Гестационен диабет - тема 3

  • 32 836
  • 756
  •   2
Отговори
# 300
  • Мнения: 940
Антигона, при бременните инсулинът е по-висок по принцип. Захарта не е зле, но  не е и отлична, наистина е по-добре да не прекаляваш с въглехидратите.

# 301
  • Мнения: 44
Здравейте,

Аз съм в 36-та седмица и въпреки, че спазвах хранителен режим и държах кръвната захар в граници последния месец и половина (не мисля, че е минавала 7,8 1 час след хранене), на последната ЖК ми казаха, че бебчето е 3.200кг, което ми се струва огромно за 35г.с...
Случвало ли се е на някоя от вас - въпреки хранителен режим и контролиране на захарта, бебчето да продължава да се движи доста напред и да расте много голямо Sad?

# 302
  • Мнения: 940
Моето се роди 3170, няколко дни след влизане в 36 седмица. С първото не съм имала ГД, родих я в 40 + 4 дни 3570гр. И двете са момичета, не са били дебели бебета, каката е слабичка и сега. Не винаги са верни тези измервания.

# 303
  • Мнения: 1 659
Моето се роди 3170, няколко дни след влизане в 36 седмица. С първото не съм имала ГД, родих я в 40 + 4 дни 3570гр. И двете са момичета, не са били дебели бебета, каката е слабичка и сега. Не винаги са верни тези измервания.
Антигона, аз се следя за ГД и внимавам с храната. Това, което знам е че инсулин не се изследва при бременост, защото е повишен. Захарта на 0 мин ти е добре, бих казала супер. Моята е 5.10-5.15, а дори веднъж 5.46, но въпреки това д-р Начев не ме определя да съм с ГД. На 60м. и 120м. са ми в норми.
Твоята на 60 мин е близо до границата. Мисля, че трябва само да внимаваш с храната. В ежедневието никоя бременна не изяжда толкова гр.въглехидрати колкото при ОТГГ.
Чети назад в тази тема и ще видиш много добри коментари и съвети от др.жени.
Аз отначалото съм с предупреждение, че мога да развия ГД и установих, че не е толкова трудно да се спазва режим. Качила съм 6-7 кг, а ям по 4ри пъти на ден. И задължително си направи консултация с ендокринолог.

# 304
  • Мнения: 44
Въпрос към тези от вас, които консумират пълнозърнест хляб Вита - тъй като има доста различни видове, случвало ли ви се е от различен вид Вита да ви се покачва различно кръвната захар? И ако да - кой вид ви се отразява най-добре?

И няколко въпроса към всички - сега се замислих - дали има значение не само до колко се е покачила кръвната захар след хранене (1час, 2 часа), а с колко ти се покачва, тоест дали се е покачила с 2 единици или с 1?
И кога си мерите захарта - час или два след хранене? И как броите часоветв - от началото на храненето или след като сте се нахранили?

Позволявате ли си за закуска 1 филийка пълнозърнест хляб, например с крема сирене или винаги включвате и зеленчуци и протеин към нея? Мисля, че само филийка качва повече захарта, ако не е комбинирана със зеленчуци/протеин.

# 305
  • Мнения: 312
От скоро съм на диетата. Около месец. Първоначално хапвах пълнозърнест хляб по препоръка на АГ, но тогава не мерех вкъщи още захарта. След консултация с ендокринолог ми спря всички въглехидрати, включително и пълнозърнест хляб. Водя записки и записвам стойностите. Тъй като според ендокринолога се справям добре ми разреши да пробвам с някакви пълнозърнести храни - филия хляб или макарони, но да меря захарта. Хляб още не съм мерила, но онзи ден хапнах пълнозърнести макарони със сирене. Стойности на гладно - 5, след хранене на първи час - 6.2, на 120 минута - 8!!!
Казах си - не! Няма да го бъде с тези пълнозърнести макарони. Няма да повторя са ги ям.
Тези дни ще пробвам с филия пълнозърнест хляб в яденето, но и това, което и аз четох е, че гликемичния индекс пада ако има пресен зеленчук към храната.
Снощи включих в храната малко ориз басмати, защото четох, че е със среден гликемичен индекс и стойностите бяха идеални след хранене, но комбинирах със задушени зеленчуци и парче пилешко месо.
Относно засичането на 60/120 минути аз започвам да засичам времето веднага  след като съм се нахранила.

# 306
  • Мнения: 297
Аз меря 1 час след храна. Сутрин обикновено закусвам някакъв вид яйца. И захарта винаги е мега добра. Пробвах с ръжен хляб, с лимецов хляб - квасени, ами вдигам захарта от тези хлябове понякога. Според мен брашната от които се правят не са 100% такива, за каквито ги представят. То в наш'та мила родина нали всичко е измама... Единствено се справям с Фитнес хляба на Вита, но изобщо не ми  е вкусен и го спрях. Вчера си купих за вкъщи боб с наденица, хапнах и салата -домати и краставици и вдигнах отново захарта. Ей този номер не разбрах как се случи. Може би  в боба да е имало някакво брашно...

# 307
  • Мнения: 1 038
Аз така като гледам само на гладно не е Ок май захарта .
От скоро съм на диетата. Около месец. Първоначално хапвах пълнозърнест хляб по препоръка на АГ, но тогава не мерех вкъщи още захарта. След консултация с ендокринолог ми спря всички въглехидрати, включително и пълнозърнест хляб. Водя записки и записвам стойностите. Тъй като според ендокринолога се справям добре ми разреши да пробвам с някакви пълнозърнести храни - филия хляб или макарони, но да меря захарта. Хляб още не съм мерила, но онзи ден хапнах пълнозърнести макарони със сирене. Стойности на гладно - 5, след хранене на първи час - 6.2, на 120 минута - 8!!!
Казах си - не! Няма да го бъде с тези пълнозърнести макарони. Няма да повторя са ги ям.
Тези дни ще пробвам с филия пълнозърнест хляб в яденето, но и това, което и аз четох е, че гликемичния индекс пада ако има пресен зеленчук към храната.
Снощи включих в храната малко ориз басмати, защото четох, че е със среден гликемичен индекс и стойностите бяха идеални след хранене, но комбинирах със задушени зеленчуци и парче пилешко месо.
Относно засичането на 60/120 минути аз започвам да засичам времето веднага  след като съм се нахранила.

# 308
  • Мнения: 312
fia37, да вероятно е имало запръжка с бяло брашно в боба. Аз съм си варила вкъщи, без запръжки и брашна и нямах проблем със захарта. Леща също ям и нямам проблеми с покачване на кз. А ако искаш да е по-гъст боба просто намачкай част от него и ще се сгъсти като поизстине.
сложно@е!, тези стойности са през деня, не са съвсем на гладно, преди това бях пила айран, но все пак не е висока. Според нормите, които ми е дала ендокринолога допуска да с до 5.5 преди хранене, според лабораторията при бременност е добре да е до 5.1 на гладно.  Проблема е със стойността във втория час (120мин.).
На мен ми прави впечатление, че когато измеря след прием на някакъв въглехидрат, вторият час е малко по-висок или равен на първият. А когато се храня само с месо и зеленчуци, вторият час вече стойностите падат, понякога и повече от една единица.
Обяснявам си го, че въглехидратите по-бавно навлизат в кръвта. Не знам дали е така, но аз си вадя такъв извод.

# 309
  • Мнения: 44
На мен ендокриноложката не ми е казала да си следя захарта 2 часа след хранене, а само след 1 час.

Каква е допустимата граница за кръвна захар след 2-рия час?

И ако има случаи, в които захарта е ок след първия час, а след втория не е - то тогава защо не всички ендокринолози съветват да се мери и след втория, много странно...

# 310
  • Мнения: 297
От репродуктивната ми ендокриноложка - за ГД КЗ се мери само след  1 час след храна и на гладно. Иначе реф. стойност на 2-ри час след храна съм питала и меря, ако ми е много висока тази след 1-вия час за ГД - трябва да е под 6.7.

# 311
  • Мнения: 1 038
Честно не зная каква е тази медицина .
Всеки със своите критерии .
От Варна съм , ходих при водеща доцентка . Каза да меря само втори час . Да гледам да е под 8 .
Е...
От репродуктивната ми ендокриноложка - за ГД КЗ се мери само след  1 час след храна и на гладно. Иначе реф. стойност на 2-ри час след храна съм питала и меря, ако ми е много висока тази след 1-вия час за ГД - трябва да е под 6.7.

# 312
  • Мнения: 312
Стойносттите, които на мен ми даде ендокринолог са следните:
Кз0 - до 5.5
Кз60 - до 10
Кз120 - до 8.5

Според лабораторията където я изследвах първоначално,
Кз0 - до 5.1 при бременност.
А дори ендокринолога допуска до  5.9 за кз0.

# 313
  • Мнения: 940
Стойносттите, които на мен ми даде ендокринолог са следните:
Кз0 - до 5.5
Кз60 - до 10
Кз120 - до 8.5

Според лабораторията където я изследвах първоначално,
Кз0 - до 5.1 при бременност.
А дори ендокринолога допуска до  5.9 за кз0.
Бягай от този ендокринолог. Това са стойности като за след натоварване. Ако вдигаш до 10 след хранене, значи си много зле.

# 314
  • Мнения: 297
сложно@е!, аз понеже съм Тома неверни, но от най-тежките случаи, доста четох, питах, проучвах за този ГД и реших да се доверя на репродуктивен ендокринолог. Разликата межди диабетиците тип 1 и 2 и нас, тези с ГД е огромна. Референтните стойности, режима на хранене и т.н. се различават драстично. Имам близка с диабет 2 и нейната терапия и следене е съвсем различна от моята, тъй като ние се водим временно с диабет (силно се надявам) и все пак се грижим за още един организъм, освен нашия. Нооо не съм лекар и не мога да твърдя нищо със сигурност. Аз много доволна от д-р Мария Бояджиева, все пак работи и в Майчин дом, а там школата е доста добра. След като си от Варна - може да пробваш с онлайн консултация.

Последна редакция: ср, 06 яну 2021, 11:14 от fia37

Общи условия

Активация на акаунт