"За" и "против" да кажеш на приятел, че си си купил нещо скъпо?

  • 10 969
  • 249
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Авторката нищо не е изтълкувала като завист, това бяха интерпретации на отговарящи.
Също, не говорим за гъзареене с айфони, а за домакински уреди и жилища, разликата е доста голяма. Аз например предпочитам да си улесня домакинстването тук и сега, вместо да харча за курс, който е със съмнителна реализация някога си в бъдещето. Или може пък да кътам за покупка на жилище, което пак е малко по-конкретно от курс. Смислени приоритети имам от моя гледна точка.
Дописвам - в интерес на истината, предпочитам да вложа в степен и квалификация от ВУЗ, защото са по-авторитетни. Плюс това дори във ВУЗ специалностите стават все по-бошлаф, а какво остава за някакъв си курс.

Последна редакция: чт, 17 дек 2020, 19:20 от Анонимен

# 76
  • Мнения: 19 007
Не виждам проблем да се каже на близък приятел/ приятелка..не виждам и смисъла от обявяването на заплатата в задачата, щом става дума за харчене на семейни пари....
Не е чудо невиждано в нашенско родата да дава пари за имот и т.н..

# 77
  • Мнения: 1 698
Ако не съм автор на темата, като прочета въпроса, просто ще отговоря със "за" и това е. Всеки си определя сам за какво да си дава парите. Не бих се чувствала неудобно да спомена покупката, но ще гледам да го кажа тактично и да мине просто като информация.

# 78
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не сме от хвалещите се, но когато е ставало дума, не сме лъгали приятелите си дали имаме или нямаме жилище, кола и т.н. Та то и с колегите (по-близките) си обсъждаме ако някой ще купува или строи къща, не ми се вижда нещо толкова тайно... Колите ги коментираме също - дали, кога и с какво бихме сменили настоящите, защо... Факт е обаче, че когато финансовата среда на говорещите е силно разнородна, то за този с по-малкото възможности, всякакви разговори за придобивки, инвестиции и каквото и да е, струващо пари, стават силно неприятни и нежелани.

Също често установявам, че хора, тръгнали от едно ниво, се оказват със съвсем други възможности след време заради начина на управление на парите си. Последното, както и пестенето, често са тема-табу в ежедневни разговори, което за мен е доста странно. Не се и търсят съветите на хората, постигнали повече, а ако случайно някой си позволи подобен съвет към много близки приятели или роднини, често бива отсвирен. Това важи не само за финанси, а и за хранене, спорт....

Мисля си понякога, че някои хора целенасочено искат да живеят, абстрахирайки се от чуждите успехи, някак за да потвърдят собственото си превъзходство и това, че те правят нещата най-добре и най-правилно, когато обективните параметри очевидно сочат друго. В балона може би се живее доста по-лесно, а постигнатото от другите често е с "връзки" и "късмет".

# 79
  • Мнения: 18 957
Аз не знам как живее с мъжа си тази с 1000-левовата заплата и спестяванията от 100К, ако силно разнородната финансова среда я кара да се чувства неприятно и дискомфортно.

# 80
  • Мнения: 1
Определено "За".Няма нищо лошо в това да споделиш на приятел.Ако започнеш да се чудиш дали е правилно да му кажеш,и как той ще реагира,значи нещо не е наред в приятелството Ви.Разбира се,че си има една граница в споделянето,но това не виждам да е нещо лошо да споделиш.Ако го чувстваш близък,и знаеш,че това е човека,който ще те подкрепи и няма да тръгне да говори зад гърба ти,няма нищо лошо да споделиш.Истинският приятел би се зарадвал за теб,другите щяха да завиждат.

# 81
  • Мнения: 5 267
Не бих се чувствала неудобно да спомена покупката, но ще гледам да го кажа тактично
На мен по стечение на обстоятелствата по-често ми се налага да бъда Пена и ти казвам честно, че, ако човекът отсреща ми харесва, никога не бих помислила, че казва нещо нетактично. Тоест това как нещо ще бъде възприето има повече общо с чуващия, отколкото с казващия. И ако си на седмото небе, защото си си позволила нещо, което те радва, не се чувствай зле, че не можеш да го поднесеш "просто като информация". Мисля, че хората предимно споделят от щастие, а не от хвалба. А вече, ако някой си е закачил комплексите на ушите.. Над това вляние нямаме.

# 82
  • Мнения: 3 306
Зависи от приятелите, с най-добрия ми приятел постоянно си се хвалим за новите си придобивки и сумите, които сме дали за тях. Но като тийнове нямахме нищичко и сега ни се е паднало Grinning
Имам и малко по- особени приятели, които могат да изтълкуват всичко като хвалене и т.н.
Всеки е различен, аз не се впечатлявам от тези неща или от въпроси от типа на "каква ти е заплатата". Стига питащият да не прави опити да те унижи по някакъв начин.
П.П. Сега се сещам точно за по- особените ми приятели как процедират, издразнят се на някой въпрос примерно, и така след известно време се споменава уж случайно в някой разговор, направено да изглежда че не е свързано с теб.

# 83
  • Мнения: 18 495
Това дали ние бихме казали или не, няма значение за участниците в казуса, защото техните отношения си ги знаят само те. Може да са приятелки от типа с конкуренция помежду си, може да не са толкова близки, че да обсъждат големи суми и разходи. Може роднината да не каже на една, но да каже на друга - по-близка приятелка.

# 84
  • Швейцария
  • Мнения: 1 809
С най-близките ми приятелки си обсъждаме финансите и покупките. Хвалим се кой какво си е купил и си даваме съвети кое къде сме намерили изгодно, дали сме доволни от качеството и т.н. Ако не са ми много близки не се хваля, нито давам обяснения. Ако са финасово зле, също не казвам нищо. Не бих обсъждала покупка на апартамент с човек, който не може да си го позволи. Много е нетактично. Но няма да го скрия, ако ме попита. Ще кажа да, купих го и толкова.

# 85
  • Мнения: 1 118
Да! Защо не Simple Smile ако е истински приятели или поне добронамерен човек, не би следвало да има проблем. В едни прилични взаимоотношения е ок да се коментират подобни неща.

# 86
  • Мнения: 12 747
Мисълта какво може да си позволи приятел, а ти не, не е много приятна.
Не всички сме извисени гуру учители, за да приемаме своето безпаричие и лош късмет чак пък съвсем философски и да не изпитаме понякога горчивина, че на някого му върви повече.
Все пак на тези хора и в тези ситуации мога да кажа, че винаги има и по-лошо и им пожелавам никога да не разберат колко съм била права да го напиша.

# 87
  • Мнения: 5 442
Мисълта какво може да си позволи приятел, а ти не, не е много приятна.
Не всички сме извисени гуру учители, за да приемаме своето безпаричие и лош късмет чак пък съвсем философски и да не изпитаме понякога горчивина, че на някого му върви повече.
Все пак на тези хора и в тези ситуации мога да кажа, че винаги има и по-лошо и им пожелавам никога да не разберат колко съм била права да го напиша.

Кои са "тези хора" и "тези ситуации", има по-лошо от кое, за кое пожелаваш да не разберат, че си била права и въобще не те разбрах какво казваш.
Не изпитвам и никога не съм изпитвала горчивина, че на някого му върви повече, не знаех, че това ме прави гуру учител. Може да изпитам горчивина, че нещо не ми се случва на мен, а не, че се случва на друг.

# 88
  • Мнения: 445
Точно така, много правилно го каза Спиритлайт! Защо пък да сме гуру учители... Радвам се, че на хората им върви и си го пожелавам за себе си. Прекалено силно ми е да кажа, че никога не съм изпитвала завист или горчивина в живота си, но да речем, че е почти никога. Към приятели обаче не ми се е случвало. Те са ми приятели, радвам се за тях.

# 89
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 275
Показност за мен е грозна дума.
Ако си купим имот-събираме приятели да почерпим.
Ако си купим кола-също.
Обаче ,ако си купя скъп телефон ,домакински уред или парцалки няма да парадирам пред приятелите си,нито ще им обяснявам колко пари съм дала.Смятам,,че това е грозно .И аз също не обичам хора,които го правят.

Не обсъждам с приятели какви са източниците ни на доходи,освен заплата.
Имоти,наеми,ренти-това са семейни въпроси,които не обсъждаме с външни хора.
Както и аз не бих разпитвала приятел от къде има пари да си купи къща.

Общи условия

Активация на акаунт