Анатомични гащички?

  • 7 436
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 88
Моля ви за мнение за използването т.нар. анатомични или профилактични гащички за бебе до 4 месеца. По мнение на една педиатърка бебето триабвало да ги носи почти постоянно с оглед избягването на луксация.
Вие знаете ли нещо по въпроса и използвали ли сте такива?
Ако има нужда моля да ми кажете от къде мога да си купя и за колко?
Благодаря предварително

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Не е задължително, първо да се роди бебето, отидете на профилактичен преглед и лекарят ще прецени Wink .Като превенция, за да се държат крачетата разделени могат да се слагат 2 памперса един върху друг.

# 2
  • Мнения: 3 146
Bebka беше граничен случай и носихме, май до 6 месеца през деня, а през нощта я оставях да "почине".Сега всичко си е наред.

# 3
  • Мнения: 455
Във Варна се продават в санитарните магазини. В Бургас сигурно също. Но не слагай на детето преди консултация и препоръка от педиатър.

# 4
  • Мнения: 1 586
Покрай дисплазията на Андреа се разрових по въпроса. В тази статия се постарах да изложа основни важни моменти по отношение профилактиката на луксациите при кърмачета.

Накратко: наистина профилактичното носене на абдукционни гащички се препоръчва за всички новородени до навършване на един месец, ако не попадат в рисковата група (която е доста широка, между другото). Децата от рисковата група ги носят поне 3 месеца и подлежат на по-чести прегледи. Това са указания от Методично указание за профилактика, ранна диагностика и лечение  … ва при новородени на МЗ. Още в родилния дом всички новородени трябва да се обуят в такива гащички, а да се повиват е абсолютно забранено (в Св.София ги повиваха, макар и върху памперсите).

Сами се сещате, че това никак не се спазва. Все пак на мен една педиатърка ми препоръча носене на такива гащи един месец, но аз си помислих, че се престарава (за което горко съжалявах после, ама...).

Аз ги купих гащичките от ортопеда, който ни диагностицира дисплазията - за 15лв (предполагам с надценка). Иначе ги има по санитарните аптеки.

# 5
  • София
  • Мнения: 896
Носят се непрекъснато за срока, който е препоръчал ортопеда. А при него трябва да се отиде възможно най-рано след изписването.
Продават ги в санитарните аптеки.

# 6
  • Мнения: 88
Благодаря ви за информацията, много сте мили

# 7
  • Мнения: 3 926
Аз съм с вродено скъсяване и липса на една кост. Въпреки, че откакто съм се появила на този свят съм имала перфектни тазобедрени стави съм носила - тогава колани - до 3 или 4 месец, въпреки Повтарям, че нищо ми е нямало.

# 8
  • Мнения: 404
Да си кажа и моето мнение по въпроса.Голямата ми дъщеря беше с дисплазия на тазобедрените стави.Така,че ни се наложи да стои денонощно в продължение на три мес.с каиши на Павлик,защото никой не ни препоръча още като се роди  да носи гащички за профилактика на луксацията,а тези гащички са абсолютно безвредни.Когато се роди втората ни дъщеря(сега на 1год. и 11мес.) и купихме тези гащички .Тя ги носи от раждането си до 2 мес.възраст,а след това минахме през ортопед и всичсо беше наред.Така,че не се притеснявай,гащичките не могат да навредят на детето,а само да му направят добро.

# 9
  • Мнения: 86
На прегледа при ортопеда, когато Йоан навърши месец, ортопеда каза да се носят тези гащички. Профилактично всички деца, без значение дали имат проблкем със ставите или не трябвало да носят. От това което изчетох и аз мисля така.

# 10
  • Мнения: 2 489
Тези гащички върху памперса ли се слагат или как?
Аз за първу път научавам за такова нещо.

# 11
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Памперса не ели достатьчен?

# 12
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
подарявам такива гащички..Simple Smile
на нас пък един ортопед, на който вярвам безрезервно ни каза, че носенето на такива гащички е просто профилактика, която се препоръчва за по-отдалечените райони, в които няма как да стане бързо първия преглед при ортопет. При положение, че детето е с памперс...няма нужда от тях.
АКО има проблем...тези гащички не помагат...
помагат каишите на Павлик..дано на никой не му се налага!!!

само да уточня, че преди това друг ортопед ни беше казал, че Диана има двустранна дисплазия и носенето на тези гащи ще я излекува!! и да ходим още 2-3 пъти при него на преглед...
Оказа че, че няма нищо подобно...просто човека си прибираше парите за прегледи и продаваше гащички....

това е моето мнение базирано на преживяното от нас...не искам да споря с никой по въпроса.
последното нещо, което съм е ортопед!:)

# 13
  • Мнения: 1 586
Цитат на: Reza
подарявам такива гащички..Simple Smile
на нас пък един ортопед, на който вярвам безрезервно ни каза, че носенето на такива гащички е просто профилактика, която се препоръчва за по-отдалечените райони, в които няма как да стане бързо първия преглед при ортопет. При положение, че детето е с памперс...няма нужда от тях.
АКО има проблем...тези гащички не помагат...
помагат каишите на Павлик..дано на никой не му се налага!!!


Няма да споря, само ще направя едно уточнение Simple Smile
Проблемите с луксациите в БГ са се превърнали в медикосоциален проблем, даже има области със 100% заболеваемост на новородени. В голямата си част тези проблеми са придобити поради неправилно гледане на бебето, а не са унаследени. Най-голям е рискът от придобиване на дисплазия в първите седмици след раждане, докато детските кости още не са укрепнали и памперсът съвсем не е достатъчна профилактика. Точно поради тая причина МЗ излиза с това методично указание, което цитирах по-горе, в което се  препоръчва всички новородени да ги носят профилактично. Има примери на държави, които по този начин свеждат практически до 0 високата си заболеваемост от дисплазия и луксации.

Ако дисплазията се диагностицира достатъчно рано, носенето на тези гащи в много висок процент от случаите помага за напълното излекуване. Андреа имаше дисплазия на дясна тазобедрена става, диагностицирана на двумесечна възраст. Носи гащичките 3 месеца и дисплазията беше излекувана. След 6-месечна възраст на детето вече се налага носене на каишите на Павлик.

Всичко това е описано подробно в методичното ръководство, можете да си го прочетете.

# 14
  • Мнения: 86
Между другото ортопеда се казва Д-р Янакиев (детски ортопед) и е най-добрият в Пловдив. Памперса не е достатъчен. Гащичките не са твърди или неудобни за бебето, но са мако по широчки между краката и ги държат в правилна позиция. Слагат се върху дрешките. повече инфо има тук:
П.П....и не продава от тези гащички. Тях си ги купихме от магазин за 7,50лв.

Повече инфо ин на този сайт:  http://yan.contact.bg/luxatio.htm

# 15
  • Мнения: 404
Тези гащечки се носят върху памперса и като се облече детето с горни дрехи въобще не си личат.

# 16
  • Мнения: 128
ако има луксация тогава носи такива гащи иначе не. те памперсите им държат крачетата разтворени и са достатъчни само профилактично.

# 17
  • Мнения: 404
Категорично съм против мнението за това,че памперсите са достатъчни за избягване на дисплазия и луксация.Лично съм го изпитала на гърба си с голямата си дъщеря.Ако ми бяха казали още от родилното да носи такива гащички нямаше да се стигне на 6-ст месечна възраст да носи каиши на Павлик.Доста е неприятно да гледаш детето си с тези каиши три месеца без прекъсване.Докато гащичките приличат на памперс и въобще не си личат.

# 18
  • Мнения: 404
Пропуснах да кажа,че при луксачия гащичките не помагат.Тогава се предприема съвсем друг метод на лечение.Доста често се стига до операциия на тазобедрените стави.Дано все пак да не Ви се случва.

# 19
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цитат на: denica
Пропуснах да кажа,че при луксачия гащичките не помагат.Тогава се предприема съвсем друг метод на лечение.Доста често се стига до операциия на тазобедрените стави.Дано все пак да не Ви се случва.


точно това имах предвид.
тези гащи НЕ лекуват нищо.
АКО детето има проблем..той трябва да се лекува сериозно.
това ни каза на нас педиатъра...

т.е. на здраво дете няма смисъл да се слагат.

# 20
  • Мнения: 86
Какво трябва и какво не трябва да правите, за да расте вашето дете със здрави тазобедрени стави

 

Повиването на детето с прибрани крачета е абсолютно погрешно.Тази позиция води до изкълчване.

Още от първия ден след раждането е необходимо детето да бъде поставено с разкрачени крачета,които се движат свободно.
Обличането става по следния начин: върху памперса се поставят ританки,а върху тях профилактични гащички.Тези гащички възприемайте като профилактично средство, подобно на пастата за зъби -не е необходимо да имате кариес,за да си миете зъбите.По същия начин всяко здраво дете трябва да носи такива гащички като профилактично средство.
Носете детето си на хълбок или използвайте кенгуру.
Детето трябва да бъде прегледано с ехограф в първите 10 дни от раждането му, ако:
- в семейството има роднина с вродена луксация;

      - близнак;

      - трудно раждане;

      - гънките на бедрата се разминават;

      - едното краче е завъртяно навън;

      - детето има и други аномалии

      - единият или двамата родители е с халтави стави

Децата, които са извън горепосочените случаи, трябва да бъдат прегледани с ехограф след първия и след петия  месец. Добре е това да се направи от опитен ортопед, за да се съчетае с клиничен преглед.
Ползата от ранния преглед е, че в първите месеци лечението е по-кратко и с почти 100% шанс за успех.С нарастване на броя на месеците намалява шансът за успех и методите на лечение стават все по-инвазивни.
Абсолютно се забранява повиването на новороденото с изправени /изопнати/ долни крайници, и особено повиването с повои!
 

Комбинацията от ранна профилактика,съчетана с ранен клиничен и ехографски преглед от ортопед специалист, води до развитие на здрави тазобедрени стави.

 

 Във връзка с разглежданите проблеми Министерството на здравеопазването със Заповед N РД 09-458/19.06.2001г. нарежда в раздел III т.8 следното:

 

    Личните лекари са длъжни:

 

да преценят начина на обличане на новороденото със специални абдукционни гащички.Ако то не е облечено в родилния дом,да се облече в профилактични гащички веднага след изписването.
да насочват децата за компетентно клинично и сонографско изследване на тазобедрените стави към специализирани кабинети по ортопедия или кабинети по детска ортопедия.
 

Ортопедите от специализираните кабинети са длъжни:

да извършват сонографски изследвания на тазобедрените стави или да насочват бебето към такъв специализиран кабинет.

# 21
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
да се чуди и мае човек как са оцелели бабите и дядовците ни, дето нито профилактични гащи са имали, нито паста за зъби...

всеки може гледа детето си както иска...това е ясно, но моля ви не прекалявайте!
недейте да наплашвате бременните жени.
достатъчен е ранен преглед при ДОБЪР! ортопед...пък той ще си каже.

ако детето е здраво какъв е смисъла да ги носи тия гащи????

# 22
  • Мнения: 2 489
Ами баба ми беше с крака под формата на буква О! И тя давала съвети на майка ми да повива и стяга краченцата, за да не се изкривят Grinning . Майка ми естествено не е прилагала такива мерки.

 Обаче сестра ми е имала тежка луксация, била е на каишки денонощно до към година и половина.
За щастие проблемът е решен!

# 23
  • Мнения: 6 206
Дали Янакиев е най-добрият детски ортопед е субективно, освен ако и ти не си ортопед и си в бранша, та си наясно напълно с нещата.
За мен най-добрият примерно е Панчев, само че не работи с ехограф. Защото ми се налага напоследък, дано на никой не му се налага, доста да обикалям по доктори, та навсякъде където кажа Панчев му приемат диагнозата без въпроси. Не казвам нищо за Янакиев, но по-полека с обобщенията.

# 24
  • Мнения: 1 586
Цитат на: Reza
да се чуди и мае човек как са оцелели бабите и дядовците ни, дето нито профилактични гащи са имали, нито паста за зъби...
...
ако детето е здраво какъв е смисъла да ги носи тия гащи????


Ами "оцелявали са" е точният термин Simple Smile Понеже точно поради широко разпространените у нас бабешки методи на повиване и връзване, сега сме с доста висока заболеваемост от дисплазия на кърмачета, а съответно и с висок процент коксартрози в зряла възраст.
 
Едно здраво родено дете (още повече пък ако е родено с халтави стави) съвсем лесно може да се увреди, ако е носено и кърмено в неправилни пози. Както вече споменах,  в повечето случаи дисплазията при кърмачетата е придобита, а не унаследена. Та вижда ми се доста смислено носенето на такива гащи.

Въобще нямам намерение да плаша бременните, просто въз основа на собствения си опит ми се ще поне да ги информирам по въпроса, пък всеки да си решава. Мен лично ако някой ми ги беше казал тези неща преди раждането, със сигурност щеше да ми спести доста неприятности и бих му била много благодарна от сегашна гледна точка...

# 25
  • Мнения: 6 206
Права си,Andrea$, плюс има масажи, които са много полезни. Аз все си мисля, че нас от гащите ни спасиха масажите.
Но и в тези гащи няма нищо нередно, щом не пречат на бебето.
Виж каишките са кошмар, брат ми май беше с такива, голям зор видя душичката. И май наистина е наследствено положението, защото и малкия ми е с проблем, макар и много по-минимален.

# 26
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
не ми се чете пак всичко наново.
може и аз да не съм прочела нещо както триябва.
просто ми се стори, че казваш, че носенето на тези гащи е задължително едва ли не.
това не ми хареса.
хубаво е да има информация, да! за съм ЗА това с две ръце.
но не и да се представят нещата така, все едно без тези гащи детето неминуемо ще се увреди.
Защото е неоспорим факт, че има милиони деца, които не са носили такива гащи, пък са си ОК.
а ако някой има основания да се притеснява или се чуства по-спокойно - нека ги сложи на детето си.

За мен е по-важно поддържането на правилна поцизия на детето и редовните масажи и гимнастики за укрепване на ставите.

Пак казвам...и ние го преживяхме този ужас...и на Диана и лепнаха диагноза двустранна дисплазия и изписаха такива гаши. Утрепахме се да ги търсим...след три дена намерихме....сложихме.... и отидохме на втори ортопед. Оказа се, че не само няма никаква дисплазия, ами ставите са и доста стабилни.

какво щеше да стане, ако не бяхме отишли при него?
Щяхме да слагаме ортопедични гащи три месеца, щяхме да ходим на преглед при доктора поставил диагнозата и когато накрая той ни каже "...готово, всичко е наред, детето се оправи..." щяхме да сме много щастливи и благодарни на този доктор. А аз сега щях да пиша колко са полезни тия гащи и как са задължителни....

ако някой ги иска гащите...ще му ги подаря:)

# 27
  • Мнения: 86
Съжалявам, че така крайно го погледнахте това мнение. Аз пуснах линка и статията, защото мисля че тази информация липсва и личните лекари дори не я знаят, а и повечето хора не знаят какви са тези гащички и ги свързват погрешно с нещо твърдо и едва ли не с каиши. Искам само да спомена, че нито са твърди, нито са грозни, нито по някакъв начин пречат на бебето. Да - разбира се, че всяка майка сама решава дали да слага или не, аз просто исках да поднеса информация, която според мен липсва или е доста малко.
Дали Д-р Янакиев е най-добрият в Пловдив аз наистина не мога да го твърдя със сигурност, но факт че не знам друг който да работи с ехограф, което според мен е показателно, а това че е добър съм го чувала само от негови колеги, които предполагам са малко по-компетентни от мен! Никой не ангажирам с мненитео, че задължително трябва да се носят и т.н., обаче да говорите "няма смисъл, щом нищо му няма" не смятам че сте по-компетентни нито от ортопедите, които ги препоръчват нито от МЗ, щом все пак са издали такава заповед! Ето още една част от горната статия:

"Всеки бъдещ или настоящ родител трябва да знае,че в повечето случаи децата се раждат с напълно здрави тазобедрени стави,но поради неправилно повиване тези стави биват изкълчвани.Разбира се, не са малко случаите,когато детето се ражда с увредени тазобедрени стави.
Трябва да се знае,че ранната коксартроза /35-40 години/ в 95 % от случаите се причинява от това заболяване.В 90% от пенсионираните по болест поради страдание на тазобедрената става е по причина на дисплазията и луксацията.Това идва да покаже,че когато в едно семейство  възрастен човек изразява твърдението “мен като са ме повивали, какво ми е” и същевременнно от дълги години постоянно се оплаква от болки в тазобедрените стави, каква е причината за това.Точно поради това цялото по-възрастно поколение масово страда от коксартроза,или известно като  шипове.Луксацията представлява изкълчване, а дисплазията – недоразвитие."



Моля ви, нека не се заяждаме, нека всяка майка сама да прави своя избор. Това е просто статия и кой както иска да я възприема!

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Reza
Цитат на: denica
Пропуснах да кажа,че при луксачия гащичките не помагат.Тогава се предприема съвсем друг метод на лечение.Доста често се стига до операциия на тазобедрените стави.Дано все пак да не Ви се случва.


точно това имах предвид.
тези гащи НЕ лекуват нищо.
АКО детето има проблем..той трябва да се лекува сериозно.
това ни каза на нас педиатъра...

т.е. на здраво дете няма смисъл да се слагат.


Същото ми каза ортопеда и на мен.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: misha_plpvdiv
Съжалявам, че така крайно го погледнахте това мнение. Аз пуснах линка и статията, защото мисля че тази информация липсва и личните лекари дори не я знаят, а и повечето хора не знаят какви са тези гащички и ги свързват погрешно с нещо твърдо и едва ли не с каиши. Искам само да спомена, че нито са твърди, нито са грозни, нито по някакъв начин пречат на бебето. Да - разбира се, че всяка майка сама решава дали да слага или не, аз просто исках да поднеса информация, която според мен липсва или е доста малко.
Дали Д-р Янакиев е най-добрият в Пловдив аз наистина не мога да го твърдя със сигурност, но факт че не знам друг който да работи с ехограф, което според мен е показателно, а това че е добър съм го чувала само от негови колеги, които предполагам са малко по-компетентни от мен! Никой не ангажирам с мненитео, че задължително трябва да се носят и т.н., обаче да говорите "няма смисъл, щом нищо му няма" не смятам че сте по-компетентни нито от ортопедите, които ги препоръчват нито от МЗ, щом все пак са издали такава заповед! Ето още една част от горната статия:

"Всеки бъдещ или настоящ родител трябва да знае,че в повечето случаи децата се раждат с напълно здрави тазобедрени стави,но поради неправилно повиване тези стави биват изкълчвани.Разбира се, не са малко случаите,когато детето се ражда с увредени тазобедрени стави.
Трябва да се знае,че ранната коксартроза /35-40 години/ в 95 % от случаите се причинява от това заболяване.В 90% от пенсионираните по болест поради страдание на тазобедрената става е по причина на дисплазията и луксацията.Това идва да покаже,че когато в едно семейство  възрастен човек изразява твърдението “мен като са ме повивали, какво ми е” и същевременнно от дълги години постоянно се оплаква от болки в тазобедрените стави, каква е причината за това.Точно поради това цялото по-възрастно поколение масово страда от коксартроза,или известно като  шипове.Луксацията представлява изкълчване, а дисплазията – недоразвитие."



Моля ви, нека не се заяждаме, нека всяка майка сама да прави своя избор. Това е просто статия и кой както иска да я възприема!


 С цитираното съм съгласна, но това само идва да покаже, че ако майката заведе детето на профилактичен преглед и получи адекватни съвети как да носи бебето, как да го облича, да не повива и прочие това е достатъчно добра профилактика. Всички тук говорим от позицята си на хора, получили съвети от лекари, на които имат доверие, нали Wink .

# 30
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Добре...втория ортопед, този който установи, че Диана е здрава, е доктор Алексиев от Горна Баня. За инфо само...всички ортопеди минават при него курс по ехографкса диагностика...незнам дали точно така се казва, но той ги обучава да работят с ехограф.
Как мислиш...дали е компетентен?

Точно той ни каза, че гащите не лекуват. Че ако има проблем, той се оправя само с каиши или операция... Че се случва ортопеди, които разчитат на тия гащи да му изпращат деца, на които може да се помогне само с операция вече...
Още повече той самия прави тези операции....
За мен този лекар е много добър специалист, а и като човек е страхотен!!!

"Всеки бъдещ или настоящ родител трябва да знае,че в повечето случаи децата се раждат с напълно здрави тазобедрени стави,но поради неправилно повиване тези стави биват изкълчвани."

ами....незнам да има някой тук, на който не му е ясно, че бебетата НЕ СЕ ПОВИВАТ!!!

Общи условия

Активация на акаунт