Априлски мами 2021 - тема 3

  • 37 244
  • 741
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 298
Чела съм за намалени води кокосово мляко, че се пие. Даже скоро в една друга тема тук във форума съветваха така. Ако искаш питай в общата тема за бременни, там сигурно ще има момичета, които опит ще споделят. Успех! Hug

# 286
  • Мнения: 5 003
Joy_spl, как е кръвотокът към бебето? От ФМ трябва да са ти дали документ, в който да пише колко е PI (пулсативин индекс), RI (индекс на резистентност) и дали има или няма инцизури в маточните артерии, както и в кръвоносните съдове, които захранват бебето. Назначиха ли ти някакво лечение - аспирин, л-аргинин...? Или само констатираха проблема и ще обсъждаш лечение с наблюдаващото те АГ?

# 287
  • Мнения: 297
Здравейте! Купихме си днес легло и маса за повиване от ИКЕА  общо за 150 лв. https://www.ikea.bg/products/baby-children/baby/cots/sniglar-beb … 0-sm-buk/30248537
https://www.ikea.bg/products/baby-children/baby/changing-tables- … povivane/20045205
Много съм доволна. Изчистени, леки и от дърво. Предпочитам да инвестирам в скъп и качествен матрак.
Относно гестационния диабет - писала съм по-назад в темите. Аз съм с такъв - увеличени оклоплодни води и бебе - вървящо с 7-9 дни напред. Изследвала съм много пъти в лаборатория глюкоза на гладно и винаги ми е в норма. Проблемът при мен е 1 час след храна(особено ако е с висок гликемичен индекс). Затова съм на доста сериозна диета. Меря с глюкомер сутрин на гладно(още в леглото) и после 1 час след  всяко основно хранене. Разхождам се по 20 минути след храна, защото движението помага при този проблем. Плодовете се ядат минимум 1 час преди или 1 час след храна. Освен тях всякакво друго сладко ми е забранено, мед не може, дори и подсладители. Нямам право на фрешове дори...
Ето това са референтните стойности на КЗ:
ОГТТ - РЕФЕРЕНТНИ СТОЙНОСТИ - БРЕМЕННИ

0-ва минута (на гладно): под 5.3 mmol/L (95 mg/dL)
60-та минута (след приема): под 10 mmol/L (180 mg/dL)
120-та минута: под 8.6 mmol/L (155 mg/dL)
180-та минута:  под 7.8 mmol/L (140 mg/dL)


ГЛЮКОМЕР - РЕФЕРЕНТНИ СТОЙНОСТИ - БРЕМЕННИ

На гладно под       5.5
1 час след храна под  7.5
2 часа след храна под  6.7
Относно шийката на матката - по-точно е с вагинален ехограф. На мен ми я мерят ако имам някакъв вид оплакване, така, че доста редовно ми се случва Simple Smile

Последна редакция: ср, 20 яну 2021, 19:56 от fia37

# 288
  • ...
  • Мнения: 513
И аз този път съм се насочила към Селена, следя се при д-р. Бабаков. За сега не сме говорили за раждане, но е още рано според мен. Първото ми раждане беше в хирургиите, без избор на екип. За да съм спокойна, че все пак ще ми обърнат внимание платих за вип родилна зала и таткото беше при мен. Мисля че го травмирах за цял живот 😁 отношението особено на сестрите беше доста стресиращо за мен, не ми помогнаха за кърменето, даже ми се караха. За това този път искам да съм в частна болница, като се надявам на по-човешко отношение и по-приятен престой. Във ФБ има страница на Селена, даже има и няколко видео урока от училището за бременни. В първия се обеснява как протичат 2та вида раждане, какви документи трябват и т.н.

# 289
  • Мнения: 94
Момичета в Емаг има много изгодни оферти на мокри кърпи и памперси, кърпите от там ги взех 2 кашона от по 15 броя в кашонче за нещо от сорта на 40 лв, днес съм се вгледала на пакет Памперси премиум кеър, били “най-добри” 108 броя за 25 лв. мой близки майки ми казват повече от тази бройка да не взимам от 1 ца размер, защото стигат.
Благодаря за инфото, веднага се мятам на двойните промо пакети, че и за големия ми трябват.
За нормално новородено около 3,500 - директно двойка на Памперс, така поне ми казаха в Токуда миналия път, и там мисля че двойки директно слагаха. Единици не ползваха изобщо.
Чудя се дали да не купя малко за проба Pure protection - това май им е върховия модел. После са премиум кеър, и накрая като качество са обикновените.

# 290
  • Мнения: 1 443
fia37,чудесни покупки! Hug

И при мен проблема със захарта е след първия час.В референтните стойности е,но явно се застраховат по някакъв начин.Иначе не виждам защо се поставя диагноза диабет,когато резултатите са в норма,макар и в горна граница.
На мен ми казаха да огранича бялото брашно,захарта,сладкото като цяло,сокове и фрешове,плодове може по 200-300гр. на ден.Изрично ми каза да не изключвам картофи,ориз,бобови.
На мен 8-9 дни напред не ми се струват много.В друга тема четох,че винаги има отклонения в измерването от около 15-20%.Та дано и в моя случай е излишно притеснението ми.Confused

# 291
  • Мнения: 297
Layla5, силно се надявам всичко да е ОК и да не минаваш през този вид диабет, защото е доста неприятен. Единственото положително в цялата тази история е, че заради диетата съм само +7кг от началото на бременността Simple Smile Моят съвет за около седмица да си направиш така наречения профил с глюкомер(като преди боцване миеш ръцете със сапун и топла вода, не мажеш с дезинфектант, след боцването се дезинфекцираш). Мериш 4 пъти на ден - на гладно(в леглото - още преди да си се раздвижила) 3 пъти 1 час след основно хранене. Аз си водя дневник - какво съм яла и колко е била КЗ час след храна. Не е хубаво да се спират съвсем картофи, ориз и др. такива, но всеки организъм реагира различно. При мен правят проблем. Хубаво е на всяко основно хранене да има пресни зеленчуци към него. Ако мога да съм полезна с още нещо - може и на лични.

# 292
  • Мнения: 73
Честно казано не знам как става, ако нямаш избран лекар. Според мен разучи и си избери при кой искаш и мисля, че ще е достатъчно месец по-рано да започне да те следи и след това да дойде за раждането. Там няма допълнително заплащане за избор на екип, така че си е на уговорка. В последно време чувам много добри отзиви за д-р Даниел Ставрев, можеш да се поинтересуваш повече, ако решиш да е там.

Сега къде се следиш, твоя АГ не изражда ли или не искаш при него?

Следя се в Ню Лайф при Матеева, не съм я питала честно казано, но мисля, че не изражда. На 2-ри февруари съм на преглед и ще повдигна въпроса за раждането. До сега изобщо не го мислих, но след кошмар с раждане преди няколко дни се панирах:confused: Уж бях твърдо решила за Хирургиите, заради мнения на приятелки, но напоследък чувам и лоши отзиви и пак съм в дилема. По-скоро ме притеснява на какво отношение ще попадна, отколкото от самото раждане, поне за сега. Като наближи сигурно ще се панирам за всичко Joy

# 293
  • Мнения: 64
PI=1,61 дясна маточна артерия и 0,66 в лява
Аз за първи път я правех във Фемина и малко по-различен е документа от Щерев. Направо я прекачвам. Иначе освен, че ми каза че трябва да отида отново след две седмици нищо друго не каза. Лекарката беше доста студена и не обясняваше много много с подробности дори и да питах. Аз съм при моята проследяваща на 28ми и тогава със сигурност ще го коментираме.
Иначе аз съм на терапия с Клексан заради риск от прееклампсия. Лекарката  от ФМ остана изненадана. Каза че се приемало аспирин, а не Клексан при положение, че съм нямала тромбофилия. Такива неща. Сега само питанки имам в главата
Joy_spl, как е кръвотокът към бебето? От ФМ трябва да са ти дали документ, в който да пише колко е PI (пулсативин индекс), RI (индекс на резистентност) и дали има или няма инцизури в маточните артерии, както и в кръвоносните съдове, които захранват бебето. Назначиха ли ти някакво лечение - аспирин, л-аргинин...? Или само констатираха проблема и ще обсъждаш лечение с наблюдаващото те АГ?

# 294
  • Мнения: 1 206
Daanniii, щом нямаш познат лекар в някоя от болниците, значи си е въпрос на твой избор. Моите всички приятелки са раждали в Селена и нямам база за сравнение, но си знаех, че искам в частна от началото. Със сигурност и там има неуредици, но то перфектно няма. На мен ми е важен АГ, исках да е този, който си ме следи. Има теми и за двете болници, можеш да видиш и какви са мненията и да си прецениш.

# 295
  • Мнения: 5 003

Да, наистина кръвотокът от едната артерия е кофти. При мен положението е подобно, но доста по-лошо, моята дясна артерия е с пулстативен индекс 2.5 и на практика почти не захранва бебето, лявата също е по-зле от твоята функционираща артерия. Аз лично с моите показания се потготвям емоционално и практически за преждевременно раждане, но ще видим, може пък да има подобрение в някаква по-късна седмица. При теб нещата изглеждат доста по-добре, така че с правилна терапия вероятно спокойно ще си износиш.

Аз бих те посъветвала да обсъдиш с АГто ти дали да не пуснеш късен скрининг за прееклампсия и да въведете някаква допълнителна терапия. При мен доплеровите показания след терапията са непроменени, тоест пак са лоши, но пък бебето порасна много - както си вървеше по-дребничка, към 15-20 процентил за гестационната възраст, изведнъж я измериха към 75ия процентил, тоест дръпна рязко и явно се храни по-добре. Обемът околоплодни води се нормализира. В темата за тромбофилия и лош кръвоток има препоръки за АГ-та, които разбират от такива състояния. И оттук нататък поне при мен е доплер + УЗ на 7-10 дни, по-нататък и по-често, защото е важно нещата да се проследят и да се реагира навреме при нужда.

# 296
  • Мнения: 73
Здравейте, мами! Срам не срам ще питам. Тези от вас, които пият Магнерот - как ви се отразява? Преди време ми го изписа АГ, от тогава пия само по 1 на ден, преди няколко дни бях на преглед и ми каза да започна 3х1 като единствените проблеми, за които и споменах са болки в кръста, запек и от време на време без причина сърцето ми почва да бие по-ускорено. Не знам дали по някоя от тези причини го увеличи, но като гледам всички пиете г/д по толкова. Та проблема , е че 3-ти ден съм с разстройство, а на листовката пише, че може до доведе до кашави изпражнения. Сега се чудя съвпадение ли е или просто съм изстинала нещо. Вечер доста се потя, а ММ постоянно ме отвива, а заради това че ми е топло вечер стаята не се отоплява и малко или много Т пада. До сега не съм имала такива проблеми, не само през бременността, но и по принцип, не е типичното неразположение. Ходя до тоалетната само сутрин и вечер, но се чудя дали е проблем.

# 297
  • Мнения: 93
Здравейте, мами! Срам не срам ще питам. Тези от вас, които пият Магнерот - как ви се отразява? Преди време ми го изписа АГ, от тогава пия само по 1 на ден, преди няколко дни бях на преглед и ми каза да започна 3х1 като единствените проблеми, за които и споменах са болки в кръста, запек и от време на време без причина сърцето ми почва да бие по-ускорено. Не знам дали по някоя от тези причини го увеличи, но като гледам всички пиете г/д по толкова. Та проблема , е че 3-ти ден съм с разстройство, а на листовката пише, че може до доведе до кашави изпражнения. Сега се чудя съвпадение ли е или просто съм изстинала нещо. Вечер доста се потя, а ММ постоянно ме отвива, а заради това че ми е топло вечер стаята не се отоплява и малко или много Т пада. До сега не съм имала такива проблеми, не само през бременността, но и по принцип, не е типичното неразположение. Ходя до тоалетната само сутрин и вечер, но се чудя дали е проблем.

Здравей, до преди 2 дни и аз бях с такива проблеми, също пия конски дози магнерот и отделно магнезий на солгар, сироп за желязо и отделно таблетки желязо. Ами намалих драстично всички тези неща, купих си пробиотик и следа няма от стомашните проблеми. Сега лека полека се връщам към дозите си. Аз магнезий пия заради изтръпване на ръцете ( не помага особено много)

# 298
  • Мнения: 64
Благодаря ти Макарон ще говоря с нея другата седмица за късния скрининг за прееклампсия. Стискам палци и при двете нещата ни да са наредят и бебчетата да си излезнат по-възможност в 9м.
Досега определено ми беше спокойно и уж всичко наред, но пък се радвам, че отклоненията се видяха навреме и може да се реагира.

Daanniii аз съм на магнерот 3х1 сигурно вече от 3 месеца. Изписаха ми ги направо превантивно явно, защото нямах никакви оплаквания. Не мисля, че ми се отразяват по някакъв начин, но като върна лентата назад май когато ги започнах запичването ми беше изчезнало. После всичко си беше нормално и така до сега.
Да ти кажа по-добре разстройство отколкото запек, но се пази и дано да не е настинка.

# 299
  • Мнения: 2 112
Да попитам за последната фетална морфология - всички ли ще ходите? Или само тези, които са имали някакви притеснения след втората?
Мислех, че не е толкова важна...

Общи условия

Активация на акаунт