Детски надбавки 2021

  • 3 654
  • 26
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 7 033
Сега прочетох, че имало обрат в проекта на правителството за детските надбавки за следващата година. Хората с високи доходи били много обидени, че се предлагало и на техните деца да получават тези надбавки Joy, това бил един от доводите за промяната...Пропуснали са факта, че задължително се подава молба за тези надбавки. Имам две деца на 15 и на 10 г. и не съм взимала надбавки за никое от тях и изобщо няма да се обидя, ако започна да взимам.

Последна редакция: сб, 14 ное 2020, 09:35 от buni

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Парите щели да се използват за увеличение на полицаите и медиците. За вторите смятам, че заслужават много повече от временно увеличение, а за първите ще си спестя мнението.
Така или иначе за мен тази мярка беше популистка и предизборна, явно видяха, че няма да произведе очаквания ефект сред избирателите.

# 2
# 3
  • Мнения: 40 886
Не става въпрос за обида, а за липса на смисъл. Хората с високи доходи няма да ги усетят тези 50 лева, нито пък ще са им стимул за нещо. А отражението върху бюджета ще е голямо. Аз също никога не съм вземала детски и помощи и да, това е било помощ за мърморене понякога, но ей така, дума да става. Реално никога не са ми липсвали и осъзнавам, че не е най0разумната мярка. В края на краищата това е социална помощ и се дава по социални причини. Много повече се дразня, когато и пенсиите почват да стават социални помощи, и се прекъсва връзката с приноса.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 237
Да, само дето собственици на фирми, които се осигуряват на минимума и никога не разпределят печалба получават въпросните детски, също и служители, които се водят на МРЗ. Докато съвестните данъкоплатци, осигуряващи се на реален доход не получават. Ами не е справедливо, съжалявам! Преди няколко години шефовете ми вземаха детски, а аз не вземах. Те сигурно бяха по-бедни от мен и с по-малки доходи, мдам.

# 5
  • Мнения: 40 886
Мисля, че това е все по-рядък случай. Някакви фирми, чиито предмет на дейност позволяват много черни приходи може би го правят, но за повечето това е трудно, а и 10% скрити данъци не си струват. По-добре е да си имаш легални доходи. Да не говорим, че ако си дават дивидент, вместо заплата, данъкът е 5%. Никога няма да рискувам за да спестя 5%.

# 6
  • Мнения: 5 321
Аз не вярвах да се случи, така или иначе. Лошото е, че казано някъде в пространството, ще остане в главите на хората, като истина.
За дванайсет години, нито веднъж не съм взимала детски. Това понеже не съм в сивия сектор и съм омъжена.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 25 237
Мисля, че това е все по-рядък случай. Някакви фирми, чиито предмет на дейност позволяват много черни приходи може би го правят, но за повечето това е трудно, а и 10% скрити данъци не си струват. По-добре е да си имаш легални доходи. Да не говорим, че ако си дават дивидент, вместо заплата, данъкът е 5%. Никога няма да рискувам за да спестя 5%.
Ти може да не рискуваш, но ако си мислиш, че това се случва рядко много, ама много бъркаш. Случва се поголовно.

# 8
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Подкрепям горните мнения, мошеници и лъжци...не луд, който яде баницата, луд е който му я дава..

# 9
  • София
  • Мнения: 7 033
Надбавки се дават само след попълване на молба и декларация, никой няма да ти ги даде ей така, защото имаш деца и да те обиди като те определи като нуждаещ се. Взаимстваме всякакви простотии от ЕС, но въпроса за детските надбавки си го решаваме на местно ниво Sunglasses

# 10
  • Мнения: 7 261
Отгледала съм си детето без детски. Сега ми стана приятно, че всички родители ще получават, не че внучето ми е закъсало за 40лв, но намирам, че решението показваше някаква справедливост за в бъдеще. Всички деца трябва да бъдат еднакво важни за държавата. Сега обаче греда. И стария принцип "Разделяй и владей" влезе в употреба, за лекарите да има, за майките не. Срамно и тъжно.

# 11
  • Мнения: 12 758
И на мен ми се вижда обидно да не се дават детски надбавки за всички деца. В края на крайщата, тези, които работят и създават брутния продукт и плащат данъци, сякаш имат само задължения. Вярно, че с 50 лева няма да си отгледаш детето, но е някаква помощ и признание. Тоя същия човек, дето не му дават детски, ми той можеше да не създава дете, поне малко "евала" си трябва.
Разбирам ги аргументите "против", но не съм съгласна въпреки това.

# 12
  • Мнения: X
Детските не са 50, а 30 лв всъщност.

# 13
  • Мнения: 8 801
В БГ не съм получавала детски (поради дохода), но в чужбина след влизане в ЕС, чуждата държава плаща на българското ми дете, само защото живее там. И то до 26 г ще се плащат, ако учи.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 25 237
Детските не са 50, а 30 лв всъщност.
Всъщност са 40 за едно дете като се планира от догодина евентуално да станат 50.

# 15
  • Мнения: 2 069
И аз не съм подавала молба за детски, но въпросът е друг. Подкрепата на държавата към децата не трябва да се свежда и определя от доходите на родителите и да се разпределя до доказване на доходи от тях. И тук не става дума само за 30-50 лв., а за цялостна социална политика към всички деца и техните семейства.
Твърдо съм на мнение, че всички деца трябва да получават детски.  А който иска да се ползва от тях.
 Това да ги пренасочиш точно от децата  ми изглежда доста неоправдано. Иначе, пари за периодично увеличение на заплати в държавната администрация има.Сега идват и бонусите.

# 16
  • Мнения: X
Не, 32 лв е за едно дете със сигурност. Освен ако и размерът на детските ня зависи от размера на дохода.

# 17
  • Мнения: 2 069
Не, 32 лв е за едно дете със сигурност. Освен ако и размерът на детските ня зависи от размера на дохода.

“Пълният размер на добавките ще получават семейства, в които доходите на човек са до 510 лв. (при 410 лв. в момента), гласи предложението. 80% от помощта пък ще се полага при официален доход между 510 лв. и 650 лв. на човек (410 - 510 лв. сега“

https://m.dnevnik.bg/biznes/2020/11/13/4139119_novo_reshenie_nia … bavki_za_vsichki/

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 237
Където и да цъкна пълният размер поне от 2019-та е 40 лева. Ани, явно говориш за 80-те процента.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 238
Какво стана с детските,ще има ли за всички деца?

# 20
  • Мнения: 2 069
Какво стана с детските,ще има ли за всички деца?

Не, няма да има за всички деца. Затова и мълчат по тази тема след като гръмко обявиха как ще има.

https://www.actualno.com/society/okonchatelno-detski-nadbavki-sa … news_1524153.html

# 21
  • София
  • Мнения: 52
Здравейте, от много години не съм имала право да взимам детски. От началото на пандемията ми намалиха парите и вече ме осигуряват на 660лв. Бих искала да се пробвам да подам документите да видим дали ще се класирам, та въпроса ми е следния. Четиричленно семейство сме: дъщеря ми е на 13г, сина ми е на 19г, но е първа година студент редовно обучение. Не работи за да учи. Та имам ли право на детски за него ако дохода позволи и ако не, то на четири ли ще деля дохода или на три? Търсих, но не открих информация.

# 22
  • Мнения: 5 321
Доходите делите на три, той вече се води възрастен. Не се полагат надбавки за него. Дано се класирате.

# 23
  • Мнения: 21
Здравейте,
Имам нужда от малко помощ за кандидастването за детските надбавки.
1. Съпругът ми е бил на трудовата борса последната една година. Въпросът ми е, за определянето на дохода - коя сума се взима в този случай - това, което е получавал нето от Борсата ли, след като е обезщетение за безработица? Не съм наясно с тези неща Sad
Също така от Социалните искат бележка за доказване на дохода от предишен работодател. В този случай Борсата ли трябва да издаде такава служебна бележка?
2. По отношение на моя доход - от 02.2020 до 07.2020 съм била болничен. Предполагам, че за тези месеци се взима брутото, на което ме осигуряват?
След това обаче, когато вече взимам от 07.2020 обезщетение за майчинство коя сума трябва да имам предвид - това, което НОИ ми превежда или отново брутото, на което съм осигурявана?
Ще бъда много благодарна, ако някой може да ми отговори на въпросите.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 033
Правото за получаване на детски надбавки зависи от размера на брутния доход.

# 25
  • Мнения: 5
Здравейте,с мъжа ми не се водим на един адрес.Интересува ме,ако сега започнем да бъдем на един адрес ще ми спрат ли детските?Много благодаря!

# 26
  • София
  • Мнения: 7 033
Ако имате брак, вие сте задължена в молбата да отпускане на детски надбавки да приложите и данни за неговите доходи. Адреса, на който се води всеки от вас е без значение, ако става въпрос за детски надбавки. Ако е за някакъв вид социална помощ обаче, тогава е важно дали и мъжа ви е на този адрес.

Общи условия

Активация на акаунт