Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 367 751
  • 6 648
  •   3
Отговори
# 4 410
  • Мнения: 4 769
ПЕТ скенерът е толкова добър, защото експлоатира повишената метаболитна активност на раковите клетките. Тоест, захарта (FDG-18) в него не ги стимулира, а тъй като са с повишена енергийна консумация априори, поемат повече от трейсъра (и “светят”, защото е радиоактивен).

Денонощното хранене с боклуци не е полезно за никого. Но в общия случай - освен ако не е опериран ГИ тракт - онкоболните нямат полза/необходимост от конкретна диета, камо ли такава, която изключва болшинството въглехидрати.

Да не говорим, че хората на ХТ понякога се оплакват от гадене/променен вкус. Много по-важно е да са добре нахранени (с каквото им се яде в това състояние), отколкото да гладуват, защото у дома са разрешени само спирулина, сладки картофи, черен ориз и козе сирене (образно казано). Има риск от излишна загуба на тегло, влошено общо състояние и в най-краен случай - пропускане/отлагане на терапията със съответните последствия.

# 4 411
  • Другата България
  • Мнения: 37 071
В Сити има психолог, да.
Безплатни са консултациите.

# 4 412
  • Мнения: 4 190
Мина скенера, вчера. Гледах, гледах образите, видя ми се без съществена промяна, но какво разбирам аз от скенер на корем! До следобеда нямаше разчитане и ходих да тормозя дежурния рентгенолог. От бърз поглед- няма прогресия, дори може би и обратно развитие. Официално разчитане се надявам утре да има на изписването. И решението на комисията какво ще се продължава нататък. Вероятно същото- фолфири. Тромбоцитите  са в норма. Маркерът е поспаднал, ако и да е четирицифрено число, беше петцифрено. 19-9. При поставяне на диагнозата беше 4400, по едно време беше стигнал до кошмарните 90 000, сега е 2700. Адът се отлага.
Колкото до близките, положението може да бъде и много тежко. Визирам роднините на мъж ми. Брат му е убеден, че трябва да го лъжем до дупка, че всичко е цветя и рози, някакво си раче там на панкреаса с чернодробни местастазки, нищо работа. И понеже иска да лъже, не вярва, че никой не го лъже пък него. И звъни по телефона и ми пие мозъка.  Върхът на сладоледа беше при вчерашния резултат :"а ти сигурна ли си, че го лекуват правилно???". Щом няма прогресия, има отворена врата за съмнание, че не е лекуван добре??? Как си го представя??? Понеже настоява и снабдява с алтернативна медицина сега е сигурен, че всъщност тя е повлияла, а не химиотерапията.
И свекърва ми- ежедневно звъни и му приказва как ще се оправи, ама напълно и окончателно и той се ядосва, защото не е малоумен.
Предстои ТЕЛК, да видим какво ще измислят. Дали ще дадат още болничен, или направо група.

# 4 413
  • Мнения: 3 266
ra, на колко години е? Аз също майка с хомеопатия я лекувам. Защото друго не ни предлагат, така или иначе. Нея много я боли. Тя е на оксикодон 40 мг, но не винаги я облекчава. Личният не иска да изпише оксикодон 20 мл, за да и увеличим дозата, а на таблетките пише, че не се режат или чупят. Иначе този оксикодон ни го дадоха от онкологията.

# 4 414
  • Мнения: 4 190
59. Алтернативното лечение върви успоредно с конвенционалното вече 10 мес.
Не разбирам логиката каква е да не изписват обезболяващи. Търси някой дето има жълти рецепти.

# 4 415
  • Мнения: 1 401
Lilles,
Права си, че всеки дрънка каквото му падне!
Ти как разбра, че като спря сладкото и мазното за 1 месец се подобри? Ракът ти изчезна?
Да не се "ядяли месища"! Ами чудесно! Ела при химиотерапия да държиш хемоглобина в граници без месо!!!
Аз съм жив пример, че храната НЕ ВЛИЯЕ. Мразя и не ям сладко, обичам плодове и зеленчуци, не пия, не пуша, преди рака почти не консумирах месо, колбаси и др подобни не близвам. И като се явих на химио с хемоглобин 90, се наложи рязко да започна да ям месо...за да мога да се лекувам. И неуластата, слагана след всяка вливка помогна, но и месото, вдигнах хемоглобина в норма.
Норе, както винаги, го е синтезирал най-добре.
Яжте и давайте на близките да хапват каквото искат, естествено за предпочитане е домашна торта или кекс, а не вафли и промишлени боклуци.

Дописвам: в Токуда има психолог към онкологията с 3 безплатни сесии, но само за лекуващите се в болницата и близките им, за външни пациенти вероятно се заплаща.

Последна редакция: сб, 21 май 2022, 16:15 от Малечка Палечка

# 4 416
  • Мнения: 3 266
59. Алтернативното лечение върви успоредно с конвенционалното вече 10 мес.
Не разбирам логиката каква е да не изписват обезболяващи. Търси някой дето има жълти рецепти.
Това е доста добър резултат при панкреаса като време. Браво! Снаха ми е питала личния лекар на майка с молба да и изпише оксикодон, а той казал, че той е със зелена рецепта, а той имал само жълти. Не знам и аз.

# 4 417
  • Мнения: 5 629
Личният лекар ми е изписвал няколко пъти лекарства със зелена рецепта.

# 4 418
  • Мнения: 10 563
Личните лекари могат да изписват на всякакви рецепти. Просто на повечето от тях не им се занимава с бумащината на НЗОК.

# 4 419
  • Мнения: 4 190
Трамал е на зелена, оксикодон почти сигурно на жълта. Не са по НЗОК. Обикновено който има жълта, има и зелена, обратното е по-рядко. Като няма, да ви насочи към който има?
Да, пу-пу, да не чува дяволът, дотук добре.
директен копи-пейст от системата:

Скрит текст:
КТ на корем
На така проведеното изследване - нативно и с к.м.  :
Ч. дроб - при порталните срезове се визуализират две хетеродензни  окръглени зони  в ляв лоб 11 и  7 мм, които са със структура близка до околната тъкан.
Жлъчен мехур - тънка стена, изодензно съдържимо.
Слезка -  увеличена с напречен размер75 мм.
Панкреас -  формацията в опашката  е с размери 34 мм, добре отграничена с псевдокапсула, с кистична плътност.
Ляв бъбрек -  без застойни промени, запазена паренхим.
Десен бъбрек -  без застойни промени, запазена паренхим. 
Над бъбреци  -  изодензни, не увеличени.
Не се установяват увеличени  л.в. абдоминално. 
Закл: КТ данни за обратно развитие на заболяването.   

Последна редакция: нд, 22 май 2022, 12:03 от ra2

# 4 420
  • София
  • Мнения: 1 318
Имате ли представа дали мога да купя Оксикодан, ако имам рецепта от онколог с печат (в случоя Тимчева). Казаха ми, че без епикриза и протокол от онкокомисия няма да стане.

# 4 421
  • Мнения: 3 266
На нас ни искат картона, син талон и още някакъв документ. И онкологът ги изписва.

# 4 422
  • Мнения: 4 769
Имате ли представа дали мога да купя Оксикодан, ако имам рецепта от онколог с печат (в случоя Тимчева). Казаха ми, че без епикриза и протокол от онкокомисия няма да стане.

Ако ще го купувате на частно (тоест няма да го отпуска болнична аптека), трябва ви жълта рецепта И лична карта. При покупка в аптеката, ако получателят е различен от човека, на когото е изписано лекарството на жълта бланка, на гърба на копието за аптеката се записват всички лични данни - имена, ЕГН и т.н. на купувача/получателя.

Така ги купувах за баща ми през 2019. С обикновена рецепта - бяла бланка с подпис и печат - няма да стане, защото продажбата на Оксиконтин се отчита в ХЕИ (както и на всички субстанции с контролиран режим на отпускане - тоест на зелени и жълти бланки).

# 4 423
  • Мнения: 3
Здравейте,бих искала да получа отново съвет от вас...Юни месец стават 2 години от операцията на баща ми(рак на дебелото черво,61г.).Диспансеризиран е,последния скенер прави ноември ,който беше добре.Преди седмица отидохме до диспансера да пуснем изследвания и според резултатите да преценят кога ще дадат дата за следващ скенер.Казаха,че резултатите са добри само туморния маркер(СЕА) е завишен,но защото бил пушач.И дадоха дата за скенер пак за ноември.СЕА повече от година е около 4.00-4.10,а сега е 5.68(разликата е за 6 месеца),отслабнал е с 4кг пак.Моля ви,кажете вашето мнение,притеснена съм ...да го заведем ли по- рано на скенер другаде?Благодаря!

# 4 424
  • Мнения: 4 190
Щом се съмняваш и притесняваш, действай.

Общи условия

Активация на акаунт