Любители на рози 2

  • 46 530
  • 740
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 5 370
Лейла, благодаря!

Сани, можеш да и сложиш компост ако имаш, или костно брашно, или подходящ тор. Розите са гладни растения, обичат хранителна почва.
Ако ползваш течен тор, той се слага много пъти през годината, според указанията.

# 121
  • Мнения: 476
Новозасадени кулинарни рози - Theo Clevers, Eveline Wild и Renee van Wegberg.






# 122
  • Мнения: 8 949
Защо "кулинарни" рози?

# 123
  • Мнения: 2 736
И от къде ги взимате тези рози?От сайтове или разсадници?От кои градове?Знам ,че към Павликени много се занимават с това.Аз съм от Пловдив и една доставка от там ми излиза почти колкото розата.
Аз миналата година се сетих по никое време, че искам рози, края на лятото.
Купих от Оакплантс/до Бургас/ и Бритрозако/северна България/  растения в  контейнер.

Тези от бургаско бяха много стабилни и добре обгрижени.
От бритрозако бяха от последни бройки и бяха по хилави.
Търкалях ги по шарена сянка докато реша къде да ги засадя, че хвана и жега точно тогава.
Засадих като захладня времето, прихванаха се всички, отвориха цвят,  това  според времето в Пловдив:))

От четенето тук предварително помислих коя с коя да групирам по цвят и вид, от книжки по описание ги садих.

Сега са заспали, имат избило, но май-измръзна.
Ще ги торя тези дни.

# 124
  • София
  • Мнения: 12 229
Идвам да се похваля и да питам. Резниците от рози, които есента набучках почти на шега, са живи и пускат пъпки.
Смятам да ги оставя тази година както са си в земята, на сенчесто място са. Наесен ли да ги преместя на окончателното им място, или по-добре догодина напролет?
Аз бях така миналата година. Оставих си ги на полусенчестото място цялото лято, дори цъфтяха и си направиха много големи и хубави корени. Есента вече ги преместих на постоянното им място. Ти си прецени, но аз не исках да рискувам да ги местя, преди да са направили хубави корени и то на слънчево място, каквото е постоянното им местообитание.
Моите рози също са били пуснали листенца при първото затопляне, които са измръзнали. Изчаквам отново да се затопли за да мога да ги режа и да видя докъде да отстранявам ако има измръзнали части.

# 125
  • Мнения: 14 784
И на мен ми стана интересно какво е кулинарна роза? И не са ли много близо една до друга?
Флоксче,сетих се нещо за един резник. Беше се хванал,боднат есента и пролетта вече се раззеленяваше. Обаче една къртица беше минала и го изровила,загина. Явно не е имал добри корени още. Та още един глас да изчакаш. 🤗

# 126
  • Мнения: 476
Защо "кулинарни" рози?
Кулинарията е думичка, която означава приготвяне на храна. С тези рози се приготвят супи, основни ястия, десерти, сиропи, чайове и т.н.
https://www.tasteoflove.eu/recipes/starters/3/
https://www.tasteoflove.eu/recipes/main-courses/4/
https://www.tasteoflove.eu/recipes/desserts/5/

# 127
  • Мнения: 476
Предполагам, че много от вас са видяли измръзнали розите си в градините при застудяването преди няколко седмици.
Ето ги неприятните последици - измръзнали пъпки, тръгнали от топлото време и измръзнали до тъмно кафяво клони.




Ето как изглеждат две катерещи рози засадени миналата пролет, при рязане след измръзване.




Не се страхувайте да режете до здраво, защото вероятността да ги загубите без да е изрязано замръзналото е по-голяма. В присадките избиват заложените спящи пъпки и бързо ще се възстановят. Ако остане от замръзналото може да се развият болести, което ще усложни процеса за растеж.

# 128
  • Мнения: 13 766
Здравейте, момичета!
Виждам, че говорите за рози в градината и все пак да ви попитам - какво правим с малките китайски розички в саксия?
За пръв път от много години успях да спася една. От 4 коренчета само едничко остана живо, но се закрепи и раззелени. Сега расте на дължина и листенца. Пъпчици не виждам. Рано ли е още и въобще, какво трябва да правя с него? Много ми се иска да си отгледам розичка, но не знам как.

# 129
  • Мнения: 8 949
птица, в саксия ли смяташ да отглеждаш розата?
Това е доста трудно начинание.
Трябва ти голяма саксия и като се затопли още малко да я изкараш на терасата на слънце.
И все пак роза в саксия трудно оцелява.

# 130
  • Мнения: 5 370
Птица, Утро ти е казала вече, само навън ще се чувства добре. И като цъфнат форзициите я подрежи, иначе ще ти расте една дълга пръчка...
И аз имам една саксийна, не се сдържах миналата година и я взех, сега чакам да се стопли малко и ще я изнасям навън. Бяха много стръкчета, половината изсъхнаха другите се разлистват. Приготвила съм и една гоооляма саксия.

Да попитам за измръзването, през зимата  някои клонки се оцветиха в тъмно червено по краищата, но са живи още, и в червения участък ще пускат пъпки май. Нормално ли е, или да режа до зелено?

# 131
  • Мнения: 13 766
Благодаря за отговорите!
Имаме вила, но рядко ходим там, така че няма кой да полива и наглежда редовно. Страхувам се, че ще загине, ако я посадя в градината. А балконите тук са ми много слънчеви и също ме притесняват. Но щом казвате да изнасям, ще я изнеса щом се стопли.
Голямата саксия колко голяма трябва да е Simple Smile Нали по принцип не е хубаво от малка саксийка да се пресажда в много по-голяма, защото започвали да растат на корен, не на корона и цвят?
Остава и форзиции да ми кажете какво е, и цена няма да имате Joy
Шегувам се, отивам да питам чичко Гугъл за тях.
Hands Plus1

# 132
  • Мнения: 5 370
Розата прави дълбок корен, затова колкото по-дълбока саксия намериш, е по-добре. Аз избирам поне 40-50см дълбоки. И вземи хубава, тежка градинска пръст и компост. Да не е торопочвената смес от магазина.

# 133
  • Мнения: 13 766
За туй малко розиче, дето сега е с ръст около 15 см, да взема 40-50 дълбока саксия Dizzy Face
Че то съвсем ще се загуби в нея.
Може ли наистина да стане голяма? Аз си мислех, че им е такъв дребен сорта и повече от педя няма да порасне.

# 134
  • Мнения: 300
Здравейте, момичета!
Виждам, че говорите за рози в градината и все пак да ви попитам - какво правим с малките китайски розички в саксия?
За пръв път от много години успях да спася една. От 4 коренчета само едничко остана живо, но се закрепи и раззелени. Сега расте на дължина и листенца. Пъпчици не виждам. Рано ли е още и въобще, какво трябва да правя с него? Много ми се иска да си отгледам розичка, но не знам как.
Извинявай ама не разбрах ти за мини розичките ли говориш или за китайски ? Хибискус.
П.П: А извинявам се явно за мини розичка става въпрос.

Общи условия

Активация на акаунт