(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 43)

  • 30 587
  • 820
  •   1
Отговори
# 195
  • Русе
  • Мнения: 2 605




Малко  ме срам след тези прекрасни снимки да кача и аз, но явно е ден за активност. 😀 навън вали сняг , но се наврях в оранжерията да снимам. Салатата е пълен провал като всяка година, нямам обяснение защо. Тази е като август, дадена след това септември,  не ще и не ще да расте. А сега оранжерията кондензира,  капе ледена вода и  те си загинаха. Но пък си ядем зелен лук😀

# 196
  • Мнения: 860
И аз се чудя кога да подхващам разсадите. Тази година мисля да си провя всички. Домати, чери, краставички, тиквички и тикви. Сега гледам в тубата за пермакултурата. Ще взема тор от калифорнийски червеи и престояла птича тор. Миналата година не беше успешна.
Мисля да си взема и 4-5 пъддпъдъка.

# 197
  • Мнения: 5 364
Ефибуш, не успя да узреее. Сега отидох да го фотна. В последните студени дни клонките са клюмнали, май това ще е краят на експеримента. Но плодовете леко са започнали да пожълтяват, не знам дали от измръзване или узряват, има и две червени доматчета Grinning
Аз подходих несериозно, защото изобщо не очаквах нещо да се получи. Саксията стои директно на студената земя, долепена до стъклото в най-студения ъгъл. Ако повторя, бих го сложила върху изолираща подложка и бих позавила саксията.

# 198
  • София
  • Мнения: 5 186
Цвете, премахни с прекършване някак външните повредени листа на марулките и късай следващите за консумация. От стреса може да живнат. При мен някои успяват, само тези с прегризан /загнил корен не.
Лукчето е чудно!

# 199
  • София
  • Мнения: 109
птичите гранули са суперполезни за градината, био, еко, хвърляй смело, само дето миришат. Аз предпочитам рибено и костено брашно.

Ефибуш, а къде купуваш рибено или костно брашно? Предполагам се продават във фуражните магазини, но в Сф не съм срещала такъв.

# 200
  • Русе
  • Мнения: 2 605
https://www.agrogradina.bg/torove/torove-ze-plodove-i-zelenchuci … ine-za-zelenchuci

А аз тая щуротия гледах, ама ми се повърна, докато гледах описанието, ама сега нещо размислих и май ще го поръчам. От тук взех и гранулираното пилешко ако, че в наше село кокошки не гледаме Simple Smile

# 201
  • Мнения: 17
За много години и от мен!
Ходихме вчера набързо до село - да наобиколим нивата Wink Има малко сняг и мнооого студ. Под навеса намерих оцелели няколко тарелки с разсад от салатки/марули. Взех ги при нас в града, на терасата отвън ще ги оставя. Аз съм насадила от тях през есента в градината, но сигурно част от тях няма да преживеят (всяка година около 1/3 се "изгубват" през зимата).  Та въпросът ми е - дали мога да ползвам този разсад и да бодна тук-таме от него като се стопли навън (нямам оранжерия) или е престарял, и ще стрелкува/цъфне бързо и е по-добре нови семенца да заложа?

# 202
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
при нас сееха марулите рано наесен, разсаждаха ги на две листа, зимата спяха, а напролет рано ставаха на салати.
в новото ни селце не става - доста по-студено е.
не мисля, че ще стрелкуват от това, че са есенни разсади, по-скоро от сорта зависи.
забелязала съм, че има марули, които много по-рано от другите започват да правят цветонос. марулите с дълги листа като че ли са по-бавни в стрелкуването, ниските меки и къдрави салатки са по-бързи. Cry

# 203
  • Мнения: 2 190
От кой сорт средноранни червени домати сте доволни?

# 204
  • Мнения: 3 927
Уф, че много сте писали Simple Smile И като сме на тема кокоши тор да питам нещо. Миналото лято ползвах тази тор, разтворена във вода и прекипяла само за поливане. Знам, че тя е супер силна и не бива да се използва директно на земята. Преди 5-6 г, разхвърлях готова птича тор, някаква преработена на гранули, но не установих ефект видим. От година и половина обаче имаме полущастливи кокошки и много искам да ползвам тяхната продукция за градината. Може ли да се получи добре угнила тор, ако сега зимата направя следното: идеята ми е да оформя нова купчина от стария компост като редувам малко компост, малко кокоши акита и малко есенни листа, които тази есен събрах отделно. Дали би се получило угниване на птичата тор, за да е безопасна за торене. Купчината ще е на открито, и сега компоста ми го вали дъжд....и много ми се ще да има логика в замисъла ми...Дано ме разбрахте Wink

# 205
  • Мнения: 5 994
Nothinger ние трупаме птича и заешка тор върху септичната яма, есента я разхвърля моя мъж из градината преди да фрезова( отказа се да търси трактор да оре), пролетта отново минава със фрезата и толкова. Миналата година решихме и на два пъти всички отпадъци в една яма в края на двора и там няколко пъти изхвърля и тор ( един вид компостер) уж да не заема място.
Да се похваля поръчахме втора оранжерия. Сега цял следобед мерим и отбелязваме къде ще е номер 1 и от къде започва номер 2.

# 206
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Просто поставете  в   някъде  в 15 литра  кофа  две трети  пилешки тор . Залейте  го с вода  до горе . Доливайте  ако се изпари и след 2  месеца ще имате готова тор за цяла година.
Всичко полудява  да расте от нея.
Ако някой чака на гарата в София и да уточня кога вървят автобусите ,  пращам  срещу 5 лв за транспорта. .

# 207
  • Троян
  • Мнения: 142
Здравейте,група! Нахлувам полу-начинаеща при вас с малко познания и голям мерак (за момента) да си отгледам собствен разсад от домати. Години наред баба ми се грижеше за градинката на село и се грижеше за по-фината част, а аз помагах с хамалогията - копаене,плевене,поливане,обръщане на почвата. За съжаление откакто я няма разчитаме единствено на купен разсад,който често не оправдава очакванията ми, дори като сортове. Тази година мисля сама да се опитам и събирам информация. Градинката ми е в Троянския балкан,нямаме оранжерия и сеем чак м.май на открито.Та в този ред на мисли кога ще ме посъветвате да си засея семената? В началото на м.март си мислех Thinking
Разбрах,че е добре семената първо да се дезинфекцират с калиев перманганат, но това важи ли и за купените семена?Те не минават ли някаква обработка предварително? И отделно почвата, в която ще се засее,ако отново е купен субстрат (за цветя примерно) или торф,ще трябва ли и него да обеззаразявам?

# 208
  • София
  • Мнения: 5 186
Добре дошла! Аз веднъж дезинфекцирах много стари био семена,  почерняха, но всичките поникнаха и станаха чудесни растения. Опитай да намериш скътани семена от баба си! Или от съседи.
Пишеш, че ще сееш месец май домати. Предполагам садиш? Щото аз и сея, много добре стават. Само да е ясно за какво говорим.
Купената почва... Моята беше с камъни и пластмаси, всичко това сях, чистих... Като ме мързя да приложа метода на rorik. Написа го тук старателно жената.

# 209
  • Троян
  • Мнения: 142
Добре дошла! Аз веднъж дезинфекцирах много стари био семена,  почерняха, но всичките поникнаха и станаха чудесни растения. Опитай да намериш скътани семена от баба си! Или от съседи.
Пишеш, че ще сееш месец май домати. Предполагам садиш? Щото аз и сея, много добре стават. Само да е ясно за какво говорим.
Купената почва... Моята беше с камъни и пластмаси, всичко това сях, чистих... Като ме мързя да приложа метода на rorik. Написа го тук старателно жената.
Ще садя домат. При нас всичко "сеем", та се отплеснах Sweat Smile
По нашия край не съм чувала някой да сее семената на домата направо в земята, все разсад ползваме.Може би заради късните слани, понякога до началото на май. Но пък си заслужава да пробвам,ей така за идеята. А какво ви е мнението за рътене на семената? Заслужава ли си усилията,като така или иначе няма да бързам да засявам?

Общи условия

Активация на акаунт