Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 390
От известно време си задавам един въпрос и не намирам отговор. Защо след като общото мнения е, че лекарите у нас работят при тежки условия, учат най-много от всички, както по отношение на време, така и като обем от знания, реализират се изключително трудно, могат да специализират само със здрави връзки или със солидно заплащане и накрая стартират на 30 години с 800 лв.заплата, специалността продължава да бъде търсена и за 1 място в университета се борят поне по 5 души, които се готвят по 2 години за кандидатстване. Моля всички, които имат добри примери, които обясняват този интерес и най-вече познават удовлетворени както финансово, така и професионално лекари, споделят впечатления. За предпочитане в България.

# 1
  • Мнения: 39
Защото това е все пак част от висшето образование,която  не е девалвирала. Защото това е професия за цял живот, независимо от всичко.

# 2
  • Мнения: 18 547
Лекарската професия е преди всичко призвание. За мен е така. Какво значи перспективна и удовлетворяваща... тежка, че и прочие. Или искаш от сърце да си лекар или не. Или ти носи удовлетворение или не.
Естествено, че е тежка-от теб зависят животи. И да, със сигурност има много трудности.То и затова всеки не става за лекар.
Според мен човек замисля ли се толкова над посочените въпроси, премислям ли го така от всички страни, значи не е за там... Това е искреното ми мнение.
Неслучайно толкова се учи, учи се цял живот, толкова трудно се урежда на стаж, и си създаваш име.
Да-лекарите тук са не оценени може би. Но пак си зависи от куп неща.
Искаш ли наистина да си лекар не мислиш заслужава ли си ами учиш и осъществява тази си мечта.
Може да съм много идеалист, вероятно, ама така си мисля.

# 3
  • Мнения: 390
Да, това с призванието е ясно. Но, когато човек решава дали да учи това, едва ли има как да прецени дали е призван за лекар. То идва на по-късен етап.

# 4
  • Мнения: 4 986
Ако заплатите им бяха 800 лева,нямаше да харчат 10 години пари за учене.За рушветите да не говорим.И най-некадърния лекар си докарва месечно пет цифрена сума,а има и такива с 70 000 месечно.Затова се натискат да учат медицина.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
temir ,няма как да ти обясня нещо ,което идва от сърцето и душата.Когато бях в детската градина всички момиченца искаха да станата учителки,само аз казвах лекар.Никога не съм мислела за парите,просто защото съм била дете. И не, не се вадят парите ,които се споменават в горния пост.И да,учи се много ,и постоянно се учи. Постоянно плащам за курсове и лекции.И ако ме попиташ дали сега бих избрала това -да,бих го избрала.То идва от сърцето... има неща ,които са като аксиома.Нямат обяснение-просто е така.

# 6
  • Мнения: 4 192
И двете опции в заглавието са верни.
Заплатите не са високи. Наскоро достичнаха четирицифрена сума. За т.нар "рушвети" съм чувала само слухове. Но те са много устойчиви и създават безкрайно неприятна нагласа. От известно време не казвам какво работя, за да не бъда атакувана като рушветчийка априори.

# 7
  • Мнения: 4 986
И аз бях чувала докато бях здрава.Като се разболях и се наложи да ходя на лекари съм от даващите.Изнудване си е отвсякъде.И не са единици чакащите рушвет,масово е.Не даваш,отпращат те.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 36 586
От известно време си задавам един въпрос и не намирам отговор. Защо след като общото мнения е, че лекарите у нас работят при тежки условия, учат най-много от всички, както по отношение на време, така и като обем от знания, реализират се изключително трудно, могат да специализират само със здрави връзки или със солидно заплащане и накрая стартират на 30 години с 800 лв.заплата, специалността продължава да бъде търсена и за 1 място в университета се борят поне по 5 души, които се готвят по 2 години за кандидатстване. Моля всички, които имат добри примери, които обясняват този интерес и най-вече познават удовлетворени както финансово, така и професионално лекари, споделят впечатления. За предпочитане в България.

Болднатото според мен не е така. Познавам поне три лекарки, сравнително близки до мен, които започнаха работа за 800 лв веднага след завършване (далеч от 30-те си години), специализираха без връзки и рушвети (двете, третата ще специализира сега) и работят, чувствайки се удовлетворени. Не казвам, че са супер щастливи или не искат да постигнат повече, но и трите все още не са стигнали 30 години, а не бачкат за осем стотака.

Отговор на въпроса ти в заглавието - както го погледнеш, така ще го усещаш.

# 9
  • Мнения: 4 192
Кажи къде бачкат, да ида и аз да се пробвам за повече от 10 стотака.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 6 289
90% от докторите правят пари, кой повече, кой по-малко.Измежду тях има много богати хора.Това е видимо и с "просто око" без много много да си навътре.

# 11
  • Мнения: 390
90% от докторите правят пари, кой повече, кой по-малко.Измежду тях има много богати хора.Това е видимо и с "просто око" без много много да си навътре.
Дано да е така, защото според мен тези хора го заслужават, това е една от най-трудните и благородни професии, поне за мен. Друг е въпросът, че според повечето мнения, изразени тук, този сериозен наплив в университетите и интерес към професията се дължи на усещането за призвание. Това ми е малко странно. Защото призвание е и да си учител, и духовник, и художник, но там няма такава борба.

# 12
  • Мнения: 4 986
Там няма пари.Лекарската професия е благородна,но лекарите не са.

# 13
  • Мнения: 7 245
Бубилина, интелигентният човек се пази от такива обобщения, показващи елементарност. Отделен въпрос, че озлоблението не е помогнало на никого.

# 14
  • Мнения: 4 986
Помогнало ми е плащането.Елементарност е да се пъчиш,че си доктор,а манталитета ти да е на сервитьор,който гледа да излъже в сметката (надписване на клинични пътеки,лечение и операции на несъществуващи болести) и очакване на бакшиш (почерпка под формата на пари).Избора на екип,платен на ръка на четири очи си е чист рушвет.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 6 289
Вече не е интелигентно и коректно да казваш истината.Може и да има едни 10-20% съвестни, отговорни и с морал.Те може и да си ходят по-бедни и "неуспели", но останалите правят пари и то много пари по най-различни начини, затова има такъв наплив.Иначе самата професия никак не е лека и не е за всеки.

# 16
  • Мнения: 4 192
Вече не е интелигентно и коректно да казваш истината.....
Явно да. По повод на това мога отново да споделя един мой любим виц. Сватба. Първа брачна нощ. Гърми пушката- ура, булката е честна. Комшията си мисли: "бре, на пушката ли да вярвам, или на оная си работа!?"

# 17
  • София
  • Мнения: 3 480
До сега никой не е казал, че да се учи медицина е безсмислено. Отдава му се, ще учи. Дали и колко пари ще изкара е друга тема. Няма как отсега да зная дали като счетоводител, оперен певец, инженер, журналист или като лекар ще изкара повече.

# 18
  • Мнения: 2 583
Аз като човек, чиято несбъдната мечта е да уча медицина, мога да кажа, че е преди всичко вътрешно усещане. И до днес, 15 години по-късно, почти всеки ден си мисля какво би било ако бях станала лекар. Никога не съм мислила за парите. А напоследък доста от бъдещите лекари разсъждават по темата. Вярно, че парите са важни също, но не трябва да са на първо място за лекаря. За щастие, все още има специалисти, които гледат първо да си свършат работата. Но скоро с мой близък си говорихме за децата и бях изненадана от логиката му. На детето му се отдавали математика и ит, затова ще й върви и в медицината. Обосновката беше, че вече всичко е нови технологии и апаратура. Не мога да се съглася изобщо, тези неща се учат в процеса на работа.

# 19
  • София
  • Мнения: 17 991
Дъщеря ми беше в  езикова гимназия точно с профили Математика и Информатика. Вървяха й тези предмети определено, но въобще не избра медицината заради това. Така че и да има такива хора, търсещи подобна зависимост, са малко. Далеч съм аз от медицината, тя сама си реши какво и къде иска да учи. Още в 1 курс се оказа, че математиката все пак  й потрябва. Нямам идея дали тук се учат Биометрия и Медицинска статистика, но там, където тя следва  - да. И съответно се оказа, че много хора с този изпит не са се справили..

# 20
  • Мнения: 22
Там няма пари.Лекарската професия е благородна,но лекарите не са.
Изключително елементарно изказване,бих казала.Все пак един човек за да не е "благороден",както каза,нещо трябва да го е направило такъв - дали система,масовото подигравателно отношение на пациенти и т.н.- друг въпрос.По темата - каква ще се окаже работата за лекаря си зависи чисто и просто от нагласата му.Лично аз съм чувала от преподаватели ,че за тях това е изключително неблагодарна работа -учиш много (често 10+ години),а накрая те бият пред входа на спешното .Лекарите в българското общество последните години масово са черните овце - нещо ,което наистина не мога да си обясня.
Парите - колко и кога се изкарват е многофакторно обусловен въпрос.Мои близки ,лекари едва на 35+ години започнаха да изкарват прилична сума пари и да не са зависими от никого.Други ,още със съвършването си намират добри специализантски позиции и са доволни от работата си,макар и заплащането да не е голямо.
Бих казала едно - не мисля ,че за да е добър лекар един човек му е достатъчен доводът,че лекарската професия е призвание (защото както други хора казаха ,не само лекарската професия е такава).Според мен за да успее един човек да се развие в кариерен план и като човек,трябва да го вълнуват не само парите.Но това е валидно за всички професии.

# 21
  • Мнения: 4 192
.Лекарите в българското общество последните години масово са черните овце - нещо ,което наистина не мога да си обясня.
Обяснението е много лесно. Когато нещо не върви- ето примера в коронавремената се вижда, че цялата система е бюрократино недомислена и направо не работи, трябва някой да е виновен. Няма как да е виновна самата организация на работа, няма как да е виновна системата, трябва да се намери виновен на всяка цена. И медиите демонизираха цялото съсловие съвсем умишлено и целенасочено,  за да се посочи виновен, който да обере недоволството. И хората поеха приказките, защото системата наистина е безумна, тя не е направена в полза нито на пациента, нито на лекаря. И съсловието се приема и държи априори като виновно, защото му е вменена вината, че дори диша.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 6 289
Аз мога да си обясня кога стана това-когато стана така че не си човек в нужда и пациент, а поредната касичка и клинична пътека, които да бъдат източени.Тогава, когато всичко стана бизнес и това не мисля, че е по тяхна вина.Днешният живот е "или ядеш или гориш" за съжаление.

# 23
  • Мнения: 4 192
Когато болниците станаха търговски дружества, узаконено от държавата. Когато по веригата отгоре надолу се спуска директива за пестене- да не се пускат изследвания, за да се пести. Да се приемат повече леки болни,  /тежките и неясните да се връщат, те изискват изследвания, а те струват пари/,  защото "не си изработвате и заплатите" от по хиляда лева с 30 г трудов стаж. И т.н.

Общи условия

Активация на акаунт