Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 48

  • 26 984
  • 798
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 9 685
Ако е без кредит покупката, след като подпишете при нотариуса, отивате в банката и ви превеждат парите по сметка. Проверете си сметката, Томева (брокер) беше посъветвала така. След това се връщате при нотариуса, казвате, че парите са преведени и тогава нотариусът изпраща нотариалния акт за вписване в Агенцията по вписванията.
Ако покупката е с кредит, това се вписва в нотариалния акт, който подписвате. Купувачът ви дава едно удостоверение от банката, подписано и подпечатано, че банката ще кредитира покупката. Каквото има за доплащане над кредита (обикновено той не е за 100% от сумата), пак отивате в банка и ви превеждат парите по сметка. И пак се връщате при нотариуса да му кажете, че парите са преведени. И пак тогава нотариусът изпраща нотариалния акт за вписване в Агенцията по вписванията. След като бъде вписан нотариалния акт за продажбата и нотариалния акт за ипотеката в полза на банката, банката си прави проверка в Агенцията по вписванията дали са първа ипотека за имота, и ви превеждат парите по вашата банкова сметка. Трябва да дадете на банката номера на вашата банкова сметка, това преди или по време на изповядването при нотариуса.  Парите от банката не минават през купувача, те отиват директно от банката при продавача.
Не се съгласявайте на пари на ръка срещу разписки и т.н. Всичко по банков път да става.

# 466
  • Мнения: 168
Здравейте, малко оф топик въпрос.
Предстои ми продажба на имот и понеже за пръв път се занимавам лично и продавам на роднина склонна да злоупотреби ме интерсува кой е най-сигурния начин за изплащането на парите, на кой етап от сделката подписвам ?
Дали е най-добре да се изчете документа, да се отиде до банката където да преведът  сумата и след като я видя по сметката си да се върнем да подпишем ?

Благодаря предварително

Всякакви варианти, важното е механизмът на плащане да е записан в нотариалния акт и ако не се спази какво се случва.
Плаща предварително - в нотариалния акт се записва, че сумата е получена предварително.
Плаща след подписване - записва се, че сумата ще бъде преведена в деня на сделката след подписване на НА по едисикоя сметка или банка. Сумата трябва да постъпи в същия ден(например), а ако не постъпи се разваля сделката.

# 467
  • Мнения: 9 685
Каква сделка ще разваляш - писах как става - в н.а. пише, че парите са преведени по банков път. Продавач и купувач подписват н.а., а нотариусът не подписва, докато не дойдат да кажат, че парите са преведени по банков път. Тогава нотариусът подписва и изпраща помощник да занесе н.а. в Агенцията по вписване. Така правят повечето нотариуси, доколкото съм чувала. Предварително си проверяваш къде е най-близкият клон на банката на купувача. Всичко това става до 13 ч., защото следобяд същият ден н.а. трябва да бъде занесен в Агенцията по вписванията за вписване. Което вписване може да отнеме и няколко дни.
Докато нотариусът не подпише и няма вписване на н.а. - няма нотариален акт.

# 468
  • Мнения: 9 685
Кое точно не ми е ясно, защото имаме 3 сделки през последните 3 години - при различни нотариуси. И с ипотека, и без ипотека. И всичко беше точно както съм го описала.

# 469
  • Мнения: 40 288
И аз съм правила като Мандаринка - отиваме при нотариуса, чете ни той, подписваме, после заедно в банката и продавачът гледа как онзи нарежда плащането и му дават платежно (да не би сам да си го изфабрикува), и след това с платежното се връщате при нотариуса. Всъщност 3 платежни - едно за купувача, едно за продавача и за нотариуса. И парите идват след няколко часа, но ако не дойдат нотариусът ще спре сделката, тя и без това още не е вписана.

# 470
  • Мнения: 9 685
Ако банките на продавача и купувача не съвпадат, може с отиването до банката на купувача първо провадачът да си открие сметка там и след това купувачът да му преведе парите. Дават извлечение от сметката (на продавача) на момента, за да е спокоен.

Ако са в една банка, пак същото се прави - извлечение дават. Иначе СМС-ът за превода може да се забави и час, примерно.

Продавачът прави срочен влог и на падеж си тегли парите без такса и си прави с тях каквото иска - в друга банка, под дюшека, в буркани...Laughing

# 471
  • Мнения: 40 288
Абе, неудобно е да си откриваш влог само за едно плащане. А и да чакаш падеж после. Но то при всички случаи за големи суми си струва плащането да е по Рингс и парите идват за час.

# 472
  • Мнения: 9 685
При нас само в единия случай откривахме сметка, но просто избрахме офиса на най-близката банка, той купувачът беше с кеш, така че му беше все тая в коя банка ще внесе парите. В другите 2 случая банките съвпадаха.

# 473
  • Мнения: 1 711
То за суми над 100 хил. лв е задължително да мине по RINGS.

# 474
  • Мнения: 40 288
E, понякога може и да е под 100 000, затова не написах, че става автоматично.

# 475
  • Мнения: 9 685
Нашите сделки бяха под 100 К лв., едната беше дори под 10К, дребни едни такива сделки Open Mouth

# 476
  • Мнения: 964
Ако съм на прага на сделка в момента бих се притеснил повече да не пламне отново епидемията и да не последва локдаун. Наемите вече паднаха с 25%. Появи се информация, че ще удължават извънредното положение в ЕС до Март - Май 2021. Тук рекордно се увеличава броя на заболелите, затварят заведения, ученици преминават на онлайн режим.. Локдауна от м.Март удари сериозно всички бизнеси, включително и любимия на брокерите ИТ. Вечерен час в Брюксел, призиви за лична отговорност в Германия, Франция предупреждава жителите си да се готвят за "трудни решения".

"Когато пролетта ни казваха, че есента ще има втора вълна, отговаряхме с "каква втора вълна, слънцето ще го убие".

Новините за повечето хора не са добри като цяло, освен за "ловците на къщи".
--

https://fakti.bg/life/522731-stefan-na-gala-koronavirusat-ni-otn … kato-mokri-koteta

https://www.dw.com/bg/%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B5%D0%BB-%D0%B … %D0%B8/a-55397620

https://www.dw.com/bg/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B2 … %D0%B5/a-55369483

https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/nikolai-gospodinov-koron … -pod-naem-314207/

https://nova.bg/news/view/2020/10/24/303347/%D1%88%D0%B5%D1%84%D … 1%80%D1%83%D1%81/

https://www.actualno.com/business/koronavirusyt-udari-i-it-sekto … news_1512809.html

https://news.bg/health/327-novi-sluchaya-na-koronavirus-rekorden … i-otdeleniya.html

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/10/27/4132037_koronavirusut_po … a_uikend_blokadi/

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl= … ases%2Fa-55407644

Последна редакция: вт, 27 окт 2020, 19:39 от pooh06

# 477
  • Мнения: 40 288
Аз само не мога да разбера каква ти е мотивацията да събираш и пействаш тези прокоби?  Иначе може и да си прав, доколко ще видим. Ама чак пък непрекъснато да се рови човек за черни прокоби ми е малко мазохистично.

# 478
  • Мнения: 9 685
Само 8 линка, за да докажеш, че има корона вирус? Някой си (да не казвам какъв) на някаква си (пак да не казвам каква) като достоверен източник? Не съм отваряла линковете, ама така прочетох в имената им.

И зависи какво значи на прага на сделка. Ако вече си капарирал, какво, ще махнеш с ръка на 10% от сумата и ще се откажеш? Или ще чакаш бебето ти да стане на 5 години, за да купиш жилище, а дотогава може и под наем насам-натам с бебешко-детските неща (то и хазяите хич не харесват наематели с малко дете)? Ще спреш да живееш, докато не измислят ваксина и не ваксинират 90% от населението в Европа (поне)?

# 479
  • Мнения: 168

Точно не ти е ясно, че ако не е записано какво се случва ако парите не постъпят, се вкарваш в много големи филми. Пак казвам - механизми много. Най-добре е парите предварително, но малко купувачи се съгласяват така. Нотариуси всякакви, а схеми още повече. Подпишете ли нотариалния акт, сделката е факт. Вписването е обявяване за пред трети лица и за защита на новия собственик.

Общи условия

Активация на акаунт