Колко пари струва лечението на зъб

  • 2 370
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 433
Здравейте!
Ориентирайте ме колко пари взимат Вашите зъболекари за лечение на зъб?Говоря за вадене на нерви, пълнене на канали и пломба. Цялостно лечение?
Възможно ли е лечението + пломбата + здравната книжка да струва 220 лева? Става въпрос за здравноосигурано лице.

# 1
  • Мнения: 4 996
Зависи от зъболекаря.На мъжа ми май месец му взеха 400 лева за същото.Миналата година на мен 120 лева.При различни зъболекари.

# 2
  • Мнения: 40 812
Ми то една проста пломба без усложнения (бяла, не амалгама) струва 60 лева. И ЗК май покрива само амалгамени пломби, т.е. на практика нищо.

# 3
  • Мнения: 46 508
Посочените цени за мен са абсурдни.

За пулпит, с вадене на нерви, канали и пломба на заден зъб - 90 лв. София, частен кабинет, не работи с касата, много добър специалист, при когото ходим от 17 г. За съжаление не приема нови пациенти, защото е с 2 деца и просто не може да смогне покрай дистанционното и ковида.

# 4
  • Мнения: 9 433
Знаех си, че има нещо нередно. В нашия град си направих труда да разпитам на 2-3 места и цените бяха от 90 до 120 лв за същото лечение.

# 5
  • Мнения: 40 812
Малко е трудно да се отмери така, на око. Има разлики в материала на пломбите, в упойките, в запълването на каналите и т.н.

# 6
  • Мнения: 46 508
Нашата е педант в това отношение. Сигурна съм в качеството на материалите и за толкова години е доказала, че по правен зъб при нея не се налага намеса.
Не става дума за материалите, а за надценката, която си слагат специалистите.

# 7
  • Мнения: 40 812
Не става дума за материалите, а за надценката, която си слагат специалистите.

Те се мултиплицират. Ако единият ползва материал за 50 лева и си сложи 20% надценка ще имаме 50+10=60 лева. Ако другият полза материал за 70 лева и пак си сложи 20% ще имаме 70+14=84 лева.
Цифрите са фиктивни, само за илюстрация на принципа.

# 8
  • Мнения: 2 486
Няма нищо нередно. Всеки зъболекар има право сам да си определи цените. И както вече казах, зависи от инструментите, материалите, уредите с които работи. А вие кой зъболекар ще си изберете е друг въпрос.

# 9
  • Мнения: 46 508
Те се мултиплицират. Ако единият ползва материал за 50 лева и си сложи 20% надценка ще имаме 50+10=60 лева. Ако другият полза материал за 70 лева и пак си сложи 20% ще имаме 70+14=84 лева.
Цифрите са фиктивни, само за илюстрация на принципа.
По-скоро работят с еднакви материали, само надценката е различна.
Разбира се, това е моето мнение, виждала съм резултатите при приятели, които ходят при скъпи зъболекари. Цената не е фактор за мен.
Съветът ми към авторката е да набере няколк имена с препоръчани специалисти, от хора, които дълги години са били при тях и имат наблюдения в/у това какви са резултатите след време. После вече да избира м/у тях и според ценоразписа.

# 10
  • Мнения: 12 744
Скоро не са ми правили такова нещо, но си е скъпо. Не знам няма ли някакви единни ценоразписи, нещо като цените на нотариалните услуги. Simple Smile
Попрегледах наслуки в интернет, ето случайни цени: снемане на статус 30 лв! Кореново лечение на зъб с еднокоренов канал  + запълване 170 лв; обтурация от естетичен фотокомпозит една повърхност 70 лв. И вече ако са повече повърхности, повече канали...

Касата, доколкото знам, покрива за обтурация 15 лева, от амалгама.

# 11
  • Мнения: X
Въпросът на авторката е от типа "Колко струва една кола с четири колела и с ДВГ?" Simple Smile  Има маса подробности, с които пациентът не е запознат. Или не взема под внимание, когато се интересува за цената. Например една пломба може да обхваща една, две, три или четири повърхности на зъба. Може да бъде направена с фосфатен цимент, пластмаса, чешки, немски, щатски (т.е. китайски) или оригинални японски фотополимери. Съответно цената и може да бъде от 50-60 до 150-160 лв. Разликата в цените за умъртвяване на нерви и последващо запълване на кореновите канали на резец и на мъдрец е между 3 и 5 пъти (ако изобщо намерите стоматолог, който да се хване да спасява мъдреца Ви)...

Здравна каса покрива манипулации на обща стойност 40 или 60 лв за година, не съм сигурен за тази година колко е. Което стига горе-долу за един преглед и една рентгенова снимка. Или за 3-4 пломби с амалгама. Каквато никой уважаващ себе си стоматолог не ползва от края на миналия век насам.

Последна редакция: пт, 06 ное 2020, 05:32 от Анонимен

# 12
  • София
  • Мнения: 598
Здравейте!
Ориентирайте ме колко пари взимат Вашите зъболекари за лечение на зъб?Говоря за вадене на нерви, пълнене на канали и пломба. Цялостно лечение?
Възможно ли е лечението + пломбата + здравната книжка да струва 220 лева? Става въпрос за здравноосигурано лице.

Знаех си, че има нещо нередно. В нашия град си направих труда да разпитам на 2-3 места и цените бяха от 90 до 120 лв за същото лечение.
Трябва да разберете,дали наистина става дума за същото нещо.Когато аз си купувам кенче кола,неговият състав е еднакъв навсякъде,и смятам,че е нередно и абсурдно да дам 2 лева за него,като навсякъде е между 0,90 и 1,10
 Но-При зъболечението не е така.При 5 зъболекаря,ще получите 5 различни лечения.Аз съм зъболекар,при мен лечението на зъб минава в 3 посещения
1.В първото вадя нерви и слагам материал в каналите да доубие микробите-95 лева вземам за това
2.Във второто пълня каналите и назначавам снимка-още 95 лева
3.В третото правя пломба-която е 95 лева,от които касата дава около 35 или 38 лева,сега още не са решили за 2021 колко ще са.
Ако обаче,видя,че само пломба не е достатъчна,покривам целият зъб с фотополимер(овърлей)-струва 135
Значи цената може да стигне до 330 лева.Ако някой друг е пипал каналите преди това и е релечение,може и 400 да е.
С какво оправдавам тази цена.
1.Кофердам
Това платно ми помага перфектно да виждам зъба,без да им риск да вкарам нова инфекция,освен тази,която пациента вече си има.Ако вашият зъболекар лекува канали без кофердам,той е средностатистически и е нормално да взема по-малка цена.Аз откакто ползвам кофердам,почти нямам неуспешно лечение и наблюдавам,че в средният ценови клас под 10 процента го използват.
2.Пациентът е наясно,че има 2 години гаранция върху каналите и 3 години върху пломбата или овърлеят
3.Пациентът получава снимки на зъбите си преди и след и имаме пълна прозрачност.
4.Никога не се лъже пациентът,когато стане усложнение-например да се счупи инструмент или нещо да не стане по план.
5.Овърлеят защитава зъба по-добре от обикновена пломба

Реално овърлеят е по-евтин от корона,и пациента реално дългосрочно му излиза по-евтино.
За това,когато някой каже,че съседният кабинет предлага по-евтина цена-го питам дали съседният кабинет предлага тези неща.
Не го приемайте като критика и поучаване,ако вашият зъболекар не е обяснил за какво плащате и какво получавате,вината е негова.Защото ако вие не виждате разлика между отделните зъболекари,значи е нормално да се гледа само цената.Така,че помислете по въпроса ,какво сте получили,какви гаранции се дават.За мен тази цена от 220 лева е нормална,не ниска и не висока.По този начин лекуват над 50 процента от зъболекарите.Това не значи,че са некадърни или лоши хора.Просто са средностатистически и имат по-голям шанс за усложнения.
  Финално,има зъболекари,които са на топ световно ниво и в България,и там цената на това,което описах е около 800-1000 лева на зъб,там ходят пациенти предимно със счупени инструменти,много криви канали ,с повишен риск от усложнения,които другите стоматолози не искат да поемат лечението.Винаги имат и микроскоп,който им позволява да виждат в каналите по време на работа
Надявам се,да съм ви бил полезен с описанието .

Последна редакция: пт, 06 ное 2020, 09:59 от thedentist

# 13
  • Мнения: 9 433
Благодаря за изчерпателният отговор.
Наистина ми е странно как лечението на един зъб ще струва 1/3 от МРЗ.

# 14
  • Мнения: 40 812
Благодаря за изчерпателният отговор.
Наистина ми е странно как лечението на един зъб ще струва 1/3 от МРЗ.

Много просто - всички хай-тек материали са скъпи и се правят в държави, където МРЗ е доста над хиляда лева.

Модерното оборудване - стол, машина, осветление, инструменти също струва майка си и баща си. И не е трайно. Моята пародонтоложка каза, че използвала онзи вибриращ накрайник само няколко пъти. И има разлика как ми изглеждат венците след нея и след предишните.

Уменията и знанията струват скъпо. Имаше един виц за някаква турбина, дето вибрирала и не можела да работи. Викнали топ експерт, той поискал едно легло и пет килограмов чук. Спал една нощ до турбината да я слуша, на другата сутрин ударил с чука по една перка и всичко се оправило. И после дал фактура за 10 005 долара. Попитали го защо толкова много и защо такава странна цифра. И той казал, че 5-те долара са за удара с чука, за другите 10  000 за това, че знае къде да удари. И ако им е много те да си бяха ударили.

Общи условия

Активация на акаунт