Професионално ориентиране за младежи - онлайн консултации с Ели Мантовска

  • 104 083
  • 270
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 212
Здравейте! И тук няма как да минем без идеи как да попитаме изкуствения интелект за кариерен съвет. Реших да преведа част от тази статия в няколко поредни седмици:

https://studyworkgrow.com/three-ways-you-could-use-chatgpt-in-career-counselling/

Три идеи за използване на ChatGPT в кариерното консултиране и обучение

Идея № 1 - Използвайте ChatGPT, за да превърнете Вашите най-чести дейности в силни страни

Обща тема, с която се сблъсквам постоянно, е, че младите хора не могат да преведат своите постижения и опит на разбираем за работодателя език. В много случаи те дори не осъзнават, че нещо, което са правили, би било оценено положително от работодателя. И тук идва ролята на кариерния консултант да подкрепи младия човек в “превода”.

Понякога използвам карти или списъци с въпроси за силни страни. Такива списъци свързват нормалните неща, които младите хора правят, със силните страни и уменията, които работодателите очакват.

За пример как работи това, нека помислим за Minecraft. Ако не ви е позната, Minecraft е видеоигра, в която играчите изследват отворен свят, като строят неща, добиват суровини, взривяват и се борят с чудовища. Minecraft има образователно издание и много деца започват да я играят още в началното училище. Съществуват* и по-напреднали версии, които позволяват на играчите да кодират свои собствени модификации ("модове") или да създават сложни "двигатели", които по същество представляват кодирани инженерни проекти.

Всеки тийнейджър, който играе Minecraft на това ниво, по същество преминава през стаж по софтуерно програмиране, а уменията, които развива, играейки играта, са много търсени на работното място. Но повечето тийнейджъри биха се възпротивили на идеята да включат постиженията си в Minecraft в автобиографията си и тук се намесва ChatGPT.

Заедно с ученика помолете ChatGPT да подготви отговор на този въпрос:

"Какви умения придобивам от [ВЪВЕДЕТЕ ДЕЙНОСТ ТУК], които могат да бъдат полезни на работното място?"

Помолих ChatGPT да направи точно това с Minecraft и ето отговора:

Въпрос - "Какви умения придобивам от играта на Minecraft, които биха могли да бъдат полезни на работното място?"

Отговор - "Играта на Minecraft може да развие няколко умения, които могат да бъдат полезни на работното място, като например:

- Решаване на проблеми: Minecraft изисква от играчите да използват логика и разсъждения, за да решават загадки и предизвикателства. А това може да помогне за развиване на умения за решаване на проблеми, които са полезни в много работни условия.
- Планиране и организация: Играчите на Minecraft трябва да планират и организират ресурси, инструменти и други, за да напредват в играта. Това може да помогне за развиване на умения за планиране и организация, които са ценни на работното място.
- Творчество: Minecraft е игра, която насърчава творчеството и експериментирането, играчите могат да построят всичко, което могат да си представят, като използват блоковете на играта. Тези умения могат да бъдат полезни за области, които изискват творчество, като дизайн на игри, анимация, архитектура или инженерство.
- Внимание към детайлите: Играчите на Minecraft трябва да обръщат внимание на детайлите във виртуалната си среда и да се уверят, че техните конструкции са здрави и функционални. Това внимание към детайлите може да бъде полезно в области, които изискват високо ниво на внимание, като анализ на данни, графичен дизайн или редактиране.
- Работа в екип: Някои играчи предпочитат да играят играта в режим мултиплейър, което може да бъде чудесен начин за развиване на умения за работа в екип. Сътрудничеството с други хора за постигане на обща цел може да помогне на играчите да се научат как да работят ефективно с другите, което е важно умение на много работни места.
- Адаптивност: Minecraft постоянно се обновява с нови функции и съдържание, като играчите трябва да са адаптивни, за да са в крак с промените. Това умение може да бъде много полезно на работните места, където промените и адаптивността стават все по-често срещани.

Струва си да се спомене, че въпреки че играта на Minecraft може да развие тези умения, тя не трябва да бъде единственият начин да ги придобиете и трябва да бъде допълнена с други преживявания."

След като получите отговора, прекарайте известно време в разговор за уменията, които ChatGPT идентифицира, и попитайте младия човек дали смята, че е съгласен с тях. Отговорът на ChatGPT не е толкова важен, колкото разговорите, които може да породи, но това може да бъде добър начин за изграждане на увереност и идентифициране на силните страни, особено при млади хора, които не желаят да участват.”

* Не съм запозната с терминология и е възможно да не използвам правилен превод. Но съм сигурна, че младежите ще ме поправят.

Може би ще е добре, ако използвате този подход, да зададете въпросите на английски език. Доколко сте готови да опитате?

# 256
  • Мнения: 212
Здравейте! Днес продължаваме със следващата част от превода:

“Идея № 2 - ChatGPT може да се използва за проучване на възможностите за професионално развитие и алтернативи

Един от основните проблеми, с които се сблъсквам при проучването на кариерни възможности, е, че младите хора често се придържат към познат или популярен професионален път и спират да проучват. А това се нарича затваряне на професионалната идентичност. Можем да използваме ChatGPT, за да се справим с това затваряне - просто помолете учениците да поискат от изкуствения интелект да им предложи професии, подобни на тази, която планират.

Това може да се окаже полезно за учениците, които са се затворили за нови идеи - те не искат да търсят възможности в Google или да използват стандартен уебсайт за кариера, защото не смятат, че трябва да го правят, но новостта на ChatGPT може да ги изкуши.

Помолете ChatGPT да подготви отговор на този въпрос:

"Напишете списък с описания на 10 професии, които са подобни на [ВЪВЕДЕТЕ КАРИЕРАТА ТУК]"

Попитах за професии, подобни на адвокат (постоянно популярна професия), и това са професиите, които ми бяха предложени:

- Съдия: Съдиите председателстват съдебни производства, като вземат решения и се произнасят по правото в съдебни дела. Те могат също така да пишат становища по делата, с които се занимават, и да издават присъди.
- юридически услуги: асистентите подпомагат работата на адвокатите, като например проучване на предишни дела, изготвяне на правни документи и подготовка за съдебен процес.
- Медиатор: Медиаторите помагат при разрешаването на спорове между две или повече страни, като действат като неутрална трета страна. Те спомагат за улесняване на преговорите, идентифициране на основните проблеми и проучване на потенциалните решения.
- Арбитър: Арбитрите изслушват доказателствата на двете страни в спора и след това вземат решение за резултата. Това може да стане в официална обстановка, подобна на съдебна, или в по-неформална среда.
- Юристконсулт: те предоставят правни съвети на клиентите и ги представляват по правни въпроси, като често се специализират в определена област на правото.
- Нотариус: Нотариусите са отговорни за свидетелстването на подписването на правни документи и за потвърждаването на самоличността на подписващия. Те също така се занимават с полагането на клетви и потвърждения.
- Учен в областта на правото: Те често преподават в университети и провеждат изследвания в определена област на правото.
- Библиотекар по право: Библиотекарите по право помагат на юристите, студентите по право и обществеността да получат достъп до правна информация. Те често поддържат и организират големи правни колекции, като предоставят справочни и изследователски услуги.

Не, това не е най-вдъхновяващият набор от описания на юридическата кариера, но със сигурност е отправна точка. Надявам се, че една или две от професиите в списъка изглеждат достатъчно интересни за младия човек, за да пожелае да научи повече, и независимо дали ще се върне към първоначалния си план, ще е предприел ценно кариерно проучване.”

За коя професия бихте подкрепили младежите до Вас да проучат?

# 257
  • Мнения: 212
Здравейте! Днес продължаваме със последната част от превода:

“Идея 3: Използвайте ChatGPT, за да се упражнявате да отговаряте на въпроси по време на интервю

Отговарянето на въпроси на интервю може да бъде трудно или да буди притеснения. ChatGPT може да ви бъде от полза и тук:

Започнете, като помолите ChatGPT да изготви списък с често срещани въпроси за интервю за работата, за която кандидатствате. Вероятно генерираният от него списък няма да е перфектен, но ако сте обхванали всички въпроси, които генерира, ще сте се подготвили за повечето от потенциалните въпроси.

Помолих за списък с въпроси за продавачи в магазини и той предложи 15 въпроса, включително "Как се справяте с трудни клиенти?" и "Как се справяте с продажбите и постигането на целите?".

За всеки въпрос помолете ChatGPT да предложи стандартен отговор. Аз използвах следното задание: "Напишете отговор на въпрос от интервю за работа "Как се справяте с трудните клиенти?".
И получих следния отговор: "Разбирам, че работата с трудни клиенти може да бъде предизвикателство, но вярвам, че е важно винаги да останем професионалисти и да се отнасяме с уважение към другите. Моят подход е да изслушвам притесненията и оплакванията на клиентите и да се опитвам да разбера откъде идват. След това работя за намиране на решение, което да се справя с проблема им. Като същевременно е справедливо към компанията-работодател. В случай че проблемът е сериозен или има нужда от повече подкрепа, включвам и ръководител. Ако е необходимо, бих се извинил за неудобствата, които клиентът може да е изпитал, и бих го уверил, че притесненията му ще бъдат взети под внимание, за да се предотвратят подобни проблеми в бъдеще. Вярвам, че ефективната комуникация, търпението и позитивното отношение са от ключово значение при работа с трудни клиенти."

Това не е лош отговор на въпроса и в повечето случаи бих очаквал интервюиращият да продължи -  може да поиска да дадете пример, което е следващата стъпка...
Понякога е лесно да се измислят примери, които да се използват в подкрепа на твърдения като тези в предишния отговор, но ChatGPT също може да ви помогне, ако се затрудните. Помолих ChatGPT да напише списък с примери, които бих могъл да използвам, за да обоснова, че запазвам професионален и уважителен тон, когато работя с трудни клиенти. Ето какви примери посочи: "Ето няколко примера, които бихте могли да използвате, за да илюстрирате способността си да останете професионален и уважителен, когато работите с трудни клиенти:

- Деескалация на разгорещена ситуация: да успеете да разсеете напрегната ситуация с клиент, който е недоволен, като спокойно изслушате притесненията му, подкрепите го в начина, по който се чувства и намерите решение на проблема му.
- Осигуряване на изключително обслужване на клиенти: Постигане на повече от необходимото, за да помогнете на клиент, който не е доволен от покупката си, показвайки му, че наистина се интересувате от неговото удовлетворение.
 - Запазване на хладнокръвие под напрежение: справяне в ситуация с труден клиент, който шумно се оплаква от забавяне на поръчката си. Умение да останете търпеливи и спокойни по време на цялото взаимодействие.
- Извинение, когато е необходимо: Извинявате се за причиненото неудобство, уверявате клиента, че проблемът ще бъде разрешен, а също така взимате от клиента обратна връзка, която да използватв за в бъдеще.
- Справяне с оплакване: Ефективно и ефикасно разрешавате оплакване на клиент, като го оставяте удовлетворен и доволен от резултата.
- Съпричастност: Клиентът се е сблъсал с личен проблем, вие сте разбрали ситуацията му и сте му предоставили подкрепа и насоки, направили сте всичко възможно, за да се чувства комфортно и преживяването му да е приятно.
- Предоставяне на ясна информация: Успявате да обясните политиката или процедурата на компанията на труден клиент по ясен и кратък начин, като му помогате да разбере и приеме решението.
- Проактивност: идентифицирате проблема и предприемате проактивни стъпки, за да предотвратите подобни проблеми в бъдеще.
- Поддържане на положителна нагласа: Оставате спокоен,  позитивен и приятелски настроен, дори и при труден клиент, и не позволявате на взаимодействието да се превърне в конфронтация.
- Проследяване: Проследявате работата с трудния клиент, за да се уверите, че притесненията му са били разгледани, показвайки, че приемате отзивите му сериозно и искате да се уверите, че той има добро преживяване.

Ще трябва да направите още една крачка напред и да определите конкретна ситуация от вашия опит, която е свързана с един или два от тези примери, но ще бъде много по-лесно да го направите, отколкото да започнете от нулата.”

Как Ви се сториха тези идеи? За Вас и младите хора до Вас - бихте ли пробвали?

Последна редакция: ср, 09 окт 2024, 09:21 от Ели Мантовска

# 258
  • Мнения: 212
Здравейте!
На тази страница може да следите за различни кариерни панаири в София и други градове, включително и онлайн:

https://careershow.bg/events

Подкрепяте ли младите хора да участват в подобни събития?

# 259
  • Мнения: 212
Здравейте!
Днес бих искала да споделя информация за консултации и менторски сесии, насочени към юноши. Не са непременно с кариерна насоченост, подпомагат цялостното личностно развитие на младите хора. Повече информация има тук:


https://www.facebook.com/share/EXzT2pmSwbv8k47p/?mibextid=WC7FNe

Включвали ли сте се - Вие или младите хора до Вас - в подобни инициативи? Какво беше най-ценното?

# 260
  • Мнения: 66
Здравейте, Ели,

Какви насоки бихте дала за тийнейджър, който проявява голямо желание да се занимава с рисуване?

Не му липсват талант и желание. Освен това се интересува и от компютърни програми за графичен дизайн и видео обработка. Играе от години игри, в които създава интериорни дизайни. Освен това, има афинитет и към езиците.

Според вас какви възможности има за професионална реализация, особено с напредването на AI технологиите? Към какви допълнителни занимания може да се насочи? Какви специалности можем да проучим като насоки за евентуално висше образование! Много благодаря за отговора ви предварително.

# 261
  • Мнения: 212
Здравейте и благодаря за доверието и ценния въпрос!

Бих започнала с въпрос: какво е рисуването за младия човек? Какво се случва в него, какво се променя, докато рисува? Какво от себе си изразява в процеса и резултата? Какво прави с картините си - на кого ги показва? Как решава с кого ще ги сподели? От кого търси обратна връзка? Как решава кое творение ще запази и кое - не?

Д-р Гордън Нюфелд говори за т нар “площадки за игра и освобождаване на емоции”. Често артистичната свободна изява е вид игра (по определението на д-р Стюарт Браун: нещо, което правим заради процеса, а не за резултата). Бих поканила сина Ви да се опита да си отговори на тези въпроси, за да може да си представи как евентуалната му бъдеща артистична работа би се възприемала, коментирала, критикувала, отхвърляла, поправяла от хора, които разбират и не разбират “езика” му.

Като следваща стъпка, бих Ви поканила да потърсите - заедно и по отделно - хора, които в момента работят в сферата: илюстратори, графични дизайнери, художници, интериорни дизайнери и архитекти. Какво мислят те за настъпващите промени в професиите им? Тук съм споделяла интервюта с илюстратори и тяхното мнение за навлизането на AI в професията.

Вчера случайно попаднах на това видео със съвети от къде да започне младия човек, ако иска да бъде графичен дизайнер:
https://www.instagram.com/reel/DBQ-tNko-rW/?igsh=MWY4aG5hYXI5M2p6bw==

Бих го насочила и към разговор с хора, работещи в компании, където се създават игри. В България има няколко големи центъра, включително и училище, което подготвя кадри за тези организации:
https://arc.academy/

Фактът, чв говори и проявява желание да учи чужди езици му дава чудесно предимство да се включва в международни екипи.

Щом създава дизайн за игри, дали може да ги покаже на хора, занимаващи се с това? Има вероятно български и международни форуми и групи, където се обменя такава информация. Нека потърси обратна връзка дали и как би могъл да създава “скинове”, например, които да продава. Или да покаже готовите си дизайни на някой експерт и да поиска мнението му.

Като допълнителни курсове, освен чисто професионалните, с които да подобри уменията си, за което ще му помогнат работещи в сфера, както съм посочила по-горе, бих предложила:
- менторски програми за младежи - тук често споделям за такива
- книги и онлайн видеа за работа на свободна практика и предприемачество, за да прецени дали би се вписал в подобна насока
- биографии на хора, занимаващи се с дизайн, рисуване или продаващи подобни услуги, например на хора, създали филмови студиа
- курсове за основна финансова грамотност, бюджетиране, управление на проекти и хора - освен практическите умения, ще му даде и идея за остойностяване на интелектуален/артистичен труд, както и структуриране в корпоративния или фрийланс свят
- “чиракуване” като доброволец или заплащане към човек или студио, на които се възхищава. Нека мечтае смело и да пише на поне 10 места с такова предложение

Разбира се, бих предложила да чете на чуждите езици, които владее, за да не се ограничава само до достъпното тук.

Относно висше образование:
- ако имате възможност, нека провери какво е достъпно в Европа, какви стажове и обменни програми би имал в Германия, Италия, Холандия и скандинавските държави, където имат традиции в сферата на дизайн, интериорен дизайн, арт
- да помисли за комбинирани профили, където може да учи дизайн/изкуство и бизнес, или първа и втора специалност, които се допълват по този начин
- да провери какво може да постигне самоук и за какво е ценно да мине през академична среда: знания, умения, достъп до контакти, акредитация и тн

Много се радвам и гордея, че тук имаме такива талантливи и амбициозни младежи и пожелавам лекота и удовлетворение по пътя на професионалната реализация!

Последна редакция: чт, 24 окт 2024, 09:50 от Ели Мантовска

# 262
  • Мнения: 212
Здравейте!
Днес бих искала да Ви представя възможност за стипендии за участие в UX Sofia 2024. Ето и оригиналното съобщение:

“📢 До всички студенти и учащи - Лукрат ви дава възможност да бъдете част от UX Sofia 2024 безплатно! Осигурили сме 10 стипендии за различни формати на участие.

👨🎓 👩🎓 Стипендии за UX Sofia 2024!
Традиционно, ние от Лукрат, организаторът на UX Sofia с огромно желание помагаме на младите хора да се развиват в областта на UX.
За това издание ще дадем 10 стипендии на студенти и учащи:
 
🎫 3 стипендии за присъствие на живо на семинарния ден,
🎫 3 стипендии за онлайн достъп до семинарния ден,
🎫 4 стипендии за работилниците на 13 и 14 ноември - по 1 за всяка работилница.
 
Всички желаещи могат да кандидатстват като попълнят въпросника за кандидати за стипендия: https://forms.gle/qahTRLkZ9Hr7A6KDA. Срок на заявяване на интерес - 3 ноември 2024 г.”

Ще се включат ли младежите до Вас?

# 263
  • Мнения: 66
Здравейте и благодаря за доверието и ценния въпрос!

Бих започнала с въпрос: какво е рисуването за младия човек? Какво се случва в него, какво се променя, докато рисува? Какво от себе си изразява в процеса и резултата? Какво прави с картините си - на кого ги показва? Как решава с кого ще ги сподели? От кого търси обратна връзка? Как решава кое творение ще запази и кое - не?

Д-р Гордън Нюфелд говори за т нар “площадки за игра и освобождаване на емоции”. Често артистичната свободна изява е вид игра (по определението на д-р Стюарт Браун: нещо, което правим заради процеса, а не за резултата). Бих поканила сина Ви да се опита да си отговори на тези въпроси, за да може да си представи как евентуалната му бъдеща артистична работа би се възприемала, коментирала, критикувала, отхвърляла, поправяла от хора, които разбират и не разбират “езика” му.

Като следваща стъпка, бих Ви поканила да потърсите - заедно и по отделно - хора, които в момента работят в сферата: илюстратори, графични дизайнери, художници, интериорни дизайнери и архитекти. Какво мислят те за настъпващите промени в професиите им? Тук съм споделяла интервюта с илюстратори и тяхното мнение за навлизането на AI в професията.

Вчера случайно попаднах на това видео със съвети от къде да започне младия човек, ако иска да бъде графичен дизайнер:
https://www.instagram.com/reel/DBQ-tNko-rW/?igsh=MWY4aG5hYXI5M2p6bw==

Бих го насочила и към разговор с хора, работещи в компании, където се създават игри. В България има няколко големи центъра, включително и училище, което подготвя кадри за тези организации:
https://arc.academy/

Фактът, чв говори и проявява желание да учи чужди езици му дава чудесно предимство да се включва в международни екипи.

Щом създава дизайн за игри, дали може да ги покаже на хора, занимаващи се с това? Има вероятно български и международни форуми и групи, където се обменя такава информация. Нека потърси обратна връзка дали и как би могъл да създава “скинове”, например, които да продава. Или да покаже готовите си дизайни на някой експерт и да поиска мнението му.

Като допълнителни курсове, освен чисто професионалните, с които да подобри уменията си, за което ще му помогнат работещи в сфера, както съм посочила по-горе, бих предложила:
- менторски програми за младежи - тук често споделям за такива
- книги и онлайн видеа за работа на свободна практика и предприемачество, за да прецени дали би се вписал в подобна насока
- биографии на хора, занимаващи се с дизайн, рисуване или продаващи подобни услуги, например на хора, създали филмови студиа
- курсове за основна финансова грамотност, бюджетиране, управление на проекти и хора - освен практическите умения, ще му даде и идея за остойностяване на интелектуален/артистичен труд, както и структуриране в корпоративния или фрийланс свят
- “чиракуване” като доброволец или заплащане към човек или студио, на които се възхищава. Нека мечтае смело и да пише на поне 10 места с такова предложение

Разбира се, бих предложила да чете на чуждите езици, които владее, за да не се ограничава само до достъпното тук.

Относно висше образование:
- ако имате възможност, нека провери какво е достъпно в Европа, какви стажове и обменни програми би имал в Германия, Италия, Холандия и скандинавските държави, където имат традиции в сферата на дизайн, интериорен дизайн, арт
- да помисли за комбинирани профили, където може да учи дизайн/изкуство и бизнес, или първа и втора специалност, които се допълват по този начин
- да провери какво може да постигне самоук и за какво е ценно да мине през академична среда: знания, умения, достъп до контакти, акредитация и тн

Много се радвам и гордея, че тук имаме такива талантливи и амбициозни младежи и пожелавам лекота и удовлетворение по пътя на професионалната реализация!

Много Ви благодаря за подробния отговор и конкретните насоки!

Със сигурност ще бъде ценно за нас.

# 264
  • Мнения: 212
Здравейте!
Благодаря от сърце за обратната връзка, за мен е важно да знам с какво съм полезна.
С пожелание за лекота и радост,
Ели

# 265
  • Мнения: 212
Здравейте!
Днес споделям информация за безплатно събитие за младежи. Ето оригиналната информация:
“Предстои събитие за студенти и млади професионалисти, стремящи се да променят бъдещето на здравеопазването и медицината!
Развийте своите иновационни и лидерски умения, като работите врху реални здравни предизвикателства, поставени от водещи фармацевтични компании, и покажете вашите идеи в действие.
Победителите ще имат уникалния шанс да
представят своя иновативен проект на европейската сцена на финала на EIT Health i-
Days в Будапеща, където ще могат да вдъхновят и международна аудитория. О
i-Day Sofia е повече от събитие - това е възможност за изграждане на ценни контакти, за демонстриране на знанията ви и за придобиване на поглед върху най-новите тенденции в здравеопазването.
17 Сьбитието ще се проведе на 9 ноември
2024г. в WorkBetter Sofia, 51 Cherni Vrah Biva.
Запишете се безплатно до 7 ноември!
https://facebook.com/events/s/eit-health-i-days/1289011952100741/

На кой млад човек бихте споделили за събитието?

# 266
  • Мнения: 1
Здравейте,
В момента съм на 27 г. и живея в Бургас и все съм в дилемата какво да работя. Накратко - завърших бакалавър по Туризъм, магистър по Икономика, втора магистратура "Управление на човешките ресурси", СДК за учител по математика, информатика и английски език от 5 до 12 клас. Тази година записах още една магистратура "Здравен мениджмънт",  след толкова образования и квалификации, съм отчаян напълно. Постоянно уча и записвам нови специалности, които са в различни сфери и не мога да реша какво искам да работя и къде да се развивам ! В момента работя като служител в офис, редовна смяна, но със сигурност това не е моята работа и твърдо съм решен , че човек докато е млад трябва да се развива и да пробва нещо ново различно и интересно, тъй като не искам да си губя времето.

Моля дайте ми съвет !

# 267
  • Мнения: 212

Здравейте!
Първо, поздравявам Ви за желанието за растеж и усилията, които влагате в учене. Вярвам, че това е инвестиция, която ще се изплати.

Бих Ви предложила следния подход:
- от всичко, което сте работил и учил, опитайте да си напишете “длъжностна характеристика”, която да включва само дейности, които са Ви давали удовлетворение. Да речем, ако ползваме ска̀ла 1-10, където 10 е макс удовлетворение, изберете всички да са 6-7+ по ска̀лата.
- след това опитайте да припознаете каква професия/работа би имала най-голямо съвпадение с тази “идеална за Вас” характеристика. Поговорете с близки, пускайте търсения в Интернет, питайте изкуствения интелект.
- направете си списък с възможните професии и опитайте да научите максимално за тях, дори, ако има как, опитайте през мрежата си за контакти да достигнете до хора, работещи това или сходни неща
- и нещо странично - мислил ли сте за академична кариера? Да се задълбочите в една посока или в пресечната точка между няколко от темите, които Ви вълнуват и да я изследвате? За човек, за когото ученето е висока ценност, да остане в академична среда може да е чудесен избор. Вероятно сте анализирал за себе си причините да записвате нови специалности, какви са те? Има ли как да ги направите своя кариера?

От една страна, имате различни видове квалификация, но от друга - в наши дни все повече се появяват нови специализации, именно благодарение на уникалната съвкупност от личните интереси на хората.

Бих Ви предложила и да се обърнете към кариерен консултант или психолог/психотерапевт в Бургас, който да Ви придружи в по-задълбоченото изследване на темата.

Желая Ви успех и удовлетворение!

# 268
  • Мнения: 212
Здравейте!
В следващите няколко седмици ми се иска да съберем идеи за въпроси към ChatGPT, с които да разширим хоризонтите на гимназистите в кариерен план.

Започвам с една заявка, която може да разширите както прецените:

“Моля, опишете ми един ден на (професия в дадена среда, например, семеен консултант на свободна практика) в сегменти от 1 час. Моля, дайте списък с проверени източници, от които мога да почерпя допълнителна информация. Отделно, моля да изброите кои са най-честите затруднения на (професия в дадена среда) и как сполучливо могат да бъдат решени”

Как бихте преформулирали заявката с младежите до Вас, така че да звучи максимално полезно?

# 269
  • Мнения: 212
Здравейте!
Продължавам със следващите заявки към ChatGPT. Те са превод от страницата в социалните медии на yourchatgptguide и може да са полезни за опознаване на нова тема:

Дълбоко навлизане в дадена тема
Заявка: "Обяснете най-важните концепции по (тема) и дайте примери от реалния свят, за да илюстрирате всяка от тях. След това ми дайте ръководство стъпка по стъпка за овладяване на тази тема през следващите 30 дни.

Индивидуален план за обучение
Заявка: "Помогнете ми да разработя персонализиран учебен план за овладяване на [тема]. Разделете го на ежедневни учебни задачи, препоръчани ресурси и практически упражнения, които мога да изпълнявам, за да развия уменията си."

Какво още бихте добавили в дискусия с младия човек до Вас?

Общи условия

Активация на акаунт