Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Професионално ориентиране за младежи - онлайн консултации с Ели Мантовска

• 9 163
  • 17
  •   3
Отговори

Анкета

Моля, посочете отговора, който важи за Вас:

Опции:

* Гласуването приключено: нд, 28 фев 2021, 15:09

# 15
Цитат
Синът/дъщеря ми не иска да учи в университет и това ме разочарова.

Това е тема, с която родители са се обръщали към мен и винаги е представлявала трудност за всички участници. За младия човек, защото среща разочарованието на своите близки, за родителя, които се е надявал или дори планирал друго бъдеще на детето си и за мен - защото ролята на кариерния консултант не включва подобна триада.

Въпреки всичко, разбирам сложността на ситуацията и макар да няма как да се намеся в нея, мога да предложа някои въпроси, които се надявам да уталожат напрежението и да помогнат да се стигне до облекчение в отношенията в семейството.

Въпроси към родителя за самоанализ:
    - Кои са моите причини да е важно синът/дъщеря ми да продължи да учи?
    - Кое мое вярване или притеснение стои зад тази тема?
    - А как би се развило бъдещето благоприятно за младия човек, ако все пак не учи?
    - Какво е онова малко нещо, което все пак ми носи утеха в този избор?
    - С какво най-много се гордея у детето?
    - Как тези качества биха го подкрепяли в живота дори и да не учи сега?

Въпроси от родителя към младия човек:
    - Кога планираш да продължиш образованието си? (ако има такъв план)
    - Какво ще се промени между сега и тогава?
    - Кои са факторите, които ще са налице, за да продължиш да учиш?
    - Ако не учиш в университет, как ще поддържаш/развиваш уменията си?
    - Какво е ако се промени, би обмислил възможността да учиш в университет?
    - Как това, с което избираш да се занимаваш вместо да учиш, ще те доведе до самостоятелност?

Разбира се, от изключителна важност е този диалог да се води в момент, когато емоциите са се уталожили.

Във всяко семейство ситуацията би се развила по различен начин. Как биха се развили нещата при Вас, ако това е реален сценарий?

Последна редакция: пт, 12 фев 2021, 12:45 от Ели Мантовска

# 16
Как се справяте с ситуацията когато децата се измъкват от въпроса с настояването, че има няколко наистина успешни предприемачи, които не са ходили в университет. Аз лично вярвам, че това е правилен път, но получаването на общо икономическо образование е много полезно за всеки бизнес. Все пак децата са доста уклончиви...
Благодаря

# 17
Цитат
измъкват от въпроса с настояването, че има няколко наистина успешни предприемачи, които не са ходили в университет

Благодаря за интересния въпрос! Ето моят отговор:

1) Бих препоръчала на първо място да създадем възможност децата да се запознаят с биографията на тези предприемачи и мнението им за висшето образование, което често всъщност е именно, че е добре да се учи в университет. Много от тях са държали речи пред випуските на едни от най-престижните университети. Чували сте вероятно речта на Стив Джобс. А голяма част от тях по-късни са взели степен (напр Бил Гейтс).
2) Какво стои зад този довод? Дали младият човек осъзнава, че това са по-скоро изключения, а не правило? И каква е била причината тези предприемачи да напуснат училище? А как са продължили да се учат? Какво всъщност е нужно, за да си успешен предприемач?
3) Във все повече училища има програми за предприемачество, включително и като възможност за профилиране в последните години на гимназията. Това е възможност младежите да се запознаят с широката база от знания, която стои зад успеха на предприемача
4) Силно препоръчвам на родителите и на самите млади хора да се запознаят с концепциите за прогресивно мислене спрямо фиксирано мислене на Карол Дуек, професор по психология в Университета Станфорд и упоритостта на Анджела Дъкуърт, професор по психология в Университета в Пенсилвания. Препоръчвам да изгледате заедно видеата, ще Ви отнемат общо 16 минути, но ще Ви дадат много храна за размисъл.

Ето връзките към видеата (със субтитри на български език):
 - Силата да повярваме, че можем да се усъвършенстваме, Карол Дуек https://www.ted.com/talks/carol_dweck_the_power_of_believing_tha … k&language=bg
- Упоритост - силата на страстта и постоянството, Анджела Дъкуърт https://www.ted.com/talks/angela_lee_duckworth_grit_the_power_of … erance/transcript

Надявам се това да Ви е било полезно. Какви доводи изтъквате Вие в разговорите с младите хора в полза на университетското образование?

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 21:08 от Ели Мантовска

Общи условия

Активация на акаунт