"За" и "против" да кажеш на приятел, че си си купил нещо скъпо?

  • 10 949
  • 249
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 24 467
В повечето случаи обаче не по-атрактивна, а по-работлива колежка получава повече пари. Досега не съм чула обаче някой да признава, че друг във фирмата работи повече от него или че знае и може повече от него. Но в чуждите кошници масово се гледа.

Аз колко оплаквания от женоря съм срещала, че някой ги уволнил или им плаща по-малко, щот други имали по-добри физически данни... Клатя глава, какво да ги правя. Да седна да споря с тях ли? Боже, абсурд!:smiles:

Лошото ми отношение ще е и към двамата. Просто съм гнуслива.
Както написах, не работя в колектив и едва ли някога ще ми се случи, така че няма да попадна в такава ситуация.
За мен логично е да получават повече тези с повече стаж и опит. Освен ако не става дума за някакъв вид търговия, в който случай получава повече този с повече продажби.

Наистина ми е интересно какво ще ти е сторила жената в такъв случай, че да имаш негативно отношение към нея. Намерила начин - оправя се. Ако ти не си доволна - оправяш се по твоя начин.
Стажът пари не следва да дава в повече. Това по соц.времето не беше плюс. Една камара търтеи, работещи малко, но иначе на възраст, демотивираха млади и работливи свои колеги, които вършеха повече работа, но бяха с по-малък стаж - за висене пари не бива да се дават. За стаж и възраст - само в пенсията следва да е отражението.
Виж - по-добрата и по-качествена работа - да. Това е в основата на разликата в заплащането.

# 211
  • Мнения: 36 409
Аз пък знам немалко истории (за познати хора, не от нета) за жени, които са се оженили за шефовете си - естествено, че са били с привилегии, дори след това да са напуснали.
Даже знам за една позната, която развела и след това се оженила за декана на факултета си (става дума за малък университет, съседка на мои роднини, но няма да пиша подробности). Няма сила, която да ме убеди, че този същият не й е писал по-високи оценки и не е карал подчинените си да й пишат по-високи оценки.

# 212
  • Мнения: 24 467
Е, и? Какво като са се оженили? Пак не виждам това какво им влиза в работата на останалите. На трудови или граждански договори сте. Изнася ви - работите. Не ви изнася - не работите. Работодателят своите пари ако иска - направо ще ги подари на някой, дето му е симпатичен, всичките.
Същото важи и за другия пример - като не ви се вдигат краци, учите и изкарвате оценки със знания. Ако ви е сложно - има и други пътища - краци, пари, преписване и т.н. Всеки си решава.
Виновен е тоя, дето дава зелника. Ако си говорим за виновни за "несправедливо" отношение.

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 15:20 от Judy

# 213
  • Мнения: 40 725
За мен логично е да получават повече тези с повече стаж и опит. Освен ако не става дума за някакъв вид търговия, в който случай получава повече този с повече продажби.

Зависи и от момента - в различни моменти работодателите са в силна позиция, в други кандидатите.  Зависи и дали той кандидатства или го "хедхънтват". И още други неща. И често се случва някой с десет години стаж да е почнал с 500 лева, сега да взема 3000 и изведнъж идва новак със същата заплата от самото начало (не дай си боже и по-висока). Ми веднага почва недоволство и мърморене.

# 214
  • Мнения: 36 409
По принцип, ако това се случи в друга държава, човекът би бил уволнен.
Както и да е, този спор не е по темата и не ми се губи времето с него.

# 215
  • Мнения: 24 467
Кой човек? Работодателят ли? Или този, дето му е симпатичен?
Кой кого ще уволни "в друга държава"?

# 216
  • Мнения: 10 349
Много ясно, че когато някой получава незаслужено повече пари, това демотивира останалите.

# 217
  • Мнения: X
Въпросът е, че най-често "незаслужено" е само в главите на тези с по-ниските заплати. Аз получавам повече пари от няколко германски колеги. Те може да мислят, че е незаслужено, но аз говоря три езика повече от тях и боледувам поне пет пъти по-малко от тях и съответно шефовете мислят друго яче.

# 218
  • Мнения: 36 409
Имах предвид декана. Такива взаимоотношения със студентка са абсолютно недопустими. Даже си мисля, че в някои случаи не само биха го уволнили, а и биха го разследвали.

# 219
  • Мнения: 18 471
Забелязала съм, че ако жена получи по-висок бонус от останалите, веднага започват мълви за покровителство от шефовете. По-малко информация за пари, заплати, бонуси, социални пакети и т.н. - по-малко поводи за напрежение.

# 220
  • Мнения: 7 241
Как така си коментирате заплатите с колегите? Аз съм подписала договор, че нямам право да коментирам такива неща. Докато работех в България пак беше така.

# 221
  • Мнения: X
Еми хората говорят, особено като са жени. И в нашите договори така пише, но всеки знае колко взема другият. И колко ни плащат клиентите знаем, защото счетоводителите и те са хора.

# 222
  • Мнения: 24 467
Имах предвид декана. Такива взаимоотношения със студентка са абсолютно недопустими. Даже си мисля, че в някои случаи не само биха го уволнили, а и биха го разследвали.

Разбира се, че е недопустимо, но там излизаме от сферата на трудовите правоотношения въобще. Пък и върви доказвай що й е писал по-висока оценка и в този случай. И това на останалите едва ли ще помогне. Който си учи - ще изкара - със или без протежирането на конкретни състуденти.
Въпросът беше във вината за несправедливостта - в случая е в декана, не в колежката. Отново. 

Много ясно, че когато някой получава незаслужено повече пари, това демотивира останалите.

Да, стига да е "незаслужено", но често пъти не е съвсем ясно, че е така. За съжаление повечето хора не са и най-често смятат, че са ощетени несправедливо. А пък то не винаги е тъй.
Затова е полезно за всички в колектива, вкл. за работодателя, правилата да са ясни и оповестени. Ако нещо ще се дава отдолу, то това се пази наистина в тайна. Но пак зависи от работодателя, не от останалите работещи, които получават повече.

И жени, и мъже обсъждат заплати и всякакви клюки и информация - клюкарщината не е до пол.

# 223
  • Мнения: 10 349
Сложно нещо е колективът и изграждането му. Не винаги може и да се определи реално кой колко е допринесъл и кой колко е изработил. Винаги има напрежение около заплащането.

# 224
  • Мнения: X
Много е лесно да се опредили даже кой колко допринася.

Общи условия

Активация на акаунт