Любители на рози 2

  • 46 536
  • 740
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 478
Phloxx, дори силно ароматните рози нямат аромат целодневно. Едни ухаят сутрин, други към обяд, трети вечер.

lovelylovely11@abv.bg , имаш шипка, а не роза. Явно е замръзнала сортовата роза и е избила шипката. При всички рози се наблюдава дали ще избие шипка и ако се случи се разравя около корена. Избилата шипка се чупи от мястото на избиване, не се реже. Листата на шипката се различават от сортовата роза, те са мъхести и с по 7 листа. Сортовата роза е с 5 листа и гланцови, макар, че може да пусне и 7 листа с гланц, като впоследствие нагоре по клона стават 5 листни. Ако не искаш да отглеждаш шипка, вади този корен и засаждай роза.
Pastella , мина през дъжд , парещо слънце +37 градуса, цъфти от десетина дни безпроблемно.

Eddy Mitchel

Hommage a Barbara

Versigny

Reine Sammut

Rock 'N' Roll

Gorgeous

# 316
  • Мнения: 3 046
Здравейте и от мен! Аз ви чета, съвсем начинаеща съм не само в гледането на рози, ами и в градинарството въобще. Показвам ви две от моите рози - жълтата е Роза Inka, а другата е попадение от някои от хипермаркетите, може би Хоуммакс...

# 317
  • Мнения: 14 784
Аз имах такава шипка,избила на жълтата роза. Отрязах до долу,май два пъти рязах шипката и изчезна. Остана си само розичката. Наистина се различават листата,но не съм съгласна,че сортовите са с 5 листа. Моите всички имат по 7 листенца и точно над тях режа,за да избие после нова пъпка.

# 318
  • Мнения: 175
Много Ви, благодаря!Бъдете здрави

# 319
  • Мнения: 478
Аз имах такава шипка,избила на жълтата роза. Отрязах до долу,май два пъти рязах шипката и изчезна. Остана си само розичката. Наистина се различават листата,но не съм съгласна,че сортовите са с 5 листа. Моите всички имат по 7 листенца и точно над тях режа,за да избие после нова пъпка.
Много от мини розите, полианти и някои катерещи имат по 7 листа, но се различават от шипката. Шипката е светло зелена , без гланц и мъхести листа. При ЧХ много често най-долу избиват 7 листни и нагоре 5 листни. Много сортове от старинните рози пък нямат гланц на листата и са мъхести като шипка. Не е сложно, но когато не знаеш се чудиш защо има различни клони и цвят. Не е страшно, само да се махне шипката навреме Simple Smile
Stadt Rom , простоцветна , но не гори и цъфти месец.

# 320
  • Мнения: 478
Рози , които може да се отглеждат в саксия :
розите на Pheno Geno , сериите - TASTE OF LOVE® EDIBLE ROSES , FRAYLA, FRESKA
Eveline Wild / Natalija Frayla  и Jelena Frayla са много силно ароматни, бързо влизат във вълни, здрави храсти. Natalija има сладък плодово бонбонен аромат, докато Jelena изцяло плодов на праскова , за мен може би и кайсия.

Малко прецъфтяла Jelena Frayla, но до последно със силен плодов аромат.

Freska - Valentina, Romana , Konstantina освен интересната окраска имат твърди венчелистчета, бързо влизат във вълни, здрави храсти
Konstantina Freska

Romana Freska , в градината все още ми е на пъпки

Valentina Freska

Това са първите им цветове, все още не каталожни, но определено дават заявки за възможносите си.

# 321
  • Мнения: 546
Мерси за темичката!
Моите също вкоренени без похлупване или нещо резници станаха прилични храстчета и постоянно цъфтят. Но ги и поливам, дакото купените в контейнер ги зарязах и има някои, които изобщо не са мръднали. Така че според мен от резници още на втората година може да има хубава харстче роза.

Как си отрязвате резници за засаждане?
Освен това искам да попитам как се подрязват рози и кога?

# 322
  • Мнения: 5 376
Аз режа прецъфтели клонки,дебели колкото молив, и дълги около една педя. Хващат се.
Розите основно подрязвам напролет, точният момент е когато цъфнат форзициите. През активния сезон и наесен режа само прецъфтелите клонки, 1см. над първото нормално оформено листо.

# 323
  • Мнения: 2 728
Миналата есен сложих доста резници, половината може би се прихванаха, но само една роза цъвтя веднъж. При вас как е, на втората година дали цъвтят повече?

# 324
  • Карлово
  • Мнения: 4 644
Да, на 2-та година цъфтят повече тези от резници. Поне моите наблюдения са такива. Но не съм имала рози, които да не цъфнат на първата година след засаждане.

# 325
  • Мнения: 2 728
Да, на 2-та година цъфтят повече тези от резници. Поне моите наблюдения са такива. Но не съм имала рози, които да не цъфнат на първата година след засаждане.
Ето при мен така се получи. Дори и купени те два корена пълзящи и те не цъвтяха. Нищо идва есента и ще пробвам пак резници, корени и дано догодина да ме зарадват с цвят. Купувах ги от бриколаж, сега ми се иска от другаде да купя може и онлайн от някой разсадник

# 326
  • Мнения: 546
Да, на 2-та година цъфтят повече тези от резници. Поне моите наблюдения са такива. Но не съм имала рози, които да не цъфнат на първата година след засаждане.
Ето при мен така се получи. Дори и купени те два корена пълзящи и те не цъвтяха. Нищо идва есента и ще пробвам пак резници, корени и дано догодина да ме зарадват с цвят. Купувах ги от бриколаж, сега ми се иска от другаде да купя може и онлайн от някой разсадник

А как точно засаждате тези резници? Сега ли е момента, кога и по какъв метод?

# 327
  • Карлово
  • Мнения: 4 644
И сега може. Аз малко по-късно ги засаждах. Вземат се резници/пръчки, колко молив дебели/ и се броятр листата надолу от върха 1,2,3 се реже. Леко по диагонал се реже резника и сеправи дупка около10 см. Поставя се в нея и се слага отрязана откъм дъното двулитрова бутилка от безалкохолно, утъпква се почвата около нея, за да не ги събаря вятъра и хубаво се полива с вода. От време на време като поизсъхне, пак се полива. Като застуди се завиват и капачките.
 Повечето ми рози се захванаха. На някои, обаче се разпадна цветът, т.е. цъфнаха бели рози, а аз от такива не съм рязала пръчки, но както и да е и те са хубави.
Ето тук се виждат пролетта бутилките.

А някои са махнати и се виждат малки розички.

Последна редакция: ср, 08 сеп 2021, 16:22 от ДамаТрефа

# 328
  • Мнения: 546
И сега може. Аз малко по-късно ги засаждах. Вземат се резници/пръчки, колко молив дебели/ и се броятр листата надолу от върха 1,2,3 се реже. Леко по диагонал се реже резника и сеправи дупка около10 см. Поставя се в нея и се слага отрязана откъм дъното двулитрова бутилка от безалкохолно, утъпква се почвата около нея, за да не ги събаря вятъра и хубаво се полива с вода. От време на време като поизсъхне, пак се полива. Като застуди се завиват и капачките.
 Повечето ми рози се захванаха. На някои, обаче се разпадна цветът, т.е. цъфнаха бели рози, а аз от такива не съм рязала пръчки, но както и да е и те са хубави.
Ето тук се виждат пролетта бутилките.

А някои са махнати и се виждат малки розички.

Благодаря! А мога ли да взема резница от трендафил? Имам такъв и ми се иска да пресадя и на друго място.
Освен това, самият трендафил е стар и има някои дебели клони, какво да ги правя? Имам чувството, че вече стана много гъст, но ме е страх да режа много, да не го съсипя.

# 329
  • Мнения: 5 376
Следя темата, а не получавам известия. Добре, че реших да се похваля с моите саксийни. И се оплаквам, такова слънце пече последните дни, че вечер ги намирам прецъфтели или направо хербаризирани.
Някои пораснаха много големи, тях ще ги местя в градината като им дойде времето.









Общи условия

Активация на акаунт