Частни училища-информативно-дискусионна тема 44 - Коледна!

  • 47 930
  • 757
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 8
ЧСУ "Цар Симеон Велики" мисля, че също приема деца със СОП. Понеже разучавам именно това училище в момента, защото със съпругата ми смятаме да запишем детето си там от първи клас, смятам, че си струва всеки родител, който е на тази вълна, да разгледа какво предлагат и да се срещне с екипа. С нас бяха много внимателни.

# 301
  • Мнения: 279
ЧСУ "Цар Симеон Велики" мисля, че също приема деца със СОП. Понеже разучавам именно това училище в момента, защото със съпругата ми смятаме да запишем детето си там от първи клас, смятам, че си струва всеки родител, който е на тази вълна, да разгледа какво предлагат и да се срещне с екипа. С нас бяха много внимателни.


Не мога да дам мнение, но аз го проучвам, обмислям да отида и на среща там и събирам мнения за още варианти за частни училища с изявен индивидуален подход . Догодина детето ще е 1ви клас и при мен казус е агресията, която срещна в  държавната градина. Преместих го в частна и нещата са значително по-добре, децата са някак по-спокойни и по-наблюдавани, но при него си остана травма, към която се опитвам да не го връщам.  Този въпрос повдигнах и в лайфстрийм темата им.

Та, ще съм благодарна на съвети в тази насока и имали ли сте казус на агресия в  частните училища, където  са децата ви?

# 302
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
Аз имам познати с дете със СОП в ЧУ Симеон Велики, доволни са. Те пробваха преди години на много места в ЧУ и навсякъде им отказаха прием.

# 303
  • Мнения: 8
Здравейте,
Бих желала да помоля за актуални мнения относно ЧСУ ”Евлоги и Христо Георгиеви”- дисциплина, обучение и материална база.
Благодаря!

# 304
  • Мнения: 107

Продължавам да разглеждам за опции, пък да видим Simple Smile Пожелавайте ми късмет!

Аз също като e_to бих предложила да видите и Maple Bear. Там половината от материала, ако не и по-голямата част, се преподава на английски. От познати, които са с деца там, и от моето лично впечатление, когато ходих на място в училището, подхождат индивидуално към децата, предвид и че училището е по-малко и като ново все още и с по-малко деца.

# 305
  • Мнения: 6
Ако детето е с нормално интелектуално развитие не го пращайте в ресурсни училища. Образователни технологии е нормално училище, мисля че всяко би било. Но ще си спестите стреса от приемната процедура в по-желаните като Питагор и СС.

....За Прогресивното се опитах да звънна, но господинът каза да пусна запитване чрез формата и ще се опитат да ми отговорят (база Слатина). Сега ще пробвам база Стрелбище. Да видим дали ще има разлика.

...
Няма да има разлика според мен, под една шапка са. Смятам обаче, че и те ще откажат със същите мотиви като на ОТ, знам вече за такива случаи, а и наистина те нямат ресурс да се занимават с това, което няма да е добре и за детето.

Имам надежда за Прогресивното чисто теоритично, ако отложа детето и изкара още една година в ДГ да пробваме догодина там, това им пише в сайта на секция "прием" и аз лично го разбирам и чета като възможна опция, демек, че може би приемат И при такава "особеност".
....
Да, разбира се, опитайте, но ми се струва, че това се отнася за Слатина, където имат една цяла паралелка с деца аутисти, която обаче обучават изцяло с подкрепата на една фондация, тоест там си има ресурсни учители, финансирани от тази фондация. В базата на ОПУ-1 има няколко деца със СОП, като в повечето случаи са деца с дисклексия или някакви съвсем дребни проблеми, знам само за 1 дете със сериозен проблем, което е от самото начало там, после решиха, че нямат капацитет за прием на много такива деца. Разбира се, най-добре е да се попита в самото училище, може инфото ми да е старо по отношение на приема.

За мен коя база е, не е основното, а по-скоро важното е кое се препоръчва - ОПУ-1 или ОПУ-3. И всъщност каква е разликата между двете бази? На мен чисто физически ми е по-близо Слатина, но бих пътувал и до Стрелбище, ако то е по-добро. Дали имате някаква по-конктретна информация относно разликите между двете и кое се препоръчва? Къде са по-добрите преподаватели (все пак говорим за начален курс, където класната е много важна)?

# 306
  • София
  • Мнения: 6 664
За съжаление не мога да ги сравнявам, тъй като имам дете в ОПУ-1 и то в 7 клас, дори не съм виждала базата в ОПУ-3, нито познавам учителите там. Не познавам добре и началните учители при нас, защото започнахме там в 3 клас, а нашата класна от тогава вече не работи там. От учителите в прогимназиален етап съм много доволна, но на Вас това много не ви върши работа. Това, което мога да кажа принципно - има добра атмосфера, децата се изслушват и техните нужди се взимат предвид - това е опита ми от 5 години в това училище. Ако Слатина Ви е по-близо - там базата според мен е по-добра, най-малкото заради двора и възможността да са навън, в ОПУ-1 се ползва двора на 126 училище или близки градинки/парка по-рядко, защото това е бизнес сграда и няма двор.

# 307
  • Мнения: 8 228
Здравейте,
Бих желала да помоля за актуални мнения относно ЧСУ ”Евлоги и Христо Георгиеви”- дисциплина, обучение и материална база.
Благодаря!
Материалната база можете да я видите на място. За някой е приемлива за други не е! Огромна е разликата й с Азбуки, Петър Берон или Британика.
За мен е поносима.
Дисциплината зависи от класа, съответният преподавател както и подкрепата на родителите в тази посока.
Като пример: децата играят на телефоните в свободното време в което чакат родителите си.
Обучение: зависи от това какво вие търсите и очаквате. На сайта има екип, които е по-малък от броя на паралелките.

И един не поискан съвет. Посетете училищата за които се интересувате. Задайте въпросите си, съставете ваше впечатление и тогава питайте конкретни неща които ще ви помогнат да вземете решение.

Последна редакция: пт, 22 яну 2021, 07:56 от Hope for Two

# 308
  • Мнения: 4 022
На приятелка детето е в Евлоги и Христо Георгиеви. Това, което оставам с впечатление е, че доста учат. Детето (първи клас) всяка вечер пише домашни по китайски и всеки уикенд. На мен лично ми идва множко.

# 309
  • Мнения: 8
Здравейте,
Бих желала да помоля за актуални мнения относно ЧСУ ”Евлоги и Христо Георгиеви”- дисциплина, обучение и материална база.
Благодаря!
Материалната база можете да я видите на място. За някой е приемлива за други не е! Огромна е разликата й с Азбуки, Петър Берон или Британика.
За мен е поносима.
Дисциплината зависи от класа, съответният преподавател както и подкрепата на родителите в тази посока.
Като пример: децата играят на телефоните в свободното време в което чакат родителите си.
Обучение: зависи от това какво вие търсите и очаквате. На сайта има екип, които е по-малък от броя на паралелките.

И един не поискан съвет. Посетете училищата за които се интересувате. Задайте въпросите си, съставете ваше впечатление и тогава питайте конкретни неща които ще ви помогнат да вземете решение.
Благодаря за споделеното, посещение имаше, по време на което именно базата бе разколебаващ фактор за бъдещ избор на това училище (не бе дори отоплено), все пак училището звучи обещаващо и ми се искаше да чуя повече от личен опит.

# 310
  • София
  • Мнения: 2 774
Как не е било отоплено? Вие кога сте ходили там? Докато има деца в училище или когато бяха дистанционно? Аз нямам впечатление от училището, но досега не си спомням някой да се е оплаквал точно от отоплението някъде (не, че не е възможно). Затова ми стана интересно.

# 311
  • Мнения: 8 228
Mreingue не вярвам децата да стоят ма студено! Просто не вярвам да има такова частно училище.
Камъните в двора бяха ли разчистени?
Кой от екипа работи с интерактивните дъски?
Как се контролира работата на учителите? В Питагор се правят така наречените Директорски контролни. Така може да бъде оценена работата на учителя през срока. Кой контролира работата по китайски? Как решават проблема с агресията? Къде играят физическо? Какво е текучеството на персонала?  Иначе идеята е чидна Simple Smile

# 312
  • Мнения: 8
Mreingue не вярвам децата да стоят ма студено! Просто не вярвам да има такова частно училище.
Камъните в двора бяха ли разчистени?
Кой от екипа работи с интерактивните дъски?
Как се контролира работата на учителите? В Питагор се правят така наречените Директорски контролни. Така може да бъде оценена работата на учителя през срока. Кой контролира работата по китайски? Как решават проблема с агресията? Къде играят физическо? Какво е текучеството на персонала?  Иначе идеята е чидна Simple Smile
Цитат на: sadlady link=topic=1278179.m
sg42185203#msg42185203 date=1611337206
Как не е било отоплено? Вие кога сте ходили там? Докато има деца в училище или когато бяха дистанционно? Аз нямам впечатление от училището, но досега не си спомням някой да се е оплаквал точно от отоплението някъде (не, че не е възможно). Затова ми стана интересно.
Здравейте,
Посещението бе през миналата седмица, да, имаше включено отопление, но не се усещаше особено. Затова се чудех, дали е заради стария сграден фонд, т.е. трудно е да се затопли добре или е инцидентно.
.....
Hope for two,
Благодаря за допълнителните въпроси, но реално нямам отговор на тях и се надявах на лични наблюдения от доволни/ недоволни родители.
Благодаря!

# 313
  • Мнения: 33
Едно прясно мнение за ЕСПА и дано ви предпази. Бяхме там до преди празниците. От място, където нещата бяха общо взето прилични, се превърна в място, където започнаха да преминават в трагокомични и направо опасни за здравето на деца (че и родители, и учители).

В тези 3 години там, изтърпяхме култа към личността на мутрата-директор Немцова (поведението й с родителите е 1:1 с човек, който е кръгла нула, но са му тупнали едни пари през 90-те и си е повярвал), изтърпяхме местения в недовършени сгради в последния момент, изнудвания за допълнителни пари и какво ли още не, само и само да не тормозим детето да сменя обстановката и приятелките си, и водени от надеждата, че "нещата ще станат по-добре".

ЕСПА имат огромен вътрешен проблем между учители и ръководство - съответно сериозно текучество на учители. Това засяга както ПК, така и класовете в училище. Взимаха напоследък някакви хора без педагогическо образование, които на практика не могат да се оправят нито с предмета, нито с подхода към децата. Учителите не могат да понасят Немцова - споделяно ми е лично от напускащи и добра част от останалите по-стари кадри. Мое предположение е, че училището е и в тежка финансова ситуация, предвид направените инвестиции в предните години и начинът, по който се пести и се разбягват учители.

Нивото от началото на 2019 насам постепенно пада и защото родителите започнаха да местят по-способните деца. На родителските Немцова обяснява как всичко това е една конспирация от бивши учители и родители на напуснали деца, на "които им давали пари и екстри в новите училища да говорят против ЕСПА”…

Директивите за дистанционно и присъствено обучение се спазват "по собствено усмотрение" на въпросната. Под претекст, че трябва да се запази здравето на деца и учители затварят от днес за утре, няколко дни по-късно организират парти с деца и родители! Пускаха се очевидно болни деца в групата, въпреки, че уж има медицински филтър и сме в епидемична обстановка. Друго стряскащо нещо е, че психолог нямаше до последно и никога не е имало в тези 3 години. Как това е разрешено и възможно... не зная.

Иначе - пести се от безумни неща - тази учебна година, след като отвориха сградата на училището (тази екологичната - на 20 метра от околовръстното шосе) отново за присъствено обучение, разбира се, не я бяха стоплили предварително, и всички деца бяха изпукали от студ в първия учебен ден, едно болно, друго се напикава. Страхотен подарък. Лекувахме я след това една седмица...

Въпросите към училището 99% остават без адекватен отговор. Усещането е "вие плащайте, ние ще си правим каквото искаме с децата ви". Сградата на училището не разполага с двор - разхождат ги из разни змиярници около ботаническата градина и я обуваме с гумени ботуши, с надеждата да не сгази някоя гадина в храсталаците и така се справяме донякъде с фобията й към влечуги. Децата се гледат с едно око, докато учителките берат "шипки за чай". Сградата в Драгалевци (която е само за по-малките) поне имаше наистина един хубав затворен двор и бяхме по-спокойни.

Мога да споделям още много горчив опит, но все едно. Ако ви се занимава с примадони и ви се хвърлят пари на вятъра - ЕСПА е чудесно място. Ние си почупихме много нерви, вместо да сме спокойни и доволни от направения избор. Сега сме доволни… че я преместихме.

# 314
  • Мнения: 1 803
Не знам защо не съм изненадана...
Сега къде сте или не Ви се коментира?
Успех !

Общи условия

Активация на акаунт