Плюсове и минуси на кварталите в София - 9 тема

  • 30 837
  • 749
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 606
То на теория ясно, че скосовете са просто някакъв наклон.
На практика, истинският покрив при добро строителство има 1 цял метър изолации. То хидро, то топло, то не знам каква.
Докато скосените стени с капандуите са голички. Слънце ги пече, пек влиза. Сняг ги вали, хлад влиза. Дъжд ги вали, влага влиза.
По една случайност, най-добрите строители предлагат остъпване с покривни тераси без скосове. И си правят покрива читаво.
Със скосвете са по-проблемните строители. И техните изолации са по-тънички.

При нашите скосявания явно строителя е измислил някаква нова технология. Нито капе вътре, нито има влага, а в стаите със скосяванията даже не пускаме парно зимата. Грее слънцето почти цял ден и посред зима често е 23-25 градуса.

# 256
  • Мнения: 18
Предстои ни закупуване на жилище (панел или тухлен апартамент) и сме се насочили към следните квартали:
1) Овча купел (Старата част)
2) Княжево
3) Карпузица
4) Горна баня

Бихте ли могли да ми кажете плюсове и минуси на съответните квартали. Кои райони от тях са добри (имат зеленина, магазини, детски площадки и нямат индийски братя) и в кои части по-добре да се избягва закупуването на жилище?
В момента живеем на квартира в Люлин 10 и ми се иска да направите и едно сравнение между Овча купел и настоящия ни квартал. Още преди построяването на третия лъч на метрото Овча купел държеше същите или дори малко по-високи цени от Люлин, а сега с метрото би трябвало да се очертае като много добър избор. С какво Овча купел биеше Люлин по цени преди третия лъч на метрото?

# 257
  • Мнения: 3 578
Аз съм живяла само в ОК.
В Люлин наблюденията ми не са изчерпателни, но съм посещавала доста често. Последно като ходих преди 2 седмици между 2 блока минавайки, две мангалчета, които ритаха платнян боклук /вместо топка/, взеха да ме викат и да вървят към мен. Признавам си, почти се затичах към улицата, мислех, че ще ме оберат.
В ОК такива емоции не съм изпитвала.
Въздухът е по-чист и е по-тихо. Магазините и заведенията са по-малко в ОК. Транспортът също е по-зле. Зеленината е по-добре от Люлин. /абстрахирам се от Западния парк/. Кооперациите са по-ниски и липсва "гето чувството".
Не знам кои са индийските братя, ако говориш за мангалите, и такива по-скоро няма в по-голямата част от ОК.

От изброените 4 варианта плюс настоящия, с 4 крайника бих избрала ОК.
Субективно, от мен е това,  Simple Smile

# 258
  • Мнения: 9 684
И в двата квартала - ОК2 и Люлин-10, проблем за мен са не толкова мургавите братя, колкото белите хулиганчета. Не говоря за футболни агитки (въпреки че има и такива), а за децата, пуснати да растат без никакъв контрол от родителите - хулиганстване, дребни кражби, наркотици и т.н.

Люлин-10 е много близо до центъра, има освен метро, и трамвай, и редовен автобус. Уреден е, с доста магазини. Западен парк ще приключат ремонта догодина, предполагам. В ОК2 са едни поляни и хълмчета, които не възприемам като парк.

# 259
  • Мнения: 14 504
Цитат
За Симеоново мога да кажа, не е чак такава драма, дори в час пик не отнема повече от 5 минути на светофара за влизане/излизане.
Изглежда съм преживяла  ''единичен случай''.Наскоро ходихме до вет.клиника,забравих се от път,трафик,нерви,  бул.Дондуков-Симеоново.Това в 15,30ч.Тръгнахме си в 17ч.обратно от селото-квартал към града.АД!Тия 5мин.,може да ги умножим по 20,за да се разбере времето в разкошният,софийски трафик.Важното е,че според кметицата в столицата има място за още 1млн.жители.Така е,трябва властта да взима комисионни на тъмно от строителните фирми.

# 260
  • Мнения: 2 312
Е в час пик навсякъде е мазало. Аз редовно пътувам Дондуков-Симеоново и в най-лошият случай е около час. Нормално към 40 мин.

# 261
  • на земята
  • Мнения: 4 092
Здравейте,петък бяхме на оглед и харесахме апартамент на улица Генерал Михаил Кутузов,намира се в Бояна (до Гърдова глава)доколкото разбрах.Улица Прохлада е по отгоре,та искам мнение по въпроса за квартала,има доста къщи,гледам,че се строи ,но не много.Тази част от София не ми е много позната,въпреки ,че съм учила там .Транспорта как е?Много ли е далеч от по централните улизи,освен Фантастико наблизо друго?Всичко което се сетите ще ми е от позлва.
Благодаря за темата,следя я.

# 262
  • Мнения: 18
Някой може ли да ме ориентира за средата на живот в старата част на Овча купел? Удобно ли е откъм детски градини и училища, детски площадки, състояние на тротоарите и улиците, отношението на хората?
Конкретно някой има ли наблюдение върху панелните блокове на ул. Буземска? Какво е състоянието им и дали самото място е добро за живот?

# 263
  • Мнения: 46 434
В Люлин наблюденията ми не са изчерпателни, но съм посещавала доста често. Последно като ходих преди 2 седмици между 2 блока минавайки, две мангалчета, които ритаха платнян боклук /вместо топка/, взеха да ме викат и да вървят към мен. Признавам си, почти се затичах към улицата, мислех, че ще ме оберат.
В ОК такива емоции не съм изпитвала...
Там няма роми. Вероятно са били с тези, които обикалят кофите. Те са из цяла София и не са фактор, поне за мен.
Живея наблизо от 16 г., детето ми излиза само от 2 клас, точно в този Люлин е всяка вечер до 22 ч. Никога не сме имали инциденти, напълно спокойна съм, да чукам на глава и бели хулиганчета не знам да има.

# 264
  • Мнения: 2 659
Някой може ли да ме ориентира за средата на живот в старата част на Овча купел? Удобно ли е откъм детски градини и училища, детски площадки, състояние на тротоарите и улиците, отношението на хората?
Конкретно някой има ли наблюдение върху панелните блокове на ул. Буземска? Какво е състоянието им и дали самото място е добро за живот?

Въпросната част на Буземска отива повече към ОК 1, въпреки че се води към Старата част. Честно казано не сте избрали много добро място. Има достатъчно магазини, Кауфланд е наблизо, но нито метрото ви е близо, нито някой от трамваите или автобусите. Така като гледам имате поне 20 мин. ходене от която и да е от двете станции (на Линкълн или на Монтевидео).

Училища има две, 88мо и 66то, обаче и двете нямам представа какви са и що са. Детски градини май също има 2-3, но това си е част от съвсем друг рисърч.

Личното ми мнение е и че там ще има доста повече "братя", отколкото в същинската стара част. Около парка, Любляна и Боряна е доста по-комуникативно, и доста по-облагородено. Не бих купила на Буземска.

# 265
  • Мнения: 23
Някой може ли да даде по-подробна/пълна информация за Люлин-ите, знам, че Люлин 10 е най-близо до центъра, вече има метро ... и с това се изчерпвам .... а реално говорим за 10 квартала. Къде са хубавите места и къде лошите? Къде е опасно? Имам чувстото, че Люлин е град в града. Някой има ли по-пълен поглед?

# 266
  • Мнения: 2 740
Някой може ли да даде по-подробна/пълна информация за Люлин-ите, знам, че Люлин 10 е най-близо до центъра, вече има метро ... и с това се изчерпвам .... а реално говорим за 10 квартала. Къде са хубавите места и къде лошите? Къде е опасно? Имам чувстото, че Люлин е град в града. Някой има ли по-пълен поглед?

За ваша информация първата метро отсечка в София е от Люлин до центъра, изградена преди 20+ години, така че "вече има метро" е Laughing Laughing Laughing

Има много градски слухове и легенди, някои го харесват други го мразят. Най-добре идете и се уверете с очите си.

# 267
  • Мнения: 9 684
Погледни първо картата. Номерацията на микрорайоните, за мен, е направена по най-безумния начин - 10, 9, 8 и 7 са най-близо до центъра, 1 и 2 са на практика на Околовръстното. Метро има, но не всички микрорайони са покрай метро. И наистина си е град в града - по-голям от Младостите и Дружбите. Разликите между микрорайоните са доста големи. В някои има доста ново строителство, в други - по-малко.

Общо взето от двете страни на метролинията и покрай спирките на метрото е най-удобно от гледна точка на транспорт, но това не значи, че малко встрани е кофти, много е различно. Има известна логика и в цените - в по-добрите микрорайони цените са по-високи.

# 268
  • Мнения: 46 434
Някой може ли да даде по-подробна/пълна информация за Люлин-ите, знам, че Люлин 10 е най-близо до центъра, вече има метро ... и с това се изчерпвам .... а реално говорим за 10 квартала. Къде са хубавите места и къде лошите? Къде е опасно? Имам чувстото, че Люлин е град в града. Някой има ли по-пълен поглед?
В Люлин не е по-опасно от другите софийски квартали. Не знам откъде идва тази легенда.
Хубавите - зависи от критериите ви.
Лично аз търсех едновременно тишина и близост до спирки, големи магазини, добри детски градини и училище + място без много високи сгради. Избрахме 8, в горната част, към метрото. Няма ЕПК-та. Новото строителство и панелите (нови) са горе долу наравно, има 1 "стар" панел, който е като години като новите и къщи.
Като цяло сградите са поддръжани, всички се заключват, почти всички са със сменени дограми на общите части, имат чистачки. Но вече си зависи от конкретния блок, трябва на място да се гледа.
Зелените площи се поддръжат отлично, непрекъснато косене, обезпаразитяване, чистене, има простор, с изключение на някои нови блокчета, там са гъсто построени. Много е зелено, навсякъде са големи дървета, птички...
Има сравнително малко дни с мръсен въздух. За съжаление камините от новото строителство и къщите оказват влияние, но вятърът бързо го разнася.
2 детски градини с безупречни дворове, персонал и база, 1 училище, което до 7 клас е повече от добре.
Много съм доволна от правилата, базата, преподаватели и т.н.
Имаме Била, Технополис, Т-маркет (води се в 9, но на мен ми е през улицата). Фантастико, Кауфланд и ЛИДЛ на километър и нещо. Лаборатории Бодимед, Цибалаб, зъбни снимки, поликлиниката "Света София" е на спирката на метрото, клонове на няколко банки и т.н.
Районът е спокоен, децата имат достатъчно безопасни пространства за колелета, правят си пикници по тревата, игри с топка, въобще, живеят като едно време. Това също ми беше много важно, когато търсехме. Съседите ни са съвсем нормални хора, живяла съм в доста квартали на София и не усещам разлика в това отношение.
От центъра сме на 10-тина мин. с кола, с метро и по-бързо. Булавардите са големи, няма сериозни задръствания, нещо, от което бягахме (преди това бяхме с Младост и Хиподрума).
Цените не са ниски (когато купувахме в Борово бяха аналогични), но след 16 и половина години тук, не съжалявам за избора си.

Разбира се, всичко е индивидуално, на друг няма да му хареса, това е моето лично мнение Simple Smile

# 269
  • Враца
  • Мнения: 2 142
Да добавя към предходния изчерпателен пост- има и нотариус в Люлин Wink Наистина е град в града.
П.П. Не живея там...

Общи условия

Активация на акаунт