(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 43)

  • 30 528
  • 820
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 076
Докога/кога мога да слагам гулия? Искам да сложа за следващия сезон, но още не съм си купила. Трябва да си поръчам в нета или от някой био магазин да купя, а не се организирам.

Мига ли декември да слагам или да чакам пролет? Или съм изпуснала вече сезона?

# 31
  • Мнения: 12
Докога/кога мога да слагам гулия? Искам да сложа за следващия сезон, но още не съм си купила. Трябва да си поръчам в нета или от някой био магазин да купя, а не се организирам.

Мига ли декември да слагам или да чакам пролет? Или съм изпуснала вече сезона?
Аз лично моята гулия садих през април преди години. През декември същата година вече ядяхме, от тогава се разпространява сама Simple Smile. Може да засадите цели грудки или нарязани на парчета(става и само от обелки). Есента оставям да изсъхнат хубаво стъблата(понякога ги оставям до пролетта) и чак тогава вадя.

# 32
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Wednes, според мен на пролет е по-добре, но тогава не я продават по пазарите.
Аз обаче мога да ти пратя, не се шашкай сега за една гулия!

# 33
  • София
  • Мнения: 5 184
https://m.dir.bg/dnes/burgas/v-zemlishteto-na-burgas-shte-praska … d-pazete-pchelite
Община Бургас уведомява собствениците на пчелни семейства, че от 28.11.2020 г. до 30.11.2020 г., между 00.00 и 10.00 часа, "СОРТОВИ СЕМЕНА-БУРГАС" ООД ще извърши третиране с хербицид срещу едногодишни житни и широколистни плевели в посеви с рапица, находящи се в землището на гр. Бургас

# 34
  • Мнения: 860
https://m.dir.bg/dnes/burgas/v-zemlishteto-na-burgas-shte-praska … d-pazete-pchelite
Община Бургас уведомява собствениците на пчелни семейства, че от 28.11.2020 г. до 30.11.2020 г., между 00.00 и 10.00 часа, "СОРТОВИ СЕМЕНА-БУРГАС" ООД ще извърши третиране с хербицид срещу едногодишни житни и широколистни плевели в посеви с рапица, находящи се в землището на гр. Бургас

Сетих се за това

# 35
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Като казвате гулия алабаш ли имате предвид или земна ябълка (топинамбур)?
Ако говорите за земната ябълка - подкрепям, че е много добра в смесена туршия. Като поизпразним някой буркан с туршия, добавям рязана земна ябълка, даже рязан дайкон, ако имам зеле и моркови - също, засилвам с малко сол и оцет и то пак си става. Идеално е.

# 36
  • Мнения: 1 106
Марулите едва, едва растат....мислех, че вече ще хрупаме, а така както вървят....все едно чакат април....

# 37
  • София
  • Мнения: 24 839
Моите тръгнаха наперено- на открито, под слънцето, подготвих найлона да метна върху констркцията и изтървах момента.
Сега са под снега и големите листа загинаха.

# 38
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Каква голяма радост е есенната градина. Мъжът ми казва, че есенната ми реколта бие пролетната и лятната. Аз мисля, че просто радостта е по-голяма, да видиш, че има живот и в студа.
Да припомня за листата на репичките - не ги хвърляйте, а ги добавяйте в супи - за магнезий и витамини. Имат в пъти по-малко оксалати от другите зелении.
Wednesday28, и сега ако искаш можеш да сложиш в земята земната ябълка (гулията). Тя не мръзне. Сезоните имат значение само за вкусовите ѝ качества. От сега до ранна пролет е хубава за прясно ядене, печен чипс и туршии. През февруари (във Варна, а март-април на по-високите места) вече позеленява и тръгва вегетацията.
Хубавото е, че може да се отглежда няколко години на едно и също място. Моето е зад чешмата под асма. Стъблата излизат 1-2 метра над асмата и цъфти много.
Други подходящи места са покрити с малко пръст компостни купчини, особено ако ги поддържаш влажни. Не си хаби хубави терени за нея,  не е никак претенциозна, но водата е важна.

Последна редакция: чт, 03 дек 2020, 10:54 от amica1

# 39
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Получих суперлативи за чипса от топинамбур. Мъжът ми поръча за гостите по Коледа да има много. Стържа грудките на тънки филийки на ренде  и върху хартия за печене (да не се застъпват) ги пека до златисто с или без розмарин, с или без мазнина, с или без черен пипер и с 1 щипка сол за цялата тава. Направих няколко тави една след друга и за малко да си изядем цялата реколта наведнъж. Имам много място зад чешмата - догодина ще направя още гнезда.

# 40
  • Мнения: 5 356
Аз бях засадила топинамбур миналата зима, но мишките тази есен първи намериха грудките Confused Около него са направили тунели, май ще го махам ако изобщо нещо е останало.

В другата леха имах голяма туфа рудбекия, тя правела също грудки (не знаех, аз сях семена). И тях ги намерих нагризани.

# 41
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
Получих суперлативи за чипса от топинамбур. Мъжът ми поръча за гостите по Коледа да има много. Стържа грудките на тънки филийки на ренде  и върху хартия за печене (да не се застъпват) ги пека до златисто с или без розмарин, с или без мазнина, с или без черен пипер и с 1 щипка сол за цялата тава. Направих няколко тави една след друга и за малко да си изядем цялата реколта наведнъж. Имам много място зад чешмата - догодина ще направя още гнезда.

амика, не  енужно да го засаждаш всяка година като картоф.
мяташ ги някъде накрая на градината - да не ти пречат, есента изваждаш едрите и оставяш дребните и така до края на света. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 42
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Добри, ако живеех малко по на запад - ОК. Обаче аз съм на Евксиноград и то името му си подсказва (от гръцки), че времето тук е само хубаво, тоест дъждове няма.
Топинамбурът си иска вода, ако не е от дядо Господ - от чешмата.

# 43
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
в резервата расте като диво. наистина не знам как е във Варна.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 184
Все си представим Сребърна Simple Smile))
А кой е този резерват?

Общи условия

Активация на акаунт