Витамин В 12 - тема 7

  • 47 486
  • 756
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 12 115
В събота се каня да посетя лаборатория за изследване на вит. Б12, феритин, фолиева, рит. Д... Има ли някакви специални изисквания преди това, храна, кафе и т.н. мога ли преди изследването да приемам? От месец съм спряла всички хранителни добавки, които пия. Искам да направя контрола.

# 196
  • Мнения: 11 832
Специални не, като при почти всички изследвания - сутринта на гладно и без кафе, лекарства.

# 197
  • Мнения: 4 005
Здравейте,може ли вит.Б12 да се дава профилактично на дете на 3г.и под каква форма е най-добре?Детето не е изследвано,но изобщо не се храни добре.В момента приема хранителна добавка,в която има само 40 процента от препоръчителната дневна доза б12.Чета най-добри отзиви за назалните капки.Дали могат да се дават на дете.Само ПКК са му пускали досега.

# 198
  • Мнения: 11 832
Назалните капки ще му дойдат много особено като не е изследвано. По добре спрея на БетерЮ там едно впръскване е 300mcg, а на капките в една капка има 2500mcg. Спрея се пръска от вътрешната страна на бузата.

Но аз лично бих изследвала първо и тогава щях да давам. Щом не се храни добре, хубаво е да се види и желязото как е.

# 199
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Дъщеря ми повече от два месеца приема спрей на Бетър ю - витамин Д и B12, с умерен дефицит е, както и фолиева киселина, водорасли Афа и есенциални мастни киселини. Има синдром на раздразнено черво и поради тази причина явно не усвоява витамините, но през цялото време приема и пробиотици - omnibiotic stress repair. Проблемът е, че продължава да се оплаква, че е все уморена. Възможно ли е да не е наваксала дефицита, беше 216 за в12 и започвам да си мисля да не е паднало желязото?

# 200
  • Мнения: 11 832
За 2 месеца може да не е качено достатъчно нивото, обикновено и след 3 не е съвсем достатъчно. Иначе да, може да е спаднало и желязото и от него да е умората. А щитовидната проверявана ли е? При проблеми с червата освен пробиотици е добре да се изключи глутен.

# 201
  • Мнения: 923
При дъщеря ми се вдигна бързо,но не се задържа,желязото падна на 6тия месец.
Как открихте синдрома на раздразненото черво?
Аз вече имам чувството ,че този ужас никога няма да спре.Последния прием на Б 12 беше през м.6.2020,през м7.2020 беше 1007,през 10.2020 947,а от вчера 497,ако съдя от предните пъти ,след 1-2м пак ще е в дефицит.
През 10.2020 бяхме вкарали щитовидната в норми,макар и не в задоволителни стойности-вчерашните резултати пак са ужасни.Увеличиха и леко дозата на хормона,забраниха и соя,млечни продукти преди обяд и пакетирани храни за 1м,а след това контрола на хормоните,изследване за таласемия и цьолиакия.

Последна редакция: пт, 26 фев 2021, 22:27 от bebeshok0326

# 202
  • Мнения: 11 832
bebeshok0326 при моя син омагьосания кръг спря при оздравяване на червата. Аз съм казвала няколко пъти в темите назад. Беше с тройна анемия почти постоянно - В12, фолиева и желязо и преливах от пусто в празно . След като открих множеството хр.непоносимости и бяхме в болница, назначиха строга диета без глутен, млечни, цитруси и още куп неща и 1 година постоянно пробиотици. Още на 3 месец положението беше значително подобрено, след 5м спрях добавките, а щитовидната беше с подобрени показатели. Сега отново изпада от време на време в леки дефицити и наваксвам, но не и като преди постоянно.

Следя В12 на 4-5м, не съм давала нищо цяла година изследванията му от вчера са 450pg/ml да, за дете е ниско и ще давам 2-3м да вдигна нивото.

Относно щитовидната - стигна до хормон в крайна сметка, но вече влезе в пубертет и беше очаквано. Но преди това 3г задържахме положението

# 203
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Щитовидната е ОК. Синдромът на раздразненото черво освен симптомите, се откри с изследване на фекален калпротектин, сега я наблюдава гастроентеролог и ако не спаднат стойностите ще се прави колоноскопия. Ако взима и желязо, колко часа след В12 да го пие? То е ясно, че пак ще се пускат изследвания, но ми се иска още известно време да пие витамините.

# 204
  • Мнения: 923
При нас само месец бяха пробвали без хормон и заради неврологичните и проблеми явно не смееха да я оставят.Както докторката днес каза "сякаш и хормона не си усвоява".
Б 12 беше добре на годишна база.Аз и преди съм споделяла -хемоглобина винаги е бил висок,желязото се срина след приема на Б 12,но вече година го държи доста ниско,въпреки че има периодичен прием и се вдига по малко,но и MCV започна да пада,та ако ще излиза някоя таласемия,то ще е в много лека форма.
Относно непоносимостта към глутен това си е цьолиакия нали?Изследва си се с антитела и или има или няма?Броя на антителата не определя нещо като степен?До колкото знам ако излезнат тези антитела за потвърждение се прави биопсия на червата по така наречените мед.стандарти(на малки деца знам,че се избягва това),нали така?
Синдрома на пропускливите черва си е друго?(Чела съм книгата GAPS)
Съжалявам за въпросите,но просто вече всичко ми е каша в главата.Хем искам да постигна добри резултати,хем без лекарска подкрепа ме е страх да предприема самолечение.

# 205
  • Мнения: 11 832
fros хубаво е да са възможно най-отдалечени като прием, че се пречат едно на друго. Аз обикновено давах желязото вечер, а В12 до обяд

bebeshok0326 може да има непоносимост към глутен и това да не е целиакия. Целиакията си е сериозно автоимунно с антитела и е до живот, докато другата непоносимост е малко по-лека така да кажем, понякога даже може да е временна.
При нас от тест за хр.непоносимости се видя много сериозна непоносимост към глутен, млечни и какво ли не...Когато стигнахме вече до гастроотделение и там  правиха много други изследвания и кръвни и дексилозен тест (взема се кръв, после се пие едно нещо и пак кръв) с който се проверява червата, изследвания на фецес и т.н. Тогава казаха, че няма целиакия а само непоносимост и че червата са пропускливи. А пропускливи черва обикновено са получават точно от непоносимост към глутен и не само де, но това е една от основните причини. Когато са пропускливи червата тогава се засичат множество хр.непоносимости. Лаишки обяснено червата пропускат част от хр.вещества в кръвния поток

# 206
  • Пловдив
  • Мнения: 40 742
Може ли препоръка за В12?
Трябва и Д и МК7 да търся за прием.
Това са резултатите...

# 207
  • Мнения: 923
За Б 12 Солгар таблетки,Амброзия капки,Better you спрей за уста
Относно Вит Д Вигантол или Better you Вит Д +К 2
Това са препоръките от личен опит
mibobo Благодаря

Последна редакция: сб, 27 фев 2021, 19:09 от bebeshok0326

# 208
  • Пловдив
  • Мнения: 40 742
А тези смучещите?
https://www.afya-pharmacy.bg/productbg/9369
Не са ли ок? Амброзията няма ли чист В12? Намерих само с фолиева.
Вигантол е слаб...

# 209
  • Мнения: 923
В някакъв момент е добре да се включи и фолиева,защото тя пада,както и желязото,за това и като се изследва Б12 винаги се изследва с още доста неща.Мисля,че Амброзията е само така или поне ние сме пробвали само нея.
Какво означава Вигантола е слаб?Не се усвоява?

Общи условия

Активация на акаунт