Новороденото, голямото дете и детската градина

  • 4 874
  • 54
  •   1
Отговори
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Както се разбира от заглавието имаме новородено и по- голямо дете на 5г. Взехме решение да го спрем от детската градина до пролетта с цел да предпазим малкото от вирусите и гриповете, които скоро ще започнат да върлуват.
Дотук добре, но аз се чувствам ужасно виновна спрямо голямото. От толкова време сме в изолация и сега вместо да общува с приятелчетата си и да напредва, аз ще го дръпна назад, защото вкъщи не мога да му предложа кой знае какво. Чувствам се виновна, че му отнемам социалния живот. Но от другата страна е малкото и ми се струва по- важно да съумеем да го предпазим.
Оставили сме само групоеите спортни занимания два пъти седмично, иначе съвсем ще изкрейзим и двамата.
Как процедирате или сте процедирали в подобна ситуация?
Какво сте правили, ако голямото се разболее?
Искам да допълня, че живеем сами и нямаме наблизо баби, двдовци и роднини, на които да разчитаме.

# 1
  • Мнения: 6 148
Вики, щом е на 5 трябва вече да е предучилищна, нали така, и има право по принцип само на 10 дни по домашни причини.
Нямам две, но те разбирам прекрасно след като моята ходи 2 дни и на третия беше вече болна. Миналата година я спрях от януари .. до сега, но тази е предучилищна също и мисля, че е важно да бъде там, за да не изостава толкова много. Иначе пак бих ѝ врътнала ключа и в твоята ситуация бих направила именно това без да се чудя дори.

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Не съм спирала големия от нищо.
Той не боледува често, ерго подобна дилема не съм имала.

След локдауна, мисля, че доброволно не бих си го причинила отново.

# 3
  • Мнения: 460
Баткото беше на 3,8г, когато се роди малкия (през ноември), не съм го спирала. И скарлатина имаше по едно време в друга група, вируси разни. Малкия боледува всеки път с батко си, оправяше се доста бързо.

# 4
  • Добрич
  • Мнения: 933
Баткото веше на 6,когато се роди малкия.Не съм го спирала.

# 5
  • Мнения: 12 755
Моето момиченце на пет го пратих на градина, защото забелязах, че издивява и се зъби на децата на детската площадка като някое вълче. Преди си беше вкъщи заедно с малкия, играеха си, но явно не й достигаха социални умения. В градината си боледуваше нормално и носеше вируси в рамките на търпимото.

# 6
  • Мнения: 528
Имам дъщеря на 3.5 г, ноември живот и здраве ще имаме новородено. Каката ходи на ясла миналата година и тази година е първа група ходи без прекъсване освен когато бяха затворили градините. Смея да кажа, че е боледувала броени пъти и то леко. Засега не мисля да я спирам, но все пак се притеснявам като цяло. Ще следя темата.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 230
Бях в подобна дилема преди 2 години, когато се роди второто ми дете, баткото беше на 4 тогава. Първоначално смятах и аз да го спра за по-дълъг период от градина по точно същата причина. Всичко продължи точно една седмица, след като се върнахме от болницата. Баткото бързо се нарадва на новата "придобивка" и скоро усети последствията на това, че вниманието вече не просто не е само за него, а даже е повече за бебето (по обективни причини). Липсваше му контакта с другите деца, а аз не можех да стоя навън с него толкова много, за да играе с децата, наложи се да се съобразяваме с графика на бебето и т.н. Синът ми се чувстваше недоволен от малкото внимание + липсата на достатъчно контакт с други деца на неговата възраст и разнообразие, а в комбинация с голямата промяна в къщи, това се отрази на поведението му. Аз се чувствах виновна, че не мога да му обръщам достатъчно внимание, а в същото време го държа в къщи и го лишавам от контакта с деца, освен това полудявах сама с него и новородено....
Бързо ми стана ясно, че за всички ще е по-добре, ако баткото се върне на градина - и за него самия, и за мен, и за бебето. Нищо кой знае какво не донесе на бебето от градината, разболяха се няколко пъти през зимата, но това са обичайните вируси. Ето, сега покрай ковид, и двамата си бяха в къщи за дълго време, но пак успяха да намерят от някъде и да изкарат по 1-2 вируса... Мисълта ми е, че няма гаранция, че като са в къщи няма да се разболяват, нито, че ако голямото дете ходи на градина, ще се разболяват много.
Съветът ми би бил да пробвате да пуснете голямото дете, защото наистина това стоене в къщи се отрази на всички, и вече да видите как ще се случат нещата. Ако започнат да боледуват прекалено често, спрете голямото дете за известно време, но според мен не бързайте да го правите при първата настинка.
Разбира се, вие най-добре познавате семейството си. Пожелавам ви успех!!

# 8
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Scorpita, много добре си го написала. Като чета мнения и като говоря с познати, по- скоро вече започвам да си променям мнението.
Май ще опитаме и ще решаваме в движение.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 698
Не съм го спирала,първите десет дни само беше вкъщи,за да помага и да свикне.Беше последна година в ДГ.
Отделно,така или иначе повечето време и внимание Викче сега е към бебето и голямото трябва да се занимава само или да го ангажираш около бебето.
При разболяване изолираш с маска и това е.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 159
Ние сме в същата ситуация с батко на 4,5 години и бебе на 2 седмици. Изобщо не съм си и помисляла да спирам детето от градина, той си търси приятелите, игрите и госпожите дори. Достатъчно му беше когато не работеха градините, издивя вкъщи.
Вече не е малък и боледува доста по-рядко, и ще е каквото сабя покаже.

# 11
  • Мнения: 10 598
Честито новородено, Вики! По принцип наистина в предучилищна не би трябвало да можеш да го спреш от градина повече от 10 дни. Ти как така си го спряла?
Аз бих го пускала и бих го държала на разстояние от бебето. То и без това още не се е ококорило и спи по цял ден. Не би представлявало кой знае какъв интерес да се доближава до него. Маска не, ама за миенето на ръце и да стои на разстояние, бих напомняла. Те сега в градината ако знаеш какво хубаво ги обучават за вирусите, как да кихат и кашлят правилно, хигиената още от вратата. Даже сега ми се струва, че с контрола заради ковида, просто има контрол и над останалите вирусчета, които обикновено мъкнат от градината. Ако преди родителките си пускаха децата болни, сега няма 5-6. Болни деца не се допускат и никой няма смелостта да остави болно дете на градина. Така че, и за теб ще е едно успокоение, ако градината си държи на контрола и спазва антиковид-мерките. Госпожите са с маски, на вратата има протокол за прием на децата. Вече не можеш да видиш струпване на деца в коридора, смесване с други групи...

# 12
  • София
  • Мнения: 38 476
Честито бебе! Живо и здраво!
Доколкото помня, голямата беше последна група в ДГ, когато се роди малкия януари. Тя обичаше да ходи и не съм си помисляла да я спра. Есента тръгна на училище. Само по Коледа изкарахме един стомашен вирус всички и това ни беше общото боледуване.
Освен това, дъщеря ми беше много щура и щеше да е наказание за всички да я държа вкъщи.

# 13
  • Мнения: 423
Следя темата, защото чакаме бебе, а баткото (на 2г. 8м.) не е бил на ясла от януари. Мисля, че ще му е твърде голям стрес всичко, и май ще задържа тръгването на ясла..

# 14
  • Мнения: 10 598
На ясла ли? Та той е за градина вече. В първа група можеш когато си искаш да го пускаш.

# 15
  • Мнения: 423
На ясла ли? Та той е за градина вече. В първа група можеш когато си искаш да го пускаш.
Това не го разбрах Simple Smile за градина догодина с набора си, но градина или ясла, без значение, не е бил от януари и ми се струва всичко от начало барабар с бебето + сезонни вируси, сложна работа...

# 16
  • Варна
  • Мнения: 230
Прочетох коментарите след моя и две неща ми направиха впечатление, та се включвам отново.. Никого не задължавам с мнението си, но идеите детето да стои с маска в къщи и това да стои настрана от бебето не ми се струват добри.
За маската - не случайно малките деца не са задължени да носят маски и в момента. Рискът за здравето им е по-голям отколкото при възрастен. Овен това, поставете се на мястото на това дете. В момента целият му свят е разтърсен от промяната в къщи, при това, колкото и да е прекрасна тя за вас, за него тя е предимно с негативен знак на този етап - по-малко внимание от мама и тате...... Това не е осъзнат процес на тази възраст, но на детето му е достатъчно трудно да свикне с промяната и без да се налага да носи маска в собствената си къща заради бебето.. Само може допълнително да го настрои отрицателно.
Да съветвате голямото дете да стои настрана от бебето също ми се струва грешка. В момента трябва да приобщите голямото дете към ежедневието с бебе, да го уверите, че той е все още точно толкова желан и обичан колкото и преди, а не някаква пречка или опасност, която трябва да стои настрана от бебето, което на всичкото отгоре обикновено е в ръцете на мама, т.е. ще стои настрана и от мама... Моят съвет е да работите върху връзката на двете деца помежду им от самото начало, не да ги изолирате.
И за да не изглежда все едно просто си говоря, ще уточня, че синът ми изкара мононуклеоза, докато сестра му още нямаше годинка. За маска даже не ми хрумна да го карам да слага. Тогава действително му обясних, че докато е болен, трябва да внимава да не пипа бебето, особено по лицето и ръцете, да не киха/кашля насреща му и т.н. (Това важи и при други случаи, в които някой от тях е болен, но до там и само ако има някой наистина болен, а не постоянно с цел превенция.) Да, притеснявах се да не се зарази бебето, гледах да ги редувам с гушкането, миех си ръцете преди да взема бебето, сменях си блузата.. Въобще правех всичко, което зависи от мен, но се постарах изискванията към детето да са минимални.

# 17
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ами баткото се разболя. Маска изобщо не си помислям да го карам да слага, защото това само ще забави оздравителния процес и дори може да се стигне до усложнения. Бебето все още е малко и предимно спи, та имам достатъчно време да прекарвам с него дните вкъщи.
Лошото е, че усещам, че и аз се разболявам.
Надявам се на чудодейните свойства на кърмата да предпазят бебето.

# 18
  • Мнения: 264
Моите деца са с 2,5 години разлика. В началото се опитвах да пазя бебето от каката, че тя носеше разни вируси от яслата. Понякога го заразяваше, друг път не. След като отвориха детските градини юни месец я задържах в къщи, но сега това го отчитам като грешка. Детето има нужда да играе с връстниците си и да е в среда в която може да придобие нови знания. Сега ходи на градина и се надявам да не боледува много често. При нас нещата са малко по-сложни, защото малкия прави спазми при почти всяко боледуване.
Аз лично реших да пускам дъщеря ми на градина поне в периода септември-ноември. Надявам се да не носи много вируси, но ако през седмица бебето е със спазъм ще се принудя да я спра Disappointed Relieved  Въпреки всичко вируси може да донесе всеки -татко, баба, дядо, така че и прекаленото пазене не е панацея за здраве.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 230
Ами баткото се разболя. Маска изобщо не си помислям да го карам да слага, защото това само ще забави оздравителния процес и дори може да се стигне до усложнения. Бебето все още е малко и предимно спи, та имам достатъчно време да прекарвам с него дните вкъщи.
Лошото е, че усещам, че и аз се разболявам.
Надявам се на чудодейните свойства на кърмата да предпазят бебето.

Щом кърмите, съветът ми е да продължавате така колкото се може по-дълго. Моето лично мнение е, че наистина има голямо значение за предпазване от болести (но разбира се, това далеч не са единствените ползи). Докато кърмех (една година), с баткото и таткото изкарахме всевъзможни вируси, а дребната почти нищо, каквото изкара го изкара най-леко от всички ни, включително грип. Това при положение, че тя спи при мен в леглото и не съм я отделяла, дори когато бях болна.
Не е лесно в началото, но нещата се нареждат и си идват на мястото, обещавам ви! Simple Smile

# 20
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
И малката се разболя, още няма и месец. Има лека хрема, за сега го кара по- леко от брат си, който още точи сополи и кашля. Кърмя постовнно и на поискване, в това ми е утехата 🙏
Нашата педиатърка, обаче, е доста крайна и вчера на консилтацията за бебето едва ли не забрани баткото да ходи на градина. Вкъщи да съм го държала за неопределен период.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 230
И малката се разболя, още няма и месец. Има лека хрема, за сега го кара по- леко от брат си, който още точи сополи и кашля. Кърмя постовнно и на поискване, в това ми е утехата 🙏
Нашата педиатърка, обаче, е доста крайна и вчера на консилтацията за бебето едва ли не забрани баткото да ходи на градина. Вкъщи да съм го държала за неопределен период.

Пожелавам ви да намерите най-добрия вариант за вашето семейство в този момент. Никак не ви е лесно, знам, но както казах, нареждат се нещата. И на мен едно време една педиатърка едва ли не ми се скара, че детето ми под 3 годиншна възраст ходи на ясла, но това не й попречи да ми вземе 40 лв за рутинен преглед. Пък аз да си решавам откъде да ги намеря, ако си стоя в къщи, за да си гледам детето и да не го пращам на ясла. Вашето е по-различно, разбира се, но мисълта ми е, че съвети и забрани се раздават много лесно, когато не знаеш, а и не те интересува, личната ситуация на човека. В крайна сметка решението е ваше, не мое, на педиатърката или който и да е друг. Успех! Simple Smile

# 22
  • Мнения: 264
Честно казано гледането на деца с малка разлика си е истинско предизвикателство. В един момент това дъщеря ми да тръгне на градина беше необходимост не само за нея, но и за мен. След като бебето проходи хаоса в къщи рязко ескалира и наистина трудно успявах да издържа. Сега детската градина ми се струва като манна небесна, която ми осигурява 8-9 часа относително спокойствие през деня.
Може да бъда линчувана от някои майки и педиатри, но аз смятам, че освен майка съм и човек. Имам нужда да отдъхна понякога, да успея да свърша домакинската работа без някой да ми виси закачен на краката, да отделя малко време за себе си.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз чакам второ и още от сега съм с това мислене. Страшно ми е приятно с детето, но той има нужда и от комуникация с връстници, а аз от спокойствие за да се погрижа за дома, семейството и за себе си. Ще видим как ще се случват нещата като се появи бебето, но не мисля трайно да спирам баткото от ясла.

# 24
  • София
  • Мнения: 22 944
Ох, аз съм в начална бременност и вече съм във втори болничен за този месец, заради детето. На 4 г и половина е - втора група. Чудя се да продължава ли да ходи, не знам какво да правя. Тя много обича да ходи, ама аз как да се предпазвам. Почти по цял ден съм с маска вкъщи и се моля да не се заразя. Миналият път ме хвана, но поне беше леко. За сега си мисля най-много до декември да я оставя, но не мога да реша категорично.

# 25
  • Мнения: 10 598
При сегашните мерки в градина - не се допускат нито хремави, нито кашлящи, нито с температура, обстановката е много по-благоприятна за новороденото братче/сестриче, ако разбира се няма случай на ковид. А при случай, ще се карантинира групата и не се знае дали ще  се е заразило вашето дете. Нещо като да се притеснявате само за варицелата, без останалите вируси. Само че сега притеснението няма да е варицелата (за която, впрочем даже вече има ваксина по аптеките), ами друга заразна болест - ковид.

# 26
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Аминка, аз съм в чужбина, но дори и тук мерките са само на теория, какво остава за България. Баткото ми се разболя на втората седмица. Племениците ми в България също са болни само след няколко дни посещение на дг. И аз таях надежди, че благодарение на мерките нещата ще са по- поносими, но уви, нищо не се е променило.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 132
Бебето ни се роди преди година, когато баткото беше на 2 г. и 9 м. Две седмици ги гледах вкъщи двамата, защото баткото вече беше отписан от яслата, а учебната година в градината все още не беше стартирала /бебето е родено в края на август/, след което от 15 септември баткото ходи нон-стоп на градина с изключение на затварянето на градините заради коронавируса. През тази една година баткото ми е боледувал, но бебето не - то си има имунна защита, предадена от организма на майката, отделно с кърменето допълнително го предпазваш. Бебето сега на годинка за сефте е със сопол, но баткото няма - явно малката някъде съм я простудила.

# 28
  • Мнения: X
Честито бебе!
Лично аз дете на 5 не бих спряла от предучулищна,  но деца под 4 са най- добре да са си у дома.
Има толкова занимания за деца, групи с класове за бебета и деца и прочие Киндиру,  Бебешка академия и организирани мероприятия за деца, че не би му липсвала социализация на детето.

Другото с майка у дома с бебето и другото дете на 2-3 на ясла ми е непонятно и жестоко.
Все пак всеки преценява кога да има деца.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 010
Честито бебе!
Лично аз дете на 5 не бих спряла от предучулищна,  но деца под 4 са най- добре да са си у дома.
Има толкова занимания за деца, групи с класове за бебета и деца и прочие Киндиру,  Бебешка академия и организирани мероприятия за деца, че не би му липсвала социализация на детето.

Другото с майка у дома с бебето и другото дете на 2-3 на ясла ми е непонятно и жестоко.
Все пак всеки преценява кога да има деца.

Защо да е жестоко за дете на 2-3 да е на ясла? Аз чакам второ скоро и като знам колко бяхме залепени с баткото първите месеци заради кърменето ми е непонятно как ще успея да обръщам нужното внимание и на голямото дете. А да ходя на КиндиРу с новородено и с дете на 2 и малко ми звучи невъзможно чисто организационно.

# 30
  • Германия
  • Мнения: 3 426
Оо, аз явно съм от жестоките майки, които си пускат децата на ясла, пък после и на детска градина, вместо да ги държа затворен вкъщи години наред, далеч от други деца.... но не, те явно пак ще играят с други деца в организирани мероприятия... чакай малко, каква е разликата? 🤔 значи не пускаме детето на градина, за да не носи вируси, но го водим по разни други мероприятия с други деца, които също не ходят на ясла и градина? И те нямат вируси?

Всеки си преценява кога да има деца???? Което ще рече какво по-точно?

# 31
  • Мнения: X
Всеки избира кога да има деца и как да се грижи за тях.
Всекиму спрямо възможностите.


Лично аз не бих никога пращала дете в ясла и градина ако съм си у дома.

Последна редакция: ср, 30 сеп 2020, 20:24 от Анонимен

# 32
  • Мнения: 503
Всеки избира кога да има деца и как да се грижи за тях.
Всекиму спрямо възможностите.


Лично аз не бих никога пращала дете в ясла и градина ако съм си у дома.

Аз пък бих, без значение дали съм на работа или не. Детето ми много си харесва детската градина, учат по Просвета плюс авторска програма, като всичко, което учат е през игра. Най-важното е обаче, че се чувства добре, има много приятелчета и не мисля, че ще съм му по-полезна вкъщи по 12 часа на ден. Децата са едни с родителите си и различни с външни хора. То това му е ценното на детската градина - социализацията, т.е. опитът, който придобиват с различни външни авторитети и различни по-характер деца.

# 33
  • Мнения: 2 379
Имаме батко на 4 и бебе на месец, не съм и няма да спирам баткото. Болести винаги ще има и риск също. Баткото дори вече боледува , както и ние с ММ ,от както се роди второто дете. Не съм спирала или ограничавала контактите между децата , дори когато баткото  беше болен. Животът продължава и не виждам смисъл да се правят драстични промени във всекидневието, освен ако няма някакви специални или екстремни ситуации. Рано или късно и бебето ще се разболее. Прекаленото мислене за това какво може да стане често отнема повече енергия от тогава ,когато стане нещо.

# 34
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Всеки избира кога да има деца и как да се грижи за тях.
Всекиму спрямо възможностите.
Човек предполага, Господ разполага.

Всеки родител си преценя, за един едно работи, за друг друго. А и децата са с различен темперамент, някои седят до полата на мама, а на други им е интересно сред връстници. А вирусите са навсякъде.

# 35
  • София
  • Мнения: 22 944
Какво бихте направили в моя случай? Бременна съм в първи триместър. Досега детето ( на 4 г боледува вече 2 пъти за този период). Вчера се установи случай на варицела в групата. Мисля да я спра. Много обича да ходи и ми е гадно за нея, но как да я пусна, притеснено ми е. Някои хора около мен ме подкрепят, други не. Много съм объркана.

# 36
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ти карала ли си варицела? Аз не съм и затова бих я спряла, но ако бях я карала- не.
Апропо, трудно прихващам градински бацили, почти не съм боледувала с баткото.
Моята начална бременност беше в началото на годината, когато е бумът на всякакви грипове и за капак се появи и коронавирусът.
Но ти си познаваш организма най- добре.
Относно детската градина. Цяло лято се мъчих да му "преподавам" буквички, успехът клонеше към нула. За една седмица в дг се научи да си пише сам името.

# 37
  • Мнения: 2 379
Какво бихте направили в моя случай? Бременна съм в първи триместър. Досега детето ( на 4 г боледува вече 2 пъти за този период). Вчера се установи случай на варицела в групата. Мисля да я спра. Много обича да ходи и ми е гадно за нея, но как да я пусна, притеснено ми е. Някои хора около мен ме подкрепят, други не. Много съм объркана.
Детето Ви било ли е контактно с болното дете?- Ако да, дори и да го спрете има вероятност вече да се е заразило и да е в инкубационен период.
 Вие боледувала ли сте от варицела? Ако да- имате имунитет и рискът за вас е изключително малък.
Преценети и все пак се консултирайте с АГто си.

# 38
  • София
  • Мнения: 22 944
Имам съмнения, че съм, но не съм сигурна, вероятно ще пусна тест. Децата последно са имали контакт в петък, а симптомите на болното дете са започнали вторник вечерта. Доколкото разбрах е малък шансът да се е заразила, но всичко е възможно.

# 39
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Пусни си тест за антитела.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 010
И аз бих си пуснала тест за антитела за мое спокойствие. Ние ваксинирахме баткото за варицела в началото на септември, ходи на ясла от миналата седмица. Надявам се да минимализираме шансовете за варицела около бебето, което чакаме февруари.
Ако детето не се разболее сега можете да ѝ сложите ваксина.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 25 236
И малката се разболя, още няма и месец. Има лека хрема, за сега го кара по- леко от брат си, който още точи сополи и кашля. Кърмя постовнно и на поискване, в това ми е утехата 🙏
Нашата педиатърка, обаче, е доста крайна и вчера на консилтацията за бебето едва ли не забрани баткото да ходи на градина. Вкъщи да съм го държала за неопределен период.
Честно казано аз съм много страхлива, сега с короната се притеснявам още повече и съм на мнението на педиатърката. Дете в градинска възраст бих го оставила вкъщи без грам угризения. Имам три приятелки с бебета и деца в 1-2 клас, там пък няма как да ги спреш, на тяхно място да съм изкукала от тревоги Crazy

# 42
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Месечинка, решихме да действаме в движение. Доста време бяхме затворени вкъщи и детето определено тъпчеше на едно място, да не кажа, че дръпна назад. За 2-3 седмици в градината има голям напредък във всяко отношение. Не знам какво да кажа. Освен физическото здраве, психическото такова плюс менталното развитие също са много важни.

# 43
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Сий, ако не си сигурна дали си карала варицела, направи си тест за антитела IgG за прекарана инфекция и IgM за наличие на активна инфекция.

Ваксината за варицела е жива, не бих я сложила на детето, ако има бременна вкъщи, която е дори с минимален шанс да няма антитела.
Аз съм карала варицела в градинска възраст, пише го на имунизационния ми паспорт, провери там дали пише нещо при теб.

# 44
  • София
  • Мнения: 83
Имам 2 деца на 1г.3м и 5 г. Откакто се е родило бебето, баткото не е спирал да ходи на градина, освен когато градините не работеха. Баткото е боледувал за това време доста пъти, бебето само 2 пъти е било с леки сополи. Просто, когато беше болен баткото гледахме да ги държим в отделни стаи и да спи в отделна стая.  Бебето е пило кърма до 6месец не знам дали е оказало това влияние. Миналата седмица сложихме ваксина за варицела на бебето и лекаря ни предупреди 45 дена да няма контакт с бременни, новородени, хора болни от рак или с хронични заболявания приемащи лекарства подтискащи имунната система. Голямото ми дете се разболя от варицела докато бях бременна, но аз съм карала варицела като дете и ми казаха, че няма проблем, бях 22г.с. В детския ми картон пише кога точно съм я изкарала,  ако нямаш картон си пусни тест за антитела.

Последна редакция: пт, 02 окт 2020, 23:34 от krisitop

# 45
  • София
  • Мнения: 6 010
А защо след ваксинацията детето не трябва да контактува с бременни?

# 46
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Защото ваксината е жива и може да прояви симптоми на заболяването.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Симптоми може, но да е заразно? Звучи ми невероятно...

# 48
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ами ако се получи типичният обрив, той би трябвало да е заразен. Не знам дали е така, само разсъждавам..

# 49
  • София
  • Мнения: 6 010
Ама това значи би важало само за бременни, които не са карали варицела или не са слагали ваксина самите те? Аз реших, че е общовалидно за бремвнните и не ми звучеше логично.

# 50
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Ами нали съществува теория, че при отслабен имунитет можеш да повториш варицелата, та може би затова. Макар че е доста пресилено.

# 51
  • Мнения: 10 598
Какво бихте направили в моя случай? Бременна съм в първи триместър. Досега детето ( на 4 г боледува вече 2 пъти за този период). Вчера се установи случай на варицела в групата. Мисля да я спра. Много обича да ходи и ми е гадно за нея, но как да я пусна, притеснено ми е. Някои хора около мен ме подкрепят, други не. Много съм объркана.

Ваксинирате се за варицелата и не го мислиш повече. Сега поне има вече ваксина в аптеките.
Моето дете е ваксинирано. На ясла не можа да ходи почти заради вечно несвършващата карантина. В градината пък за 3 години само един единичен случай. Никой друг от групата не е карал. И аз реших да си го ваксинирам още в първа група. Сега в трета сложихме и втората доза. Не знам дали аз съм карала варицела, но ако съм кандидат-бременна, поне няма да го мисля и това.

Защото ваксината е жива и може да прояви симптоми на заболяването.

Това твърдение е абсолютно невярно. Симптоми за заболяването може да прояви само ако е болно, т.е., да се е заразило дни преди да му е поставена ваксината. Ако ваксината е поставена до 5 дни след заразяването, то ще го преболедува по-леко. 6 седмици е препоръчително да не контактува с бременни и др уязвими непреболедували, защото толкова е необходимо да се изградят антителата. Освен това, ако е някакв странен случай да се развие вирусната инфекция след ваксина, то ще заразява с отслабения щам на Мерк, а не с дивия вирус варицела.

Последна редакция: чт, 08 окт 2020, 18:56 от amy_nka

# 52
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
При нас вече ваксините срещу варицела и ротавирус са сред задължителните, та бебето ще получи от тях. Само остава и себе си да ваксинирам. Чудя се дали и баткото да не ваксинирам 🤔

# 53
  • София
  • Мнения: 22 944
Аз се оказа, че имам антитела, обаче я спирам. Не мога да рискувам с тези нейни чести боледувания, пък да се чудя и аз как да се  пазя и да се лекувам после. Не стигат обикновените вируси, ами и с Короната сега, направо стана...

# 54
  • София
  • Мнения: 285
Аз съм бременна, с една кака на 3,5 в първа група, тръгна с голямо желание, за разлика от яслата, но вече втори път ми боледува едва от 15.09 насам. По 3 дни и толкоз. Като знам от яслата как съм боледувала от нея, направо ми се изправя косата. Но въпреки това си мисля, че градината е добре за социализацията и. Много странно и се отрази изолацията по време на затварянето на поведението и сега като видя, че и харесва на градина, сърце не ми дава да я спра за постоянно. Обаче ако и бебето тръгне да боледува с такъв интензитет, не знам дали ще издържа...

Общи условия

Активация на акаунт