Градинарство - моето хоби 26

  • 29 289
  • 746
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 12 228
Здравейте, може ли да попитам по-опитните - имам предверия оградено с поликарбонат( като оразнжерия) - ако сложа там мушкатото дали ще оцелее зимата? И трябва ли да е прибрано до стена?
Руми зависи до колко пада температурата през зимата там. Аз така миналата година си уморих почти всички мушкати на къщата. Вместо вътре в къщата, ги оставих в едно остъклено, но от старите с метал и стъкла предверие. Да през деня като напича вътре е мноого топло, но вечер явно температурата пада много рязко, не както в къщата с 50 см зид на стените. Аз ги бях оставила уж временно, но всички цветя загинаха.
Така че си зависи от температурата. Може да сложиш и сега един теромометър и да видиш каква температура ти дава през ноща примерно и каква е разликата спряво външната и да прецениш дали при очаквани най-ниски температури няма да падне и в заграждението повече от необходимото.
Тази година новозакупените мушкати съм ги прибрала в едната стая, която вече е и със сменени прозорци и се надявам да оцелеят безпроблемно. Следя температурата, но само през деня, когато ходим до къщата, мисля следващият път да занеса термометъра от терариума, който има функция да запазва най-ниска и най-висока температура в паметта си и на следващото ходене да преценя как се движи в момента температурата вътре.

Последна редакция: вт, 24 ное 2020, 10:08 от Aila

# 421
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Скрит текст:
Здравейте, може ли да попитам по-опитните - имам предверия оградено с поликарбонат( като оразнжерия) - ако сложа там мушкатото дали ще оцелее зимата? И трябва ли да е прибрано до стена?
Руми зависи до колко пада температурата през зимата там. Аз така миналата година си уморих почти всички мушкати на къщата. Вместо вътре в къщата, ги оставих в едно остъклено, но от старите с метал и стъкла предверие. Да през деня като напича вътре е мноого топло, но вечер явно температурата пада много рязко, не както в къщата с 50 см зид на стените. Аз ги бях оставила уж временно, но всички цветя загинаха.
Така че си зависи от температурата. Може да сложиш и сега един теромометър и да видиш каква температура ти дава през ноща примерно и каква е разликата спряво външната и да прецениш дали при очаквани най-ниски температури няма да падне и в заграждението повече от необходимото.
Тази година новозакупените мушкати съм ги прибрала в едната стая, която вече е и със сменени прозорци и се надявам да оцелеят безпроблемно. Следя температурата но само през деня, когато ходим до къщата, мисля следващият път да занеса термометъра от терариума, който има функция да запазва най-ниска и най-висока температура в паметта си и на следващото ходене да преценя как се движи в момента температурата вътре.

Мерси,Aila. явно ще ги прибирам вътре. Под 0 пада сега през ноща,  ама си мислех 4е са издръжливи Simple Smile

# 422
  • София
  • Мнения: 12 228
Мисля, че до към -3 ги даваха зависи от сорта, да издържат мушкатите ,но сакъзчетата не издържат отрицателни температури.
Така или иначе се очаква още по-студено да става и ако сега е 0 градуса там, ще стане още по-студено следващите месеци зимата.
Последно в стаята в която ги сложих моите температурата беше 18 градуса през деня. Надявам се че колкото и да застудее и през ноща да падат температурите няма да стане отрицателна. Там съм си складирала и сладкият картоф, та и за него следя температурите Simple Smile

# 423
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Миналата година имахме ябълки и нямаше къде да ги сложа и ги прибрах в детската къща, която е на 1,50 над земята - заградена, но само със сачак, няма изолация, няма нищо - даже течение става лятото през покрива. Завих ябълките(които бяха в щайги) с дебел стар килим и на пролет бяха като току що обрани - изненадохме се как са се запазили хубаво. Предполагам че и картофи може да завиеш, но не съм сигурна до колко Т издържат Sad

# 424
  • София
  • Мнения: 12 228
Предполагам че и картофи може да завиеш, но не съм сигурна до колко Т издържат Sad
Картофите са в гаража, те нямат проблеми според мен и с по-ниски температури, но бататите са по-капризни. Дават  за тях като подходяща температура за съхранение 12-16 градуса, затова са в стаята с мушкатите, а и не останаха много. Децата доста ги харесват и си ги хапват.

# 425
  • Мнения: 5 367
За светлината не мога да кажа,само опит-грешка ще покаже, щом не е тъмно, би трябвало да се адаптират добре. Ако изсолеят и загубят цвят,станат сивеещи и растат дълги, значи не им е ок. Но трябва да се пробва. За температурата е ок. Щом е над нула. Има някои и под нула са си ок.10 градуса е супер за зимно време.
Може да полееш за последно и чак напролет пак кано се стопли. Ако е над 20 градуса, не заспиват. Но при 15 и надолу, просто ги забравяш до март-април.
Моите вече всички спят. Въпреки,че през деня тия дни беше жега за тях. Просто нощно време си пада много температурата.

Благодаря ти, Кактусче! Вчера си бях вкъщи и наблюдавах през целия ден, светло ми се струва. Щом на цимбидиума му стига светлината, надявам се и сукулентите да са доволни.

Оплаквам се от себе си! Току що, докато размествах сукулентите, изпуснах една саксия мъхесто каланхое на пода. Сега имам две шепи листа и клонки за вкореняване, а каланхоето сякаш градушка го е бИла. Всички млади клонки се счупиха...

# 426
  • пловдив
  • Мнения: 1 090
Здравейте,момичета включвам се с два въпроса.
Пред кооперацията имаме паркинг и градинка около него.
Преди 5 г .,засадихме три елхички ,като до това лято без много грижи се развиваха добре.Напоследък забелязах ,че две от тях са станали жълти и изсъхнали-въпроса ми е дали има шанс да ги спася.
Другото питане е как да отстраня мечо грозде ,което расте като храст в градинката.Мислех си ,че с ножица трябва да отрежа всички корени и стъбла ,който се виждат,но не знам дали ще свърши работа това,тъй като се разпростират нагоре по оградата и стената на високо ...

# 427
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
сигурна ли си, че не бъркаш растението?

# 428
  • Мнения: 5 367
По принцип всякакви растения се отстраняват с изкореняване. Ако само го изрежеш, коренището е живо и вероятно ще покара пак.

Пожълтеят ли иглолистни, значи са загинали. Нищо няма да покара от тях. Извадете ги, и си засадете нови. Огледайте в дупката да няма тунели на къртица или нещо подобно, може затова да са изсъхнали.

# 429
  • пловдив
  • Мнения: 1 090
Благодаря много за насоките .
Относно растението мечо грозде ,така съм чула ,че го определят съседите ,но не знам дали наистина е  така .Това е нещо подобно на храст,който расте и се заплита нагоре по стени и мрежи около къщите и дава плодове,който са малки и тъмни на цвят като боровинка.
Много съжалявам за въпросните елхи ,толкова години ги отгледахме и накрая ги загубихме ,но за съжаление нямаме и познания за отглеждането им.Според мен причината може да е или пресушаване ,или липса на светлина,поради паркиралите в непосредствена близост коли.

Последна редакция: пн, 14 дек 2020, 00:23 от fllower82

# 430
  • Мнения: 5 288
От днешната градина


# 431
  • Мнения: 5 367
Флауър, дърветата в първите години след засаждането е добре при суша да се поливат. Не често, но обилно, пръстта в дълбочина да се овлажни. Тоест не с лейката, a пускаш маркуча и оставяш така. Така имат по-голям шанс да  оцелеят, и ще пораснат по-бързо.

Ла Валета, чудесно лятно настроение носят твоите снимки Grinning Всеки път ти се радвам на детелинката Grinning
Оранжевите плодчета какво са?

# 432
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
Скрит текст:
Флауър, дърветата в първите години след засаждането е добре при суша да се поливат. Не често, но обилно, пръстта в дълбочина да се овлажни. Тоест не с лейката, a пускаш маркуча и оставяш така. Така имат по-голям шанс да  оцелеят, и ще пораснат по-бързо.

Ла Валета, чудесно лятно настроение носят твоите снимки Grinning Всеки път ти се радвам на детелинката Grinning
Оранжевите плодчета какво са?

пираканта Simple Smile

виждала съм висока ограда с двата цвята плодчета Simple Smile интересно е.

цвете82, не съм виждала мечо грозде по ограда, само ниски,  и затова попитах. Simple Smile явно при вас му харесва.

# 433
  • Мнения: 5 367
Добри, благодаря! И аз само високи пираканти съм виждала, а тази така хубаво ниско е оформена.
Ла Валета, кога и как я подрязваш, за да остане такава компактна, или просто още си е бебе? Аз съм чела някъде, че докато са малки, не правят плодчета.

# 434
  • Мнения: 8 948
La_Valletta, розичката ти Бейби Романтика ли е?!

Оранжевите топченца и на мен много ми харесаха. Много есенен акцент внасят.

Общи условия

Активация на акаунт