Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Счетоводител в нужда се познава 17

  • 28 484
  • 689
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 765
bialata3 , отново благодаря!

# 646
  • Мнения: 20
Момичета' моля за помощ
Издадоха ми болничен' но чак в къщи видях' че е с моминската ми фамилия' не знам откъде са я взели
Ще е проблем при подаването' като ЕГН е същото' или от НОИ ще върнат болничния
В момента няма  как да ходя до болницата

# 647
  • Пловдив
  • Мнения: 29 855
Момичета' моля за помощ
Издадоха ми болничен' но чак в къщи видях' че е с моминската ми фамилия' не знам откъде са я взели
Ще е проблем при подаването' като ЕГН е същото' или от НОИ ще върнат болничния
В момента няма  как да ходя до болницата
няма как да се оправи инак...отиваш и ти го коригират или анулипат този и издават нов. Иначе ще го върнат от НОИ.

# 648
  • Пловдив
  • Мнения: 10 885
И аз да питам за това данъчно облекчение...за първи пйт попадам на тази информация.
Питането ми сигурно е малоумно, но се надявам да ме извините.
Смята се на база осигуряване на родителя ли /примерно 12 месеца х сума брутна заплата=сумата/? Работодател или родител подава декларацията?

# 649
  • Пловдив
  • Мнения: 29 855
Ако подаваш дан.декларация по чл.50 /или т.нар червена декларация/ можеш да го впишеш-декларираш там. Аз така правя. Ако-не, работодателя я подава, като се отбелязва, че др.родител няма да се възползва.
Не е подоходно облекчението.

# 650
  • Мнения: 6
Здравейте! Направих консултация със счетоводител, но мисля, че се обърках повече, отколкото бях объркана. Та реших да пробвам да задам и въпросът си тук, с надежда да си изясня нещата.
В момента продавам ръчно изработени свещи. Не работя на трудов договор и нямам фирма. На кръстопът съм, защото от една страна има възможност да започна работа и това да остане, като страничен доход, от друга може да се превърне в постоянно занимание. Докато реша обаче, имам продажби и съответно наложени платежи. Ще си подам данъчна декларация и ще си платя данъка, но какво се случва с осигуровките? Четох, че дължа такива, но как да ги изплатя като ФЛ, което е безработно? Ако съм на трудов договор ще имам ли изравняване за осигуровките, ако продавам и съответно получавам пари чрез наложени платежи?
Ще съм благодарна за съдействие, защото консултацията протече в насока да си отворя фирма, а това наистина е решение, но не за настоящия момент.
Може ли да ми дадете съвет или да ме насочите къде да чета?

# 651
  • Мнения: 1 861
Здравейте, аз също се интересувам от отговора на последния зададен въпрос.

# 652
  • в моя свят
  • Мнения: 2 368
Ами отговора не е толкова лесен, но като цяло щом работите и искате да си плащате данъци и осигуровки - трябва да се регистрирате в регистър булстат и като СОЛ подавате всеки месец декларации за осигуровки, на края на година и декларация по чл.50, като тогава се изравнява осиг. доход и се плащат данъци/осигуровки върху целия оборот. Това от една страна не е ок, ако изкарваш добри доходи и затова препоръчват отваряне на фирма, тъй като е по икономически изгодно. Simple Smile Четете в нап -> данъци, ->самоосигуряване, -> продажби в интернет  - https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes

# 653
  • Мнения: 6
Ами отговора не е толкова лесен, но като цяло щом работите и искате да си плащате данъци и осигуровки - трябва да се регистрирате в регистър булстат и като СОЛ подавате всеки месец декларации за осигуровки, на края на година и декларация по чл.50, като тогава се изравнява осиг. доход и се плащат данъци/осигуровки върху целия оборот. Това от една страна не е ок, ако изкарваш добри доходи и затова препоръчват отваряне на фирма, тъй като е по икономически изгодно. Simple Smile Четете в нап -> данъци, ->самоосигуряване, -> продажби в интернет  - https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes
Обмислях този вариант, но имам пречка по отношение на регистрацията, като СОЛ. За тази регистрация се изисква диплома. За да ползвам 25% нормативно признати разходи, мога да се регистрирам, като икономист (примерно). А дейността, която ще упражнява е съвсем различна. Това не е ли проблем?
Примерно архитект, може ли да продава ръчно изработени бижута, а да не работи по това за което се е регистрирал, като СОЛ.
За занаятчия е още по-несъвместимо с моят случай.

# 654
  • Мнения: 3
Здравейте, и аз с въпрос и благодаря предварително ако някой реши да ми помогне.
Работя на трудов договор на пълно работно време, имам желание да започна и нещо допълнително, за което естествено ми трябва фирма. Отвори ми се добра възможност за препродажба на стоки онлайн и съответно получаване на наложени платежи от куриерските фирми. Какви варианти имам, за да стартирам? Има ли как аз да съм собственик на фирмата и да си работя на трудовия договор във фирмата, в която съм? Има ли вариант да се избегнат допълнителни уддръжки за осигуровки и т.н, тъй като в момента ме осигуряват на добри пари и повече от това не ми трябва, а и за мен лично няма смисъл.
Ще се радвам на всякакви мнения и съвети по въпроса, тъй като чета различни неща и наистина се обърках и не знам реално какви варианти имам в случая.
Благодаря!

# 655
  • София
  • Мнения: 1 214
georgievraia, да може Вие да сте собственик на фирмата и да работите на труд.договор.
Осигуровките са до 3000 лв.
Във фирмата може да се самоосигурявате на минимум 650 лв.
За по-малко осигуровки: ако на труд.договор Ви осигурява на 3000 лв. не дължите осигуровки; ако Ви осигуряват на 2500лв. дължите осигуровки само на 500 лв. и т.н. (ако Ви осигуряват на 2000 дължите минимум на 650 лв.).

# 656
  • sofia
  • Мнения: 1 381
Привет,
След прехвърляне на фирма (ЕООД) на друго лице, може ли да се ползва стария електронен подпис?

# 657
  • София-Младост
  • Мнения: 20 912
Привет,
След прехвърляне на фирма (ЕООД) на друго лице, може ли да се ползва стария електронен подпис?
Да.

# 658
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 18 644
Привет,
След прехвърляне на фирма (ЕООД) на друго лице, може ли да се ползва стария електронен подпис?
Да.

Не, мисля, че може - нали се вписва и представляващ, не само името на дружеството, а той вече е сменен...

# 659
  • София-Младост
  • Мнения: 20 912
Август месец ЕООД си смени собственика...ползвам ел. подпис все още. Сега дали трябва нещо да се прави допълнително в тази връзка и ел. подпис...казах да си проверят. Но ел. подпис си работи, даже си се подават доументи каквито е необходимо с него.

Общи условия

Активация на акаунт