Прехвърляне на апартамент

  • 2 686
  • 40
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 611
Човекът може да си има фонд "и аз съм човек" Joy
Колко жени знаят на 100 % какви са доходите на мъжете им ?
Какво му пречи да превежда пари на родителите си?

Сега сериозно . Имам приятелка която има брак, но си изтегли кредит и си купи имот само неин. С мъжа си подписаха документ пред нотариус, че кредита си е неин и в случай че не може да го обслужва той няма никакви ангажименти, следователно няма и права над имота .

Последна редакция: вт, 15 дек 2020, 10:34 от Алекс :)

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 14 352
Собствените пари могат да се харчат от всеки от съпрузите, както намери той за добре, нищо, че са спечелени по време на брака. Би било свързано с много големи неудобства да трябва да питаш половинката всеки път, когато превеждаш или даваш в брой някаква сума на някого. Wink
Вещите, придобити от единия със спечелените по време на брака пари, стават общи. Това не значи, че той не може да подарява разни неща на когото си реши, вкл. пари на родителите си или на любовницата си да си купят имот.
Принципно това. Иначе подобни "подаръци" често не са никакви подаръци от голяма щедрост, а долни врътки.
-----
Алекс, те с мъжа си са подписали, обаче банката какво мисли по въпроса?
Питам, понеже при заем за семейни нужди длъжници стават и двамата по силата на закона, т.е. не е нужно непременно да ги има и двамата в договора за кредит.
Сега, винаги може да възникне спор дали нуждите от кредита са били семейни, разбира се. На практика банките си връзват гащите с вписване и на двамата като длъжници, ако смятат да разчитат на това, но на теория е така. А споразуменията между двамата не обвързват банката.

При собствеността също е от значение не кой лично ще обслужва кредита, а други неща. Предполага се, че за придобиването на средствата за изплащането на цената и двамата имат принос. Т.е. напълно възможно е единият да изплати кредита, дори кредитът да е само на негово име и имотът пак да е СИО. Дали е СИО, пък се определя от състоянието на нещата в момента на придобиването - тогава възниква собствеността. И пак не зависи от уговорките между тях (различни от брачен договор или избор на режим на разделност, де).

Последна редакция: вт, 15 дек 2020, 10:46 от Магдена

# 32
  • Мнения: 1 038
Дарението на пари към родители не се облага с данък. А също на родители към деца. Иначе ако се прави дарение на недвижим имот си има съответните нотариални такси.
За дарение на пари към други лица например братовчеди имаше някакви много специални такси, даже към общината.
Да, декларация при продажба на наследствено жилище от единия съпруг и аз съмподписвала. Даже си вписахме адреса в чужбина, но нотариусът ме накара да подпиша такава с адрес по лична карта в България.
Сега свекър ми иска да продава автомобил, собственост на него и съпруга ми по наследство от майка му в някакво съотношение. Познайте, нотариусът иска и съгласие от мене снахата. Дали не прекалява?

# 33
  • Мнения: 2 777
А върху наследен или преписан приживе имот плаща ли се данък/такса?

# 34
  • Мнения: 12 725
Гого,предишният ти въпрос - дали може да се закупи апартамент на името на родител по време, когато си в брак със СИО, според мен има подтекст да защитиш придобития от теб апартамент от претенции на половинката си.
Но има риск, защото в този случай родителят ти може да се разпореди с имота ти, понеже му става собствен, и то без да те пита.
Не казвай, че е невъзможно и си познаваш родителя. Стават всякакви неща в този живот.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 611
Гого, от данък наследство са освободени преживелият съпруг и наследниците по права линия без ограничения - това са например син, дъщеря, внук.

Магдена, това е документът който са подписали и заверили

 Д Е К Л А Р А Ц И Я

за избор на имуществен режим на разделност

Долуподписаните :
1……………….. и
2…………………

На основание чл.27, ал.3 и §.4, ал.2 от Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)

Д е к л а р и р а м е , ч е :

1. Сключили сме граждански брак на ……………………. г. в гр………………….. при действието на отменения Семеен кодекс (обн., ДВ., бр. 41 от 1985 г.,... отм. ДВ. бр.47 от 2009 г.) и бракът ни се явява „заварен” по смисъла на §.4, ал.2 от новия Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 23 юни 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)
2. Като съпрузи по заварен брак, на основание чл.27, ал.3 и §.4, ал.2 от Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.) избираме имуществен режим на разделност относно имуществените отношения помежду ни произтичащи от брака.
3. Известни са ни правните последици от избора на режим за разделност предвидени в новия Семеен кодекс :
- прекратяване на съпружеската имуществена общност относно вещните права в режим на СИО, придобити досега и възникване на обикновена съсобственост при равни права относно вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос.
- приложимост за бъдещите придобивания на вещни права на режима на разделност, съгласно правилата на чл.чл.33-36 от новия Семеен кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 23 юни 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)
Настоящата декларация да послужи пред съответните органи по гражданското състояние, за удостоверяване на горепосочения избор на имуществен режим на разделност и отразяване на избрания режим в акта за сключване на граждански брак и в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите при Агенцията по вписванията, съгласно чл.19 СК .
Настоящият акт извършваме по своя воля и убеждение и без страх и принуда и разбираме смисъла и значението му.
Известна ни е наказателната отговорност, която носим за посочване на неверни данни в настоящата декларация, съгласно чл.313 НК.


……………..200….. г.,
гр……………………... ДЕКЛАРАТОРИ :

Доколкото разбрах от момента на подписването всеки си е сам за себе си. За минало време са съсобственици на имуществото си.
Имота го купи с ипотека, съпругът не е ходил в банката и нищо не е подписвал.

Последна редакция: вт, 15 дек 2020, 20:26 от Алекс :)

# 36
  • Мнения: 1 088
Гого, като цяло ако искаш да дариш нещо, винаги е по-лесно и безпроблемно за теб да дариш пари, с които другия да си купи нещото. Дори да не са родители, данък дарение е 3% (варира според общината, защото е местен данък), което според зависи случая е приемлива цена за това да бъде всичко законно и да може всеки да докаже откъде има доход за въпросното нещо. При родители, дарение на недвижим имот със сигурност не се облага (и в двете посоки - родител на дете и обратно), дали дарението на пари се облага, не съм сигурен, но вероятно пак не. При дарението на пари рискът разбира се е, че другия може да не си купи точно това, за което си му дал парите Simple Smile Но същото нещо може да е и от полза, ако някои ти каже, че се опитваш да заобиколиш СИО, казваш "ама аз им дадох S-класа да си купят, пък те - апартаментче" Simple Smile

# 37
  • Мнения: 41
Местният данък придобиване при:
продажба е 3%;
при дарение между роднини по права линия - няма;
при дарение между брат и сестра е 0,7%;
и при дарение между лица, без роднинска връзка, от изброените по-горе, е 5% Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1 088
Evermore, имах предвид данък дарение, не данък придобиване. Това са два различни данъка, като този за дарение се отнася за произволно дарение, вкл. на пари.
Предполагам числата, които казваш са за София, защото тези данъци са различни (теоретично) за всяка община.

Сега проверих, паричните дарения се облагат с данък между 3,3% и 6,6% между не-роднини, между 0,4% и 0,6% между братя и сестри, и 0% при роднини по права линия, т.е. родители към деца и внуци, или обратно. Точните проценти се определят от общината всяка година (същото важи и за данък придобиване).

Последна редакция: вт, 15 дек 2020, 22:03 от Slashy

# 39
  • Мнения: 12 725
А върху наследен или преписан приживе имот плаща ли се данък/такса?
Ако някой наследи имот от родителите си - не, няма да плати данък наследство. Ще си извади удостоверение за наследници, и ако няма братя и сестри и преживял съпруг/съпруга на родителя, няма нужда да прави нищо друго. Само ще трябва да декларира имота в общината - данъчна декларация, вече на свое име.

А преписан / приписан имот не знам какво е. Завещан ли, обещан, прехвърлен /дарен срещу гледане?

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 352
Алекс, да, това не е какво да е споразумение, това е избор на режим на разделност и засяга не само този кредит и тази покупка. Simple Smile
Цитат
Доколкото разбрах от момента на подписването всеки си е сам за себе си. За минало време са съсобственици на имуществото си.
Да.

Общи условия

Активация на акаунт