Прехвърляне на апартамент

  • 2 696
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 537
Имам въпрос - ако наследствения имот е придобит по време на брака (наследен след сключване на брак) отново ли не е обща собственост?
Да, наследствените имоти, независимо кога са наследени, преди, по време или след брака са си лична собственост, също и банковите сметки и доходите като ет.
[/quote]

А ако върху личен парцел (придобит чрез дарение по време на брака) се учреди право на стореж срещу жилища, например, новопостроените имоти също ли си остават лична собственост? При евентулната им продажба ще бъде ли необходимо съгласие на другия съпруг (несобственик на парцела)?

# 16
  • Мнения: 12 755
Даже ако новопостроеното се финансира само с пари от заплатата на собственика, тези доходи в семейна имуществена общност са общи. При продажба ще се иска съгласие на другия съпруг.

Ако доказано се финансира само с наследени суми, би могло да е лична собственост. Но ако построеното жилище е единствено за семейството, нищо, че е лична собственост, пак ще трябва съгласие на другия съпруг.
Според мен е така.
Имахме случай, когато имаше две наследствени жилища на съпругата, тоест жилището, което се продаваше, не беше единствено и пак нотариусът поиска съгласие на другия съпруг, който всъщност не притежаваше нито едното от двете жилища. Че да нямало после оспорване в съда. Пълно престараване за мен.

# 17
  • Мнения: 537
Точно от престараване от страна на адвокатите на евентуалния купувач имам опасения. Иначе имам предвид случай на чисто обезщетение, не се доплаща нищо до края на строителството - срещу право на строеж върху хх кв.м. парцел се получават хх кв.м. жилище (не е единствено).

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 14 394
Шегувам се Simple Smile Вероятно има смислена причина, която не знаем и която не ни влиза в работата. Успех иначе!
Отърваване от кредитори - държавата или други? Фактическо лишаване на деца от предходен брак от наследство? Тези са най-честите смислени причини и са много похвални, разбира се.

----
А ако върху личен парцел (придобит чрез дарение по време на брака) се учреди право на стореж срещу жилища, например, новопостроените имоти също ли си остават лична собственост? При евентулната им продажба ще бъде ли необходимо съгласие на другия съпруг (несобственик на парцела)?
Имаш предвид, че жилищата се построяват от строителна фирма, за нейна сметка, а се "плащат" с останалото право на строеж, което се учредява на фирмата? Т.е. онова, което е популярно като строеж срещу обезщетение?
Според мен категорично са лични. Придобити са срещу "отчуждено" (учредено) съвсем лично право на строеж върху съвсем личния имот и никакъв общ принос на съпрузите няма, дори предполагаем. Чувала съм обаче други юристи да изразяват обратното мнение, така че не може да се разчита, че всички ще бъдат на моето.

Последна редакция: чт, 10 дек 2020, 14:37 от Магдена

# 19
  • Мнения: 7 261
Магдена, няма нужда да гадаеш и да правиш обидни предположения. Въпросът беше съвсем конкретен, получих добри съвети от компетентни хора, за което им благодаря.

# 20
  • Мнения: 1 088
На мен пък като чета темата ми стана интересно - от чисто хипотетична гледна точка, няма конкретен казус - при това ограничение да е "единствено" жилище, за да се иска съгласието на другия съпруг при продажба, въпросът е единствено за кого? Трябва този, който продава, да не притежава лично (!) друго жилище, двамата в СИО да не притежават друго, или сумарно в собствеността на двамата поотделно плюс в СИО да не присъства друго жилище? Малко тромаво за формулиране, но надявам се стана ясно какво имам предвид...

Също така играе ли роля кой живее във въпросните жилища (и  дали изобщо някой живее), или само собствеността е важна?

# 21
  • Мнения: 41
Когато съпруг и съпруга са в брак и единият от двамата иска да продаде свой имот, другия трябва да даде нотариално заверена декларация, че е съгласен и не възразява неговият съпруг да продаде личния си имот и че продаваното жилище не е тяхно семейно жилище. ( "Семейно жилище" по смисъла на Семейния кодекс е жилището, което е обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца.) Става въпрос само за жилище - апартаменти, къщи. Поземлен имот може да се продаде и без такава декларация от другия съпруг. Но, ако все пак другият съпруг не предостави такава декларация, има възможност, при която може да се продаде жилището като се представят доказателства, че двамата съпрузи (или единия от тях) имат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях. Когато липсва декалрация-съгласие, разпореждането се извършва с разрешение на районния съдия, ако се установи, че не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.

# 22
  • Мнения: 1 088
Evermore, благодаря за подробния отговор!
Да видим дали съм разбрал правилно: в момента, в който се ожениш/омъжиш, твоята половинка може да блокира продажбата на твой (личен!) произволен имот, който е годен за жилищни цели, без значение дали въпросната половинка някога е стъпвал(а) там и дали изобщо знае за съществуването му? Да не говорим за реален принос към него.
Това по принцип, а вече като изключение, ако решиш да заведеш дело и ако съдията прецени, може все пак да успееш да го продадеш, но вече ти (продаващия) трябва да докажеш, че половинката има къде да живее и евентуално присъстващи деца не са ощетени (каквото и да значи това - те де факто винаги ще са ощетени, ако се гледа откъм наследство).

Правилно ли виждам нещата?

Значи ли това, че ако съпрузите примерно живеят под наем и (все още) нямат семейно жилище, но единия от тях притежава друго жилище, в което двамата не са живели никога и не възнамеряват да живеят (примерно се намира в малък град или село), тогава другият може да блокира продажбата на това жилище?

# 23
  • Мнения: 41
Съпруг може да продаде личен имот и без да се стига до съдебно решение като просто представи копие на нотариален акт за друго свое жилище или копие на нотариален акт на жилище на другия съпруг. Или просто като се извърши справка в Агенцията по вписванията на имотите на двамата/единия съпузи/съпруг, което нотариусите могат да направят.
А "в момента, в който се ожениш/омъжиш" можеш и да избереш режим на разделност на имуществените отношения или да се уредят с брачен договор (който може да се сключи както преди брака, така и по време на брака) и така да се уредят отношенията.

# 24
  • Мнения: 2 793
А възможно ли е ако семеен човек купува имот да го пише на името на родител?

# 25
  • Мнения: 1 088
Evermore, това с брачния договор е ясно, че може, но все пак е важно и какво се случва ако няма такъв. Всъщност точно регламента без договор е решаващ за преценката дали е нужен такъв.

Относно нотариалния акт, това се питах и докато писах предния коментар, защо е нужно изобщо да се доказва нещо в съда, след като информацията за собствеността може да се провери. Не е длъжен всеки да има копие от нотариалните актове на съпруга(та) си. Оставям настрана шанса за фалшификация на едно такова копие, който при такъв залог не е малък. Една проста проверка в АВп би трбвало да е достатъчна да се определи "единствеността" на жилището.

Да се върнем на началния въпрос: В режим на СИО решението дали се иска съгласие на съпруг(а) зависи от това дали след продажбата би имало поне едно жилище в личното имущество на двамта съпрузи плюс в СИО-то. Може ли да се обобщи по този начин?

# 26
  • София
  • Мнения: 16 024
А възможно ли е ако семеен човек купува имот да го пише на името на родител?
 
А родителите как ще докажат произхода на средствата за купуване?
За да не се домогва после половинката до имота би трябвало родителите да го купят със собствени средства или банков заем. Разсъждавам си само.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 616
С пари дарени от синът .
Превежда им сумата като подарък и те решават да си купят имот.

# 28
  • Мнения: 2 793
Даряването не се ли облага и то с данък?
Ако парите са придобити преди брака не би следвало другата половина да има претенции върху тях или?

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 14 394
Значи ли това, че ако съпрузите примерно живеят под наем и (все още) нямат семейно жилище, но единия от тях притежава друго жилище, в което двамата не са живели никога и не възнамеряват да живеят (примерно се намира в малък град или село), тогава другият може да блокира продажбата на това жилище?
Не - за да е семейно жилище, трябва да живеят двамата там. Не е нужно да е обща собственост, както понякога хората мислят, но трябва да е обитавано от двамата.

Общи условия

Активация на акаунт