Голямата тема за малките масла - 23

  • 52 364
  • 752
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 6 034
Аз нямам идея как се прави шампоан от нулата. Със сапунени ядки ли? Видях, че продават но не съм търсила информация. Иска ми се да махна химиите от вкъщи в т.ч. и препарати за почистване. Тях ще ги купувам от био магазини, но за козметиката съм се амбицирала да пробвам някои неща. Сега съм home office и мога спокойно да тествам. Blush

# 271
  • София
  • Мнения: 889
Съставките са: кокосово масло, масло от карите, бадемово масло, пчелен восък и етерично масло от лимон.

Супер за ентусиазъма и добрия резултат.
Внимавайте с ЕМ от лимон, защото прави кожата фоточувствителна и не е добре да се използва при излагане на слънце. Това важи за всички цитрусови ЕМ.

# 272
  • Мнения: 3 321
Аз нямам идея как се прави шампоан от нулата. Със сапунени ядки ли? Видях, че продават но не съм търсила информация. Иска ми се да махна химиите от вкъщи в т.ч. и препарати за почистване. Тях ще ги купувам от био магазини, но за козметиката съм се амбицирала да пробвам някои неща. Сега съм home office и мога спокойно да тествам. Blush
Не. Както се прави и сапун. Прави се разтвор от вода и сода каустик и се прибавя към маслата. Но не получава твърд шампоан. Течен сапун се прави с калиева основа, така че предполагам, че течен шампоан също, но още не съм разучавала въпроса. Момента с превикването на косата ме притеснява. Може би докато все още съм си вкъщи е момента ама още не съм се решила.

# 273
  • Мнения: 6 034
Благодаря за съвета. Засега съм си вкъщи и основно тук ще използвам балсама. По-нататък може да пробвам и друга комбинация, но като гледам този за доста време ще ми стигне. В рецептата пишеше да се използва до 3 месеца.
Колкото до шампоана, това ми звучи слажничко. Като начинаеща май ще си остана засега с кастилския сапун. Simple Smile

# 274
  • Мнения: 3 321
Благодаря за съвета. Засега съм си вкъщи и основно тук ще използвам балсама. По-нататък може да пробвам и друга комбинация, но като гледам този за доста време ще ми стигне. В рецептата пишеше да се използва до 3 месеца.
Колкото до шампоана, това ми звучи слажничко. Като начинаеща май ще си остана засега с кастилския сапун. Simple Smile
Дори и така да е вземете предвид факта, че пак ще има период на адаптация на косата. Иначе само звучи сложно, не е чак толкова. И аз в началото така си мислех.

# 275
  • София
  • Мнения: 889
Благодаря за съвета. Засега съм си вкъщи и основно тук ще използвам балсама. По-нататък може да пробвам и друга комбинация, но като гледам този за доста време ще ми стигне. В рецептата пишеше да се използва до 3 месеца.
Колкото до шампоана, това ми звучи слажничко. Като начинаеща май ще си остана засега с кастилския сапун. Simple Smile
Дори и така да е вземете предвид факта, че пак ще има период на адаптация на косата. Иначе само звучи сложно, не е чак толкова. И аз в началото така си мислех.

какво е предимството на това да си правим сами шампоан/сапун спрямо кастилския сапун, освен самото удоволствие от правенето. Като съставки кастилския сапун мисля, че е достатъчо изчистен.

# 276
  • Мнения: 3 321
какво е предимството на това да си правим сами шампоан/сапун спрямо кастилския сапун, освен самото удоволствие от правенето. Като съставки кастилския сапун мисля, че е достатъчо изчистен.
Кастилския сапун съдържа само зехтин, сода каустик (натриева основа) и вода (или друга течност), това са му основните съставки, може да има етерични масла или ексфулиращи съставки, но те са допълнения. Ако съдържа и нещо друго не е кастилски сапун.
Лично аз започнах да си правя сапуни не за удоволствие, а защото имах доста проблеми с обриви. Дотам я бях докарала, че почти се озовах в болница по Коледа. Няколко пъти ми биха и урбазон и бях и на противоалергични. Не се откри да имам някаква алергия, но се обривах от почти всичко. Тогава се сетих, че някой ми беше подарил правен сапун и го изрових. Направо се родих с него, излязох от банята и нито ме сърбеше, нито ми се опъваше кожата. Прибрах после от домашния сапун на баба ми и седнах да проучвам как да си правя сама, защото баба ми вече сапун не прави, а и не ми харесва как мирише. Лично аз си го правя от смес от най-различни масла-кокосово, какаово, ший, бадемово, палмово, зехтин, и каквото друго ми хрумне. Слагам си и етерични масла и други добавки. Откакто си правя с друг сапун освен с мойте не се къпя и не съм имала и кожни проблеми. Имам колежка, която има също големи проблеми с обриви и и занесох от първия, който правих. Каза, че и е оправил екзема, която има от много време и е мазала с какво ли не. Че и нея я запалих да си прави сапуни. Възможно е при мен проблема да е бил от жлъчката, защото излезе, че и тя ми е проблемна. Не знам ама се влюбих в домашните сапуни и си ги разнасям навсякъде с мен. Така знам със сигурност какво съм си сложила в сапуна и с какво се къпя.

Последна редакция: пн, 25 яну 2021, 17:57 от bubanka

# 277
  • Мнения: 2 880
Bolibon а каква основа/база ползваш ?
Тези дни само това си мисля и аз Simple Smile

# 278
  • Мнения: 3 321
Bolibon а каква основа/база ползваш ?
Тези дни само това си мисля и аз Simple Smile

Това е рецептата, която най-много ми е допаднала засега. Не използвам готова база. Първите, който правих бяха с готова база, но не ми допаднаха. Не се пенеха, а аз обичам пяна. Там може би аз сбърках, че добавих и друго освен ЕМ, но не ми хареса с готова база. Натриевата основа е за твърди сапуни, а калиевата е за течни сапуни. Досега съм правила само твърди сапуни. Аз започнах с друга рецепта, която беше само от кокосово, палмово масло и зехтин.

# 279
  • Мнения: 525
Bolibon,
Каква сода каустик използвате?
Имам спомен от часа по химия, че беше твърде агресивно съединение...😊
Има го в течен и твърд вариант.

# 280
  • Мнения: 3 321
Bolibon,
Каква сода каустик използвате?
Имам спомен от часа по химия, че беше твърде агресивно съединение...😊
Има го в течен и твърд вариант.
В твърд вариант, трябва да е чиста сода каустик 99%. Течната сода каустик е разтвор и не е подходяща.

# 281
  • София
  • Мнения: 229
Bolibon,
Каква сода каустик използвате?
Имам спомен от часа по химия, че беше твърде агресивно съединение...😊
Има го в течен и твърд вариант.
В твърд вариант, трябва да е чиста сода каустик 99%. Течната сода каустик е разтвор и не е подходяща.

Аз също се занимавам със сапуни. Основата, специално я купувам от магазин за химикали. Взимам чиаста за анализ и на малки перлички (изключително добре се разтваря във вода). Много е важно основта да е напълно разтворена, защото е опасно ако попадне неразтворено парченце в сапуна може после да ви изгори кожата

https://chimspectar.com/

# 282
  • Мнения: 3 321
Bolibon,
Каква сода каустик използвате?
Имам спомен от часа по химия, че беше твърде агресивно съединение...😊
Има го в течен и твърд вариант.
В твърд вариант, трябва да е чиста сода каустик 99%. Течната сода каустик е разтвор и не е подходяща.

Аз също се занимавам със сапуни. Основата, специално я купувам от магазин за химикали. Взимам чиаста за анализ и на малки перлички (изключително добре се разтваря във вода). Много е важно основта да е напълно разтворена, защото е опасно ако попадне неразтворено парченце в сапуна може после да ви изгори кожата

https://chimspectar.com/
Аз си вземам от Мариолетка. От там си взех първия път и сега все от там си вземам. Аз затова винаги го прецеждам разтвора със содата. Особенно ако правя сапун с мляко почти (да не кажа винаги) има останала неразтворени. Затова за по сигурно през цедката. Имам една малка пластмасова, която е специално за тази цел и седи при другите съдове за сапун.

# 283
  • Мнения: 8
Здравейте,
Търся да си закупя качествено липидно масло.
Преди доста време бях прочела много добри отзиви във форума.
Кожата на лицето ми е смесена: нормална и суха. Ще съм благодарна, ако някой ме насочи към подходящ сайт или фирма.

# 284
  • Edinburgh-UK
  • Мнения: 685
Момичета,търся мнения за този сайт ?Какво е качеството на продуктите им ?Искам да си направя домашен сапун за ръце .

https://www.aromantic.co.uk/

Общи условия

Активация на акаунт