Истанбул [тема 53]

  • 62 188
  • 738
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 1 839
Е, значи още една хубава новина, че че в Истанбул ще работят заведенията!
да, ако това че са отворени до 19 часа може да се нарече, че работят. Обикновено вечеряме към 20-21ч. Simple Smile
и да допълня с още малко последна информация от Истанбул.
Турското правителство планира да обяви търг за изграждането на Истанбулския канал, изкуствен морски път, успореден на Босфора, който ще свързва Черно море с Мраморно море.
Властите на страната очакват, че този проект ще превърне Турция във водещата държава в света и ще увеличи стойността на марката Истанбул.
Както съобщава президентът на Турция Ердоган въпреки някои пречки, всички технически работи по изграждането на канала са завършени.
Проектиран дневен капацитет на Истанбулския канал - 185 кораба, дължина - 45 км.
Каналът се планира да бъде изграден на запад от центъра на града от европейската страна на провинция Истанбул (виж снимката).
Мегапроектът, насочен към предотвратяване на рисковете, породени от кораби, превозващи опасни товари през Босфора, е одобрен от Министерството на околната среда и урбанизацията на страната.

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 09:41 от Роже

# 511
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
От вчера има улеснение и при свързване на HES кода с Истанбулкарт.

След като сме си извадили кода, отваряме https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/

Тук е важно да попълваме в турската версия, защото английската не сработва на никой браузър при мен, докато на турската веднага стана.

📌 Кликаме на Yabancı Pasaport Numarası ile işlem yapmak istiyorum и данните са както следва:
📌 Номер паспорт
📌 Име
📌 Фамилия
📌 Дата на раждане
📌 Имейл
📌 ! ! ! Номер на Истанбулкарт - вече може да се регистрират всякакви видове карти. За регистриране на стара карта - вписва се 14-знаковия код започващ с 04. Намира се отзад на картата:
Скрит текст:
В мострата е първи, при мен беше втори, но това да не ви обърква.
За новите карти е ясно - кода започващ с 6370 на лицевата страна.
Скрит текст:
📌 HES кода
📌 Комбинацията показана в полето вляво
📌 ! ! ! Стикчета в първите 2 квадратчета, 3-тото го оставяме празно. Третото потвърждава желанието ни да получаваме информация чрез СМС, съответно изисква турски телефонен номер и без него не дава възможност да продължим. Затова го оставяме празно.
📌 Накрая кликаме на KAYDET

Ако всичко е изрядно, на екрана се появява за кратко
Скрит текст:
Или на български:
ПОТВЪРДЕНО
Вашият процес на синхронизиране с HES код е завършен успешно. Страницата ще се опресни автоматично след 3 секунди.

И въведените от вас данни се изтриват, а страницата се рефрешва. И сте готови за приключения!

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 20:53 от Шебек

# 512
  • Мнения: 7 864
Шебече, ❤️❤️❤️❤️

Пак започнах да мечтая, ама сили не ми останаха вече и за това. 😀

# 513
  • София
  • Мнения: 3 028
От вчера има улеснение и при свързване на HES кода с Истанбулкарт.

След като сме си извадили кода, отваряме https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/

Тук е важно да попълваме в турската версия, защото английската не сработва на никой браузър при мен, докато на турската веднага стана.

Скрит текст:
📌 Кликаме на Yabancı Pasaport Numarası ile işlem yapmak istiyorum и данните са както следва:
📌 Номер паспорт
📌 Име
📌 Фамилия
📌 Дата на раждане
📌 Имейл
📌 ! ! ! Номер на Истанбулкарт - вече може да се регистрират всякакви видове карти. За регистриране на стара карта - вписва се 14-знаковия код започващ с 04. Намира се отзад на картата:
Скрит текст:
В мострата е първи, при мен беше втори, но това да не ви обърква.
За новите карти е ясно - кода започващ с 6370 на лицевата страна.
Скрит текст:
📌 HES кода
📌 Комбинацията показана в полето вляво
📌 ! ! ! Стикчета в първите 2 квадратчета, 3-тото го оставяме празно. Третото потвърждава желанието ни да получаваме информация чрез СМС, съответно изисква турски телефонен номер и без него не дава възможност да продължим. Затова го оставяме празно.
📌 Накрая кликаме на KAYDET

Ако всичко е изрядно, на екрана се появява за кратко
Скрит текст:
Или на български:
ПОТВЪРДЕНО
Вашият процес на синхронизиране с HES код е завършен успешно. Страницата ще се опресни автоматично след 3 секунди.

И въведените от вас данни се изтриват, а страницата се рефрешва. И сте готови за приключения!
Аз нямах проблем с английската версия на сайта.

# 514
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 591
Шебече, много благодаря 🌹
Ако може да го сложиш в следващата тема на първа страница 😊 Благодаря !!!

# 515
  • Мнения: 35
Здравейте, момичета! Включвам се и аз в темата с въпрос- има ли информация до кога ще изискват отрицателни ПСР тестове? В сайта на Министерството на Външните работи пишеше, че "изискването е валидно до следващо разпореждане".  Планирахме пътуване в края на април (за пръв път), а тук попаднах на мнение, че срока се удължава до 30ти април, което би ни опропастило всички планове ...

# 516
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
България изисква ПСР за влизане до 30 април. Това е достатъчен факт за промяна на плановете. А Турция към момента е със срок 31 март, има вероятност за удължаване, но всичко зависи от цифрите през този месец.

# 517
  • Мнения: X
Аз лично не знам какво е притеснителното от взимане на пср тест в Истанбул. За няколко минутки ми правят теста в една пластична клиника в Нишанташъ, 250 лири, на другия ден го взимам. От Йеникапъ с метрото на Османбей слизам, и разходка пеша до там.
Виж, този в България винаги ме притеснява, защото все ме страх от фалшиво положителен тест, хич им нямам доверие. И 100 лв...

# 518
  • Мнения: 593
Аз лично не знам какво е притеснителното от взимане на пср тест в Истанбул. За няколко минутки ми правят теста в една пластична клиника в Нишанташъ, 250 лири, на другия ден го взимам. От Йеникапъ с метрото на Османбей слизам, и разходка пеша до там.
Виж, този в България винаги ме притеснява, защото все ме страх от фалшиво положителен тест, хич им нямам доверие. И 100 лв...
Само да предупредя, че фалшиво положителен може и в Турция да излезе. Мъжът ми е жив пример за това. Изкараха го положителен и ни карантинираха, нямахме симптоми и се съмнявахме. След два месеца мъжът ми изкара вируса тук в България с всичките му симптоми.

# 519
  • Мнения: 454
Аз лично не знам какво е притеснителното от взимане на пср тест в Истанбул. За няколко минутки ми правят теста в една пластична клиника в Нишанташъ, 250 лири, на другия ден го взимам. От Йеникапъ с метрото на Османбей слизам, и разходка пеша до там.
Виж, този в България винаги ме притеснява, защото все ме страх от фалшиво положителен тест, хич им нямам доверие. И 100 лв...

Не е притеснително само ангажимента за теста и парите, по същественото е ако се окаже, че теста е положителен.
Трябва да имаш застраховка с пълно медицинско покритие,
да останеш до отрицателен тест под карантина и си платиш разходите, не дай си боже да се наложи болница!
Дерт си е!

# 520
  • Мнения: 1 652
Затова за по-сигурно тест бих си направила тук, защото поне ако ме карантинират, престоят ми ще е у нас и почти безплатен. В края на януари бяхме в Малта и точно по време на престоя ни там измислиха тази велика заповед (предната беше до 31.01., а тази побързаха да я въведат от 29.01. - смяхме се, че министърът ни е гледал прекрасните снимки във фб и ни е завидял Grinning). На всичкото отгоре в първия текст на набързо скалъпената заповед нямаше опция за освобождаване с тест тук (прибирахме се на 30.01.), а го добавиха после, на 1 февруари чак. Но единодушно решихме, че извън страната тест няма да си правим (то в ЕС си е скъпотия и дерт).
Медицинска застраховка си правим винаги, напоследък с Лев Инс, че те включват ковид, но само лечение, не карантина.
Абе за 40-50 лв разлика с теста между Турция и България, не бих си причинила риска.

# 521
  • Мнения: X
Аз може би понеже изхождам от мисълта , че пътувам със собствен автомобил и веднага мога да напусна Турция, не се налага да стоя там в карантина, а и теста така или иначе го пускам деня преди тръгването насам и имам готовност за напускане .Да, ако си с автобус или самолет вероятно е доста усложнено. Обаче отрицателния тест тук така или иначе не гарантира отрицателен там, за съжаление винаги може да се зарази човек. А колкото до грешката да, винаги е възможно то така си го и дават. Но докато там допускам да стане грешка поради спецификата на теста, за тук освен по тази причина, смятам че има и други съвсем не медицински причини поради които теста може да излезе положителен...

Последна редакция: ср, 03 мар 2021, 12:36 от Анонимен

# 522
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
Fanny.s, а как ще минеш към Бг граница с положителен турски тест? Не знам как се случва на практика, затова питам...

# 523
  • Мнения: X
Наистина не знам. Но из темите бях чела, че е възможно. Което разбира се не значи че е достоверно😀 Но миналата година знаех, че при положителен тест или трябва да напуснеш страната, или карантина. Дефакто може да нямаш финансовата възможност да останеш под карантина там, в хотел.
Имаше из медицинските теми едно момиче, чиито мъж се оказва с положителен тест, те с автобус са били, наложило се от българското консулство да им съдействат с линейка до границата, и от границата с линейка до там където ще карат карантина. Но ако си със собствен автомобил, няма как да напуснеш Турция без автомобила си. Съответно ако ще си караш карантината трябва с него да се изнесеш. Аз така си го представям, което изобщо не значи че е така...

# 524
  • Мнения: 593
Наистина не знам. Но из темите бях чела, че е възможно. Което разбира се не значи че е достоверно😀 Но миналата година знаех, че при положителен тест или трябва да напуснеш страната, или карантина. Дефакто може да нямаш финансовата възможност да останеш под карантина там, в хотел.
Имаше из медицинските теми едно момиче, чиито мъж се оказва с положителен тест, те с автобус са били, наложило се от българското консулство да им съдействат с линейка до границата, и от границата с линейка до там където ще карат карантина. Но ако си със собствен автомобил, няма как да напуснеш Турция без автомобила си. Съответно ако ще си караш карантината трябва с него да се изнесеш. Аз така си го представям, което изобщо не значи че е така...
Да, аз съм това момиче. Със съдействието на консулството се случват нещата, но имайте предвид, че процедурата е бавна и може да ти мине карантината, докато излезе разрешителното от МЗ. В последствие разбрахме, че всичко е било лъжа, мъжът ми изкара вируса след 2 месеца в България.

Общи условия

Активация на акаунт