НВ-ВМХ и палео - тема за здравословното хранене, част 137

  • 34 504
  • 745
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 383
За фастинг и автофагия вижте и видеата на д-р Надир Али. Много полезни неща може да се научат.
Д-р Берг го следя и аз в Инстаграм.

# 121
  • Мнения: 27 412
Много ми хареса алабаша от Лидъл- нали беше намален преди време...Допадна ми и като основа- нарязах го на филийки и отгоре го намазах с пастет от извара, зехтин, сол, черен пипер, кайенски пипер (лютиви люспи и семки). По-нататък ми се иска да го пробвам и като "пържени картофки". Някой пробвал ли го е така- да каже как е на вкус? Simple Smile

# 122
  • Мнения: 39 195
При нас се яде натюр.

# 123
  • Мнения: 2 275
Долче, алабаша ми харесва в мусаката като "картоф ", а целина-глава като пържени "картофки". Опитай, на теб може да ти хареса.
Много хубав "конфитюр " се получи със замразени череши и агар-агар за сгъстяване. Без захар. Малко не уцелих агар-агара и стана гъст, но е супер на вкус.
Ставало и с чия, но аз нямам и не ми се купува и на нея да се чудя къде да я слагам.

# 124
  • Мнения: 12 574
Ще ме накарате и аз да взема алабаш да пробвам така. Макар че аз го обичам както си е пресен и си го хрупам така и вероятно ще си го изям суров, той е толкова свеж и хрупкав. А пък през този сезон и без това трудно със свежите зеленчуци, повечето не са така вкусни и тези дето са, се ядат сурови вкъщи.
Ряпа Дайкон се каня да пробвам нарязана като картофки, сдобих се с фритюрник с горещ въздух и тепърва ще изпробвам какво мога да правя в него и кое как става добре. Снощи го пробвах с тиква че само това имах вкъщи, много съм доволна. Остава да си намеря някоя дето не е особено сладка че снощните "картофки" ми бяха сладички на мен. Солница и купичка чеснов сос оправиха нещата де.
Ряпата съм запържвала така в тиган и си ми харесва, дано стане добре и в това чудо.

# 125
  • Мнения: 2 275
Коя е тази ряпа?
Една бяла и много дълга ли е?
Като редувам червено цвекло и черна ряпа не ми остава място да опитвам други сурови неща, а и във Фр ги няма/не им е в традицията. Има само черна ряпа, албаш в някои био на цена като на свинското. Я познайте за какво ще си дам парите.
Но ще пробвам всичко това в немско. И на кейл съм хвърлила мерак, че и веган-сайтовете наобиколих заради него.
Малко смях:
В един био-мио магазин ми предлагат "ампули със сок от черна ряпа" за пречистване на черен дроб. Цена като доставка от Марс. "Убивам" с поглед продавачката и казвам: защо ми е? Цяла зима я ям настъргана, сурова, на салата.
Тя така изумено ме гледаше, а и с леко ....отвращение. Мързя ме да обяснявам  за количествата суров чесън, лук и хрян, които изяждам. Спасих я от припадък.
Ядят варено червено цвекло, което никак не ми харесва.
Всичко ли което прилича на ряпа може да се яде сурово? Защото аз открих суровото червено цвекло преди една година.

# 126
  • Мнения: 12 574
Да, дългата бяла ряпа е Дайкон. Тя и сурова ми е вкусна де, хрупа там и е свежа, то зимата и това не е малко Grinning
За цвеклото не знаех че може и сурово да се яде, все сварено съм опитвала май. Лично аз не го готвя, не ми се занимава да се цапам че аз и от морков да правя салата пак е погром в кухнята после Grinning Ако хвана цвекло, ще е като местопрестъпление после...

# 127
  • Мнения: 39 195
О, сурово цвекло ни е редовната зимна салата. Много добре се връзва с моркови, зеле. Или с бейби спанак за салата Витамина. Аз съм го правила и задушено на пара, после изстудено и полято с дресинг, натрошени сурови ядки. Веднъж направих пълнено цвекло с кайма, гъби и покрито с кашкавал. Така сварено, а после изпечено имаше вкус на варена царевица.
Ряпата Дайкон, ако не се мъжа я дават, че е подходяща за отслабване.
Вчера си купих жълта ряпа от Лидл и скоро ще я правя на пюре. Може да изпържа една малка част, за да я пробвам като заместител на пържени картофи.

# 128
  • Мнения: 27 412
Таня, ряпата дайкон е като гигантски бял морков Grinning Успокоих се, че си спасила жената от припадък... Grinning
Натка, честита придобивка. Как успя? Grinning Всичко което прилича на ряпа/зелево/цвекло може да се яде сурово. При проблеми с ЩЗ не е хубаво да се прекалява с количествата и честотата. Много мразя готово разварено /с консистенция почти на желирано/ червено цвекло...Вкъщи никога не го преварявам дотолкова...с майонеза и кисели краставички ми харесва много.

# 129
  • Мнения: 12 574
Кое как съм успяла?
Добре звучи с цвеклото ама пак не ме навихте, от сега си представям кухнята ми сякаш съм заклала някого в нея Grinning Салати с цвекло ще са само навън или ако друг ми направи и донесе пък, не е като да няма какво друго да ям.

# 130
  • Мнения: 6 622
Никога не съм пробвала тези зеленчуци термично обработени. Червено цвекло хапвам на салата с оцет и магданоз. Много е хубаво. Пра баба ми отглеждаше огромни количества, че тя все имаше проблеми с хемоглобина и от малка си свикнах с него. Майка ми го ядеше настъргано с ябълка, но не е режимно.
Тази година ММ сложи при диво ферментиралите зеленчуци. Освен, че е вкусно, оцвети всичко много красиво.
Всякакъв вид ряпи си хапвам настъргани с оцет и копър. Общо взето умирам за такива зимни вкусотии.

# 131
  • Мнения: 27 412
Натка, за фрайъра питам, че нали имаше сага с намирането му Grinning И нямаше уж.

# 132
  • Мнения: 12 574
Настъргана ряпа си е класика за зимна салата. Не съм пробвала с копър обаче, основно с листа целина ми вървят на мен, трябва и това да опитам. Или ряпа и морков пак настъргани и с целинка. И зехтин и оцет, разбира се.
За термично обработените не ми е толкова зор да търся да замествам с нещо пържени картофи примерно, ама са си разнообразие като готвя месо със зеленчуци на тиган. Че то ако не пробвам такива неща, ще се окаже че всеки път е просто мръвки с лук. Или айде, може лук и морков или пък само праз. И си правя експерименти, шарено да е там.

Долче, тя сагата там приключи бързо, от другаде си купих и снощи си го взех от куриера. Тия дни като ми остане време да се завъртя вкъщи ще се изпробва. Не с картофи, естествено, в мойта къща такова нещо няма Grinning Че съм се смяла като рових за рецепти и отзиви как всичко живо пържените картофки са му зор... Ама смятам че ще ми върши работа да си правя неща подходящи за нас в малки количества и набързо след работа. Мани тия картофи, за кюфтета било хубаво също Grinning

# 133
  • Мнения: 2 275
А ако знаете какви хубави ферментирали напитки стават с червено цвекло или джинджифил (рецепти от кам, в темата с рецептите, май беше стр.17).
Вярно много цапа червеното цвекло, но лесно се измива. С едни пресни корени куркума имах ....приключение и ги подминавам.

# 134
  • Мнения: 6 622
Цапа. Ако ви кажа ММ как го стърже ще паднете 😀 По гащи 🤣

Общи условия

Активация на акаунт