Справка за бели петна /ниви/

  • 6 726
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 985
Белите петна не се работят.Арендатора работи единия масив, другия не го иска,достатъчно му било.Друг арендатор няма.Фондовете изкупуват земя,която се обработва и искат да имаш сключен договор за аренда и то не едногодишен.Последните пет години съм ги предложила на всички фондове и обяви за изкупуване на земя,всички искат да имаш договор за аренда и то за 5 или 10 години.Преди арендаторите сключваха договори за всички ниви,не ги работеха,но вземаха субсидии,даваха рента и на тях оставаше.Сега ги затегнаха и не могат да лъжат и затова хиляди декари са бели петна.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 203
Белите петна са обработваеми земи, за които няма заявено правно основание, т.е. няма представени договори или не са собственост на някой от участниците в споразумението по чл. 37 в и техните собствиници или наследници не са заявили, че не желаят земите им да бъдат включени в споразумение. Това, за което Вие пишете са необработваеми земи т. нар. "черни петна"., които никой не ползва и за тях не се изплащат субсидии.

# 17
  • Мнения: 54 343
Белите петна се обработват, но нямат сключен договор за аренда.
И защо ходите на място, а не ви плащат по банков път?

# 18
  • Мнения: X
Белите петна не се работят.Арендатора работи единия масив, другия не го иска,достатъчно му било.Друг арендатор няма.Фондовете изкупуват земя,която се обработва и искат да имаш сключен договор за аренда и то не едногодишен.Последните пет години съм ги предложила на всички фондове и обяви за изкупуване на земя,всички искат да имаш договор за аренда и то за 5 или 10 години.Преди арендаторите сключваха договори за всички ниви,не ги работеха,но вземаха субсидии,даваха рента и на тях оставаше.Сега ги затегнаха и не могат да лъжат и затова хиляди декари са бели петна.

Както и tane, и DeVa® са ви казали белите петна се обработват, а за изоставените ниви никой не плаща рента. Когато не сключвате договор просто на арендатора излизате по-евтино като бяло петно и някой най-вероятно е решил да ви подведе, за да си спести някой лев. Влезте онлайн и си проверете кой ги обработва като бели петна и се свържете с него, както ви е посъветвала  tane.

# 19
  • Мнения: 4 985
Арендатора не иска да сключва договор и ходим на място защото се попълват документи,а парите ги превеждат по банков път месец след подаване на документите.

# 20
  • Мнения: 54 343
За документите да, на място се ходи.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 203
Bubolina 73, мисля, че щом получавате пари, някой обработва земите и, както писаха по-горе му е по-изгодно да плаща за бели петна, отколкото да сключва договор. Можете да проверите дали някой ги заявява за подпомагане на сайта на ДФЗ. На началната страница в ляво има каре "Декларирани кадастрални имоти за директни плащания". Пишете номера на имота в полето, ако излезне съобщение, че няма намерени данни, значи не се работи или ако някой го работи не го заявява. В другия случай излиза таблица с номер на имота, площ, година и бенифициент.
 Относно подаването на заявления след ИП заради Ковид много институции започнаха да работят с куриер. Свържете се със земеделската служба и попитайте, ако може да Ви пратят заявление по мейл и Вие да го изпратите попълнено заедно с необходимите документи по куриер.

# 22
  • Мнения: X
Заявленията вече ги имат качени на страниците си. За обл. Варна и обл. Бургас на мен ми казаха, че всички общински служби по земеделие приемат документи по куриер, не знам дали е вярно.

# 23
  • Мнения: 4 985
Изобщо нямам намерение да си хабя нервите със селски тарикати.2019 ходихме,сега ще отидем 2022-23, колкото да се знае,че не са непотърсени и изоставени.

# 24
  • Мнения: 12 725
Аз по телефона съм получавала информация от общината на кой арендатор са ми разпределени земите.

# 25
  • Мнения: 4 206
Тази стопанска година 2020-2021 нивите на мама ще се водят бели петна, защото сме пропуснали да подновим договора с арендатора. Той каза, че вината е негова, защото не е погледнал срока и не ни се е обадил (не че ние сме го направили). Той ще работи земите тази година без договор и предлага да ни даде пълния размер на рентата, а мама да му даде пълномощно, с което той да вземе рентата за бели петна от Общината. И аз предпочитам този вариант, защото в противен случай ще трябва да се разхождам в работен ден до там. Предложи и втори вариант - ние да си вземем рентата за белите петна, а той да ни добави пари до размера, който той дава. Коректен е човекът.
И сега въпросът ми - разбрах, че имало унифицирана бланка за пълномощно за получаване на рента от бели петна от общината, къде да я търся? Имам всички данни на арендатора, вкл. банкова сметка, които трябвало да се попълнят.

Общи условия

Активация на акаунт