Гестационен диабет - тема 3

  • 33 124
  • 756
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 310
Alivi, разбира се, че не вдигам стойностите до 10. Обикновено на първи час след хранене стойностите са между 5 и 6.  И да, това са и реф. стойности при обременяване. Но идеята на обременяването е именно контролирано хранене за проследяване.
Не виждам проблем, за да сменя ендокринолога. Смятам, че режима, който ми въведе е достатъчна терапия. По-добре на режим с лишения от храна, отколкото с инсулин. Имам още два месеца макс до раждането. Ще издържа и само на месо и салати. Не е драма.

# 316
  • Мнения: 941
Оренда, не става само на месо и салати при бременните, заради кетоните. Мислех, че тези стойности са ти дадени за след хранене, затова го казах. Иначе си супер, ако си на кз 5-6.

# 317
  • Мнения: 1 038
Твоята след 2ри час какви стойности казва ?
Стойносттите, които на мен ми даде ендокринолог са следните:
Кз0 - до 5.5
Кз60 - до 10
Кз120 - до 8.5

Според лабораторията където я изследвах първоначално,
Кз0 - до 5.1 при бременност.
А дори ендокринолога допуска до  5.9 за кз0.
Бягай от този ендокринолог. Това са стойности като за след натоварване. Ако вдигаш до 10 след хранене, значи си много зле.

# 318
# 319
  • Мнения: X
Здравейте. В 33та седмица съм в момента, имам леко завишена сутрешна кръвна захар. Не пия хапчета. Правихме изследвания, обременяване, според Яначкова няма нищо страшно и съм си на режим без захар и намалени въглехидрати от доста време и стойностите са ок. Бебето е добре, казват, че се движи леко на горната граница, но не излиза от нормите, няма увеличени води, аз не съм качила много. Но една друга бъдеща мама ме вкара в шок, като каза, че задължително се ражда секцио? На мен нито на фетални, нито проследяващия ме лекар е споменал нещо за секцио. Бебето е в поза за естествено раждане и изобщо не е ставало дума за раждане секцио. Моля ви, кажете ми има ли нещо такова? Да сменям ли лекаря? Има ли родили нормално с контролиран гестационен диабет? Задължително ли е секцио? Нямам много време, а направо ме вкараха в размисли и страхове😭

# 320
  • София
  • Мнения: 1 128
Здравейте. В 33та седмица съм в момента, имам леко завишена сутрешна кръвна захар. Не пия хапчета. Правихме изследвания, обременяване, според Яначкова няма нищо страшно и съм си на режим без захар и намалени въглехидрати от доста време и стойностите са ок. Бебето е добре, казват, че се движи леко на горната граница, но не излиза от нормите, няма увеличени води, аз не съм качила много. Но една друга бъдеща мама ме вкара в шок, като каза, че задължително се ражда секцио? На мен нито на фетални, нито проследяващия ме лекар е споменал нещо за секцио. Бебето е в поза за естествено раждане и изобщо не е ставало дума за раждане секцио. Моля ви, кажете ми има ли нещо такова? Да сменям ли лекаря? Има ли родили нормално с контролиран гестационен диабет? Задължително ли е секцио? Нямам много време, а направо ме вкараха в размисли и страхове😭
Аз бях с контролиран ГД, родих в Щерев естествено раждане, никога не е ставало дума да раждам секцио. И Яначкова, и Арабаджи бяха за нормално раждане.

# 321
  • Мнения: 36
Здравейте. В 33та седмица съм в момента, имам леко завишена сутрешна кръвна захар. Не пия хапчета. Правихме изследвания, обременяване, според Яначкова няма нищо страшно и съм си на режим без захар и намалени въглехидрати от доста време и стойностите са ок. Бебето е добре, казват, че се движи леко на горната граница, но не излиза от нормите, няма увеличени води, аз не съм качила много. Но една друга бъдеща мама ме вкара в шок, като каза, че задължително се ражда секцио? На мен нито на фетални, нито проследяващия ме лекар е споменал нещо за секцио. Бебето е в поза за естествено раждане и изобщо не е ставало дума за раждане секцио. Моля ви, кажете ми има ли нещо такова? Да сменям ли лекаря? Има ли родили нормално с контролиран гестационен диабет? Задължително ли е секцио? Нямам много време, а направо ме вкараха в размисли и страхове😭
Моето АГ ми каза, че ако имам признаци за нормално раждане, ще родя нормално.  Обаче това трябва да стане в 37 седмица, ако нямам ще бъда секцио тогава. Обясни ми че след този период на бременността могат да се получат усложнения при плода и затова е препоръчително детето да се роди до 38 седмица.
Но аз съм от началото на бременността на диета (имам нарушен глюкозен толеранс след хранене от преди да забременея) и от 25 ГС съм на инсулин. Засега бебето и водите са напълно в норма и не са имали никакви отклонения.
Най-добре проследяващия те лекар може да ти каже кое е по-добре в твоя случай.

# 322
  • Мнения: 279
Здравейте момичета, аз родих на 5.01, секцио по ред причини, като главната за раждането като цяло, не за секциото конкретно, беше води под минимума т.е. с ГД не е задължително повече води.
Иначе моята КЗ последния месец беше доста добре според мен, беба се роди 3230, 16 дни преди термин.
Докато бях в болницата обаче, никой не се съобразяваше с това, че имам ГД, така че ядях каквото донесат. Но всъщност какво наистина следва - все още ли трябва да се ограничавам с всичко както през последните 3 месеца или да се връщам към нормално хранене? Ако сутрин на гладно евентуално КЗ сега ми покаже 5.9-6 примерно, пак ли ще е приблем както през бременността?

# 323
  • Мнения: 297
Честито, Dageya! Да сте здрави и щастливи цялото семейство! До колкото знам проблемът с ГД може да продължи и след раждане. Но обременяване с глюкоза може да се направи след няколко месеца най-рано, иначе за да се проследява КЗ може пак с глюкомер и според него - и диета. Така или иначе като започнем да кърмим(живот и здраве) е пак много важно какво ще похапваме. А за всички такива подробности е хубаво да се допитаме до ендокринолог, защото референтните стойности май вече са различни, а начина на мерене(часовете) на КЗ. А ако има вече родили дами, нека споделят какво следва след раждането и правят ли се някакви допълнителни изследвания не бебета с майки с ГД.

# 324
  • Мнения: 941
Честито! Да е жива и драва! Трябвало е да си по отделно меню в болницата, не че и то много става. Трябвало е и кръвен профил да ти направят няколко дни след раждането, но може би в някои болници не си престарават.
Сега, за твое спокойствие е хубаво да я мериш от време на време. Системни стойности на гладно над 5 и нещо не са ок, даже и над 5, за съжаление лекарите няма да ти го кажат това, задействат се чак след 6 на гладно, а тогава ще ти отнеме повече време да се справиш с проблема. Обремняване се прави някъде около 12 седмица след раждане, доколкото помня. След хранене не е нормално да вдигаш кз с 2,3 единици. Колкото по-малка е разликата, толкова по-добре. Само с мерене на кз обаче не всичко може да се види, нужно е да се проверява и инсулин, гликиран хемоглобин и хома индекс, защото кз може да е ок, но нивата на инсулина да са високи и да сте с ИР.

# 325
  • Köln
  • Мнения: 86
Тази сутрин съм много щастлива 😄
По време на бременността развих ГД, стигна се до инсулин.....
След раждането продължих диетата но стойностите ми на гладно все бяха между 5.3 и 5.6.
А от 1 месец са над 5.7
На лекар не съм ходила защото живея в Германия и имам проблем с езика ☹️ а и няма кой да гледа малкия.
От раждането са минали 5 месеца и мисля че нещата се влошават, затова реших да започна режима на Атанас Узунов.....днес ми е 4 ден и захарта ми падна на 5.
Дано нещата се нормализират
Ще пиша пак като мине още малко време.
Пожелавам здраве на всички мами и бебчета 😘

# 326
  • Мнения: 941
Тази сутрин съм много щастлива 😄
По време на бременността развих ГД, стигна се до инсулин.....
След раждането продължих диетата но стойностите ми на гладно все бяха между 5.3 и 5.6.
А от 1 месец са над 5.7
На лекар не съм ходила защото живея в Германия и имам проблем с езика ☹️ а и няма кой да гледа малкия.
От раждането са минали 5 месеца и мисля че нещата се влошават, затова реших да започна режима на Атанас Узунов.....днес ми е 4 ден и захарта ми падна на 5.
Дано нещата се нормализират
Ще пиша пак като мине още малко време.
Пожелавам здраве на всички мами и бебчета 😘
Заповядай в тази тема:
https://m.bg-mamma.com/?topic=1293833.msg42133440#new
Тук ще научиш много за храненето, на първа страница има доста полезни неща, а храненето не е толкова вманиачено като при АУ. И аз съм като теб, имам завишена КЗ, както и инсулин. Все пак е хубаво да си направиш изследвания, да видиш и какви липси на витамини и минерали имаш.

# 327
  • Köln
  • Мнения: 86
Тази сутрин съм много щастлива 😄
По време на бременността развих ГД, стигна се до инсулин.....
След раждането продължих диетата но стойностите ми на гладно все бяха между 5.3 и 5.6.
А от 1 месец са над 5.7
На лекар не съм ходила защото живея в Германия и имам проблем с езика ☹️ а и няма кой да гледа малкия.
От раждането са минали 5 месеца и мисля че нещата се влошават, затова реших да започна режима на Атанас Узунов.....днес ми е 4 ден и захарта ми падна на 5.
Дано нещата се нормализират
Ще пиша пак като мине още малко време.
Пожелавам здраве на всички мами и бебчета 😘
Заповядай в тази тема:
https://m.bg-mamma.com/?topic=1293833.msg42133440#new
Тук ще научиш много за храненето, на първа страница има доста полезни неща, а храненето не е толкова вманиачено като при АУ. И аз съм като теб, имам завишена КЗ, както и инсулин. Все пак е хубаво да си направиш изследвания, да видиш и какви липси на витамини и минерали имаш.

Задължително ще се изследвам, но като си дойда в БГ

# 328
  • Мнения: 44
Прави ми впечатление, че ако комбинирам яйца (за протеин) с 1 филия пълнозърнест хляб, кръвната захар ми се вдига доста повече, отколкото, ако протеинът идва от телешко месо например - телешко месо с 1 филия същия пълнозърнест хляб.

Има ли някой друг с такива наблюдения?
Странно ми е, че яйцата оказват влияние по този начин върху нивата ми на кръвна захар...

# 329
  • Мнения: 297
На мен единствено яйцата не ми вдигат кръвната захар, но аз ги ям без хляб. Слагам или много сирене, или някакъв колбас или пък ги правя по панагюрски.

Общи условия

Активация на акаунт