Кърмене след секцио

  • 7 622
  • 55
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
КЪРМЕНЕ СЛЕД ЦЕЗАРЕВО СЕЧЕНИЕ

Кърменето след цезарево сечение, или секцио, може да бъде също толкова успешно, колкото кърменето след естествено раждане. То понякога изисква малко повече усилия, тъй като майката няма възможност да кърми бебето си веднага след раждането – в нашите болници обикноване майката остава 24 часа след раждането в реанимация, а бебето й се носи за кърмене едва на следващия ден. В някои болници бебетата, родени със секцио, са изкуствено хранени през първите 2-3 дни, за да може организмът на майката да започне да се изчиства от упойката и болкоуспокоителните и да дойде кърмата й.
При родилите със секцио жени кърмата обикновено идва малко по-късно, отколкото след естествено раждане. Това обаче не е причина, бебето да не се кърми през първите дни след раждането – коластрата съдържа много важни и незаменими вещества, които липсват в адаптираните млека. Освен това, при бебета, захранени с адаптирано мляко, преди да са били кърмени поне веднъж, рискът от алергии е много по-висок, отколкото при кърмените бебета.
Ако знаете, че трябва да родите със секцио, попитайте, какви са условията в болницата, в която ще раждате.
* Колко време ще бъдете разделени с бебето си?
* Кога ще ви го дадат за първо кърмене след раждането? Ще го захранят ли с адаптирано мляко (за съжаление, това е практика в нашите болници)? Колко пъти ще му дават адаптирано мляко, преди да започнете да го кърмите?
* Ще продължат ли да дохранват бебето ви с адаптирано мляко, след като започнете да кърмите? За съжаление, това също е често срещано, освен в болниците, в които бебето и майката са заедно в една стая. Мотивът е, че майката имала нужда да си почине от раждането. А здравето на бебето и рискът от алергии не са ли по-важни?
В развитите страни на родилите със секцио може да бъде разрешено, по тяхно желание, бебето да им бъде дадено веднага след раждането, докато са още под упойка, за да го накърмят. На родилките се дават болкоуспокоителни, които не преминават в кърмата или преминават в минимални концентрации. Смисълът на изписването на болкоуспокоителни и след раждането (което не се практикува у нас) е, че болката подтиска производството на кърма. Бебето може да остане в една стая с майката, за да може тя да го кърми често и денонощно, с помощта на някой от медицинския персонал или на близък, останал за да й помага с грижите за бебето.
За съжаление, у нас това все още не се среща. Дори бебето да е в една стая с вас и да има близък, който да ви помага, първите 24 часа ще бъдете в реанимация, разделени с бебето. Но след това можете без притеснение да поставите основите на кърменето и то да носи на вас и вашето бебе много радост!

Преведе Петя Личкова от www.AskDrSears.com,
адаптиран към условията у нас

# 1
  • Мнения: 1 809
Да , Boo много си права!
Наистина е така в БГ,за голямо съжаление! Sad
Имам приятелка,която роди секцио преди няколко дни и когато я чух по телефона на другия ден,тя плачеше,защото още беше в реанимация(а бяха минали доста повече от 24 часа) и само за миг е видяла бебенцето си,когато са го извадили.Нямало никой,към когото да се обърне и да помоли да й донесат бебето,за да го гушне и да го сложи на гърдата.Но понеже се опитвах да я успокоя,че ще направя каквото мога и разговорът ни продължи дълго,все пак някой(може би случайно минаващ покрай интензивното )е чул и след малко са й донесли бебето и са я преместили в стая .След това обаче тя направи всичко възможно за да си кърми бебето,независимо,че никой не й е показал как да го сложи на гърдата и как да се изцежда.Естествено й дали и добавка("Фризолак"),за да не гладувало бебето.Обаче тя го оставила почти гладно веднъж и лека полека бебето започнало да суче-първо коластра,а после и мляко.Браво на такива Майки Sign Exclamation  Sign Exclamation  Sign Exclamation
Незнам поради каква причина,след като направят нужните неща на бебето след като се роди,не ти го дават да го гушнеш поне за малко,а само ти го показват и това е!В другия форум имаше тема за "RIALITY TV", та в това предаване(ние с моята приятелка го гледахме често) независимо как раждат майките -им дават бебенцата за малко .Смятам ,че трябва да стане практика и в БГ. НО КОГА Confused: Confused:  Confused:
Аз родих нормално,но също като на другите майки само ми я показаха бебка и след това я отведаха в другата стая да я измерят,избършат или каквото там правят.Повиха я и я оставиха да плаче миличката,вместо да ми я донесат,гадовете Cry .

Е,това е! Надявам се другия път,когато дай Боже имам бебче тези неща да са се променили  Rolling Eyes
ПОЗДРАВИ ЗА ПРЕКРАСНИЯ ФОРУМ  Stuck Out Tongue  Grinning  Wink

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
На мен ми я сложиха на корема за малко, защото без друго вдигах олелия (тихичко, де) докато раждах - да ми дадат възглавници под кръста, да ме пуснат да се разходя по коридора по средата, да се обърна за 5 минути на другата страна... Разбран беше екипът, но ако не бях поискала, никой нямаше нищо да направи - другите момичета ей така си лежаха и пъшкаха, и като че ли ги беше страх да си поискат каквото и да е удобство. След като ми я сложиха голичка на крема, я отнесоха обаче, и ме оставиха в коридора, макар че бяха казали, че ще ми я дадат да я закърмя, и колкото и да я исках, акушерката само прелиташе край мен, и ми казваше 'Спокойно, добре е, никой няма да ти я вземе'... Чак на третия час като ме закараха в стаята, си я взех да й дам да суче.
Не знам кога ще се оправи тук положението. Дано да е скоро - вече планирам второ!

# 3
  • Мнения: 3 146
На мен веднага ми дадоха да я целуна - още като я извадиха (секцио)

# 4
  • Мнения: 364
Аз не успях да видя моето малко момиченце като се роди, защото бях с пълна упойка. Sad Но веднага щом ме свалиха в стаята дойде детската сестра с бебка! Grinning И на другия ден(аз родих в 23ч., по спешност), преди да ме раздвижат, щом поисквах да си я видя ми я донасяха. Дадоха ми я да я кърмя на втория ден. Дохранваха я с адаптирано мляко. Но до 5 ден минахме само на кърма. Не съм лежала в реанимация. Секциото ги настаняват в отделно отделение в Окръжна болница , Пловдив. Детето беше в същото отделение, но в детска стая. И честно казано изобщо не съм недоволна от това. Успях да се наспя за тези 6 дена ,които лежах в болницата. А и това,че дъщеря ми беше в отделна стая беше огромен стимул за мен да се движа въпреки болките. Постоянно ставах и отивах да си наглеждам съкровището! Grinning И си мисля, че това е причината да се възстановя изключително бързо!

# 5
  • Мнения: 3 271
Така е за съжаление.

Първото ми секцио не си видях детето, защото не изплака и веднага го заведоха да го оправят, беше с увита пъпна връв, затова и се стигна до секцио-то.

Вторият път не ме "хвана" спиналната и се наложи пълна и пак не го видях  Cry
И двата пъти обаче изливах добавката в мивката веднага щом започнаха да ми го носят, за да си е само на кърма. Първият път кърмих 8.5 месеца, вторият още кърмя по малко сутрин, вече 11.5 месеца. Не че е лесно, но стига човек да има желание и мотивация и не малко инат - може!

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Да поясня - аз раждах нормално, а в темата за секциото писах само, за да отговоря по въпроса за екипите в родилното. Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 6 477
Здравейте и от мен! Да допълня темата за кърменето след секцио. На мен беба ми я дадоха за целувка минути след като я извадиха, а кърменето.... по-точно опита за кърмене беше още на другия ден - т.е. на 24 час след операцията. После аз си я поисках да остане по цял ден при мен и само и единствено беше кърмена. За през нощта ги взимаха бебетата на родилите със секцио, но предполагам че само по веднъж се е хранила с добавка. До колкото разбрах във Втора градска има банка за кърма и бебетата били дохранвани с нея. Там по принцип насърчават жените да си кърмят бебетата, за което съм много благодарна на акушерките, които ми помагаха първите дни да не се откажа!  Laughing

# 8
 4uvala sym, 4e horata s cezarovo se4enie nqamat problemi s kurmeneto.Su6toto e kato pri normalno rajdane

# 9
  • Мнения: 192
Бу, благодарение на статиите, които намираш и публикуваш (и на още една съфорумка, Базилиск)  все още кърмя сина си без да се шашкам от стачки и други подобни случки!  Hug
След операцията видях детето си след около 12 часа. За кърмене и дума не можеше да става - чак на третия ден, когато ми позволиха да си го взема се опитах да го накърмя - слава Богу и кърмата ми се появи навреме и детенцето си засука - дотогава обяе е бил на АМ и мнооооого ме е яд, защото аз през това време цедях и хвърлях коластра - не ми позволиха да му я дам #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 10
  • Мнения: 1 428
Аз родих в 11:35 с пълна упойка.Донесоха ми беба да я видя в 19:30 #Cussing outЗа първи път я кърмих на 5-я ден

# 11
  • Варна
  • Мнения: 102
Видях бебето си само няколко часа след операцията, но за малко.След това ми го дадоха чак на четвъртия ден.Точно тогава ми дойде и кърмата и се кърмим успешно и изключително и до днес.Жалкото е само, че не ми дадоха бебето по-рано.А това се случи в болница, уж подрепяща кърменето.

# 12
  • Мнения: 728
Наложи ми се спешно секцио, детето започна да връща тегло в корема ми, в предвид обстоятелствата след секциото го сложиха в кувиоз, където за мое щастие  стоя само 1 ден. Донесоха ми го след още около 12 часа и много молби от моя страна, разбира се добре захранен с АМ,  дадоха ми го за 2-3 мин и пак ми го взеха (още бил под набюдение). Добре че беше коледа и нямаше мн персонал в болницата, та се примолих на една сестра да ми го донесе.. тя милата се оказа много добричка донесе ми го, постави ми го на гърдата и ми обясни как да го кърмя Hug. Въпреки, че ми го дадоха чак тогава детето си засука перфектно. Имах коластра първите 2 дена на 3-тия ден вече имах кърма. Разбира се ми даваха АМ да дохранвам, но аз категорично отказвах да давам на детето и шишенцата си оставаха пълни. Като видяха че бебето наддава а добавката си седи непокътната вече спряха да ми носят шишенца.
Още се кърмим и надявам се  поне до годинка да продължаваме. Hug

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 3 578
Видях бебето си само няколко часа след операцията, но за малко.След това ми го дадоха чак на четвъртия ден.Точно тогава ми дойде и кърмата и се кърмим успешно и изключително и до днес.Жалкото е само, че не ми дадоха бебето по-рано.А това се случи в болница, уж подрепяща кърменето.
И в бургаското родилно е такава практиката, чак на третия или четвъртия ден, може да си го гушнеш и опиташ да кърмиш съкровището. Дори бебето и родилката да нямат никакъв проблем, и на "милиметър не отстъпват", толкова ги молих...... Не мога да разбера защо! През това време ги хранят от шишета с едни биберони с огромни дупки, от които просто се давят милите. А и заради тежката жълтеница беше такъв проблем да се научим да сучем после.......Никакво съдействие #Cussing out Добре, че е форума  bouquet
 Нашето прословуто бургаско родилно само на теория може би подкрепя кърменето. Дано нещата за в бъдеще да се променят Praynig

# 14
  • Мнения: 189
Родих секцио по спешност с пълна упойка. Видях дъщеря си след 8ч. след като сама отидох при нея. Почти веднага ни ги донесоха, но не успях да я закърмя- запушени канали, плоско зърно,  а и тя самата не захапваше. Захапа на 5-тия ден и малко по малко премахнахме добавката. Въпреки, че в началото беше някакъв кошмар, сега бера плодовете на все още кърменото си съкровище Flutter

# 15
  • Мнения: 2 614
Родих със секцио. Бях 24 часа в Реанимация, такива са правилата в МД-София. Калина беше в неонатология в кувиоз по неведоми причини, питах, питах - д-р С**** твърдеше, че си е добре, но е в кувиоз.....еееех, тези клинични пътеки. Та започнах да кърмя на 3-ия ден. До днес се кърмим - това трябва да е показателно, че кърмене след секцио има!  Mr. Green
Желание да има само! И да е удоволствие за двете страни - все пак кърменето не е едностранен процес!  Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 2 658
аз пък да ви кажа, за моя голяма изненада в една от частните клиники, които се хвалят с много добри специалисти и голямо внимание към пациента, на една моя приятелка и дадоха детето за кърмене на 5 ден. Shocked Чакаха да и се напълнят гърдите, за да и дадат детето да суче. Аз много се изненадах, защото мен ме извикаха на третия ден, въпреки, че нямах и помен от кърма и гърдите ми бяха меки, но се оказа, че имам достатъчно коластра, която детето да изсуче (раждах в МД). Аз няколко пъти и казах да си го слага на гърдите, защото беше нон стоп при нея, но тя естествено слуша акушерките. Казали и също да спазва режим, нощем да го налива с вода, за да му "почива" стомахчето и въобще бях много разочарована от "компетентността" им.

# 17
  • Мнения: 5
Аз също раждах секцио,но нещата тук стоят по друг на4ин няма нищо общо със това което про4етох по-горе,бебо го видях веднага след като се роди после го взеха даго оправят.Когато ме закараха във стаята мъжът ми отиде и ми го донесе а после доиде и сестрата и ми го сложи на гърдата да папка и се кърмим още  от 1-ят ден за щастие. Simple Smile Praynig

# 18
  • Мнения: 127
Аз родих с планирано секцио,с пълна упойка.Първите 3 дни ми носеха беба само да я видя за около 10мин,и я хранеха с АМ от онези гадните каучукови биберони,дето сигурно са от на баба ми времето!Акушерките ми казваха:"А,ми ти си секцио,няма да можеш да кърмиш!" #2gunfireНа втория ден гърдите ми бяха препълнени,но като не ми даваха бебето да суче,вдигнах температура.Имах една помпичка,с която цедях,и хвърлях в мивката ценната коластра!Когато най после на 4 тия ден ми дадоха да я кърмя,доста трудно почна да суче,явно беше посвикнала да и тече лесно от голямата дупка на биберона!Но с повече упоритост,и благодарение на изчетеното във форума,се кърмим все още!
 Искам само да допълня нещо,което разбрах от една акушерка в болницата-преди години със ЗАКОН е било ЗАБРАНЕНО дохранването на бебетата в родилното от шише.Ако е имало нужда от дохранване,се е давало с ЛЪЖИЧКА!

# 19
  • София
  • Мнения: 2 508
Въпрос към момичетата, на които са им дали бебетата за кърмене веднага или на следващите дни:

Къде раждахте? И аз искам да си видя бебето още на първия ден и да го кърмя... Hug
Т.е. кои са болниците, които подкрепят кърменето след секцио?

Мерси!  bouquet

# 20
  • В събота
  • Мнения: 201
Аз раждах с планово секцио в частната болница в Стара Загора. Още щом си отворих очите след пълната упойка поисках да си видя детето и веднага ми я донесоха (и татето извикаха даже). Стоеше при мен почти през цялото време в реанимацията, там тя е точно срещу детската стая и взимаха децата само за да ги къпят, преповиват, ако трябва да ги боцкат или да ги погледне неонатолога. Е, през нощта също ги взеха, за да си починем, но бебка стоя при мен чак до към 12,30 през нощта. На другия ден след раздвижването ме преместиха в нормална стая и ми донесоха и бебето вече за постоянно. Имах вече коластра и започнахме да се кърмим (е, имахме проблеми, бебка не искаше да суче от гърдата, въпреки че не и бе давано АМ от шише). Успяхме може би само 1-2 пъти, през останалото време се цедях и давах със шише, а сестрите ми изваряваха помпата когато ги помоля. След петия ден се прибрахме в къщи и вече на спокойствие прилагах всичко прочетено тук и в Книгата за кърменето и лека по лека, на десетия ден, дъщеря ми вече сучеше нормално.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
Въпрос към момичетата, на които са им дали бебетата за кърмене веднага или на следващите дни:

Къде раждахте? И аз искам да си видя бебето още на първия ден и да го кърмя... Hug
Т.е. кои са болниците, които подкрепят кърменето след секцио?

Мерси!  bouquet
Плати си. Гадно ама факт. Иди в частна болница, изкихай яко пари и ще ти дадат бебето. На мен ми го дадоха веднага след реанимация. Да речем на 6-7 час след секциото. Благодарение на моя инат и на това, че съм си платила нямах проблеми и си ми даваха бебето. И след като ми махнаха катетъра и ме видяха, че ходя ми го оставиха да спи при мен на втората нощ . Кажи че бебето трябва да е при теб още при приемането ти, обясни го няколко пъти на гинеколога, на сестрите, на всеки лекар който те преглежда - да е ясно какво искаш.

Мога да направя сравнение за естествено предизвикано раждане в общинска болница и раждане със секцио с епидурална в частна..... Абе няма какво да сравнявам, Балкан разлика...... За третото дете вече знам - плащам си и съм бял човек. Не че иначе пак не си платих и с първото......

# 22
  • София
  • Мнения: 2 508
Плати си. Гадно ама факт. Иди в частна болница, изкихай яко пари и ще ти дадат бебето. На мен ми го дадоха веднага след реанимация. Да речем на 6-7 час след секциото. Благодарение на моя инат и на това, че съм си платила нямах проблеми и си ми даваха бебето. И след като ми махнаха катетъра и ме видяха, че ходя ми го оставиха да спи при мен на втората нощ . Кажи че бебето трябва да е при теб още при приемането ти, обясни го няколко пъти на гинеколога, на сестрите, на всеки лекар който те преглежда - да е ясно какво искаш.

Мога да направя сравнение за естествено предизвикано раждане в общинска болница и раждане със секцио с епидурална в частна..... Абе няма какво да сравнявам, Балкан разлика...... За третото дете вече знам - плащам си и съм бял човек. Не че иначе пак не си платих и с първото......

Да, и аз така си мисля... Но това, което чувам, са суми от 2000 лв. нагоре, не че не си заслужава, ама и за бебето трябват пари после... Ти в коя болница беше? (Сори, ако се смята за реклама.)

# 23
  • София
  • Мнения: 242
  Родих със секцио в МД-София. Не можах да кърмя беба една седмица, поради приема на лекарства несъвместими с кърменето. Преминахме през много трудности, но се кърмим и до днес  Peace.
  В МД след секцио се стои около 24 часа* в реанимация, след което те качват на 7-ми етаж (въпреки, че имаше и майки, които са си платили и ги бяха качили на 12-ти, при нормално родилите). Там бебетата се дават на 3 часа за кърмене. През ноща им дават вода, а ако са много гладни могат да им дадат и АМ. Въпреки това акушерките подкрепят кърменето (или просто аз попаднах на такива). Всеки път, когато взимах АМ ми се караха, и трябваше да им обяснявам по какви причини не кърмя.
  Ако имаш късмет и те сложат на 12-ти етаж, бебето ще бъде при тебе.
  Успешно раждане и безпроблемно кърмене след това. Дано успееш да избереш най-добрата болница за срещата с бебчо  Hug.

*Някои мами, които са ги обезболявали с морфин ги качваха след 12 часа.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 508
А има ли разлика в медикаментите и упойката? В смисъл, има ли начин да кажеш: Искам упойка, която до 24 часа се изчиства от организма и мога да кърмя.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
А има ли разлика в медикаментите и упойката? В смисъл, има ли начин да кажеш: Искам упойка, която до 24 часа се изчиства от организма и мога да кърмя.
Има разлика. Дали си с пълна упойка или си с епидурална. Вече и в самите упойки има разлика, ама трябва специалист да каже, не съм запозната с подробности.
По принцип при епидуралната упойка си в съзнание, усещаш какво става, как дърпат, но не боли. Е, мааааалко боли. Mr. Green Анестезиолога, гинеколога, педиатъра си говорят с теб, пускат музика, виждаш бебето веднага като го извадят, още мръсно Hug Веднага след като ме извадиха от операционната и преместиха в реанимация повикаха мъжа ми и ни дадоха бебето при нас, поне час стоя докато мъжа ми беше там. После той си замина и аз съм заспала и са отнесли бебето.


За цената - струваше ми 1000лв! Като мога да направя сравнение какво съм носила в общинското родилно и какво НЕ занесох втория път (т.е. аз като стара пушка носих всичко, ама си го върнах неизползвано). Не съм носила нощници, всяка вечер даваха нова, ако протечеш през деня пак ти дават, не съм носила дамски превръзки, минават и питат от кой вид искаш (3-4 вида различни), не съм носила подложките под мен, всеки ден даваха по две минарални води литър и половина и кутия натурален сок, питат те какво искаш за закуска, обед, вечеря, нищичко за бебето не съм носила (нито памперси, нито сапун, пудра, крем, биберони). Всичко това си го носих за първото дете и на върха на сладоледа беше една баня с три душа за 20 жени като топла вода има за два часа сутрин и час вечер. Голямо удоволствие е да се миеш със студена вода по епизотомията Close Сега ме насърчиха да се изкъпя и ми пратиха санитарка да ме гледа да не падна в банята веднага след като ми свалиха катетъра, на следващата сутрин след секциото. Заслужаваше си парите и като сметна, че и първия път си платих официално на касата на болницата упойката 100лв и добавя другите разходи - не излиза голяма разликата. А, естественото раждане е по-евтино от секциото, не помня обаче колко беше. Не правя реклама, аз съм доволна. И съм наясно, че частните болници са подготвени да поемат само здрави доносени бебета и при проблеми те превеждат в друга болница. Не са идеални, надявам се с времето да се развият и да могат да поемат и проблемни случаи.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 508
Супер, много ти благодаря за инфото! 1000 лева ми звучи къде-къде по-добре... Сега само ако кажеш и коя е болницата...

Имам и друг въпрос (който май е офф топик, сори): моето бебе със сигурност ще трябва да го изследват за няколко неща: Rh, кръвна захар, херпес симплекс и хипотиреоидизъм. Това в частната болница възможно ли е? Мерси за отговора!  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 1 504
Честно казано, не си предсавям 3 часа след като ме пусна упойката да държа бебето в ръце...7,35ч извадиха бебека и ми я показаха. В 11 часа ме пусна упойката и неможех да мръдна..всяко мърдане ми причиняваше адска болка, лежах по гръб и се наливах с минерална вода. Колкото и егоистично да звучи бях доволна, че бебка не беше при мен. Смятам, че 24 часа реанимация са си необходими. Бяхме 8 момичета в реанимацията и всичките се чувствахме по един и същи начин...Към 17 часа ни казаха да почнем да се опитваме да се обръщаме наляво и надясно в леглото...доста невъзможна мисия свързана със силни болки. На другия ден една по една ни изправиха и раздвижиха...търпя на болка и смятам, че не съм глезла, но си ме болеше доста, стана ми лошо и трябваше да си седна на леглото. Качиха ме във ВИП стаята и ми докараха бебка - беше непрекъснато при мен и чак тогава я сложих на гърда, до тогава явно са й давали АМ. Признавам си, че като се разревеше с доста усилия ставах за да я гушна...да стимул за раздвижване беше, но и болката си беше доста неприятна. Дори и часовете в реанимация да се съкратят си мисля, че са си напълно необходими. Секциото не е никак безобидна операция.Едното момиче не го бяха извели от упойка и се тресе близо 3 часа, не мисля, че дори си е помислила в този момента да държи бебето си в ръце, пък камо ли да го закърми. По скоро смятам, че трябва да се насърчава естественото раждане и към секцио да се прибягва само по мед.причини. При естественото раждане до 72 час не е необходимо да се дава АМ и до тогава обикномено кърмата слиза. Скоро снаха ми роди в Майчин дом Сф и бебето не е кусвало АМ. Дали са й го на 3я час и са я насърчавали да кърми, не са носили дори и АМ. Така че явно нещата се променят.
Дори и закърмена след 24я си час Кати продължава да си цока и няма никакво намерение да спира на този етап.

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 15:01 от EmiR

# 28
  • Мнения: 1 121
Аз раждах нормално, но от приятелките ми родили със секцио в България почти никоя не успя да кърми Sad

# 29
  • София
  • Мнения: 2 508
Еми, трябва да са настоятелни! Затова съм много благодарна на тези теми, които показват, че имаш ли достатъчно желание да кърмиш след секцио, си се получава. Simple Smile

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 23 663
АЗ кърмя след секцио. Нямам никаква причина да смятам, че няма успея да кърмя колкото реша. Кърмя в тандем след секцио, кърма има и за двете. Особено големия ми син вече е в състояние да каже има ли кърма след като е сукало бебето и дойде той на ред.
За мен 24 часа реанимация след секцио си е лигня, честно. Аз и обезболяващите отказах, не съм ги взимала въобще. Стиснах зъби и отказах да се тровя повече, себе си и бебето. Не болеше чак толкова. На 6тия час след секциото се напънах да седна подпряна в леглото за да мога да държа бебето. На 24 тия час след секциото вече ходех из коридора, изкъпана и с измита коса. Но ако не бях искала и не бях настоятелна предполагам, че нямаше да ми дадат бебето, но аз си го исках при мен. Ей това им харесвам на частните болници - имаш избор. Може да е при теб, може да ти го носят на три часа за половин час за кърмене.
А, забравих - малкия е изпил една доза 50мл адаптирано, захранват ги на 6тия час след секциото, по там дъра-бъра медицински причини. След това са намесих аз, натъртено обясних, че ще кърмя, имам коластра  и да си ми дават бебето. На третия ден по обед и дойде и кърма. Като цяло освен първата бутилка адапте не са му давали повече. През ноща дойдоха в 5 часа видимо притеснени да ме питат искам ли си го, че бил плачел гладен, лакомията ми той Laughing Роди се 3, 850 кг, изпизаха ни 3, 750 кг, не е спаднал много, само на кърма и коластра Simple Smile Е, и с малко вода са го черпили, ама няма как, някои неща трябва да ги преглътна Twisted Evil

Последна редакция: нд, 03 авг 2008, 15:28 от Янтра

# 31
  • София
  • Мнения: 2 508
Супер! Wink Ще гледам и аз така мъжки да издържа. box

# 32
  • Мнения: 2 111
Започнах да раждам нормално,но завърши със спешно секцио.Не съм лежала в реанимация.Когато излизах от упойката си бях вече в стаята,там ме чакаха мъжа ми и майка ми и веднага донесоха бебето при мен,акушерката го постави върху гърдата и то веднага засука от коластрата-това се случи 2 часа след операцията.Бебето си остана при мен в стаята,постоянно идваше да го наглежда акушерката като се разплаче,защото аз не можех да мръдна.6 часа след операцията дойде акушерката и каза,че трябва да стана и ми помогна.Тя ми показа и как да слагам детето на гърда,сложи го върху възглавница,за да не ме боли операцията,седеше и гледаше дали засуква правилно.Получих хиперлактация,гърдите ми станаха на камък,имах температура,не можех да се изцедя сама и акушерката няколко часа ме цеди.Нощем идваха да ме будят да накърмя детето.Уж бях прочела някои неща,но се стресирах ужасно в болницата,като ми бяха твърди гърдите и бебето не захапваше добре,затова поисках стерилизирано шише и цедях кърма,за да я храня.Даваха й АМ първите 2 дни,но всеки ден ме питаха-ако не съм успяла да я накърмя- тогава,аз ги молех да я нахранят.Те ме караха да кърмя.Сега вече след толкова опит и прочетени неща си виждам грешките тогава,но пък за второто ще бъда супер подготвена.
Все още кърмя. Grinning

# 33
  • Мнения: 149
Аз все още кърмя - след секцио...
Много дълго отлагах решението си за секцио, но най-после приех доводите на докторката си - тесен таз едро бебе, годинките...
Отидох за планирано, но тъй-като се оказа че има 2-3 спешни преди мен...и аз станах спешна тъй като ми изтекоха водите и почнаха контракциите, а вече бях с катетър... Раждах в Св. София. Платено - 500лв. беше официалната такса.

Показаха ме беба за секунда щом я извадиха и после след като я поизчистиха ми дадоха да я целуна. От упойката или от дългото чакане и мноого неприятната болка от катетър при контракции почти 2 часа бях доста неадекватна, а и не знаех точно какво ме чака. Надявах се да ми я донесат после пак - но уви оказа се много натоварен ден и след като ме зарязаха в общата реанимация изчезнаха и никой не се появи до другата сутрин...Все пак бях помолила докторката да не захранват малката с АМ. БЯх чела във форума, че дори да не се хранят първите 24 часа не е проблем за новородените. Милото ми детенце...винаги ще ми е тъжно като си помисля, че първия ден от живота си е било без мен.. Cry Изобщо не спах първата нощ след секциото...
Изправих се още преди да бяха минали и 20 часа от операцията (който е минал през секцио знае за какво става дума), така ме посъветваха и макар превита на 2 на първата консултация отидох и си я взех. Не можех да чакам повече.

Както и да е може би все пак бяха спазили молбата ми защото като донесоха малката тя съвсем "професионално" от първия миг в която я сложих на гърдата засука. Добре че - пак благодарение на форума - бях видяла на видеофилчета как точно се прави, защото никой не се появи да ми покаже или да даде какъвто и да било съвет. На изписването 5 дни по-късно!! като се подписвах една сестра ми каза - ей там има филмче за кърменето - ако искаш иди виж!!?  #Cussing out
През 5 дни в болницата нито веднъж не дадох от водичката или от добавките, които услужливо всеки път ми даваха с бебето. Май бях единствена от мамите наоколо... на 2 ден ми дойде коластрата и скоро млякото. Добре, че си бях взела помпа - отново никой не дойде да ме попита как съм, как се справям с този толкова нов проблем за мен... А бях дори във ВИП стая. Добре, че поне ми даваха малката през целия ден при мен - вземаха я само за визитация и за повиване. Е, между 24:00 и 6 сутринта също им я давах тъй като бях безумно уморена от 4-5 дни спане по 2-3 часа бях много неадекватна - беше ме страх да не изпусна малката, а и още толково болеше...

Кърмим се вече повече от 1 г. и 2 месеца, на поискване, денонощно. За мен това е рецептата за успешно кърмене - Колкото повече кърмим - толкова по-успешно е!  Hug

# 34
  • Мнения: 2 096
Моето дете се роди със секцио по спешност.. въпреки огромното ми желание и опити да родя естествено, в последствие се оказа че секциото спаси живота му.. бях в реанимация 24 часа.. на около 16 час започнах да идвам на себе си.. при добро желание от болницата е можело и да не го захранват с АМ... но за съжаление го.. детето наистина може и без кърма в първите 24 часа.. с две думи ако ми го бяха донесли можеха да ми го сложат на гърдата и на 16-я час... но не би... детето ми беше в кувиоз с опасност за живота.. 5 дни.. хранен със сонда.. приятелка дойде на 2-я ден да ме види и добре че беше тя.. каза ми да изпомпвам гърдите си въпреки че не са надути.. на всеки три часа по графика по който хранят детето ми.. така започнах с помпата на 3 часа дори през нощта... бебето си не съм го виждала 6 дни.. коластра не му дадоха заради антибиотика - ГРЕШКА.. оказа се че не е било проблем.. понеже съм била на Аугментин.. болкоуспокояващи и окситоцин ми биеха до 5-я ден.. Ако има компетентни нека кажат при тези условия кога и как трябваше да дам коластра на дтето си.. не казвам да го кърмя, защото той не можеше да се кърми до 6-я ден.. на 3-я ден вече свалях кърма на детския етаж за да му дават нея.. носих кърма два пъти на ден.. стигала му е че дори и друго бебче са хранили с нея.. поради тежестта на състоянието му го видях на 6 ден.. не ми дадоха да го пипн.. една сестра каза че ще се обърне, за да го докосна.. това беше.. разбирам че е инфекциозно отделение, но ъм убедена че той е има нужда от мен за да се оправи по бързо.. от ласка от гърда.. на 10-я ден ми го дадоха.. беше син сгърчен и съсухлен.. бебе на 4кг, а кожата му висеше.. спа 2м почти непрестанно.. закърмих го трудно, но се научи и от гърда да сучи.. глада учи, но трябва да си упорит... не е дохранван от както занесох първото му шише изцедена кърма.. кърмен е на поискване.. в болницата като ми го дадоха ми казах - 12 дни не е сукал нито веднъж.. откажете се ей на той незнае как да засуче.. казах си че не са компетентни и  аз ще науча детето ми да суче.. наистина не са...
Въпросите: какви са медикаментите при които се допуска сукане на детето на 24- час след операция.. ?
Изводите:ако имате придружител в болницата може да сложи детето на гърда и докато си лежите по гръб след операцията..

# 35
  • Мнения: 134
В защита на частните клиники ще копирам част от мой постинг в друга тема.
Раждане при д-р Даскалов в АГ Клиника "Торакс" Пловдив
Раждането:
Упойката беше перидурална, секциото по метода на Stark. Извадиха бебето в 10.00, веднага след което ни го дадоха да му се порадваме със съпруга ми. След това го пое неонатоложката и на няколко крачки от мен извършваше необходимите прегледи, докато ме шиеха гинеколозите на операционната маса. В 10.50 операцията беше приключила.
Първите часове след раждането:
След като ме закараха в стаята, където ме чакаха близките, започнах да звъня на роднини и приятели. През това време ставаше "изчистването" от упойката.  Бебето ми го донесоха два часа по-късно и стоя около половин час при мен, но беше още рано да го закърмя. Това стана в 15 часа, защото така беше организиран графикът за кърмене там. Но затова пък от този момент нататък бебето беше НЕПРЕКЪСНАТО при мен до изписването (на четвъртия ден по обед) от болницата. Всички манипулации и прегледи БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ се вършеха от акушерките и неонатолозите пред мен и с мое участие. Можех да го кърмя и извън определените за кърмене часове. Първите два дни в болницата, докато имах само коластра, неонатолозите решиха, че ще го дохранват с АМ, защото се роди малък - 2.830 кг и спадна бързо на тегло, но на третия ден, когато ми слезе кърмата, спряха веднага АМ-то.  (От изписването нататък синът ми беше на изключително кърмене до 6,5 месечната му възраст, след което го захраних, а окончателното му отбиване беше на 1 г. и 7 месеца.)
Съпругът:
Моят беше през цялото време с мен - при приемането, в операционната и след това бяхме тримата с бебето в една стая. Беше много притеснен само в началото на операцията, докато извадиха бебето. После си говорихме и се шегувахме с лекарите, докато ме шиеха. И до днес съпругът ми е много горд, че е присъствал и казва, че е незаменимо преживяване. А за мен беше от голямо психологическо значение присъствието му до мен.
Възстановяването:
Още първия ден вечерта станах с помощта на д-р Даскалов и на съпруга ми и се разходих наоколо. На следващия ден сутринта ми свалиха катетъра и превръзката. Сама взех душ и след това се качих по стълбите в кафето (на последния пети етаж на клиниката), за да се срещна с приятели.
Повече не са ми слагали превръзка. Катетърът за обезболяване остана и на втория ден. На третия вече имах само назначени нестероидни противовъзпалителни (при нужда). Тогава ми беше и последният прием на лекарства. На четвъртия ден вече си бях вкъщи и единствената болка, която изпитвах още няколко дни, беше болката по време на кърмене - отделянето на окситоцин предизвиква контракции на матката.  Вкъщи свекърва ми помагаше в домакинството, с бебето се занимавах изцяло и единствено аз (включително къпането).
Още малко инфо: По наше желание от клиниката заснеха (с камера) най-важните събития от престоя в клиниката - раждането, първите мигове на "бял свят" на бебо, първото кърмене, първото къпане.... Неповторими мигове....
Ами това исках да споделя.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 508
sky*, ти си направо герой! Евала!

Stefaniva, това звучи страхотно, точно както ми се иска! Но сега сигурно ще кажеш, че е струвало поне 2000 лв.  newsm45 Пиши ми на лична, моля те, колко струваше. Мерси!

# 37
  • Мнения: 657
Аз раждах секцио в Майчин Дом-Варна. Струваше малко над 1000лв., нито минута не съжалявам за дадените пари. Naughty От мен не се искаше да нося нищо, освен тоалетни принадлежности, всичко беше осигурено от тях, всеки ден идваха да ме питат какво искам да ям (от позволеното след операция, разбира се). Дадоха ми бебка да я гушна около час след раждането, не исках да я вземат повече. Болеше ме, но тя си стои в леглото и не ми пречи, а това да я виждам постоянно притъпяваше болката и ме караше да забравям за преживяното. Peace На другата сутрин ми я дадоха да я кърмя, имах МНОГО коластра, цялата се къпех в коластра, но бебка не искаше да захапе, защото зърната ми бяха плоски. Така около два дена беше хранена с АМ, но след това ми донесоха помпа, цедях и й давах с шишенце, казах да не й дават повече АМ. Naughty Когато се прибрахме у дома нещата се промениха, и двете бяхме много по-спокойни, купих си силиконови зърна и с тяхна помощ захапа добре. До ден днешен си я кърмя, зърната ми се оформиха и захвърлихме силиконовите. Mr. Green Имам кърма за две бебета! Crazy Не вярвам в това, че майките раждали секцио нямат кърма, същата измислица като тази - като бях бременна ми казаха, че сигурно няма да имам много кърма, защото имам голям бюст, а жените с малък такъв УЖ имали повече мляко. #Crazy Преди седмица бях на преглед месец след операцията и доктора остана изумен колко бързо и добре се е прибрала матката ми. Peace Смятам, че всичко е индивидуално, както за майката, така и за бебето. Peace Йоана не се пристрасти към шишето и си суче от гърдата без проблем!

# 38
  • Мнения: 134
Описаното от мен се случи преди малко по-малко от 3 години.
Тогава цените бяха следните:
- раждане - 1100 лв.
Тук са включени предоперативни и следоперативни изследвания, операция, обезболяване, храна и т.н. - всичко, свързано с 4-дневния престой в клиниката. От вкъщи си носех само тоалетни принадлежности (козметика, гребен, и четка за зъби). В тази цена са включени и всички прегледи, изследвания и ваксини за бебето.
Тази цена беше твърда и важеше за всяко раждане с операция. Обясниха ми, че при нужда от по-дълъг престой в клиниката, независимо заради бебето или родилката, не се заплаща
допълнително.
- престой на съпруга ми при нас в стаята с бебето - по 50 лв. на ден.
В тях се включва всичко, каквото и за мен - легло, храна на кетъринг, чехли, халат, пижама, стерилни престилки и маски.
Тази екстра е по желание и се заплаща в зависимост от дните, в които бащата остава в клиниката. Присъствието на самото раждане не се заплаща допълнително.
- заснемане с камера на най-важните събития - 30 лв. Тази екстра също е по желание.
Всички тези суми се заплащаха при изписването - на 4тия ден.

И пак да кажа, не зная какви са цените в момента, но наскоро случайно разбрах, че, може би под влияние на конкуренцията, са вече по-ниски. А може би причината е в това, че вече и водещите акушер-гинеколози не са същите.
В заключение: Нито за момент не съм съжалила нито за стотинка от даденото!

# 39
  • София
  • Мнения: 2 508
Мерси много!  Hug  bouquet Много ме успокояваш. Ще проуча още малко, но определено ми харесва това, което казваш.

# 40
  • Мнения: 2 096
sky*, ти си направо герой! Евала!
е герой не съм.. просто майка.. иска ми се обаче да не се налага на жените да са героини.. отивам да раждаме децата си, които сме създали с много любов и очакваме с нетърпение.. не сме длъжни да търпим ничия досада или пък раздразнителност.. не е нормално..

# 41
  • София
  • Мнения: 2 508
Напълно съм съгласна.

# 42
  • Мнения: 1 219
съжалявам че и аз се вписвам в темата защото сум раждала нормално но искам да кажа че ми я дадоха да я кърмя на 5 тата минута след като се роди.Пред мен я измиха и там каквото друго и правят и после въобще не се отделяше от мен през цялото време от престоя ни в болницата.Само за къпане ми я взимаха всеки ден за по 20 мин.и това е иначе никой не ми е пипал бебенце след това.Само аз сум си била с него.Но това разбира се не е в България.....за жалост.Дано нещата се оправят! Praynig

# 43
  • София
  • Мнения: 2 508
В България така на частно. Плащаш си за нормалното отношение! Laughing

# 44
  • Мнения: 2 111
В България така на частно. Плащаш си за нормалното отношение! Laughing
Дадоха ми бебето в моята стая веднага след като излязох от упойка-1-2 часа след секциото,сложих я на гърда веднага.До всяка стая на майката е направена друга стая в която да се къпе бебето,има повивалник.  Майката гледа докато къпят бебето и го обличат,а ако има желание  може сама да му смени памперса и да му измие дупето.

# 45
  • София
  • Мнения: 2 508
Къде това?

# 46
  • Мнения: 2 111
В Плевен.
Откриха тази болница 1 месец преди да родя-МБАЛ"Авис Медика".
"Първата частна многопрофилна болница за активно лечение - "АВИС-Медика", започна работа в Плевен. Тя е разположена в парка "Кайлъка". По броя на леглата си, отделенията и клиничните пътеки е най-голямата в Северна България. Това съобщиха от лечебното заведение.

За създаването на новата болница са инвестирани 1 милион лева. Тя има 5000 кв. м площ и голям парк, предстои и разширение с още 2000 кв. м. Специалистите на здравното заведение вече са оказали помощ на първите 900 пациенти, в болницата са родени и първите 60 бебета, сред които и близнаци. Оборудвани са три операционни зали, в които се прилага и така наречената безкръвна хирургия.

Болницата работи по клинични пътеки и с договор със Здравната каса за 60 диагнози по 17 медицински специалности. Предстои включването на още 11 клинични пътеки, свързани с ортопедични заболявания. Има 106 легла, всяка болнична стая е със собствен санитарен възел, централна климатизация и телевизор."

# 47
  • София
  • Мнения: 2 508
Момичета, намерих една страхотна статия за кърменето след СЕКЦИО, много "сектантска":

http://www.plus-size-pregnancy.org/CSANDVBAC/bfaftercesarean.htm

Изключително полезна, изключително!

# 48
  • Мнения: 60
Родих в 22:49 показаха ми малката веднага ,после я измиха и пак ми я показаха,след което я качиха в отделението а мен ме оставиха в реанимация .На другия ден в 12 на обед и аз бях в Родилно отделение при нея 10мин след като пристигнах акушерката ми даде Радито обясни ми как да я хвана ,как трябва да захапе бебето и така малката засука!през целия ни престой в болницата Радито беше в стаята при мен.раждах в МД-София и  за второто когато дойде,пак там ще раждам! 

# 49
  • Мнения: 961
Все още яко се депресвам, като се сетя, че първите 24 часа детенцето ми е било далече от мен! Това е супер кофти практика в българските болници!  Sad Толкова много исках да си я гушна още веднага, сигурна съм, че и тя е имала нужда от това, но...
От момента, в който ме приведоха от реанимацията в отделението, си я взех и я давах само за визитацията им, и то не всяка, та ми се караха!  Confused Никой не ми е обяснил как да си гушна бебето, сещайте се колко са ми обяснили, как да го сложа на гърда! Добре, че беше една мама с третото си детенце и имаше добър опит с кърменето след поредното секцио! Имах късмет и с едно много цоцливо бебе, което толкова бързаше да захапе гърдата, че започваше да цоца още във въздуха и издаваше най-смешните звуци на планетата!  Heart Eyes Започнах да я кърмя на всяко нейно събуждане и докато не пусне гърдата, след това й предлагах и добавката, която тя изпиваше първите два дни, но не на всяко хранене. Сега като се замисля, може и да е била излишна!
Иначе все още се кърмим - вече година и пет месеца, но не благодарение на напътствия от доктори, от които би трябвало да се очаква подкрепа в първите дни!
Раждах в бившата Тина Киркова, сега Св. София.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 139
Раждах в МБАЛ гр.Монтана.Бях с пълна упойка,затова и видях бебо малко след като вече бях в пълно съзнание.Оставиха ми бебето изцяло при мен на 2рия ден след раждането.Дотогава са го хранили с АМ.Дойде акушерка и ми показа как да го сложа на гърда.За щастие бебо беше с много добър сукателен рефлекс и засука веднага.Имах проблем обаче със запушени канали-гърдите ми се пълниха,а нищо не течеше.Съответно вдигнах температура,но благодарение на акушерките се справих и с това.Цял ден и цяла нощ преди да ме изпишат слагах бебо на гърда,когато беше буден.Когато спеше цедях с помпата и слагах топли компреси на гърдите за отпушване.
Всичко това ставаше с помоща на акушерките.Не ме оставиха за миг,без да ме напътстват и да ми помагат.Имаше моменти,в които се отчайвах,но пак благодарение на тях,ги преживях.Окуражаваха ме непрекъснато.
Така,като се прибрах вкъщи на 5 ден,бебчо вече беше изцяло на кърма Laughing

Благодарна съм на целия персонал-лекари,акушерки,санитарки.Никой не ми каза една лоша дума за целия ми престой и най-важното е че помагат,когато имаш нужда Peace

Пак бих родила в тази болница Hug

# 51
  • София
  • Мнения: 2 508
Страхотно! Аз се чудех точно как се правят тези компреси. С топли кърпи ли?

Още един въпрос: кога точно почна да се цедиш с помпата?

# 52
  • Мнения: 2 096
компресите се правят с мокри хавлиени кърпи.. натопяваш ги в гореща вода изцеждаш и налагаш гърдата.. докато изстинат и отново.. не пробвай с ел възглавничка - незнам по кава причина, но не става и дори повече се запишват от нея.. става да напълнеш леген с топла вода и да си потопиш гърдите..  на мен най лесно ми беше с душ слушалката в банята.. пускам по силна струя хем да масажира хем да топли.. след 5 мин натопляне цедиш с помпата. помпата на Авент е най добра.. поставянето на детето на гърда възможно най често е най добрата профилактика срещу запушени канали.. не хранете децата си под час, а когато те поискат..

# 53
  • София
  • Мнения: 2 508
Значи да кажем процедурата първите дни е следната...

1. Правим компрес.
2. Даваме на бебето да суче първо от едната, после от другата гърда.
3. Изцеждаме...и двете гърди?

Съжалявам за глупавия въпрос... Embarassed

# 54
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Значи да кажем процедурата първите дни е следната...

1. Правим компрес.
2. Даваме на бебето да суче първо от едната, после от другата гърда.
3. Изцеждаме...и двете гърди?

Съжалявам за глупавия въпрос... Embarassed
Третото пък защо? Първото също може да се прескочи, ако бебето суче ефективно.
Олеле, май се намесих недочела... Embarassed

# 55
  • София
  • Мнения: 2 508
Ами, аз питам за първите 4-5 дена... Даваме и двете гърди и ги изцеждаме, за да стимулираме лактацията...предполагам... newsm78

Общи условия

Активация на акаунт