това, което мога, по същия начин оценявам и отсрещния човек.
Абе може да е права Черна станция, че малко се глезя, не обичам обаче така някой да навлиза в работното ми амплоа. Водя понякога сериозни разговори с чужденци и изведнъж насреща им усмихнато момиченце (просто така изглеждам, не че съм много млада) и някакси.....струва ми се, че няма да ме вземат насериозно.
Но щом пък казвате на много места било практика....Но и аз съм "за" да се направят професионални снимки, а не всеки да праща. Не обичам такива недоизпипани неща.

# 13
  • Мнения: 1 481
Мен също би ме издразнило това, че са ви го наложили, без да се обосноват, след като допреди това не сте имали такава практика в компанията.
Забравих да спомена, че при нас имаме видео разговори ежедневно с клиенти и колеги от офиси на компанията извън страната, така че те много добре виждат как изглеждаме.
За съжаление, хората сме първосигнални, що се отнася до външния вид и са Ви основателни притесненията, но това би могло да се отнася също за предубежденията за пола, възрастта, произхода и тн.

# 14
  • Мнения: 40 753
A защо трябва да се обосновават? Това не е частният живот у дома и няма демокрация. Шефовете са решили така (с право или без), не е незаконно или неморално, от там нататък служителите изпълняват.

Общи условия

Активация на акаунт