Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Любители на рози 2

• 5 064
  • 85
  •   2
Отговори
Пускам новата тема! Заповядайте!

Линк към старата
https://www.bg-mamma.com/?topic=1097428.msg41437151#new

Между другото, много се радвам, че темичката, която пуснах миналата година, намери толкова последователи. Да се радваме на розите и да обменяме полезна информация!

Може би е добра идея да сложим линкове в първия пост с различни въпроси, свързани с розарството.
Не съм се подготвила обаче и засега ви предлагам само линк към руската Енциклопедия роз. Не знам дали я ползвате. Аз лично за всичките си рози там съм търсила инфо.
Сортовете се търсят по азбучен ред или по различни показатели като цвят, височина и т.н.

http://www.rosebook.ru/

Последна редакция: чт, 24 сеп 2020, 13:29 от utro77

# 1
  • София
Аз пък зная че трябва по-дебели резници да се подберат и то от основата на храста,а не върха.Преди година за пръв път опитах да вкореня така.Заложих есента и напролет  имах приятна изненада
Сега този храст има клони по над метър.Дали е късмет на начинаещия не зная,но тази есен мисля да продължа с експериментите .Още повече че пролетните ми опити за купувани рози на корен не се увенчаха с успех...

# 2
  • София
Мерси за темичката!
Моите също вкоренени без похлупване или нещо резници станаха прилични храстчета и постоянно цъфтят. Но ги и поливам, дакото купените в контейнер ги зарязах и има някои, които изобщо не са мръднали. Така че според мен от резници още на втората година може да има хубава харстче роза.

# 3
Вече съм на учила доста резници, както в градината, така и на терасата. По-късно през есента ще повторя едни ще похлупвам, други не. Общо зето ще експериментирам и се надявам все нещо да се хване. Отделно вече съм засадила няколко корена

# 4
Не разбрах млади пръчки ли се вкореняват или по-стари? Кой вариант е по - добър?

# 5
  • София
Не разбрах млади пръчки ли се вкореняват или по-стари? Кой вариант е по - добър?
Аз миналата година ползвах от същата година пръчки, тоест би трябвало да са млади. Но не бяха съвсем тънки, тоест избирах да са горе долу колкото молив или пръста ми. Повечето се хванаха, така че тази година мисля да повторя.

# 6
Момичета, моля за съвет. Купих роза с тъмно червени цветове. Новите са светло розови. При мен стои на полусянка, защото на слънце цветовете прегаряха. В оранжерията беше на слънце, но нямаше прегорели цветове. Също така времето захладня. Друга разлика няма. Защо става така, и мога ли да постигна пак тъмни цветове?

# 7
  • Горна Оряховица
Включвам се с въпрос.
Розите ми ще зимуват за 1ва година..четох, четох, мнения много.

● добре ли съм оформила 1вата, малко ли е мястото между клонките-искам гъста "стена" като цъфтят?
● колко трябва да подкастря преди зимата - на места пише 1/3, на други като са на 1 година съвсем малко. На трето място пише сега малко, на пролет повече...
● ще оправяме тротоара идната седмица и ще взимам бордюрчета за около розите. Нивото е малко по-високо и ще трябва да сложа малко пръст върху корените на розата, за да се вдигне малко нивото, дали това ще е проблем.
Розите са различни сортове. Бяха еднакъв размер ( около 60м) през май, когато ги засъдих, но едната расте по-бавно и при нея как да бъде подрязвянето?

# 8
Jeini, катерещите рози НЕ се подрязват изобщо!
Първите 2 години ги остави да си растат на воля. После може да се наложи да отстраняваш по някой по-стар клон, защото обикновено цъфтят на новите клони.
Много добре се хоризонтирала. Разстоянието между клоните е добро.

Едва ли ще е проблем да засипеш пръст, но зависи колко. Примерно 2-3 см. ще е О.К.

Нормално е различните сортове за растат с различен темп.

Phloxx, не знам какво да ти отговоря.
Розата има ли сорт, име - в смисъл знаеш ли какво трябва да очакваш и какво ще представлява като голяма роза?
Нали знаеш, че повечето рози в началото не приличат на себе си, та подобно разминаване в цветовете е напълно нормално. Но как да ги направиш по-червени не знам...

Аз вече съм в треска по тазгодишните ми есенни рози.
Уж все нямам място, но всяка есен добавям нови. Тази есен даже и ще местя. Предполагам, че е нормално - в началото изобщо не знаех какво правя. Сега имам предпочитани рози в градината и други, които не са ми любими, не съм ги нацелила като сорт явно...

Та тази година съм си поръчала още един Еден. първият ми е от холандска поръчка и хич не ми расте. Измъчена работа, а като гледам на хората Едените какви са прекрасни. Ще пробвам с още един. Надявам се с него да се получи.

Другото, което си поръчах са простоцветни рози от серията на т.нар. "очи". Нямам такива. Ще ги видим какви са.

И последно - една червена катереща от сайта на Флоров. През лятото взех Флорентина, но я набутах по-назад в двора, а все ми боде очите едно празно място край портата. Принципно съм доволна от розите на Флоров на гол корен. От тези в контейнери - не, те са малки растения и едва-едва растат.

Последна редакция: пт, 02 окт 2020, 16:19 от utro77

# 9
Утро, гледах снимки на сорта в гугъл, всички са тъмночервени, точно каквато я купих. Шантава работа, толкова зле пък да я гледам, че чак цвета си промени Joy лятото и белите ми рози порозовяха, има нещо странно Grinning
Простоцветните рози и аз много ги харесвам. Пчелите ще ти бъдат благодарни, за тях кичестите рози са недостъпни.
И шипки също харесвам, оформени на дръвченце и отрупани с червен плод са прекрасни. Някой ден може да си отгледам такава.

И аз ще местя този уикенд, розите от големите кашпи отиват в градината. Още е топло, но не мога да отлагам повече, за кашпите вече чакат други растения Blush
Мисля да извадя розите внимателно с част от пръстта, без да разбутвам корените, защото те още си цъфтят. Даже едната, след два месеца почивка, започна да прави пъпки като полудяла.

# 10
Като ви чета да разбирам ли, че предпочитате местенето на розите да става сега а не на пролет? Имам един доста стар Трендафил и ще трябва да се мести/ще пречи там където е/но смятах, че на пролет е по подходящо, да не вземе да измръзне сега или нещо друго. Доста е голям даже мислех ако успея да му разделя коренната система и да станат две растения. Как мислите ще стане ли? И дойде ли времето за забучване на резниците или още е топло?

# 11
Дете, аз самата нямам много опит с рози. От специалистите в темата (и не само), знам, че пресаждането на гол корен е най-успешно. А то е добре да се прави есента, така растението има достатъчно време да се вкорени добре до следващото лято. Ако не е добре  вкоренено, в жегите може да изсъхне.
Като извадиш трендафила, трябва да го изрежеш и отгоре клоните, и отдолу корените. Така ще го рестартираш като млада роза. Ще се прихване, трябва добре да уплътниш между корените с пръст и компост, да не остават въздушни празнини. На дъното на дупката се прави купчинка компост, и върху нея се спускат корените. Потърси също из последните теми, много пъти са писали момичетата как точно става пресаждането.
Ако не е прИсаждан трендафила а е на собствен корен, сигурно има много стебла, и ще можеш да го разделиш. Ако е присадка няма как, там не изникват нови издънки от земята, ако изникне нещо, то е шипка от корена.
Резници и аз смятам да буча тези дни, на сянка ще ги слагам. Но май е по-добре да се изчака по-студено време.

# 12
  • Горна Оряховица
Jeini, катерещите рози НЕ се подрязват изобщо!
Първите 2 години ги остави да си растат на воля. После може да се наложи да отстраняваш по някой по-стар клон, защото обикновено цъфтят на новите клони.
Много добре се хоризонтирала. Разстоянието между клоните е добро.

Едва ли ще е проблем да засипеш пръст, но зависи колко. Примерно 2-3 см. ще е О.К.

Нормално е различните сортове за растат с различен темп.

Phloxx, не знам какво да ти отговоря.
Розата има ли сорт, име - в смисъл знаеш ли какво трябва да очакваш и какво ще представлява като голяма роза?
Нали знаеш, че повечето рози в началото не приличат на себе си, та подобно разминаване в цветовете е напълно нормално. Но как да ги направиш по-червени не знам...

Аз вече съм в треска по тазгодишните ми есенни рози.
Уж все нямам място, но всяка есен добавям нови. Тази есен даже и ще местя. Предполагам, че е нормално - в началото изобщо не знаех какво правя. Сега имам предпочитани рози в градината и други, които не са ми любими, не съм ги нацелила като сорт явно...

Та тази година съм си поръчала още един Еден. първият ми е от холандска поръчка и хич не ми расте. Измъчена работа, а като гледам на хората Едените какви са прекрасни. Ще пробвам с още един. Надявам се с него да се получи.

Другото, което си поръчах са простоцветни рози от серията на т.нар. "очи". Нямам такива. Ще ги видим какви са.

И последно - една червена катереща от сайта на Флоров. През лятото взех Флорентина, но я набутах по-назад в двора, а все ми боде очите едно празно място край портата. Принципно съм доволна от розите на Флоров на гол корен. От тези в контейнери - не, те са малки растения и едва-едва растат.
През зимата трябва ли да загъвам с нещо основата на розата? Не съм виждала май хората да ги загъват, ама не съм се и заглеждала - се сега навлизам в темата.

# 13
  • София
С окосена трева и пръстта около розата, можеш да позагърлиш.
Или слама, или стърготини.
Зависи какъв ти е климата- моите не ги загърлям и издържат.
На засушаване са по- чувствителни.

# 14
dete2, не е проблем да преместиш трендафила есента. Аз знам, че есента е по-подходящо от пролетта. И както са казали - подрежи малко корените и клонките. Проблем ще е по-скоро самото изкопаване, защото съм чувала, че розите правят много дълбоки корени, а щом трендафила е стар...

Jeini, загърлят се обикновено новонасадени рози. Твоите май не са такива. Или ако има сериозна опасност от измръзване. Аз моите само при засаждане ги затрупвам, следващите години - не.

# 15
utro77, а сега ли да го местя или да изчакам още да застудее, как е най-правилно? Да със сигурност изкопаването ще е трудно доста е стар , но нали така и така ще се режат корените в един момент ще ги прекъсна до където може да се копае

# 16
dete2, трябва още да застудее. Добре е да "заспи" преди да го местиш, така се травмира по-малко. Да опадат листата. Към края на ноември вероятно, зависи от времето - напоследък есента е доста продължителна.

# 17
След като стартирах посред жегите с maritim, която цъфтя 3 цветчета, много обещаваща, ако стане догодина. A shropshire lad, няма цвят, прихвана се.

Е, после дойдоха - ines, imogen, jude the obscure, wollerton old hall  и  днес, утре да ги садя,  все не стига време, поливам, пръскане,  в момента всички имат пъпки, кое една, кое две, пред цъфтеж:)
Място измислих, сега остава да се стегна,  докато е топло.
Дано догодина имам какво да покажа.

# 18
Включвам се с въпрос.
Розите ми ще зимуват за 1ва година..четох, четох, мнения много.

● добре ли съм оформила 1вата, малко ли е мястото между клонките-искам гъста "стена" като цъфтят?
● колко трябва да подкастря преди зимата - на места пише 1/3, на други като са на 1 година съвсем малко. На трето място пише сега малко, на пролет повече...
● ще оправяме тротоара идната седмица и ще взимам бордюрчета за около розите. Нивото е малко по-високо и ще трябва да сложа малко пръст върху корените на розата, за да се вдигне малко нивото, дали това ще е проблем.
Розите са различни сортове. Бяха еднакъв размер ( около 60м) през май, когато ги засъдих, но едната расте по-бавно и при нея как да бъде подрязвянето?
Този съвет е неправилен : Jeini, катерещите рози НЕ се подрязват изобщо!
Не се режат само еднократно цъфтящите рози, които цъфтят на стари клони, но и те се режат от време на време с цел прочистване. Розите, които цъфтят на нови клони се режат, за да се стимулира растеж на тези клони , съответно и цъфтеж. Това са всички нови сортове хибриди.
Първата роза от снимката ще иска рязане пролетта. Втората роза се вижда, че върви бавно и чак следващата пролет ще може да се реже.
Тук има схеми за рязане на всички видове рози https://voodland.club/Pravil-naya-obrezka-sadovyx-roz

# 19
Линка за рязането на розите е много полезен, но малко ми е трудно трендафила към кой вид рози е?
И въпрос за розата ми на балкона, засадена преди няма месец, колонката най в ляво да я махам или не? Когато я купих бяха основните две и това ми изглежда като израстък за отстраняване

Последна редакция: ср, 07 окт 2020, 19:16 от dete2

# 20
dete2, не мога да ви отговоря за "трендафила" , защото не зная какво за вас е трендафил. Много хора казват така на всички катерещи рози, независимо от вида им. Ако цъфти еднократно и не повтаря цъфтеж през сезона, подлежи на рязане първа група от линка към статията.
Розата в саксията е неправилно засадена. Присадката винаги се засажда 2-3 пръста под земята, независимо дали е в градина или саксия. Червеното на снимката е присадката. Зелените линии примерната дълбочина на засаждане.
Клонката е от присадката, съответно сортовата роза. Нормално е да излизат нови клони след засаждане. Клони излезли под присадката се махат, защото това е шипка.

# 21
dete2, не мога да ви отговоря за "трендафила" , защото не зная какво за вас е трендафил. Много хора казват така на всички катерещи рози, независимо от вида им. Ако цъфти еднократно и не повтаря цъфтеж през сезона, подлежи на рязане първа група от линка към статията.
Розата в саксията е неправилно засадена. Присадката винаги се засажда 2-3 пръста под земята, независимо дали е в градина или саксия. Червеното на снимката е присадката. Зелените линии примерната дълбочина на засаждане.
Клонката е от присадката, съответно сортовата роза. Нормално е да излизат нови клони след засаждане. Клони излезли под присадката се махат, защото това е шипка.

Благодаря Ви за изчерпателната и нагледната информация. Сега разбрах ,че аз моите рози съм ги засаждала неправилно. Винаги съм оставяла присадката да се вижда , защото така си мислех ,че може да се вижда , ако тръгва да израства клонче от подложката и да се отстани. Освен това съм засаждала много овошки и продавачите са ми казвали присадката да се вижда и да е обърната на юг с цел да не загнива. Та се си мислех ,че и при розите е така.

# 22
Добре че стана на въпрос, че имам и едни в градината нови рози така засадени, освен да ги засипя отгоре с почва, иначе сигурно е възможно да измръзнат. А тази в саксията да я оставя ли така или направо да я преместя в градината и да я засадя както трябва, как мислите? Искаше ми се роза  в къщи,но не съм много сигурна дали ще мога да я отгледам. Когато четох как се засаждат пишеше да не са много на дълбоко имало опасност от загниване и така съм разбрала.
А относно трендафила, ми не знам може би е катереща се роза, бабите на село май така им викат трендафил, иначе си цъфти постоянно

# 23
  • Norge
Флоксче, по въпроса с твоите рози, които проявиха характер и си смениха цвета. Relaxed
При мен ситуацията е обратна на твоята: есенните рози се явиха по-тъмни отколкото при летния цъфтеж.
Ама не им придирям, де. Да се оправят сами. Laughing

# 24
Нелка Grinning побъркаха се розите. Една уж бяла, лятото беше с червени лунички, а сега е приготвила две чисто розови пъпки за закриване на сезона.
Но и аз това казвам, нека да цъфтят обилно, пък цветът няма толкова голямо значение Grinning

Аз миналата година започнах със страх, но научих много за розите и съм доволна. Сега искам още рози Joy

Чисто бял цвят много исках, но не успях да си отгледам. Все ги оцветяваше слънцето. 
Сега в близка оранжерия видях анапурна, Доли ми я беше препоръчала за хубав бял сорт. За съжаление вече са прецъфтели, не мога да видя дали и на нея и излизат червени лунички. Някой ако знае, моля да се включи.

Също тази година разбрах, че помпонестите рози не са за мен. Цветовете са много тежки и клюмват надолу от дъжда. Ако пък е слънчево и сухо, не успяват да се разлистят всичките листенца и изсъхва, преди да е напълно разцъфнала. Не знам в какъв климат са отглеждани тези по снимките в интернет, аз не успях да постигна такава красота. Най-успешни са ми розите с по-дребни и не много кичести цветчета. Продължавам да обмислям дали да не сложа една шипка, в момента около нас са отрупани с плод, красота!

Момичета, как се пазите от бодлите? Целите ми ръце са на дупки, градинските ръкавици не помагат, даже пречат и повече се закачам с тях...

Дете2, за съжаление не съществуват стайни рози. Избери си друго цвете за вътре.

# 25
И аз нямам чисто бяла роза. Миналата година уж купих от Бриколажа Айсебг. Да, ама не  - цъфна нещо ярко оранжево и дребно...

Момичета, как се пазите от бодлите? Целите ми ръце са на дупки, градинските ръкавици не помагат, даже пречат и повече се закачам с тях...

Ами трудно.
Гледам да хващам клончето с два пръста между бодлите. Ако е по-голяма роза, викам ММ да придържа и той.

Ох, не съм ходила на вилата тия седмици. Имам толкова да оправям, не ми се мисли. Едната ми катерлива роза пусна огромни клони - ще трябва да режа най-старите. Не съм го правила до сега, направо не знам как ще се случи, защото е наместена на оградата...

# 26
  • София
Чисто бяла роза си купих преди години и си цъфтя така до миналата година.
Ето я през 2015г.

През 2017г.

Миналата година се изпъстри с червено-виолетови точки, залиня и загина.
Така и не разбрах какво стана.

ПП. Убедих се, че е най- добре е да се купуват, цъфнали в контейнерче, от пазара.
Така съм сигурна, че е точното растение и че ще се хване.

# 27
Хм, нещо се  е разболяла явно.
Как така загина?
С пълно рестартиране - ниско орязване, не се ли оправи???

# 28
  • София
Хм, нещо се  е разболяла явно.
Как така загина?
С пълно рестартиране - ниско орязване, не се ли оправи???

Пролетта изникна нещо, което беше от подложката- шипка.
Отрязях я, торих, уж тръгна и пак изсъхна.
Ще натрупам купчинка да й е топло и ще видя какво ще стане догодина.
Аз не ги режа есента- така ме научи един комшия.

# 29
  • Norge
Ъх, те и моите рози тази година бяха ... Expressionless Изобщо, не беше най-хубавото лято, да видим догодина как ще е.

Аз нямам бяла роза, на мен пък все ми се иска в бялото да има и нещо розовко Innocent. Но така и не съм се наканила да се вредя за поне един Eden. А и то не е казано, че при мен той би хукнал да върви като луд.

Изобщо, макар да накупих и няколко „обикновени“ храстови(??) рози,  онези, които обичам, са катерливите, в тях ми е душата. Размножавам New dawn  неуморно, а и не само нея, но тя като че ли е най-непретенциозна в това отношение.

Бодлите са непобедими. Аз им казвам това-онова когато ме нападат; нали го казвам на чужд език, няма кой да ме разбере Smile

И моята шипка в момента е цялата червена. Все изчаквам да ѝ се порадвам още малко преди да я обера. Но ще оставя малко плод за някоя катеричка през зимата.

# 30
  • Бургас
Има едни ръкавици, кожени, но лицето им е като велур. С пет пръста са. Бяха ни подарили за камината, но ги ползваме, когато трябва да режем стари стъбла на рози, и най-вече, когато ги изнасяме.
https://www.home-max.bg/rukavici-ot-cepena-koja-sahara-11/
с търсачката излязоха различни марки , и много различни цени, но така изглеждат нашите- цели отгоре , а отдолу от две парчета. Понеже се водят към работно облекло, са като за мъжки ръце, но важна е защитата от бодлите.

# 31
Забелязах тази година, че и по оранжериите голяма част от розите, предимно бели и светло розови, също са на червени точки.

И аз моите рози не ги режа сега, а напролет, сега само изрязвам прецъфтелите връхчета.

Армерия, благодаря за идеята! Не се бях сетила за такива ръкавици.

все ми се иска в бялото да има и нещо розовко
Нелка, сетих се за това на снимката, като те прочетох Grinning
Я кажи, според теб new dawn от миризливите ли е? Много ми я хвалиха познати, но не съм я виждала наживо цъфнала.

# 32
  • Norge
Флокс, добра илюстрация Kiss

За „Новата зора“ в никакъв случай не бих казала, че е от силно ароматните. Но край нея има едно приятно ухание, по-леко, по-разводнено, усеща се, но не е основното, заради което бих купила тази роза.

Ето няколко снимки.
Цветовете в началото са приятно розови, след това избледняват. Не живеят дълго на клонката, бързо се оронват и „цапат“, затова гледам когато мина оттам, да събирам онова, което е напът да падне, за да не се трупат листенца по почвата.

# 33
nelka.nelka, прекрасно балконче!
И петуниите ти са божествени.
Аз на жегата в Бг не успявам да постигна нищо с петуниите.
Чудна гледка и зеленина!
Абе, идвам да живея у вас!!! Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 34
Нелка, страхотни снимки. Много хубаво е при теб Flowers Hibiscus
И аз уж съм на север, но климатът ни става все по-топъл и сух. Цяло лято не беше валял дъжд, контейнерите празни, градинарството става все по-трудно. За петунии изобщо не си и помислям, гледам лавандули и мащерка Grinning тази пролет две млади хортензии ми загинаха от сушата. Спирам с оплакванията, че сме в розовата тема все пак Joy
Допълвам се и показвам нещо от днес, най-сетне един хубав бял цвят. Няма вече слънце, затова...

И най-ароматната. Била податлива на болести, но около нея наистина е ароматен облак...

Последна редакция: пт, 16 окт 2020, 17:30 от Phloxx

# 35
  • София
Букет от някои от моите рози. Бялата е много ароматна и цвета издържа доста дълго време.

# 36
Червени петна по розите се появяват най-вече есента, а лятото при висока  влажност и други фактори. Не е болест. http://www.rosebook.ru/articles/podkormki/krasnye-tochki-na-lepe … denija-na-sajte-/
Не всички рози с над 40 и повече венчелистчета им клюмват цветовете надолу. За да влезе в сила и цъфти по каталог са необходими 3-4 години след засаждане на корена. Цъфтеж през първата година, при някои сортове и втората не показателен за възможностите на сорта по каталог.

# 37
Интересно, в статията изобщо не се споменава слънцето като причина за точките.
А аз при мен забелязах, че само при силно слънце се получават, и то предимно на цветовете, които са от слънчевата страна на растението. При влажно и облачно време, каквото е в момента, няма точки. Но може и да е не от самото слънце, а от съпътстващото засушаване. Вятър си имам целогодишно Grinning
Явно зависи от местния климат също.

# 38
  • Norge
Ех, зеленичко е при мен, така е. Няма ги големите горещини и това определено се вижда по свежестта на всичко наоколо. Тук никога няма прегорели до жълто поляни.
И е достатъчно влажно, да не кажа, повече от достатъчно понякога Simple Smile
Утро, идвай да се порадваш на обстановката. Kiss

Петуниите по това време стигат кажи-речи до дървения под и много се радвам, че мога да гледам Сурфинии, защото и от приятелчета във Варна чувам, че по най-топлото техните умират. Disappointed Relieved

Флокс, бялата каква е красива! И по моите Dawn се явяват такива точки понякога, но само по първите, най-външни листенца. Аз...ги харесвам точиците. Rolling Eyes Не съм се замисляла кога са повечена брой (по това време??), може би защото не ме дразнят.

К. Арагонска, щом е “от някои“, значи имаш и още за показване. Аз от този букет май най си харесах вишнавата.

Обрах шипката. 10-ина килограма! Open Mouth И има още останал плод по храста.
Не ми намирайте махна на калпавата снимка. Weary

# 39
nelka.nelka, какво ще правиш с шипките?

# 40
  • Norge
Ужас! Виж чак кога отговарям, Утро!
И то е, защото го направих - онова от шипките.
Няколко дни чистих, варих, претртивах и минавах през сито, не е истина просто! Head Band
Но сега си имам шипков мармалад, ура! Cupid

# 41
  • София
Браво, Нелка!
Герой си ти, даже и героиня, по старому!!!

# 42
Да се похваля имам вече четири рози и цъфтят. Само една катерач сложих в земята до оградата, а другите три ще презимуват (при мен няма зима, по скоро е като късна есен) в саксийте и догодина като ми свърши ремонта ще ги сложа в земята.

# 43
Ужас! Виж чак кога отговарям, Утро!
И то е, защото го направих - онова от шипките.
Няколко дни чистих, варих, претртивах и минавах през сито, не е истина просто! Head Band
Но сега си имам шипков мармалад, ура! Cupid
Нелка, малко извън темата, но от тези приблизително 10 кг. шипки колко бурканчета мармалад излизат? Предпочитам да питам теб, а не интернет. Имам идея и аз да оползотворя шипки, но да си направя сметката колко трябва да обера. Не ми се занимава за 4-5 бурканчета. Около мен е пълно с био шипки и когато бера , да обера за поне 15-20 бурканчета Simple Smile Колко килограма ще ми трябват?

# 44
  • Norge
Абсурте, точно съм от героините аз! Прегръдка! Kiss

Ух, Градинке, затрудни ме. Истината е, че ми свърши захарта и останалите 3л каша ги замразих. Disappointed
Чакай да мисля, пишейки.
От 1л каша излезе три бурканчета и половина, където бурканчето е с височина 13см и диаметър 5,5см.
И тъй като лях, преливах и разливах от една съдина в друга и в трета, сега изведнъж се зачудих дали съм извадила общо 6 или 9 л каша?
Не, абсурТ Stuck Out Tongue е да са 9 литрите.
По-добре да смятаме, че от около 10 кг непочистени шипки съм получила 6,5л готова, прецедена каша.
Гледах да я оставя колкото може по-гъста, за да варя по-кратко време след това (доста по-малко от 30 мин.).
Та, смея да кажа, с по-малко от 10 кг плод - доникъде.
Дали помогнах? Flushed

Линдор, добро презимуване и много цвят догодина!

# 45
Тази красавица сега се сети да цъфти. Реваншира се за цяло лято хилав цъфтеж. На много закътано местенце е, лятото май и беше твърде топло, но сега явно се чувства добре Grinning

# 46
Много е красива и пищна, радвай и се! Ароматна ли е ?

# 47
Трябва да си напъхам носа в нея, за да усетя аромата. Така и правя Grinning много приятен, но слаб аромат е.

# 48
  • Norge
Флоксче, нищо, че е слаб ароматът, аз и на такива рози се радвам. Сигурно по-нататък, когато нацъфти по-обилно, и край нея ще се носи едно леко облаче аромат.

Аз идвам с мисия. Сигурно е малко късно вече, но все пак да се отчета за шипките.
Ето това получих от 3л каша.
Бурканчетата вляво са онези, които описах в предния пост, а тези на преден план, най-малките, са с размери ок. 8см (височина) и 6,5см (диаметър).
Количеството, разбира се, зависи и от това, колко ще бъде сгъстен мармаладът.

# 49
Еха колко много мармалад от шипки Grinning за цяла зима! Браво Нелка!

# 50
  • София

Аз идвам с мисия. Сигурно е малко късно вече, но все пак да се отчета за шипките.
Ето това получих от 3л каша.
Бурканчетата вляво са онези, които описах в предния пост, а тези на преден план, най-малките, са с размери ок. 8см (височина) и 6,5см (диаметър).
Количеството, разбира се, зависи и от това, колко ще бъде сгъстен мармаладът.

Браво, Нелка!
Интересен цвят има мармалада- тук става доста по- тъмен.

# 51
  • Бургас
Мармаладът от шипки става по-тъмен, когато добавят към шипките и ябълки.А, ако има някой спомени за мармалада, който продаваха някога "на буца" , и можеше да се реже ог него- там е имало също доста ябълки, и те са го стягали. Както и да е -шипковият мармалад е екзотика, а направата му е кулинарно предизвикателство и приключение.

# 52
Нелка, страхотен резултат!

Бихте ли споделили рецепта за мармалад от шипки?
Само от магазина съм купувала. Край вилата ми има гора и има доста шипки. Не знам дали още има, де.

Някой да ми даде идея за нещо с круши!
Ама такива едни по-стипчиви.
Имаме едно дърво - крущите са зелени, едри, кръгли. Уж ги сложих вкъщи да доузряват, все така стипчиви стоят... Не ми се ще да ги изхвърля...

# 53
  • Norge
Момичета, прегръдки и целувки! Sparkling Heart

Като се замисля...дали нямам някакъв спомен от парче мармалад в сива хартия? След споделеното от Армерия като че ли си припомних нещо или само си въобразявам?
Имам обаче ясен спомен от наливно олио, намирах го за много красива гледка това изливане сякаш не на течност, а на купчина съзвездия в бутилката. 

Цветът на чист шипков мармалад и в България е същият. И във Варна съм правила - точно такъв става. Ако се извари до по-голяма гъстота, потъмнява повече.

Утро, ето рецептата, която ползвам. Според книга от '78 година.

Пресни, здрави плодове се измиват, разваряварт се и се претриват последователно през три сита, по следния начин:
* Заливат се с гореща вода едва да се покрият и се варят до пълно омекване.
* За да се улесни прецеждането, то се извършва на три пъти, като най-напред горещата каша се прецежда през
по-едро сито, за да се отделят семките и по-едрите власинки.
* При претриването се налива през сместа в ситото по малко от водата, в която са разварени плодовете.
* Тази прецедена каша се претрива повторно през по-гъсто сито, като се трие с малка четка, при което се отделят власинките.
* Третото претриване се прави през още по-гъсто сито.

Прецедената каша се поставя в разлат съд на огъня и в края на изваряването към нея се прибавя захар - 1 кг на 3 л каша.
Мармаладът се вари не повече от 30 минути, при непрекъснато бъркане.
Насипва се врящ в буркани, които веднага се затварят херметически. (Тук е добавено да се обърнат с дъното нагоре, което аз никога не правя, с нищо, което консервирам.)

А шипките си стоят на храста и през зимата, така че имаш още време да си събереш.

Колкото до круши, ах, маминка някога правеше едни дребнички на сладко, което печеше, не вареше. Ооо! Relaxed
За стипчави специално се препоръчва крушеница, но не вярвцам това да те интересува особено Relieved
Можеш да опиташ най-обикновен конфитюр, но за него плодът трябва да е напълно зрял.

Имаме в двора круша, но и аз не я харесвам на вкус. Оставяме птичетата да се радват на плода.

# 54
Нелка, много благодаря!
Доста трудоемко ми се вижда, ще преценя...

Тези стари книги понякога са много полезни.

# 55
  • Norge
Утро, трудоемко си е. Expressionless Аз не правя всяка година.
А веднъж просто не ми стигнаха нервите да минавам целия процес и изварих кашата след първото сито.
С мисълта, след това да пречиствам поотделно бурканчетата, което са за директно ядене, а другото да отива за пълнеж на руло, примерно. Ами...изядохме „стоката“ и по този начин. Relaxed
Ти можеш да опиташ някакво съвсем минимално количество, колкото да видиш какво е.

N.B.: Първото пресяване го правя на миксера. На приставката с перката. Семките обаче повреждат пластмасата, затова предварително почиствам шипките от тях, което пък е голяма играчка. Но и в нея има нещо приятно и полезно: седнах тук и изслушах цяла камАра исторически и други лекции докато работих. Innocent

Старите книги са ми много ценни, пренесох си ги тук и ми вършат хубава работа.

# 56
  • Бургас
Нелка, страхотен резултат!
Някой да ми даде идея за нещо с круши!
Ама такива едни по-стипчиви.
Имаме едно дърво - крущите са зелени, едри, кръгли. Уж ги сложих вкъщи да доузряват, все така стипчиви стоят... Не ми се ще да ги изхвърля...
Нелка е права- можеш да си направиш крушеница. Правила съм.
Скрит текст:
Слагаш крушите в бидонче с канелка, заливаш с вода, малко захар и от време навреме претакаш, т.е. източваш 1-2 кани от течността и я изливаш отново отгоре. Като втаса, започва да става резливо питието. Вечер си точиш една кана да си пиете и изливаш отгоре една кана чиста вода в материала. Понякога и водата трябва да се върти, не само парите. Ако те интересува , ще препиша рецептата от книгата. Държахме бидончето на балкона.
Темата стана доста сладкарска, но пък вкусна.Затова :
Десислава Величкова 658671, беше предложила да дадеш координатите на човека, от който си купила розите, но не си четеш личните съобщения. Ха сега, признай си от къде ги купи.

# 57
  • София
Не мога да се сдържа- ноември, а тя си мисли, че е юли!

# 58
Много е красива. И колко много пъпки е заложила! Някак повече ме радват сега, последните цъфтящи.

# 59
  • София
Ето последната пъпка на тази- малко тъжно стои........

# 60

Десислава Величкова 658671, беше предложила да дадеш координатите на човека, от който си купила розите, но не си четеш личните съобщения. Ха сега, признай си от къде ги купи.

armeria , това към мен ли е? Не разбрах... Rolling Eyes
Ако е към мен, моля да уточните за кои рози става въпрос, защото аз поръчвам от сто места.

Благодаря за рецептата за крушеница. Интересно питие. Изобщо не знаех, че съществува. Засега няма да се захващам с него, но някой път в следващите години може и до там да стигна.

# 61
  • Бургас
Въпросът ми беше към момичето, от тема "Цветята в селската градина", # 23 от 24 септ. 2020, Аз не обърнах внимане, че тази тук е тема само а рози, но няма значение. Момичето явно не е влизало в темата скоро.

# 62
  • Norge
АбсурТе, Sparkling Heart, че хубавиците ти цъфтят през ноември - едно, но я какви са чисти и здрави и всички листенца по тях! Възхитително е, особено по това време на годината.

Моите също продължават да отварят пъпки, макар че видът им далеч не е както през лятото. Те си цъфтят докато падне под нулата. Но тази година втората вълна' сякаш закъсня.

# 63

И аз си имам ноемврийски балконски рози.

# 64
  • София
Здравейте, момичета.
Имам проблем с една роза, която отрязах много миналата есен и тази година боледува. Няма листа, а само пъпчици на туфи.
Кажете ми какво да предприема при това положение.
Благодаря 😊

# 65
Моите очаквани рози пристигнаха. Още не съм ги засадила, тъй като нямах възможност да отида до вилата. Сложила съм ги на тъмно и студено в гаража. Надявам се, че няма проблем да изчакат до следващата събота така.

Имах големи планове за размествания на рози тази есен, но ковид истерията съвсем ми е скапала настроението напоследък....

Abigail, едва ли е от рязането. На болест ми прилича. Консултирай се в аграрната аптека какво да правиш.

# 66
Утро, ако са на гол корен можеш само да ги завиеш с влажна кърпа да не съхнат, иначе нищо няма да им стане.

Аби, не съм виждала досега нещо подобно, но обикновено такива мутации се дължат на заболяване, както и Утро ти е казала. Може да е вирус, бактерия. Ако режеш болните растения после си дезинфекцирай инструментите, да не заразиш някое друго. Също така болните клонки, листа, е добре да се събират и изгарят.
Правилно ли разбрах, че тази година растението не е имало никакви листа? Странно как изобщо е оцеляло лятото без листа....

# 67
Здравейте, момичета.
Имам проблем с една роза, която отрязах много миналата есен и тази година боледува. Няма листа, а само пъпчици на туфи.
Кажете ми какво да предприема при това положение.
Благодаря 😊

Бактериален рак. Вадите розата, изгаряте я, на това място не се засажда нищо в продължение на 2-3 години. Почвата се обеззарява, ще прочете информация в интернет. Лопатата с която се работи също се обеззаразява.

# 68
  • София
Да, нямаше листа. Тези "пъпчици" се появиха към края на лятото.

Благодаря за съветите. Ако все пак има лек кажете😊

# 69
Здравейте,
Бях поръчала рози, които се забавиха като доставка и ще пристигнат след седмица. Дали да ги посадя сега градината /или в контейнери и пролетта да ги прехвърля в градината.
Моля Ви за мнение.

# 70
Здравейте,
Бях поръчала рози, които се забавиха като доставка и ще пристигнат след седмица. Дали да ги посадя сега градината /или в контейнери и пролетта да ги прехвърля в градината.
Моля Ви за мнение.

Точно сега се садят! Ноември - декември.

Аз също ще садя събота и неделя.

# 71
Класове на корени рози:
корен клас С - една добре развита присадка , с дебелина като на снимката
корен клас Б - две добре развити прсадки , с дебелина като на снимката
корен клас А - три + развити присадки
корен клас А+ - над три добре развити присадки
На всички класове независимо от присадката корените също трябва да се добре развити.
Корени с присадки под големината поне на молив и дребни корени не влизат в квалификацията на класовете за продажба.
На снимките корен клас А+ с 11 броя добре развити присадки и корени. Качеството на такива корени гарантира, че ще имате добре развита и последствие цъфтяща роза.

Корени клас А+

# 72
  • Бургас
Много добре си ги описала. Но като отида в магазина и купя корени в непрозрачни торбички, а пък вътре са опаковани и  със стърготини, все едно че купуваме котка в чувал. Дори и когато съм поръчвала от разсадник, винаги има изненади. Всъщност от там може да се заяви сорта, а колко е яко растението ....

# 73
За първи път виждам с толкова много присадки 11бр. Тези които купува тази есен бяха с 3-4 най - много.
Имам една засадена в саксия на остъклената тераса, сега има и пъпка даже, но се съмнявам да се развие. За сметка на това има зелени въшки. Мога ли с нещо да ги избия, някой ми каза със сапунена вода?

Последна редакция: ср, 16 дек 2020, 19:17 от dete2

# 74
Аз пръскам въшките с вода с веро и малко олио, много е ефикасно. Тук из темите го научих.

# 75
Много добре си ги описала. Но като отида в магазина и купя корени в непрозрачни торбички, а пък вътре са опаковани и  със стърготини, все едно че купуваме котка в чувал. Дори и когато съм поръчвала от разсадник, винаги има изненади. Всъщност от там може да се заяви сорта, а колко е яко растението ....
Това са корени от лицензирани разсадници и те не може да си "играят" с качеството. Розите се продават с имена, а не под номера.

# 76
  • Бургас
Това са корени от лицензирани разсадници и те не може да си "играят" с качеството. Розите се продават с имена, а не под номера.
Аз наистина имах предвид розите, които продават в магазините , където са с имена, и рози, които съм поръчвала от наши разсадници, които пристигат на гол корен /ок/ и от там също се поръчват с имената. Едва сега разбрах, че това е твой бизнес и го рекламираш. Помислих, че правиш ограмотителен пост.

# 77
Аз наистина имах предвид розите, които продават в магазините , където са с имена, и рози, които съм поръчвала от наши разсадници, които пристигат на гол корен /ок/ и от там също се поръчват с имената. Едва сега разбрах, че това е твой бизнес и го рекламираш. Помислих, че правиш ограмотителен пост.

Това е ОГРАМОТИТЕЛЕН пост, защото под всеки сорт има клас на корена и непрекъснато ме питат какво означава това. Знаете кои са ниските класове на прах за пране, хранителни продукти, дрехи и т.н. По същият принцип и корените имат класове, но едва 10% от цветарите го знаят. Също така не смятам за учтиво обращението на ти.
Нямам нужда от реклама. Розите ни се изкупуват на предварителни поръчки и само за тази есен са продадени над 1000 корена, а внесени 1640 бр. Очаква ни и нов внос на пролетни корени. Каквито и трудности да срещаме клиентите ни предпочитат качеството.

# 78
Честита 2021 на всички любителки на рози!
Аз имам една роза, която е в саксия и в последните два месеца листата и изглеждат увяхнали, сравнявам я с другите ми розички, който са също в саксии. Тук е топла зимата и листата на розите ми не окапват. Не бих казала , че е суха почвата. Имате ли идея, от какво може да бъде?

# 79
Честита 2021 на всички любителки на рози!
Аз имам една роза, която е в саксия и в последните два месеца листата и изглеждат увяхнали, сравнявам я с другите ми розички, който са също в саксии. Тук е топла зимата и листата на розите ми не окапват. Не бих казала , че е суха почвата. Имате ли идея, от какво може да бъде?

Розите в саксия обикновено трудно оцеляват.
От кога я имаш и колко е голяма саксията?
Знам, че саксията трябва да е доста голяма.

# 80
Саксията е доволно голяма и другите ми две рози са в големи саксии, и са свежи. Въпросната ми розичка има издънки за нови листа, но като цяло стои повяхнала.

# 81
Така или иначе е нормално по това време на годината да изглежда така.
Щом има пъпки за нови листа, значи е наред.

# 82
  • addicted
Кой тук търсеше Айсберг?
utro77 ти ли беше или бъркам?

# 83
Кой тук търсеше Айсберг?
utro77 ти ли беше или бъркам?

Аз.
Но вече купих други и май няма да му намеря място.
Пък кой знае...

Къде има?

# 84
Лятото на 2020 г. в нашия район беше изключително дъждовно. Сезонът не беше подходящ за голяма част от розите, които искат слънце. Най-добрите сортове рози на които не пречи дъжда и влагата за обилен цъфтеж :
Deborah

Deborah  в компанията на Hansestadt Rostock

Cesar

Christopher Columbus

Pomponella

# 85
Нямам възможност да редактирам поста си. Ако има възможност администратор да добави това:
Сортове рози, които цъфтят безпроблемно на силно слънце и дъждовни периоди. Цветът не прегаря на слънце, не се влияе от дъжд и влага. Мнението ми е основано на многогодишни наблюдения в личната градина и изминалото лято, което при нас беше много дъждовно и влажно,  с обилни валежи през ден.
La Villa Cotta, Aquarell, Deborah, Hansestadt Rostock, Acropolis, Mariatheresia, Cappucino, Bailando, Cesar, Comtessa, Baronesse, Playful Rokoko, Magik Rokoko, Chippendale, Mary Ann, серията Clementine, Little artist, Goldelse, Let's Celebrate, Charles Aznavour', Pomponella, Maritim, Pastella, Christopher Columbus, Jazz , Eddy Mitchell, Michelangelo, Camelot, Augusta Luise, Belvedere, Capry, Lavender Ice, Stadt Rom, Aladdin Palace, Bonita Renaissance, Boogie Woogie, Gorgeous, Grasten, Olympic Palace, Kalmar Castle.

Общи условия

Активация на акаунт