Вярващи ли сте?

  • 10 308
  • 179
  •   1
Отговори
# 45
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Искате доказателства за съществуването на Бог?! Готово.
ЛЮБОВТА
Само не ми казвайте,че любовта била химия и не знам какво си и можела да се обясни научно. Само не това...
Кой го поиска пък това? И защо се смяташ за длъжна да убеждаваш някого в нещо?!?

# 46
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 701
Отворена съм за всички течения, които проповядват доброта, прошка и любов и мисля, че те помагат на света.

Скрит текст:
Познавам добре две религии, но и от двете отхвърлям някои неща. Ходя в две различни църкви, защото се чувствам добре в тях. Никой не ми е дал повод да мисля друго. Приятелките ми са от четири различни църкви/ религии, справяме се чудесно до момента и не ни пречи. На мен самата вяра в нещо по-велико до момента не ми е навредила, а помогнала. Просто не искам да си слагам етикет, не искам да се обвързвам с конкретна църква. Иначе има към кого да се обърна, ако искам да си поговоря и ме слуша и съветва, въпреки че съм кръстена в друго течение. За мен това е истинският служител на Бог - не дели, а помага.
Звучи като религиозна проституция! Лягам си с всички, но нямам чувства...

# 47
  • Мнения: 46 492
Човек, който мисли и разсъждава с главата си, ще види ясно, че тоя свят няма как сам да се е създал от нищото и тая природа да функционира по съвършения си начин ей така, от хаоса се пръкнала. Само като види мислещият и разсъждаващ човек дори само мравките и пчелите в какъв ред живеят, му стига, за да изпита преклонение пред това, което е над нас...
На мен много по-логични са ми научните обяснения за създаването на света и еволюцията...

Искате доказателства за съществуването на Бог?! Готово.
ЛЮБОВТА
Само не ми казвайте,че любовта била химия и не знам какво си и можела да се обясни научно. Само не това...
Всяко същество, за да се размножи, има инстинкт (поне за малко) да изпитва това чувство. А че хората са го нарекли любов, това е тяхно решение.

# 48
  • София
  • Мнения: 4 668
Афинитета за привличането на атомите, протоните, гравитацията, останалите природни закони също могат да се нарекат Любов.
И това не е нелогично, нито противоречи на научните обяснения за създаването на света.
А научните обяснения мълчат относно въпроса "защо" и причините, да създаде този свят, материя от енергия и тн.
Та е интересна посоката, ако не се отрича нищо от науката и научните обяснения.

# 49
  • Мнения: 670
На мен пък не ми е логична тезата за еволюцията. Маймуните са си все още маймуни, човекът е единственото съзнателно същество, вземащо решенията си чрез разум, не само чрез инстинкти. Изобщо не ми е логично че сме дошли от маймуните. Но всеки с вярата си, затова е зададена темата, не да се убеждаваме.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 668
Е, какво общо имат маймуните? Може и да не сме произлезли от маймуните, но това не пречи да има еволюция.
Има доста "за" и "против". Има много примери за естествен подбор и еволюция. Има и много примери за обратното. Например, развиването на много сложни органи, изведнъж. Което не може да се раздели на части/стъпки, които да издържат на еволюционен тест. Например, окото като орган.

Също така, има много примери, където животни взимат решения чрез разум. Напоследък има много видеота. Гарги, свраки, папагали, маймуни. Разбира се, не в количества, колкото хората.

# 51
  • Мнения: 670
Така е,  но понеже тук се разискват тезите от гледна точка на вяра в Бог или еволюция, затова аз имах предвид за създаването на човека или света. Аз лично не вярвам че човекът се е създал чрез еволюция от друго същество, животно. Има теории за възникването на света от хаос например, но това също ми е не нелогично, а дори абсурдно. Но някои пък го вярват. Но темата е "Вярващи ли сте".

# 52
  • Варна
  • Мнения: 436
Не, не съм вярваща. Дядо ми и Марк Твен са "виновни". По едно време бях дори войнстващ атеист, по Докинс. Сега се кротнах.

# 53
  • Мнения: 1 073
Wild, не е вярно, че сме единствените разумни, разгледай живота на делфините. А за маймуните, както има макак, шимпанзе и горила, така има и човек. Ако се замислиш, хиляди пъти в живота си, сме реагирали първично и животинкси. Особено когато човек изпитва страх. За мен ние не сме нищо повече от животните. Еднакви болести, еднакви първични емоции. Собствениците на кучета ,например, виждат как изпитват депресии, особено женското куче, ако не е забременяло, да кажем. Познато ли е? Майчинският инстикт на котката? Която е готова да се хвърли въхру кучето, да умре, за да спаси котенцето си? За хората, които изоставят децата си, както се случва в природата? Горилата, която може да научи жестомимичната комуникация и да общува до нивото на 10-годишно дете, пък знае ли се колко още. Взели сме се за нещно много висше. Ако има Бог, едва ли му е много благо да душата.
Иначе има теория, че Бог, както го наричаме ние, са извънземните 🤷🏻♀ Теории бол и да ви кажа най- хубавата е да има Бог, не просто да умираме и всичко да приключва, да живеем на косъм и да се молим някой метеорит да не ни цапардоса или пък извънземните да ни гледат с телескопи, като Биг Брадър 🤣.
Така, чеее вярата си е хубаво нещо.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 08:03 от Лиилоо

# 54
  • София
  • Мнения: 38 431
На мен ми е неприятна сделката, която предлага църквата - дайте ни душите си, ние ще ви дадем вечен живот. Ми не, мерси, нямам нужда, добре съм си и така с моята душа при мен.
Опа, сутрешно прозрение! Християнската религия набляга главно на превъзпитанието на Егото - да отдадем душата си, да не искаме само за себе си, да обичаме ближния и т.н. И в един момент какво? Чрез всичко това, те ни гарантират че ще запазим цяло именно това Его, което те наричат за по-така Душа.
Ами аз и някои други хора сме преминали отвъд тази примамлива оферта. Аз не желая да си запазя Егото след смъртта. Ако трябва да се преформатира - така да бъде.

Последна редакция: вт, 20 окт 2020, 10:07 от Rockstar

# 55
  • Мнения: 5 266
Звучи като религиозна проституция! Лягам си с всички, но нямам чувства...
То и ти ми звучиш по определен начин, но ще спестя остатъка, защото никой не ме е питал.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
О, от безапелационното "който мисли и разсъждава с главата си, ще види ясно" стана "на мен ми е нелогично". Simple Smile))
Скрит текст:
Мисленето и разсъждаването различни процеси ли са, впрочем?

# 57
  • Мнения: 1 992
Всеки е свободен да вярва в каквото иска, не е нужно да се разубеждаваме дали трябва или не. Имам приятели вярващи, нито веднъж не са седнали да ме убеждават, че съм в грешка и трябва да вярвам, нито пък аз им се обяснявам.

# 58
  • Мнения: 8 916
Вярно е. Атеистите днес са много агресивни срещу вярващите. На границата на фанатизмът. Доскоро какви отровни подигравки се сипеха върху критиците на Дарвин...

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
Нали? Разправят им, че нямало бог, моля ви се - каква агресия!

Общи условия

Активация на акаунт