Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 48

  • 26 981
  • 798
  •   2
Отговори
# 150
  • Мнения: 46 434
Ако беше толкова зле, да е излязло на бял свят вече, доста години минаха. Преди няколко години направиха произволни проверки и резултатите бяха повече от добри.
Ще поживеем, ще видим, но засега нищо конкретно не виждам като проблем.

# 151
  • Мнения: 9 685

От соца няма останали магистрали, защото не са строени.


Магистрала "Тракия"
През 1978 година са готови първите 10 km до отбивката за Нови хан.
През 1984 година магистралата стига до Пловдив.

Магистрала "Хемус"
Започната е 1974 г. Всички тунели (без Правешки ханове) и виадукти (без виадукта на 48 км.), които са в експлоатация, са проектирани и построени по време на соц-а.

Та и на двете магистрали към момента най-сложните и скъпи съоръжения - виадуктите и тунелите, са проектирани и построени по време на ментора Му. А за Хемус, дето не били ремонтирани 50 г., та сега Той ги ремонтира, мога само да кажа, че Неговите магистрали определено не издържат 50 години без ремонт.

За Итонга - има, има доста кооперации от зората на демокрацията с Итонг, и хотели по планини и море. Затова в един момент в обявите пишеше, че е кооперацията е "червена" тухла, т.е. не е с Итонг. И са майка плаче. Защото Итонгът е порьозен, попива влагата, шумоизолация - почти никаква, такова ехо е в стая с Итонг. В един много лъскав хотел във Велинград (стил мутробарок), през 4 стаи чувах какво си говори колежката по телефона. Може да е евтин и удобен за зидане (заради големите си размери), но определено не е добре за нашия климат. Лично мнение. Колкото и да го замазваш и изолираш, все тая. Ако ще се хвърлят куп пари за качествена замазка и изолация, то по-добре да са си обикновени тухли.
И цимент внасяха от Турция, с неизвестно качество, а крайбрежните хотели по морето - колко от тях са с пясък от плажа, а не строителен.

На панелните кооперации наистина проблем им е изолацията. Но ако се направи изолация, както масово се прави, това решава до голяма степен този проблем. То и в тухлен блок без изолация пак ще е горещо през лятото и студено през зимата. Поддръжката на общите части си е вече според зависи. Аз не веднъж съм писала - за мен гранити, иноксови парапети и тем подобни екстри по стълбищата не ми трябват. Не живея на стълбите или стълбищните площадки. Затова една нормално поддържана мозайка по пода и периодично освежавани с латекс стени, сменена дограма там са ми съвсем достатъчни. Хич даже не са толкова малко старите кооперации (и панели, и ЕПК-та, и тухли), които са направили тези ремонти.
С асансьорите въпросът е по-различен - там малкият асансьор няма как да се смени с по-голям. Щом е поддържан и технически изправен, обаче, липсата на огледала и иноксови стени и чилоут музика мен не ме бърка. А за качване/сваляне на обемисти неща - все пак не го правим всеки ден, викат се хамали (естествено, че струва пари, никой не обича да дава пари, но не е редовно).

# 152
  • Мнения: 46 434
Много тухлени кооперации в центъра са въобще без асансьор, в други е не по-голям от тези на панелните.
В ЕПК-то, в което бяхме преди пък не можеха да си позволят финансово 2 асансьора и големият не работеше.
За мен асансьорът е задължителен и тези на панелите ме устройват идеално. Само един гардероб с височина 2.36 не влезе, другите неща разглобени си ги качихме без проблем.

П.П. Има и панели без асансьор, тези 4-етажните.

# 153
  • Мнения: 8 688
На мен пък ми харесват онези допотопни дървени асансьори от царско време с дървените плъзгащи се врати. Blush

# 154
  • Мнения: 46 434
И на мен, особено тези, които са в средата на стълбището и са без плътни стени. Но са доста често се чупят, поне в сградите, в/у които имам наблюдения.

# 155
  • Мнения: 9 685
На мен пък ми харесват онези допотопни дървени асансьори от царско време с дървените плъзгащи се врати. Blush

Шиндлер, швейцарска фирма за асансьори

https://www.schindler.com/com/internet/en/about-schindler.html

# 156
  • Мнения: 3 674
След 3 страници мерене на кой каквото има....
Някой купи ли ?
Продаде ли?

Отдаде ли на по-висока цена?

Офисите са ясни. Ако може да имаш 400 служители на 100 работни места в офис и 300 вкъщи е супер!
Пести се от тоалетна хартия до вода за кафе...

# 157
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 705
Аз имам чувството, че точно перспективата да ни затворят отново, подтикна част от купувачите да се активират точно сега. Да, не е все едно къде ще те затворят. 
Абсолютно мога да кажа,  че днешната ситуация отся една част от купувачите, които хем искат да купят, ама хем не искат...т.е могат и да купят, ама могат и да не купят.
Времето за затваряне на сделка с купувач падна драстично, поне при мен...От 2..3..месеца през последните години, до под месец от началото на лятото. Разбира се има и една не малка част, които хем са на пазара, но не са убедителни, особено,  когото желанията им са недостижими в момента. Те изчакват да видят, дали пазарът няма да се коригира до тяхното ниво,  като цени и предлагане.
По всичко личи,  че тази година, ще е дори по-силна от 2019г. , като брой сделки и кредити..най-малкото равна. Ние вече надминахме 2019 г., а имаме още 2 месеца. Но това въобще не ни успива.
С купувачите разглеждаме и обсъждаме винаги  форсмажорни варианти..., ако са готови за тях, с необходимите резерви, може да действаме.
Друго, което е много важно и ми прави впечатление, че сделките около 100..130К са повече от 150...200К. Лични наблюдения са това, но не защото таргета купувачи ни е такъв,  а защото ги виждам, как в друга ситуация същите купувачи биха се прецелили в по-високия сигмент, защото днес могат да си го позволят, но предпочитат да запазят по-стабилна позиция, което е много добре.
С една дума, ако не гледам новини, маските в чантата ми и хората с маски навсякъде, бих казала,  че всичко е наред...Но, трябва да сме глупаци, ако не се готвим за едни по-тежки времена.
Тангра беше писал, колко е важно образование, надграждане, курсове...развиване на умения и допълнителни кварификации и аз напълно подкрепям това...Успехът, колкото и да е желан и чакан е много коварно нещо, защото ни успива и забравяме, че трябва да продължим да се развиваме, че нищо не е постоянно.

# 158
  • София
  • Мнения: 4 668
А, не съм писал, че е важно надграждането. Казах,  че не може някой, който не го прави, да съди друг, който го прави. И то, да го съди, че лежал и рентиерствал.
Навремето, като бях до и около 30те, се изкушавах да пиша, "правете това, правете онова", уникално е, работи, какво чакате?
След 30те съм осъзнал, че не мога да науча никого на нищо. И пиша "хора всякакви, аз направих това, всеки да си преценя, за всеки приоритетите са различни. Но мислете добре, после да не се сърдите"

# 159
  • Мнения: 964
Относно минимализма - за мнозина това не е въпрос на личен избор, а стечение на обстоятелствата.

"... Страната ни е с най-голяма обезпеченост в ЕС - 670 жилища на 1000 души, но сме втори по пренаселеност след Румъния - 43% общо за страната. ... Всяко второ жилище в България е пренаселено. И в същото време е голям дял на жилището, които са необитаеми. Дори в София, където търсенето е най- голямо, 24% от жилищата са необитаеми. В северозападна България този процент е над 40. И те се разрушават. Проблемът се неглижира и се задълбочава. Нуждата от стратегически рамков документ е да посочи конкретните начини за справянето."

https://www.pariteni.bg/novini/imoti/vsiako-vtoro-zhilishte-v-st … renaseleno-236708

Относно оптимизма на г-жа Томева за сделките в последните месеци съм съгласен (с очите си видях купчина папки за кредити в клон на една банка / над 100 бр.). Също така чух при нотариуса юриста от банката да казва в неформален разговор, че вече са преизпълнили таргета за ипотечни кредити за годината над 2 пъти. Кризата подейства отрезвително на цените и се срещнаха разумни продавачи и купувачи. Но не бива да се генерализира общата картинка от няколко частни случая. Доходите на всеки 2-ри българин са намаляли, а данните от Агенция по вписванията показват спад на ипотеките, което се отнася за цялата страна.

"... В София са вписани 3504 законни и договорни ипотеки спрямо 3783 през същия период на миналата година, или спад със 7,4%. ... В Пловдив вписаните законни и договорни ипотеки през третото тримесечие са 936, с 9,2% по-малко спрямо същия период на миналата година. ... Във Варна вписаните ипотечни кредити са с 3,9% по-малко спрямо третото тримесечие на 2019 г., а за деветмесечието спадът достига 8%. ..."

https://www.pariteni.bg/novini/imoti/zaemite-za-zhilishta-zamriaha-236643

Последна редакция: ср, 21 окт 2020, 10:58 от pooh06

# 160
  • Мнения: 131
След 3 страници мерене на кой каквото има....
Някой купи ли ?
Продаде ли?

Отдаде ли на по-висока цена?

Офисите са ясни. Ако може да имаш 400 служители на 100 работни места в офис и 300 вкъщи е супер!
Пести се от тоалетна хартия до вода за кафе...

Офисите сгънаха краката, не виждам какво би променило ситуацията там до следващата есен. Следва да видим какво ще се случи с пазара на жилищни имоти тази зима. Интересно колко от хората, ще предпочетат да останат в София и да плащат наем, вместо да се приберат по родните места и да работят/учат от там.
Някъде четох, че за пръв път от години в студентски град няма недостиг на общежития тази година.

# 161
  • София
  • Мнения: 5 885
Да, хората гледат да се разширят. Не може двама с две деца в 2 стаи НС . И заради евентуално нова затваряне и заради хоум офис и по други причини.
Отделно хората искат да си вложат парите, ако ги имат , да са на сигурно. Мои роднини така купиха скоро скъп апартамент в Изток, а нямаха жилищна нужда. Изобщо даже нямаха.
Не виждам как ще тръгнат цените надолу.  пандемията действа точно обратно на очакванията като че ли, Thinking

# 162
  • Мнения: 964
Аз пък виждам спада, който предрекох преди няколко месеца. Още веднъж да ни затворят и да се отдръпне още някоя западна фирма от България.. като стой та гледай. В момента има разнопосочни сили и очаквания, които малко съживиха пазара, но тенденцията е за спад на цените. Новини не гледате ли какво се случва по света? Защо си мислите, че това не ни засяга?

В топ 5 на ЕС: Всеки втори българин с орязани доходи заради коронакризата
27% очакват скоро да усетят по джоба си последствията

Прочети още на: https://www.dnes.bg/eu/2020/10/21/v-top-5-na-es-vseki-vtori-bylg … onakrizata.466685

# 163
  • Мнения: 2 740
Wooden cuckoo clocks - между земетресението и цунамито винаги има затишие и хората си мислят че е минало.

pooh - лесно се оправя тоя проблем, просто се слагат данъци като на запад и да видим дали ще има празни жилища.

# 164
  • Мнения: 1 711
Знам ли. Когато много хора започнат да използват един метод за запазване на стойността на парите, то той вече започва да не изпълнява тази си функция.
Тази тенденция сега се забелязва със златото например. Златото не е вече safe heaven и цената му даже започна да се движи заедно с тази на акциите, а не в обратна посока, както се вярваше години наред.
Ще поживеем и ще видим. А логиката, че хората гледат да се разширят, точно когато времената са супер несигурни, просто не знам откъде идва.

Общи условия

Активация на акаунт