Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

• 87 546
  • 2 359
  •   2
Отговори
# 2 250
Подкрепям. Ако лекарите - добър хирург, ангажиран онколог, отличен патолог и свестен лъчетерапевт - работеха в синхрон и обясняваха всичко на пациентите си, щяхме да закрием темата. Уви тя е 150 страници в 5тото си издание. И има още няколко онко теми с подобен или по-голям обем.

В България това е положението - пациентът (или близките му) трябва да се самоинформират. След това трябва да съчетават функциите на 1/4 доктор, пощальон между лекарите, банкомат и адвокат на себе си и близкия си.

# 2 251
Оффф за мен доверието в лекар беше кошмар в началото, то това тук да не е грип, все си мислих, че незнаят какво правят, просто неможех да се доверя на един и на всичкото отгоре и съм от неразбиращите... Ако щете вярвайте имам тефтери с въпроси и непознати думи записвала съм всичко, запазвам час отивам и започвам да питам с изследването и тефтера. Съкращения какви ли не те обясняват аз записвам /че после да чета, че ще ги и забравя кво казват/. Слава богу при нас нямаше мнения които да се различават. Сестра ми живее в Германия ходи и тя там с копия на документи да й обясняват. Тя тогава лежеше в болница там, та някалва българка сестра й помогна да се види неформално с онколог и тя пише после ми чете. А бе като малоумна съм ги разпитвала. Няма да забеавя тук бяхме при един лекар, аз разпитвам за всичко по ред от тетрадката и по едно време викам на мъжа ми плати още един час, че бяхме меко казано прекалили. Аз толкова бях уплашена тогава ....Напълно разбирам хората, които незнаят кое какво значи.

# 2 252
Аз пък не разбирам хората, които макар и без медицински познания не се интересуват, не ровят, не разпитват! Пишеш в Интернет и четеш!
За пореден път ще кажа: добрите лекари са претоварени! Моят хирург, при който утре съм на диспансер, работи от 6:30 до 20:30 всеки ден, а уикендът обикаля и преглежда и в провинцията. Операции, прегледи, лично сменя превръзките... В Токуда са много мили, но само да излязат в коридора и ги "дърпат" десетки пациенти. Служебният телефон на дъщеря ми звъни 24/7, пациентите не се вълнуват, че си имал 24- часово дежурство, искат да те чуят веднага.
Гледам нещата и от двете страни, зле е  и става все по-зле. Повечето колеги от випуска на дъщеря ми са извън България, а  тези, които останаха, доста се отказват от това да са практикуващи лекари, за да работят във фарма фирми: огромни заплати, без да носиш отговорност за живота на пациента...

Последна редакция: ср, 13 окт 2021, 21:54 от Малечка Палечка

# 2 253
Абсолютно си права Малечка и ще става много по-зле...
Ама човек понякога има нужда да поговори по-спокойно със специалист, не за 10мин в кабинета и за 2 въпроса в коридора докато подтичва по лекаря.
Ето сега например на малкия му свалихме гипса и след 8 консултации за последния месец с професора ортопед светило ще отидем в петък при не чак толкова голямо светило, за да седне и да ми разясни всичко наред ли е, защото другият, няма това време. По 15мин прегледи максимум /нито един с направление/.

# 2 254
  • София

Тоест, или докторите по нуклеарна медицина са проспали нещо. Това може да се провери лесно с второ мнение по образите на диска. Или туморът е хиперпрогресирал. За съжаление се случва.

По-важното е да се облекчи човекът в момента (било то и със стент) и да продължи да се лекува.
Hope, показвала съм ти образните изследвания на татко. Твоето мнение съвпадна с това на десетките лекари – че са добри (споделяла съм в подробности, няма да ви натоварвам отново). Но за съжаление нещата се развиха бързо и трагично за нас. Единственото ми обяснение е точно това: хиперпрогресия.
Няма ден, не, няма час, в който да не се сещам и премислям какво бих направила ако можех да върна времето назад. Понякога съжалявам, че продължихме с терапията, от която виждах, че няма смисъл и се влошава. Не знам и никога няма да разбера. Ако се случи на мен бих помолила близките ми да наблегнат на палиативните грижи. Не защитавам лекарите, но когато нещо не може да се излекува, то не се лекува, а се удължава агонията.

# 2 255
Гина, но пък ако се бяхте насочили към палиативните грижи, нямаше ли да те гризе съмнението дали не можеше да се направи нещо повече? Бъди сигурна, че щеше! Човек няма гаранция за нищо и никога не знае кое е за добро. Светла му памет на баща ти!

На мен за резултатите ми казваха с пет приказки, основното, а после аз дума по дума си превеждах в гугъл и като виждах какво излиза, разстройвах се, чак на другия ден продължавах да чета и така, на почивки... Даже и да ми бяха стоварили цалата информация накуп, аз едва ли щях да я разбера и осмисля. Но не мога да се оплача, наистина основното ми беше обяснявано съвсем коректно. На всеки въпрос ми е отговаряно търпеливо и нито за един момент не съм се чувствала пренебрегната. Това - във ВМА, в Иван Рилски и в онкото на Дървеница.

# 2 256
Здравейте ,пиша тук с надеждата за помощ-какво следва?Какво трябва да се направи?Предполагам ще има и много други..
Свекърва ми изкара Ковид ,след него останаха болки в гърдите,отпадналост и прекъсване в говора .Личната и лекарка каза ,че това се дължи на вируса,но след нея реши да посети и пулмолог.
След направен скенер с контрастно вещество се оказа че има тумор на белият дроб с размери 51/44мм ,разположен много близо до аортата.Пулмоложката смята ,че не може да се направи операция .
Днес и правят бронхоскопия ,но ние не искаме да чакаме .Моля дайте съвети ,къде в София да намерим лекар и какъв да търсим?
Опитваме се да променим и начина на хранене-без захар,бяло брашно ,картофи .
Какво мислите и за алтернативна медицина с билки?Възхищавам се на куража и силата ви
Поздрави

# 2 257
Здравей Lusyty111
На първо място се опитайте да се успокоите. Къде и правиха бронхоскопията и кога се очаква да излезе резултата? Предложиха ли ви нещо допълнително като диагностика? Хубаво е да се направят допълнителни образни изследвания с цел добро стадиране на тумора.
Можете със скенера да се консултирате с гръден  хирург и да обсъдите възможна ли е операция. След това консултация с добър онколог. Аз бих отнесла и хистологията за второ мнение, на база на нея ще е цялото последващо лечение.
Не я стресирайте с рязка смяна на хранителния режим, напротив ако има апетит нека се храни, за да не губи тегло.

# 2 258
  • Пловдив
Луситу,
Може да пишете в темата за Рак на белия дроб :
https://www.bg-mamma.com/?topic=1376180
Като и прочете предишните издания.
Там пишат болни и роднини на болни с белодробен карцином.
Относно неяденето на захар,рафинирано брашно и т.н.
Под 4 процента от всички карциноми в световен мащаб се дължат на неправилно хранене. 100% от тях са Гастроинтестинални тумори .Т.е. Не е от значение за другите видове тумори,в това число и белодробните.
Никакъв ефект няма храненето върху изхода от лечението на Белодробните карциноми. Е стига да не се храни с тотален "Junk" ,тип Макдоналдс ,Кентъкъ Фрайд Чикен ,Кола и т.н. .Или явни карциногени.
Не я насилвайте жената на всяка цена да спазва диета.
Дано са сгрешили образните диагностици и бронхоскопията да не покаже малигнени клетки.Успех.

# 2 259
  • София
Живея си аз (относително) спокойно, майка ме уверява, че е добре, че няма странични ефекти от лечението, а гаденето преодолява с чай от горски плодове и днес съвсем случайно научавам, че глезените й се подуват.
В листовката на Кселода е споменато подуване на краката. Но веднага се вкарах във филма дали това, което свети на скенера по хода на сигмата и стомаха наистина е все още гастрит, колит, рефлукс и Ешерихия коли. 2019 светна за пръв път, правихме гастро и колоноскопия, и се успокоихме.
Тя потвърди, че й се подуват глезените, но смятала, че е от много ходене. Повлиявало се като пие отводняващи лекарства...

# 2 260
Да, и аз съм гледала много интервюта на Минчев,на Дудов ,на нашата Кръстева,никъде не се говори,че рак се причинява от неправилното хранене (т.е,че спирането на всички по-вредни храни ще е от значение за бъдещото развитие на болестта ),както и стресът също не е доказан като причина за развитие на рак (правени са тестове на хора , подложени на по-голямо количество стрес като например пилоти ,лекари и т н и не е открита такава зависимост).За мен по-скоро храненето е от значение за другите показатели,които трябва да са добре ,за да върви лечението.Инапе и на нас това ни беше първия въпрос за храненето (сетили сме се кога...) ,Нашата лекарка препоръчва средиземноморски вид режим на хранене.

Зиги ,и аз научавам за много от нещата впоследствие,докато пътуваме.Те са ни родители и не искат да ни притрсняват

# 2 261
Да, и аз съм гледала много интервюта на Минчев,на Дудов ,на нашата Кръстева,никъде не се говори,че рак се причинява от неправилното хранене (т.е,че спирането на всички по-вредни храни ще е от значение за бъдещото развитие на болестта ),както и стресът също не е доказан като причина за развитие на рак (правени са тестове на хора , подложени на по-голямо количество стрес като например пилоти ,лекари и т н и не е открита такава зависимост).За мен по-скоро храненето е от значение за другите показатели,които трябва да са добре ,за да върви лечението.Инапе и на нас това ни беше първия въпрос за храненето (сетили сме се кога...) ,Нашата лекарка препоръчва средиземноморски вид режим на хранене.

Зиги ,и аз научавам за много от нещата впоследствие,докато пътуваме.Те са ни родители и не искат да ни притрсняват

Не е от храна, не е от стрес, не можем сигурно да кажем, че е и от възрастта... Генетичен ли е? При някои видове сигурно да.. Ами при другите?!  .....

# 2 262
  • София
Който открие от какво се причинява рак, ще получи Нобелова награда.

# 2 263
Ами предполагам едни са генетични,други като рак на белия дроб от цигари,замърсен въздух и т.н.Няколко фактора се събират и готово.От храна ,както казва whitefang ,да предполагам,но ако се яде само Макдоналдс и подобни . Смисъл аз имам в предвид ,че не е наложително да се спира и тестени , картофи и т.н , наистина не знам .Например съм чувала,че противозачатъчните може да са причина за рак ,дори го пишело в листовките.Може би whitefang и Ноpe4c имат повече информация кой рак Къде и защо се появява.🙄

# 2 264
При няколко онколози сме ходили и съм задавала въпросите за захар, брашно и т.н. не е доказана такава зависимост, всички казаха, че няма връзка. Питала съм и за билки, но отговорът е да пие то няма да навреди, но не по време на ХТ.
Аз в алтернативи не вярвам, това си е лично мое мнение. Има си протоколи за лечение.

Общи условия

Активация на акаунт