Счетоводител в нужда се познава 17

  • 33 099
  • 758
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 47 963
Прочетете си чл. 53 и 54 на КСО, както написа Ала-Бала е

# 586
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Да, именно там (чл.53 , ал.4) пише така :
Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване, при прекратяване на осиновяването или при настаняване на детето по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето или в детско заведение, включително и детски ясли, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.

С първото ми дете , когато се върнах на работа, взимах 50% от майчинството, а когато детето тръгна на ясла, ми се прекрати изцяло майчинството.Тогава звъняхме в НОИ и питахме специално , за да не стане грешка.И тъй като сега съм в майчинство с второто ми дете, и ми предстои връщане на работа, се интересувам, затова взимам участие в темата, наистина ме засяга. Да не си помислите, че се заяждам или нещо такова, само искам и аз да се уверя на 100% кое е вярното.

Последна редакция: нд, 19 сеп 2021, 22:49 от ♥ LoVeLy Wife ♥

# 587
  • Мнения: 1 132
Здравейте. Имам следния казус. Моя приятелка си е подала едномесечно предизвестие за напускане на работа по взаимно съгласие. Обеща ли са и да започне в друга фирма веднага след като напусне първата. Ако на другата работа не и хареса, ще има ли право на платена борса и ако да, с какво обезщетение и за колко време? По взаимно съгласие може ли да напусне или трябва да е по друг член? Има 15 години трудов стаж. Предварително благодаря!

# 588
  • София
  • Мнения: 16 003
Ще ползва пълна борса ако от новата фирма я назначат на изпитателен срок и по време на него я освободят.
Ако е по взаимно - 4 месеца х 12лв. на работен ден.
Има тема за ТБ и обезщетения - там е обяснено много добре.

# 589
  • София-Младост
  • Мнения: 23 326
Да, именно там (чл.53 , ал.4) пише така :
Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване, при прекратяване на осиновяването или при настаняване на детето по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето или в детско заведение, включително и детски ясли, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.

С първото ми дете , когато се върнах на работа, взимах 50% от майчинството, а когато детето тръгна на ясла, ми се прекрати изцяло майчинството.Тогава звъняхме в НОИ и питахме специално , за да не стане грешка.И тъй като сега съм в майчинство с второто ми дете, и ми предстои връщане на работа, се интересувам, затова взимам участие в темата, наистина ме засяга. Да не си помислите, че се заяждам или нещо такова, само искам и аз да се уверя на 100% кое е вярното.
Вадите детски ясли от контекста и си правите грешни изводи. Цялото изречение е:
"при настаняване на детето по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето или в детско заведение, включително и детски ясли, "

Текста за тези т.нар. 50% е:
КСО
Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.)
Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) Майката (осиновителката), която отговаря на условията по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:Обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.)
Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2018 г., в сила от 01.07.2018 г.) Майката (осиновителката), която отговаря на условията по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:

# 590
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 367
Прекратява се изцяло получаването на обезщетение, само в случай, че детето е настанено в заведение с пълна държавна издръжка. Детските ясли не са такива, така, че майката има право на 50% от обезщетението за гледане на дете докато то навърши 2 години.

Ала-бала и Хепи са отговорили точно.

# 591
  • Whatever our souls are made of, his and mine are the same.
  • Мнения: 2 380
Да, прави сте . Благодаря на всички Kissing Heart

# 592
  • sofia
  • Мнения: 2 257
Привет. Скоро ми предстои да изляза в майчинство. Работя на постоянна работа и в същото време съм СОЛ към ЕООД, като си заплащам личен труд. Мога ли да получавам доходи по фактура по време на майчинството или по време на болничен (по принцип)? Личен труд е ясно, че ще спра да си изплащам.

# 593
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Здравейте. Извадихме КЕП за подаване на онлайн заявление за регистрация по ЗДДС. Обаче, при избиране "Попълване на заявление за подаване на документи с КЕП на задължено лице" сайтът на НАП дава следното съобщение "Системата не може да Ви идентифицира автоматично! Моля, подайте заявление от типа: "Заявление за подаване на документи по електронен път и ползване на електронните услуги предоставяни от НАП с КЕП на упълномощено лице" и се явете в компетентната териториална дирекция на НАП, като носите документи удостоверяващи представителната Ви власт."
Трябва задължително да регистрираме мъжа ми до 7.10 (оборотът от 50,000 за 12 месеца назад настъпва през Септември), а ще сме в чужбина до 10.10 и няма как да се явим навреме в НАП. Може ли нещо да се направи и всъщност какво следва ако закъснеем с 4 дни?

# 594
  • Мнения: 5 753
Здравейте. Извадихме КЕП за подаване на онлайн заявление за регистрация по ЗДДС. Обаче, при избиране "Попълване на заявление за подаване на документи с КЕП на задължено лице" сайтът на НАП дава следното съобщение "Системата не може да Ви идентифицира автоматично! Моля, подайте заявление от типа: "Заявление за подаване на документи по електронен път и ползване на електронните услуги предоставяни от НАП с КЕП на упълномощено лице" и се явете в компетентната териториална дирекция на НАП, като носите документи удостоверяващи представителната Ви власт."
Трябва задължително да регистрираме мъжа ми до 7.10 (оборотът от 50,000 за 12 месеца назад настъпва през Септември), а ще сме в чужбина до 10.10 и няма как да се явим навреме в НАП. Може ли нещо да се направи и всъщност какво следва ако закъснеем с 4 дни?
Кого ще регистрирате по ДДС - мъжа си, като физическо лице или негова фирма? На кого на името е издаден КЕП?

# 595
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Здравейте. Извадихме КЕП за подаване на онлайн заявление за регистрация по ЗДДС. Обаче, при избиране "Попълване на заявление за подаване на документи с КЕП на задължено лице" сайтът на НАП дава следното съобщение "Системата не може да Ви идентифицира автоматично! Моля, подайте заявление от типа: "Заявление за подаване на документи по електронен път и ползване на електронните услуги предоставяни от НАП с КЕП на упълномощено лице" и се явете в компетентната териториална дирекция на НАП, като носите документи удостоверяващи представителната Ви власт."
Трябва задължително да регистрираме мъжа ми до 7.10 (оборотът от 50,000 за 12 месеца назад настъпва през Септември), а ще сме в чужбина до 10.10 и няма как да се явим навреме в НАП. Може ли нещо да се направи и всъщност какво следва ако закъснеем с 4 дни?
Кого ще регистрирате по ДДС - мъжа си, като физическо лице или негова фирма? На кого на името е издаден КЕП?

Да, мъжа ми като ФЛ. На негово име е издаден КЕП-а. Мисля че се справих. През старата версия на сайта не ми даваше, настояваше да се ходи в НАП, но ми хрумна да пробвам през новата версия и там има опция за регистрация по ЗДДС.

# 596
  • Мнения: 1 619
Имам нужда от съвет. В карантина съм 10 дни от вчера поради контакт с болене от ковид. Работя от вкъщи. Работодателя ми настоява да ползвам болничен, но аз не съм съгласна, тъй като аз реално ще работя този период, и второ защото болничния ще ми се отрази на заплатата. Обадих се в РЗИ и те ми казаха, че карантината, когато става дума за контактен, а не за заболял, не налага издаването на болничен. Те ще ми издадат документ с предписанията за спазване карантина, който аз да представя на работодателя.
Питането ми е следното, има ли някакво заявление, молба, декларация или др документ, с който аз да поискам от работодателя да работя "хоум офис" за периода на карантината?

Намирам образци на заповеди от страна на работодателя за работа от разстояние, но не откривам образец за искане от страна на служителя, за преминаване в хойм офис.


Моя съпруг също е карантиниран, но в неговата работа всико е много улеснено, имат система, в която просто отбелязват дните, в които искат да работят дистанционно, и това е всичко.

# 597
  • София
  • Мнения: 9 911
Как е най-оптимално да узакониш отдаването под наем - и какъв договор трябва да се разпише?

# 598
  • София-Младост
  • Мнения: 23 326
Как е най-оптимално да узакониш отдаването под наем - и какъв договор трябва да се разпише?
Точно с договор за наем.



беба28
Или взимате болничен и не работите (дори  и от вкъщи), или работите и си получавате заплата.
Според мен в свободен текст може да го уведомите, че сте в карантина, но ще продължите да изпълнявате задълженията си от вкъщи.

# 599
  • Мнения: 45
Здравейте,
Днес ми звъннаха от НАП да ми обяснят,че са ми спрени здравните права,защото имам два неработни месеца от 2019 и три от 2020,за които не съм си внесла осигуровки.
Казаха ми ,че трябва да попълня декларация номер 7 .. някой може ли да ми обясни какво точно се пише в това поле

Д Е К Л А Р И Р А М
1. Началната дата от периода, за който възниква задължението ми за внасяне на вноски на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване е:
тук какво трябва да се напише.. началната дата на месеца в който си бил безработен ли.. примерно за 2019 не съм работила октомври и ноември- 1ви октомври ли трябва да напиша? И ми направи впечатление,че има само начална дата, как се изчислява крайната дата след като няма поле,в която да я напиша?

Благодаря

Общи условия

Активация на акаунт