Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Идеалният апартамент? Помощ!

• 7 327
  • 285
  •   1
Отговори
Здравейте. Изчетох всичко написано тук последната година и пак съм в чуденка. След дълги години в чужбина решихме да се приберем за постоянно в България. Ще купим 3 стаен апартамент за нас и един двустаен за отдаване под наем. Наш познат ни каза за сграда, която все още е на идеен проект и не е пусната на обява. Съответно имаме възможност да си изберем най-добрите разпределения и етажи. Чудим се дали да вземем партер с двор или трети етаж. Много ни харесват пентхаусите на последния етаж, но те са малко извън бюджета ни и за съжаление се опитваме да не ги мислим. Инвеститорите не съгласни на отстъпка в цената, но са склонни да променят нещо в разпределенията и изпълнението ако е в рамките на разумното. Ето чертежите.

# 1
  • София
Аз бих избрала тоя на кьошето - долу ляво. Нали белите са свободни?

# 2
Всичко е свободно. Още не е одобрен идейния проект. Ще пуснат обява след разрешително за строеж. Имам време да си избера най-доброто. В по-тъмно са двустайните. Моята чуденка също е между двата леви тристайни. Цената е подобна, но при партера ще имам двор.

# 3
  • София
Аз бих избрала на 3 етаж ,стига да не е последен.Живяла съм на първи и на партерен етаж и не бе много ок,чувала съм че и на последен не е много хубаво...Също изложението да е южно ,или поне част от жилището да е с такова.

# 4
Изложението е южно. Представям си нещо подобно. Иска ми се да имаме усещане за къща. Отделно ако вземем левия партерен апартамент, ще ни продадат двете паркоместа с отстъпка и ще можем да си заградим двора.

# 5
В този случай основен минус на първия етаж са паркоместата пред прозорците на дневната и трапезарията. Все едно си на паркинга.

# 6
И аз бих взел левия долу и съседния му двустаен за под наем. Идеята ви за заграждане е добра. Би трябвало партерните апартаменти да са по-евтини и ако получите отстъпка за два броя плюс отстъпка за две паркоместа ще е екстра.
Минусите на партерен двор са че отгоре може да ви хвърлят боклуци, даси тупат завивките и да ви зяпат, но пак зависи колко етажа е блока. Също така двора към какво гледа?  А за снимката как си го представяте, дневната е доста продълговата, не мисля че може да се направи точно така.
ПМ 18 е точно под прозореца ви.

ЕммаТ -двора в долната част е ОК според мен.

# 7
Разпределението ми харесва, големината на стаите е добра. А ако заградите паркоместата ще можете ли да ги ползвате по предназначение или идеята е да се ползва като двор? Ако е второто ще има ли къде да си паркирате колата/колите?
На мен идеята за партерен апартамент много ми харесва, но чисто практично за София не знам дали си заслужава. Много зависи и къде се намира сградата, какво я заобикаля, има ли голям човекопоток, който ще ми наднича през прозорците, каква е вероятността някоя орка да влезе необезпокоявано... Ще ти е спокойно ли да влезеш примерно да се къпеш и да оставиш вратата на хола отворена ...

# 8
  • София
Ами вземете цялата вертикала и ще ви стане като къща.
Иначе отгоре всичко може да се хвърли, фасове, боклук, вода, да се изплюе някой.
Отдолу пък откъм гаражите е зверски студено.

Аз лично съм за последния етаж. С големите тераси ще си е баш като къща. Но без компромисите да ти гледа целия блок в двора. А и дали само ще гледа.

# 9
Ако вземат всичко ще дойде колкото истинска къща. Защо не гледате за 2ст + редова къща с малко дворче?

# 10
  • София
Ще дойде, но квадратурата ще е 4на на къщата, и ще могат всичките апартаменти, в които не живеят да ги дават под наем. Отделно, че локацията вероятно е по-добра от къщата, и не виждам нито 1 от предимствата на къща да липсва.
Отделно, ако не им хареса на 1 ет, ще могат да се преместят без драма. Стига да не хвърлят първоначално усилия за скъп ремонт.
С повечко заем, може би ще успеят. Друг е въпроса, че на строителя изобщо няма да му хареса, ако точно тоя апартамент от етажа е търсен вид.

# 11
Разпределението ми харесва, големината на стаите е добра. А ако заградите паркоместата ще можете ли да ги ползвате по предназначение или идеята е да се ползва като двор? Ако е второто ще има ли къде да си паркирате колата/колите?
На мен идеята за партерен апартамент много ми харесва, но чисто практично за София не знам дали си заслужава. Много зависи и къде се намира сградата, какво я заобикаля, има ли голям човекопоток, който ще ми наднича през прозорците, каква е вероятността някоя орка да влезе необезпокоявано... Ще ти е спокойно ли да влезеш примерно да се къпеш и да оставиш вратата на хола отворена ...
Ако купя паркоместата ще ми сложат дистанционно отваряща се врата и ще заградят с хубава ограда плюс двуметрови туи двора. Ако реша след акт 16 могат да премахнат едното паркомясто и да засадят на негово място трева. Така ще имам много красив двор като единствено ще виждам задницата на собствената ни кола.   П.П. Сградата е в южната част на София. Мястото е тихо. Пред имота има хубава къща с голям двор. Няма как в бъдеще да се закрие гледката към Витоша. Поне така се надявам.

Последна редакция: ср, 23 дек 2020, 15:34 от Sony1

# 12
За живеене бих си купила такъв, какъвто искам, във вашия случай на последен етаж, като жертвам част от сумата и купя по-малък за наем (разликата в наема няма да е голяма).
Това не е къща, за да можеш самостоятелно да си обезопасиш двора, не можеш да променяш ограда и т.н., по всяко време може да влезе някой. Освен това си имаш минусите на ниския етаж в блок - нямаш никаква панорама и отгоре ти тропат.

Също така, предвид ситуацията с пандемията, въобще не бих обмисляла да вложа и 1 лв. в нещо, което е на етап идеен проект.

# 13
  • София
Подозирам, че за мал дол става въпрос. Но толкова малка кооперация, не се сещам кой я строи. Повечето напоследък са по-големи. Да, там е много приятно като за къща, стига да уцелиш хубавата гледка. Така или иначе, аз бих мъчил 2 едно под друго, заради тоя "двор". Може би първи и последен Simple Smile

# 14
За живеене бих си купила такъв, какъвто искам, във вашия случай на последен етаж, като жертвам част от сумата и купя по-малък за наем (разликата в наема няма да е голяма).
Това не е къща, за да можеш самостоятелно да си обезопасиш двора, не можеш да променяш ограда и т.н., по всяко време може да влезе някой. Освен това си имаш минусите на ниския етаж в блок - нямаш никаква панорама и отгоре ти тропат.

Също така, предвид ситуацията с пандемията, въобще не бих обмисляла да вложа и 1 лв. в нещо, което е на етап идеен проект.
На партера има само два апартамента и те са със собствени дворове вписани към НА. Никой няма да има достъп до тях. Сградата е сравнително малка и инвеститора сам решава колко голям да е двора и колко да загради. Единственото условие за по-голям двор е закупуването на паркоместата до него. Ето целия партер:

# 15
Не бих купила апартамент на партер никога! Без значение двор, паркоместа. Особено в града. В такъв случай по-добре самостоятелна къща с двор. В кооперация 2-3-ти етаж.

# 16
Значи, от това, което виждам, и ако съм аз, първият етаж отпада. Ако много ми се живее точно там, бих купила на по-високия етаж.

# 17
Значи, от това, което виждам, и ако съм аз, първият етаж отпада. Ако много ми се живее точно там, бих купила на по-високия етаж.

Тази гледка я изрових от интернет и е почти едно към едно с тази на партертерния хол. Прозорците на горните етажи също заемат цялата стена. От 3-ти и 4-ти етаж след време ще се виждат други кооперации. Първите години обаче ще е много добре. .

# 18
Подозирам, че за мал дол става въпрос. Но толкова малка кооперация, не се сещам кой я строи. Повечето напоследък са по-големи. Да, там е много приятно като за къща, стига да уцелиш хубавата гледка. Така или иначе, аз бих мъчил 2 едно под друго, заради тоя "двор". Може би първи и последен Simple Smile
Пентхаусите ни идват малко скъпички. По-големи са. Ако ни беше по джоба щяхме да вземем южния. Ако го купим обаче ще трябва да се лишим от двустайния за под наем. Цените на южните апартаменти за квадратен метър на партер, 3-ти и последен етаж са еднакви. Малко под 1300 евро. При партерния и пентхауса в цената се включва озеленяване и автоматична поливна система. Доста по-евтин е малкия крив западен двустаен. Вероятно ще вземем такъв за даване под наем. На петия етаж в тъмно са оцветени спалните на пентхаусите.  

Последна редакция: ср, 23 дек 2020, 21:03 от Sony1

# 19
  • София
И да закупите паркоместата, те ще са обособена част. Обаче маневрената част към тях ще е обща част - или към двора или към общите части на всички. Няма как да си заградите, независимо какви приказки ви говори инвеститора.

# 20
И да закупите паркоместата, те ще са обособена част. Обаче маневрената част към тях ще е обща част - или към двора или към общите части на всички. Няма как да си заградите, независимо какви приказки ви говори инвеститора.

Ако са някакви крайни места биха могли да заградят, но само ако са платили и тази маневрена част, иначе дефакто ще получат даром нещо, за което са платили другите кооператори. Но ако купят и местата и подходите принципно на теория никой съсед няма да е ощетен. Да, ама само на теория и принципно, защото ако някой им има зъб винаги може да ги даде на съд, тъй като паркоместата не са отделни имоти. Дефакто закупилите паркоместа притежават само идеални части от двора, а не конкретни части от него, което не им дава законова прави да си заградят едно късче и да кажат "това си е моето" даже и процентът ИЧ от земята да е колкото заградената площ.

# 21
Помислете дали е добра идея да се купува на зелено. Аз не бих купил.

Първи етаж в никой случай не бих взел. Хвърлят се фасове, нокти и всякакви боклуци. Ще ви го напълнят с мизерия. Колкото по-високо, толкова по-добре. В момента живея на последен етаж, като преди това на 5ти, а по-преди и на 2ри. По-хубаво от последен етаж няма (за мен).

# 22
  • София

Ако са някакви крайни места биха могли да заградят, но само ако са платили и тази маневрена част, иначе дефакто ще получат даром нещо, за което са платили другите кооператори. Но ако купят и местата и подходите принципно на теория никой съсед няма да е ощетен. Да, ама само на теория и принципно, защото ако някой им има зъб винаги може да ги даде на съд, тъй като паркоместата не са отделни имоти. Дефакто закупилите паркоместа притежават само идеални части от двора, а не конкретни части от него, което не им дава законова прави да си заградят едно късче и да кажат "това си е моето" даже и процентът ИЧ от земята да е колкото заградената площ.
паркомястото вече може да е обособена част, но маневреното пространство няма как да стане. Така че това нарисуването с маркера си е само за домашно употреба. Аз ако бях на мястото на собственика на съседното незаградено място няма как да се съглася някой да загради маневреното пространство, което ми е от изключителна важност.

# 23
Ако купя паркоместата ще ми сложат дистанционно отваряща се врата и ще заградят с хубава ограда плюс двуметрови туи двора. Ако реша след акт 16 могат да премахнат едното паркомясто и да засадят на негово място трева. Така ще имам много красив двор като единствено ще виждам задницата на собствената ни кола.   П.П. Сградата е в южната част на София. Мястото е тихо. Пред имота има хубава къща с голям двор. Няма как в бъдеще да се закрие гледката към Витоша. Поне така се надявам.

Така написано и с картинките от интернет изглежда много добре, но аз съм ходила на две такива места, които бяха описвани по подобен начин и после реалността се оказа малко по-различна. Хубавият двор е неизползваем за сядане, защото има непрекъснати проблеми със съседите отгоре за шум (за нормален говор говорим, за тримера е война направо), туите не спират шума и мръсотията от колите, а оградата крадците. Студено е и отгоре си тропат както във всеки блок, като им шумите от двора, тропат повече. Отделно при вас си имате паркомясто точно под прозореца и ако ви се падне който сутрин в три часа заминава или идва отнякъде, познайте. За идеалните части от парцела вече са ви писали.

# 24

Цялото място е собственост на инвеститора. Вероятно няма проблем да продава на всеки колкото земя прецени. В случая той не ни прави отстъпка за партера, но дава като бонус заграден и озеленен самостоятелен двор вписан в НА. Отделно вероятно няма проблем партерните апартаменти да имат по едно паркомясто включено  в двора. За второ ще трябва да се види как става. В старите теми многократно четох за нуждата от адвокат и съответно ще наемем такъв преди подписване на сделката. Предупредили сме и инвеститора за да не ни лъже. За момента не се притесняваме. Финансирането е подсигурено от банка и плащането е 10 процента първоначално, още 10 на акт 14 и останалите 80 след акт 16.

# 25
Ако мястото може да се опише като самостоятелен обект, тогава може и да се продава, но когато аз купувах не беше така. Евентуално ако е прилежаща част към апартамента може и да може, говорете с адвокат. Явно идеята за дворче си ви харесва и каквото и да говорим сте си го решили.

# 26
  • София
И дворът и паркомястото по сегашното законодателство могат да се опишат като обособени части. Но маневреното пространство, което са си заградили няма как да стане. И ще берат ядове със сигурност

# 27
Ако мястото може да се опише като самостоятелен обект, тогава може и да се продава, но когато аз купувах не беше така. Евентуално ако е прилежаща част към апартамента може и да може, говорете с адвокат. Явно идеята за дворче си ви харесва и каквото и да говорим сте си го решили.
Много ни блазни. Третия етаж ни притеснява, защото след време през два парцела в южна посока ще се появят блокчета и от третия етаж ще се виждат. Няма да са близо, но все пак ще се виждат изцяло. П.П. Много ни харесват и разпределенията. Помещенията са с огромни прозорци и ще е много светло и приветливо

Последна редакция: ср, 23 дек 2020, 21:32 от Sony1

# 28
  • София
Аз в момента търся двустаен (или поне като квадрати да го докарва на такъв) за закупуване и също се чудех дали партер е ОК, но от всички, които съм питал, само един човек ми сподели положителни впечатление от това, че живеят на 1 етаж, въпреки че са ги ограбвали. С двор никога не бих си взел, защото ще се цапа от съседите, гледах подобен в Кръстова вада, с много по- малък "двор", тип партерна тераса. Просто новото строителство почнаха да предлагат и пространството под балконите за нещо уау, а за мен още по- странно е да те дели едно стъкло от улицата. Бих заложил на 3 етаж във вашия случай или на последния, макар че за последен етаж много зависи от изпълнението на самата сграда, от това, което съм прочел. На мен това ми се звучи като кв.Витоша и 1,300 евро / кв (на план, дори не е тъмно зелено) за тристаен, че и два апартамента с парко мяста, ми се струва адски висока цена. Минете през Ман Ли и Бъкстон/ОК да видите как изглеждат подобни сгради в реално време без фотошоп. Не знам каква е тази отстъпка, но се надявам да е доверен инвеститор и строител щом сериозно го обмисляте. Аз на този етап не бих рискувал да купя без акт.16, какво остава на зелено, особено на тази цена. Изключение би било ако е човек, когото познавам и ще прави жилище и за себе си там, примерно. Успех!

# 29
На партера има само два апартамента и те са със собствени дворове вписани към НА. Никой няма да има достъп до тях. Сградата е сравнително малка и инвеститора сам решава колко голям да е двора и колко да загради...
Не говоря за съседи, а за крадци.

# 30
  • София
И аз това щях да пиша, цената е височка като за Малинова долина/Манастирски ливади, и като за малък строител и на тъмно зелено.
А че е малък строителя съдя от кооперацията. Изключително малка е.
Също, твърдението, че никога няма да се застрои отпред също ми изглежда не съвсем реално. На място ли е гледано от ваш човек, или това са думите на строителя? Няма южни квартали в София, където от 1 етаж да има максимална гледка към Витоша и тя да не се застрои. Първо, че денивелацията е огромна при горните 2 квартала, а и общо взето всички в района, а и съвсем без други сгради чак до околовръсното ...
Освен ако не е някоя кооперация до фантастико на драгалевци близо до околовръсното или нещо подобно.
Цени се намират и под 900Е на такъв етап и в подобен район.

# 31
Аз в момента търся двустаен (или поне като квадрати да го докарва на такъв) за закупуване и също се чудех дали партер е ОК, но от всички, които съм питал, само един човек ми сподели положителни впечатление от това, че живеят на 1 етаж, въпреки че са ги ограбвали. С двор никога не бих си взел, защото ще се цапа от съседите, гледах подобен в Кръстова вада, с много по- малък "двор", тип партерна тераса. Просто новото строителство почнаха да предлагат и пространството под балконите за нещо уау, а за мен още по- странно е да те дели едно стъкло от улицата. Бих заложил на 3 етаж във вашия случай или на последния, макар че за последен етаж много зависи от изпълнението на самата сграда, от това, което съм прочел. На мен това ми се звучи като кв.Витоша и 1,300 евро / кв (на план, дори не е тъмно зелено) за тристаен, че и два апартамента с парко мяста, ми се струва адски висока цена. Минете през Ман Ли и Бъкстон/ОК да видите как изглеждат подобни сгради в реално време без фотошоп. Не знам каква е тази отстъпка, но се надявам да е доверен инвеститор и строител щом сериозно го обмисляте. Аз на този етап не бих рискувал да купя без акт.16, какво остава на зелено, особено на тази цена. Изключение би било ако е човек, когото познавам и ще прави жилище и за себе си там, примерно. Успех!
Ето този е нещо подобно и е на 500-600-700 метра от нашата чуденка. Само цената хич не ни е по джоба. Надяваме се за драстично по-малко пари да ни се получат нещата. https://www.ues.bg/bg/offers/10751-apartament-s-golyam-dvor-za-p … ba-vav-flora-park

Последна редакция: чт, 24 дек 2020, 01:23 от Sony1

# 32
  • София
И на мен не ми е по джоба, но и изобщо не ми харесва. Ужасен интериор, а с тези "манекени" в цветята направо припадам. За половината пари може да се намери апартамент с 2 спални в доста по- хубав район. Е, без двор ще е Simple Smile  Всеки си има вкус и приоритети, аз лично не намирам нищо привлекателно в тази обява.

Личното ми мнение е, че тези "дворове" са голяма глупост и начин да се вземат повече пари. Изкарват го като някакъв ефект, а за мен е по- скоро дефект да се живее на партера, всички са добре дошли като в магазин. Това е все едно да излезеш в междублоковата градинка да хващаш тен или да се събереш с приятели. Целият квартал те гледа. Ако искате двор по- добре си вземете къща. Не знам къде сте в момента и дали там нещата не стоят по- различно, но препоръчвам да дойдете и да видите ситуацията тук реално преди да купувате. Както и да обиколите малко райони НС, за да добиете представа как изглеждат на живо тези имоти от обявите.

# 33
И аз това щях да пиша, цената е височка като за Малинова долина/Манастирски ливади, и като за малък строител и на тъмно зелено.
А че е малък строителя съдя от кооперацията. Изключително малка е.
Също, твърдението, че никога няма да се застрои отпред също ми изглежда не съвсем реално. На място ли е гледано от ваш човек, или това са думите на строителя? Няма южни квартали в София, където от 1 етаж да има максимална гледка към Витоша и тя да не се застрои. Първо, че денивелацията е огромна при горните 2 квартала, а и общо взето всички в района, а и съвсем без други сгради чак до околовръсното ...
Освен ако не е някоя кооперация до фантастико на драгалевци близо до околовръсното или нещо подобно.
Цени се намират и под 900Е на такъв етап и в подобен район.
За Манастирски ливади изток става дума. В тази част няма денивелация или поне не е ясно изразена.Пред парцела има нова луксозна къща с голям двор. Вероятно струва около и над милион. Не ми се вярва да я бутнат, защото няма да се върже сметката. Пред нея в посока Витоша са по-обикновени къщи, които вече е вероятно след време да станат на блокчета. Ние ще гледаме към двора на хубавата къща и Витоша независимо на кой етаж ще се спрем.   Към екстрите на първи и последен етаж освен поливната система и озеленяването е включено и отопление с газови конвектори. Изглеждат много по-добре от радиаторите.

Последна редакция: чт, 24 дек 2020, 03:43 от Sony1

# 34
И на мен не ми е по джоба, но и изобщо не ми харесва. Ужасен интериор, а с тези "манекени" в цветята направо припадам. За половината пари може да се намери апартамент с 2 спални в доста по- хубав район. Е, без двор ще е Simple Smile  Всеки си има вкус и приоритети, аз лично не намирам нищо привлекателно в тази обява.

Личното ми мнение е, че тези "дворове" са голяма глупост и начин да се вземат повече пари. Изкарват го като някакъв ефект, а за мен е по- скоро дефект да се живее на партера, всички са добре дошли като в магазин. Това е все едно да излезеш в междублоковата градинка да хващаш тен или да се събереш с приятели. Целият квартал те гледа. Ако искате двор по- добре си вземете къща. Не знам къде сте в момента и дали там нещата не стоят по- различно, но препоръчвам да дойдете и да видите ситуацията тук реално преди да купувате. Както и да обиколите малко райони НС, за да добиете представа как изглеждат на живо тези имоти от обявите.
За къща хич не ни стигат парите. Не си представям къща с хубави помещения и приятна гледка намираща се близо до супермаркети, магазини, парк и редовен градски транспорт да струва 145 000 евро. Ако има подобно предложение веднага ще го погледнем. “Манекените” в двора на апартамента във Флора гардън със сигурност могат да се махнат. Обзавеждането също не е важно. Показах какъв тип апартамент ни харесва като разположение и двор. А май разпределението и големината на помещенията и в евентуалния ни бъдещ имот са много добри. На нас поне много ни харесват. Ходихме да гледаме апартамент във Флора гардън. Комплекса ни хареса, но е скъп за нас. Като интериор ще се спрем на нещо подобно. Вече го показах и бихме се радвали ако някой предложи апартамент с подобено усещане в рамките на до 170 000 евро, а ако е на шпакловка до 145-150 000 евро. Много е важно непосредствено пред него да няма друга сграда и не би било лошо да е с луксозни общи части и фасада.

Последна редакция: чт, 24 дек 2020, 03:40 от Sony1

# 35
За заграждането е точно както са ви го казали. Продавачът може да ви обещава всичко.

Виждам, че сте твърдо решени да купувате на първия етаж, така че не виждам смисъл да продължаваме да обясняваме - напр. дали е възможно на първия да има супер гледка, а на третия - кофти Simple Smile Купувайте и успех Simple Smile

# 36
Всичко е въпрос на лично усещане и какво търсите.
По-горе са ви казали личното си мнение не малко хора.
Аз само ще вметна, че имаме няколко приятели с точно такъв тип жилище, малко като размер,  на партер с градинка и са супер щастливи от избора си.
Градинката им дава усещане за простор и къща.
Ако беше толкова зле, масово този тип апартаменти щяха да са празни и след време да не се строят по този начин.

# 37
  • София
Аз съм на последен етаж с огромни тераси. Също ми дава усещане за простор и къща. Само дето няма кой да поддържа терасите. Та си ги държа на гранитогрес и 4-5 елхички Simple Smile Той двора си иска и гребенче.

# 38
Също да се отчита към този "двор" гледат и всички етажи над така нареченият първи (партер си е). Всеки може да тупа, мята отгоре каквото си реши. Да не говорим, че решиш да се изпружиш да се печеш на слънце, от всички отгоре поне още 3 тераси могат да те зяпат. Твърдо не, ако оставим настрана нужната поддръжка и постоянното нанасяне на пръст и кал отвън с тази витрина ефект прозорци с бърз достъп да се щъка навън-навътре.

# 39
И аз не съм за партера. Сега за Ман ли Изток съм чувала хубави неща  и е по-добре от Ман ли Запад определено. Но да се надявате на гледка към Витоша без сгради отпред е немислимо, освен ако не сте на  първа линия на Околовръстното. Има и някакъв проблем с подпочвени води, проучете и това. И не знам дали е възможно във Вашия случай, но е добре да дойдете и да видите на място околностите на працела. Така със сладки приказки и чертежи и от разстояние не стават нещата. Отделно ако е в карето до Флора гардън нямате нико ГТ, нито магазини, нито някакви други удобства на пешеходно разстояние, а мисля купувате имот за старини. Партер с дворче в блок не ми е опция на мен, отгоре ще има боклуци и наблюдение, не знам дали е възможно някаква тента да се сложи, обаче тогава става супер тъмно в хола Ви. И на практика ефект къща в апартамент много трудно се постига, да не кажа невъзможно.

# 40
“Бях на гости в сградата на Инфинити, която се намира на ул. Буная 16. Общите части са много хубави, като в луксозен хотел се чувствах като сравнявам с моя вход тип поликлиника и едва работещ асансьор, а сградата, в която живея е от 2000 год. Не е стара, но не е и поддържана, а съседите дори не ми се коментират, но съм на квартира, надявам се до догодина. Та в инфинити сградата много ми хареса, няма какво да си кривя душата. Бях супер скептичен към тези пари за общите части, но определено разликата е огромна. Апартаментът беше реално към 45 кв. ( продавал се е като 60) и жилищата бяха отделени от стълбището. Беше много топло без да пускат отопление в апартамента и не се чуваше нищо отвън. Тя самата улица е малка, но все пак е оживен район. Хареса ми определено изпълнението.”. Adventures7, в другата тема видях тези твои думи. В началото забравих да спомена за качеството и материалите на строителство. Първоначално се насочихме към тази сграда, защото познатият, който ни каза за нея работи в архитектурно бюро и му харесват разпределенията, големината на сградата и най-вече материалите, с които ще е изградена и лукса на общите части. Според него много се различава от масовото строителство и са малко сградите направени по този начин съответно парите не били много за подобен лукс и изпълнение. Даже изтъкна и друг плюс, за който въобще не ми беше хрумвало. В строителната фирма не наемали роми, защото се случвало ромите понякога да претупат работата, а те държали на качеството. Ние ще вземем и някой от двата двустайни на втори етаж. Там са по-ниски цените. Южния е със супер разпределение. Струва 73 920 евро, а западния е с кофти хол, но е 58 900. Повече клоним към него. Разликата в наема няма да е голяма, а спестената сума е сериозна. Бихме се радвали ако чете някой запознат с наемите да каже дали е така. Нямаме никакъв опит.

# 41
За наеми се търсят повече удобства в квартала и градски транспорт, близост до важни учреждения или университети, паркоместа евентуално. Общите части не влияят толкова. А и аз съм обитавала двустаен СС и си беше реални 63 квадрата. Сега тази нова мода двустаен 45 квадрата си е направо гарсониера според мен. Лично аз ако търсех за себе си бих предпочела по-неугледни общи части, но по-голяма реална площ за живеене, както и близост до важни за мен места като магазини, транспорт, лекар и т.н.

# 42
За наеми се търсят повече удобства в квартала и градски транспорт, близост до важни учреждения или университети, паркоместа евентуално. Общите части не влияят толкова. А и аз съм обитавала двустаен СС и си беше реални 63 квадрата. Сега тази нова мода двустаен 45 квадрата си е направо гарсониера според мен. Лично аз ако търсех за себе си бих предпочела по-неугледни общи части, но по-голяма реална площ за живеене, както и близост до важни за мен места като магазини, транспорт, лекар и т.н.
Може би не сте прочела внимателно поста. Не знам защо се споменават 45 м2 като нашият избор е между реални 55 и 58 м2. Дали е удобно да коментирате южния двустаен. Имота е близо до колелото на рейсовете. Наоколо има магазини, транспорт, лекари и т.н.

# 43
  • София
Sony1, вие си знаете дали може да се доверите. Звучи ми като постоянно да изтъкват някакви предимства и да ви навиват да купувате. Това, че не наемат роми нищо не означава за мен. Нали ги виждам тук на Инфинити какви са "българите" и какви напитки носят от сутринта. Не зависи от етноса как се върши работа.

# 44
Toзи от 55 квадрата за нищо не става според мен. Като му сложите мебелите и като влязат хора веднага ще си излязат. Поне аз бих.

# 45
Sony1, вие си знаете дали може да се доверите. Звучи ми като постоянно да изтъкват някакви предимства и да ви навиват да купувате. Това, че не наемат роми нищо не означава за мен. Нали ги виждам тук на Инфинити какви са "българите" и какви напитки носят от сутринта. Не зависи от етноса как се върши работа.
Доверявам се на човек участвал в проектирането на стотици сгради. Защо да не му се доверя? Той сам каза колко редки са наистина добрите проекти. Ти подкрепяш неговите думи като разказа за разликата между инфинити и твоята кооперация.

# 46
Той пише за различни сгради на Инфинити - завършена и в строеж.

Май възприемате само потвържденията на вашите намерения.

# 47
Ние тук си казваме личните предпочитания. Всеки си знае собствените такива. При положение, че не възприемате чуждата оценка и приоритети и имате собствена такава, защо пускате тема с въпрос, че и за помощ. А и според мен идеалният апартамент не съществува, все с нещо трябва да се направи компромис. Като цяло не харесвам НС, в нов квартал особено пък много. Сигурно ми личи по това, което пиша. Което показва какво харесвам аз, не друг. Изгодните цени са си изгодни, обаче на чертеж в този момент да се купува е голяма смелост, независимо от схемата на плащане. Минаха времената на бясното изкупуване на тъмно зелено за един следобен, хората изтрезняха, а и добрите парцели посвършиха, че се и съсипада от алчни строители - вижте Витоша вю с три метра въздух пред прозорците и никаква светлина завинаги.

# 48
  • София
Не знам дали ви вълнува, но сметка правили ли сте на "бизнеса" с даването под наем.
Нещо от сорта:
 1300Е на зелено, още 20% разход за 3те години напред (алтернативни ползи, лихва, загубен наем)
после още 200Е на кв за довършване и обзавеждане, майстори, мебели, материали, време, нерви.
После 10% данък печалба, без да ги интересува колко разход сте имали, 10% по брокери (1 път на година), загуби, ремонти, време за огледи и срещи с наематели
Накрая като теглите чертата май ще отиде на 2% доходност. И това, ако се задържат цените Wink
Зависи и на каква цена планирате да го давате, ще има ли паркомясто и тн.

Не че съм против тоя бизнес по принцип. Против съм не-мисленето и не-смятането, независимо в коя сфера на живот е.

Също, за разлика от "на запад", САЩ, Канада, тук хората не са така отчаяни и не наемат апартаменти в покрайнините до околовръсното в далечна близост до НЯКАКВИ автобуси, вероятно тия по околовръсното. Конкуренцията (която дава под наем) е в центъра, или непосредствена близост до спирки на метро или автобуси, минаващи на 5 мин, а не на 50, и отиващи до някакви смислени дестинации.

# 49
Да, дори да направите компромис Вие лично и да заживеете там, при наемите предлагането е огромно и едва ли ще има търсене точно на тази локация, предвидете го и това. Има потенциал в бизнесградите по бул. България да търсят под наем, но и те са далечко от колелото на автобусите. Въобще доходността от наеми е много под въпрос, особено напоследък. Стоят празни чудесни жилища с години, всеки предпочита да си купи. Помислете дали поне парите за двустаен да не инвестирате някъде другаде.

# 50
  • София
Понеже чета и наблюдавам на място от месеци, исках да се опитам да бъда полезен. Но повече няма да пиша, тъй като питате за мнения, с които не се съгласявате. Аз не виждам никакъв смисъл в това. Купувайте и дано всичко е наред, виждам, че сте го решили и търсите одобрение.
 За Инфинити сградата- да, много ми хареса тази, която е готова и посетих, но това е повърхностно мнение, не знам кой и как я е строил, просто бях впечатлен от общите части. Дадох за сравнение майсторите от ново инфинити, защото пак няма роми и все пак строят уж високо качество, но ви казвам, че си къркат от сутрин до вечер. Успех!

Последна редакция: чт, 24 дек 2020, 14:40 от Adventures7

# 51
Не знам дали ви вълнува, но сметка правили ли сте на "бизнеса" с даването под наем.
Нещо от сорта:
 1300Е на зелено, още 20% разход за 3те години напред (алтернативни ползи, лихва, загубен наем)
после още 200Е на кв за довършване и обзавеждане, майстори, мебели, материали, време, нерви.
После 10% данък печалба, без да ги интересува колко разход сте имали, 10% по брокери (1 път на година), загуби, ремонти, време за огледи и срещи с наематели
Накрая като теглите чертата май ще отиде на 2% доходност. И това, ако се задържат цените Wink
Зависи и на каква цена планирате да го давате, ще има ли паркомясто и тн.

Не че съм против тоя бизнес по принцип. Против съм не-мисленето и не-смятането, независимо в коя сфера на живот е.

Също, за разлика от "на запад", САЩ, Канада, тук хората не са така отчаяни и не наемат апартаменти в покрайнините до околовръсното в далечна близост до НЯКАКВИ автобуси, вероятно тия по околовръсното. Конкуренцията (която дава под наем) е в центъра, или непосредствена близост до спирки на метро или автобуси, минаващи на 5 мин, а не на 50, и отиващи до някакви смислени дестинации.
Много се извинявам. Явно обяснявам неясно. Западния двустаен е по 950 евро на квадрат, а южния е 1120. Западния двустаен струва 58900 евро. Ние сами ще боядисаме и сглобим кухня, шкафове и гардероби. От там ще спестим известна и не малка сума. Проверихме за цените на плоскостите от МДФ и се оказаха доста приемливи. Рязането по размер също не е скъпо. Имота се намира близо до колелото на Тодор Каблешков и съответно наблизо са тролеите 7 и 8, и автобуси 65, 73, 74  76 и 204. Има проект след време да минава и трамвай 7 по собствено трасе, но не разчитаме на това. Наблизо е 29-та поликлиника както и Т Маркет, Дар и Лидл. Околовръсното е много далеч. Искаме да купим двустаен за отдаване, за да си имаме някакъв допълнителен доход, а и да инвестираме парите си. Ще имаме прилични спрямо българските цени пенсии, но ни се иска да взимаме и нещо отгоре. Ето как е реализиран подобна кутийка в района. Разбира се ние ще отдаваме на доста по-нисък наем. Пазара ще покаже на какъв. Все пак става дума за след две години. https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=2c16050002461822 … k=66ovnp&f1=2

# 52
  • София
Западният двустаен е с прекалено малък и крив хол. Заедно с местоположението го правят трудно ликвиден и за под наем и за продажба. Вътрешните южни винаги ще бъдат търсени. Затова и цените са такива.
Наемите запознаха да пдат, след 2-3 годни доходността ще ви е 3%...

# 53
По-нисък наем от 500 евро не си заслужава инвестицията. Лично мнение разбира се. И пак според мен, гонете южното изложение. Всъщност имот под наем не е задължително да е в съседство с Вашия, може да потърсите и в други квартали. Даже в известен смисъл е по-неудобно за Вас понякога, има много несъобразителни  наематели и може да си разрешават да Ви безпокоят по всяко време за дреболии. Познавам много добре квартала, 29 п-ка не  е съвсем близо, има няколко спирки на автобуса до там, Лидл е близо, в другите вериги не пазарувам и не зная точно къде се намират. В процес на засилено застрояване са каретата около Лидл, ще има пробив на Т.Каблешков към МОЛ Парадайз и Черни връх, това ще промени движението  в квартала, от една страна ще е добре, от друга повече шум, вечни строежи и много, много нови съседи, автомобили, задръствания, прахоляк. Трамваят също се предвижда, не зная точно за кога,  сигурно чакат продължението на булеварда до Ч.Връх.

# 54
Понеже чета и наблюдавам на място от месеци, исках да се опитам да бъда полезен. Но повече няма да пиша, тъй като питате за мнения, с които не се съгласявате. Аз не виждам никакъв смисъл в това. Купувайте и дано всичко е наред, виждам, че сте го решили и търсите одобрение.
 За Инфинити сградата- да, много ми хареса тази, която е готова и посетих, но това е повърхностно мнение, не знам кой и как я е строил, просто бях впечатлен от общите части. Дадох за сравнение майсторите от ново инфинити, защото пак няма роми и все пак строят уж високо качество, но ви казвам, че си къркат от сутрин до вечер. Успех!
Разкажете моля ви какво не ви харесва на този двустаен и ако е удобно ще помоля да покажете подобен в луксозна сграда с гарантирано липстващи близки челно съседи за под 80 000 евро. Вие търсите такъв и сигурно сте разгледали доста предложения. Ако нас ни устройваше двустаен този щеше да е в късия списък.

# 55
  • София
Единственото, което не ми харесва е нишата за склад. Предполагам е така, защото сградата няма мазета, което е огромен недостатък за мен.
Милитана, Трамваят отпадна от Каблешков. Предишния проект за ремонт го имаше, вече го няма....

# 56
По-нисък наем от 500 евро не си заслужава инвестицията. Лично мнение разбира се. И пак според мен, гонете южното изложение. Всъщност имот под наем не е задължително да е в съседство с Вашия, може да потърсите и в други квартали. Даже в известен смисъл е по-неудобно за Вас понякога, има много несъобразителни  наематели и може да си разрешават да Ви безпокоят по всяко време за дреболии. Познавам много добре квартала, 29 п-ка не  е съвсем близо, има няколко спирки на автобуса до там, Лидл е близо, в другите вериги не пазарувам и не зная точно къде се намират. В процес на засилено застрояване са каретата около Лидл, ще има пробив на Т.Каблешков към МОЛ Парадайз и Черни връх, това ще промени движението  в квартала, от една страна ще е добре, от друга повече шум, вечни строежи и много, много нови съседи, автомобили, задръствания, прахоляк. Трамваят също се предвижда, не зная точно за кога,  сигурно чакат продължението на булеварда до Ч.Връх.
Западния ще ни излезе до 70 000 евро, а хубавия южен малко над 90 000. На западния при хубаво  обзавеждане е вероятно да вземем 350 евро, а на южния не знам дали ще успеем 450. Толкова е разликата спрямо цените на придобиване. Наистина ще е страхотен, но дали реално има наематели за този ценови клас?

# 57
Единственото, което не ми харесва е нишата за склад. Предполагам е така, защото сградата няма мазета, което е огромен недостатък за мен.
Милитана, Трамваят отпадна от Каблешков. Предишния проект за ремонт го имаше, вече го няма....
Може да се купи мазе в съседна кооперация. Ние лично ще пропуснем, но и при наемите май не винаги е включено. Това е новина от този месец: София ще изтегли 120 милиона лева заем, за да ремонтира ключови булеварди в столицата. Това обяви кметът Йорданка Фандъкова.

Целта е дейностите да приключат в рамките на 5 години.

Проектите са общо 10:

Довършване на бул. „Тодор Каблешков“ и бул. „Филип Кутев“, които са ключова част от третия градски ринг, която свързва бул. „България“ и бул. „Симеоновско шосе“ и ще разтоварят чувствително трафика през центъра. По „Каблешков“ трябва да тръгне и трамвай.

Последна редакция: чт, 24 дек 2020, 15:29 от Sony1

# 58
Не мислете отсега за наем, нещата са много динамични. Аз на Ваше място бих купувала /и така и правя де/ само имоти, в които с удоволствие бих живяла. Заслужава си разликата в цената, помислете и за отопление/охлаждане че ще е по-лесно при по-скъпия, и въобще има защо да е по-скъп. В един момент може вие да живеете в малкия, а да давате под наем по-големия, нищо не се знае. Пентхаусите не са ми по вкуса на мен, а и не са подходящи за пенсионери с оглед по-високите разходи.
Чиана, ама и пробив на Каблешков ли няма да има до Черни връх?

# 59
Разкажете моля ви какво не ви харесва на този двустаен и ако е удобно ще помоля да покажете подобен в луксозна сграда с гарантирано липстващи близки челно съседи за под 80 000 евро. Вие търсите такъв и сигурно сте разгледали доста предложения. Ако нас ни устройваше двустаен този щеше да е в късия списък.

Като цяло е много добре. Складът до вратата е мокро помещение (няма къде другаде да се събере пералня) и може да поеме пералня и сушилня една върху друга, или пералня и шкафове отгоре. Лошото е, че няма място за палта и обувки. Е, зад вратата има 30 см, може да поеме закачалка, остават обувките. Но като цяло е доста приятен. Ако вместо тази отделна маса се направи нещо интегрирано към кухнята ще се освободи и много място за свястно канапе и телевизионна стена и пак ще има въздух.

# 60
Не мислете отсега за наем, нещата са много динамични. Аз на Ваше място бих купувала /и така и правя де/ само имоти, в които с удоволствие бих живяла. Заслужава си разликата в цената, помислете и за отопление/охлаждане че ще е по-лесно при по-скъпия, и въобще има защо да е по-скъп. В един момент може вие да живеете в малкия, а да давате под наем по-големия, нищо не се знае. Пентхаусите не са ми по вкуса на мен, а и не са подходящи за пенсионери с оглед по-високите разходи.
Много добър довод. При нас обаче е малко вероятно да се случи. Все пак е хубаво когато ни идва детето със семейството си да има къде да ги настаним. Пенсиите ни ще бъдат сравнително високи и с малката добавка от апартамента под наем ще живеем много добре. Ако все пак решим да купим апартамента с двор ще плащаме по 60 лева за идване на градинар веднъж месечно. Отделно ще купим автоматична косачка. Както вече казах автоматичната поливна система и първоначалното озеленяване са включени в цената. Автоматичната тента ще е за наша сметка. Живяли сме в къща и ни се иска да имаме двор. Остава да преценим доколко това е подходящо в България.

# 61
Цитат на: link=topic=1282571.msg42010964#msg42010964 date=1608810053
Доверявам се на човек участвал в проектирането на стотици сгради. Защо да не му се доверя? Той сам каза колко редки са наистина добрите проекти. Ти подкрепяш неговите думи като разказа за разликата между инфинити и твоята кооперация.

Стандартна практика в България е всеки съдействал за продажбата на имот да получава комисионна и сумите никак не са символични. Отбелязвам го, защото казахте че живеете в чужбина, а в начина по който ви е рекламиран имота се набиват в очи някои неща. Но както е казал и Adventures7, вие си знаете дали може да се доверите. Пожелавам ви да си намерите жилището, което търсите.

# 62
  • София
Може да се купи мазе в съседна кооперация.
Това кой ви го каза? Да не е пак брокера? Защото мазе в съседна кооперация няма как да купите, ако нямате жилище към което да го "закачите" в същата кооперация.

Ще има, ама не се знае кога - има още отчуждителни процедури, които дори не са започнати там. Засега само до Луи Айер и то пак със заем, защото от много кражби не успяха да усвоят средствата...

# 63
Цитат на: link=topic=1282571.msg42010964#msg42010964 date=1608810053

Стандартна практика в България е всеки съдействал за продажбата на имот да получава комисионна и сумите никак не са символични. Отбелязвам го, защото казахте че живеете в чужбина, а в начина по който ви е рекламиран имота се набиват в очи някои неща. Но както е казал и Adventures7, вие си знаете дали може да се доверите. Пожелавам ви да си намерите жилището, което търсите.
За 2020 година тази фирмата, в която работи моят познат е проектирала сгради с общо 80-90 000 РЗП. Имат достатъчен избор за да ми препоръча много други апартаменти ако си гледа някаква комисионната. А отделно фирмите, които строят супер луксозно и продават на умерени цени май не са толкова много. Вече попитах за имот намиращ се на комуникативно място с хубава гледка, страхотно разпределение, сигурно отстояние и намиращ се в луксозна сграда и до момента не виждам много предложения.

# 64
  • София
Тентата донякъде ще реши проблемът с горните етажи. Това и аз си го мислех. Особено ако е устойчива на цигарени угарки. Преполагам има такива видове. А и не е необходимо разрешително. Не знам на документи ще ви прехвърлят ли земята или ще се водят идеални части. Разликата между цените на 2та ап никак не е малка.
Също така, не сте предложили алтернатива. Така че в момента обсъждаме "или 1 ви етаж, или 1ви етаж, за 1100 Е" Simple Smile

Това, че сами ще си правите нещата е хубаво, по-безрисково, по-гъвкаво, но също е някакъв разход. Времето също има цена. Е, ако сте семейни и възрастни няма закъде да бързате.

Да се вложат парите е хубаво, никой не спори за това. Обсъждаме дали сте сметнали подробностите. За мен 1000лв за 2ст на неприемлива (за мен) локация ми се вижда абсурдно. Разбира се, аз не съм критерий. Има различни хора с различни потребности, вкусове и възможности. Случва се наемодатели да намалят от 700 на 600, например кв Витоша и някои други. И то преди локдауна и изнасянето на студентите.

# 65
Тази цена от 60 лв за поддръжка на балкончето/градинката пред апартамента на партер кой ви я съобщи? За каква площ става дума? Струва ми се необосновано висока, още повече че явно вие си осигурявате оборудването. Зимата особено какво ще поддържат там?
Гледали ли сте комплекси от готови къщи, щом ви харесва живот в къща?

# 66
Може да се купи мазе в съседна кооперация.
Това кой ви го каза? Да не е пак брокера? Защото мазе в съседна кооперация няма как да купите, ако нямате жилище към което да го "закачите" в същата кооперация.

Ще има, ама не се знае кога - има още отчуждителни процедури, които дори не са започнати там. Засега само до Луи Айер и то пак със заем, защото от много кражби не успяха да усвоят средствата...
 Няма брокер, но наистина инвеститора ми каза за възможността при желание да се вземе мазе в съседната кооперация. Под вземе си представих закупуване, но може да е имал предвид наем. Не съм задълбавал. Не бихме дали допълнително пари за мазе.

# 67
Тази цена от 60 лв за поддръжка на балкончето/градинката пред апартамента на партер кой ви я съобщи? За каква площ става дума? Струва ми се необосновано висока, още повече че явно вие си осигурявате оборудването. Зимата особено какво ще поддържат там?
Гледали ли сте комплекси от готови къщи, щом ви харесва живот в къща?
60 лева струва еднократно идване на градинар със собствени уреди. Ние смятаме да го викаме веднъж месечно през топлите месеци за оформяне на туи, храсти и т.н. За година ще ни струва примерно 420 лева. Автоматичната косачка, ще я пускаме веднъж седмично. Пак повтарям това ще стане ако се спрем на партера. Още нищо не е окончателно.

# 68
Цитат
Автоматичната косачка, ще я пускаме веднъж седмично.
Съседите кооператори ще са във възторг, гаранция. Smiley

# 69
Цитат
Сигурно. Много е гадно да мирише на прясно окосена трева. Затворените комплекси и частните къщи също се поддържат. Не знам там дали се оплакват от косенето и уханието на свежест.

# 70
Да, ама едно е да ти жужи на триста  метра, друго е под балкона ти.  А и в частната къща всеки знае, че коси и в неговия двор. Тук черната овца ще е този с партерното дворче, другите все ще се цупят. Най-много да започнат да си хвърлят фасовете отгоре. Все пак, БГ манталитет....

# 71
  • София
Очевидно за вас това е идеалният апартамент! Независимо, че никой не го хареса, вие оборихте всички доводи против. Взимайте го и късмет!

# 72
Да, ама едно е да ти жужи на триста  метра, друго е под балкона ти.  А и в частната къща всеки знае, че коси и в неговия двор. Тук черната овца ще е този с партерното дворче, другите все ще се цупят. Най-много да започнат да си хвърлят фасовете отгоре. Все пак, БГ манталитет....
Ние ако вземем по-горен апартамент докато си пием кафето на терасата ще предпочитаме да гледаме към красиво поддържан двор вместо към някой бурен или асфалт. Дано ако това се случи попаднем на съседи поддържащи градината си. В къща съседите със сигурност чуват косачката. В затворените комплекси също.

# 73
На мен също много ми харесва идеята за партер с градина, но само при едно "невъзможно" условие бих гледала нещо такова- дворчето да не бъде от страната с тераси/прозорци на сградата. Тогава бих се замислила. Иначе са прави коментиращите, че ще ви се напълни дворчето с огризки, фасове и т.н. Относно квартала, след като разшириха Каблешков е по- поносимо движението, но до Луи Айер и край. Майка ми живее точно на средата между Луи и бул. България. За трамвай не се надявайте, поне докато не започне ремонта на вече ремонтираното и големите задръствания. 29 ДКЦ не е толкова близо до колелото, но не е и безбожно далеч. Наематели се намират в сградата където живее майка ми доста бързо и то за малки апартаменти. В момента е голям и наплива за наемане на паркоместа/ гаражи след като "безплатното" каре за паркиране стана на тротоар. Ако има въздух и пространство около бъдещата ви кооперация, може доста бързо да се превърне в сграда. За момента Ман ли изток още е много по- добре от запад, където пък живеем ние, но предполагам в бъдеще ще стане същото.

# 74
Очевидно за вас това е идеалният апартамент! Независимо, че никой не го хареса, вие оборихте всички доводи против. Взимайте го и късмет!
Дали е удобно да коментирате разпределенията? Спалните са по 16 м2. Това достатъчно ли е? Правоъгълни са и в тясната си част са по 3.20. Това добре ли е? Ниските сметки за ток считат ли се за бонус? Тишината ? Добре ли е да е тихо? Липсата на видими грозни радиатори бонус ли е? Лошо ли е общите части да са много луксозни? Хубавата дограма с троен стъклопакет и вградена защита против взлом безмислена ли е? По-добре ли е евтина дограма? Ако се купи апартамент на трети етаж едната спалня ще е малка. Живели ли сте в апартамент със спалня по-малка от 14 м2 и дали е позволим компромис за дете или за близки дошли на гости? От известно време сме в България и ще останем и след празниците. Разгледахме доста други предложения и до сега не сме намерили нещо с повече плюсове накуп. Наистина ще сме благодарни на всякакви идеи за имоти с по-добри параметри струващи същите или по-малко пари.

Последна редакция: чт, 24 дек 2020, 19:18 от Sony1

# 75
Само да попитам до сега в пещера ли си живяла или просто си взела хората за мезе? Grinning ще искаме пари за такива леко казано малоумни въпроси.

# 76
Не хората, а конкретен потребител, който с лека ръка неглижира тези неща. За нашето семейство обаче тези фактори са важни. Като някои параметри са супер важни, а други приятен бонус.

Последна редакция: чт, 24 дек 2020, 19:51 от Sony1

# 77
Дали е удобно да коментирате разпределенията? Приемам, че не се гъбаркаш с нас и ще отговоря.
Спалните са по 16 м2. Това достатъчно ли е? Да.
Правоъгълни са и в тясната си част са по 3.20. Това добре ли е? Да. 3 метра е минимумът, а 3,20 позволяват нормално легло, пътека и скрин срещу него.
Ниските сметки за ток считат ли се за бонус? Не разбира се, много е гадно да са ти ниски сметките Wink
Тишината ? Добре ли е да е тихо? Като по-горе- хич, ама хич не е добре Wink.
Липсата на видими грозни радиатори бонус ли е? Като по-горе- хич, ама хич не е добре Wink.
Лошо ли е общите части да са много луксозни? Като по-горе- хич, ама хич не е добре Wink.
Хубавата дограма с троен стъклопакет и вградена защита против взлом безмислена ли е? Не е безсмислена, особено за нисък етаж.
По-добре ли е евтина дограма? Ама разбира се, някоя пожълтяла втора употреба е най-добре Wink
Ако се купи апартамент на трети етаж едната спалня ще е малка. Живели ли сте в апартамент със спалня по-малка от 14 м2 и дали е позволим компромис за дете или за близки дошли на гости? Никакъв проблем и за дете,  а за гости хептен.

# 78
Хубав отговор. Развесели ме.

# 79
За мен тишината не е ок, чувам гласовете вътре в главата си, а те ми говорят да агресирам към глупави въпроси Simple Smile

Иначе сериозно, добре започна темата си и получи доста обратна връзка и разнообразни мнения. Хубаво ще е да си направиш изводи на тяхна база, въз основа на личните си предпочитания. От тук натам въпросите ти стават глупави и детински и темата отива към простотия.

# 80
  • София
Не знам от коя държава идвате, но тук в България газта има алтернативи. Да, има и фенове на газта, но има и други. Например, отоплението на климатици би могло да е по-икономично от отоплението на газ. Така, че въпросът "искате ли да са ви ниски сметките за ток" може да има отговор "не", ако с ниските сметки вървят огромни сметки за газ.
Освен това, това отопление на газ ако не е с радиатори, с какво е? Ако е подово, оттам също има огромни загуби.
С климатици също нямаш "грозни" радиатори. Е, има някакво тяло, но то не може без хич.
А между другото, на 1ви етаж забравете с ниски сметки за отопление. Ще са х2.

Тишината, къде е гаранцията, че ще ви е тихо?
1ви е етаж е много по-шумно, кооперацията е малка, хора, коли, животни, заобиколени сте от паркоместа, даже има едно под прозореца на коридора, което май няма да е ваше.

Дограма 3ен пакет, има на страшно много места.

Луксозността на общите части, също не се знае ще я има ли, а и също я има на много други места.

Целта не е да разберем ние всички предимства. Целта е вие да разберете всички недостатъци. В крайна сметка, цялата информация, анализ и решение е ваше удоволствие.

Разпределението не се загледах, защото изобщо не ми хареса другото описание, и не си струва усилията. Но забелязах, че има един коридор, дълъг 10 метра, който е трябвало да е обща част, но заема лична площ. Друго, което ми направи впечатление, че със съседния апартамент има разлика 1 спалня от 20кв, и 1 баня от 4кв, а чистата му квадратура е със 50кв отгоре. Някъде се губят едни 30кв, и се надявам да не са всичките по коридори. Като гледам има 10ина коридора и килера.
Чак пък толкова невероятно разпределение не видях.
Огледах подробно разпределението. Не че е "хубаво". Просто има едни 50кв отгоре, и те правят апартамента достатъчен, а не хубавото разпределение.

# 81
Цитат
Сигурно. Много е гадно да мирише на прясно окосена трева. Затворените комплекси и частните къщи също се поддържат. Не знам там дали се оплакват от косенето и уханието на свежест.
Не, не е гадно. Живея в къща с двор. Прекрасно е. Но даже и мъжът ми да ми коси, бръмчейки, докато работя или си пия кафето, ме дразни. А ако го правят съседите е още по-дразнещо. Няма да им стигне "мирисът на тревата", ако им бръмчите с косачката под прозорците. После не се чудете, ако имате изхвърлени боклуци в двора или мазни течности по тентата. Кооперацията си е кооперация с апартаменти, не е къща с двор и е добре да правите разликите.

# 82
Не съм влизала във Флора парк в този му вид, който виждам сега по снимките и направо си е уау 🤩 Ходихме на оглед докато не беше завършен още. Цените бяха буквално наполовина, но не помня дали е било вторичен пазар или са останали неразпродадени на зелено. Гледахме пети етаж, като брокерката обясняваше колко бързо разпродали партерните, но аз не можех да си го представя. Сега като виждам как са се получили общите части, ми останаха очите, но пак не бих живяла на партер (освен на първа линия море 😃)  Разликата с идейния проект в темата е голяма обаче. Градинка към паркинга и оградата не е като градинка към алеите на Флора. От двустайните този, който е 58 квадрата прилича на стария ми апартамент и е перфектен за сам или двойка без деца. Определено него, а не ъгловия. Като цяло тия коли отдолу развалят две от изложенията. А "само" 500-700 метра по-в-нищото си е още по-в-нищото. Какво "комуникативно място", каква "хубава гледка" !? Не разбрах как приехме за даденост и тишината, луксозните части, ниските сметки. Колко е цената писахте ли? От коментарите, които чета, е висока.

# 83
  • София
Забравих за косенето.
Това, с автоматичната косачка също ми изглежда 100% не мислено.
Аз имам колега с такава. Не беше много доволен от нея. Налагало се да я пуска много често, защото работи добре само с къса трева и подстригва по малко. Освен това, тя е за големи поляни, с равна трева. Не за малко дворче, с маси, столове, пътечки и тн.
Та няма да е веднъж седмично с автоматична. С автоматична ще трябва да е през ден. И да, гарантирано съседите много ще се подразнят. Фасовете ще са най-малкото нещо. Впрочем, косил съм няколко пъти трева през живота си. Няма такава досада. А от "мириса на прясна трева" ме хващаха всички възможни алергии и получавах пристъп.

# 84
Не знам от коя държава идвате, но тук в България газта има алтернативи. Да, има и фенове на газта, но има и други. Например, отоплението на климатици би могло да е по-икономично от отоплението на газ. Така, че въпросът "искате ли да са ви ниски сметките за ток" може да има отговор "не", ако с ниските сметки вървят огромни сметки за газ.
Освен това, това отопление на газ ако не е с радиатори, с какво е? Ако е подово, оттам също има огромни загуби.
С климатици също нямаш "грозни" радиатори. Е, има някакво тяло, но то не може без хич.
А между другото, на 1ви етаж забравете с ниски сметки за отопление. Ще са х2.

Тишината, къде е гаранцията, че ще ви е тихо?
1ви е етаж е много по-шумно, кооперацията е малка, хора, коли, животни, заобиколени сте от паркоместа, даже има едно под прозореца на коридора, което май няма да е ваше.

Дограма 3ен пакет, има на страшно много места.

Луксозността на общите части, също не се знае ще я има ли, а и също я има на много други места.

Целта не е да разберем ние всички предимства. Целта е вие да разберете всички недостатъци. В крайна сметка, цялата информация, анализ и решение е ваше удоволствие.

Разпределението не се загледах, защото изобщо не ми хареса другото описание, и не си струва усилията. Но забелязах, че има един коридор, дълъг 10 метра, който е трябвало да е обща част, но заема лична площ. Друго, което ми направи впечатление, че със съседния апартамент има разлика 1 спалня от 20кв, и 1 баня от 4кв, а чистата му квадратура е със 50кв отгоре. Някъде се губят едни 30кв, и се надявам да не са всичките по коридори. Като гледам има 10ина коридора и килера.
Чак пък толкова невероятно разпределение не видях.
Огледах подробно разпределението. Не че е "хубаво". Просто има едни 50кв отгоре, и те правят апартамента достатъчен, а не хубавото разпределение.
Южните апартаменти са много слънчеви. А слънце в комбинация с много добра дограма прави сметките за отопление ниски независимо дали ще се топли човек на газ или с климатик. Водното отопление обаче а разлика от климатиците  дава една много равномерна топлина, а в баните ако има подово е направо страшен кеф. В случая, ще има супер качествени климатици и парно. Ще преценим, кое да използваме. Има паркомясто точно пред коридора, но там прозореца е малък и също с троен стъклопакет. Няма да се чува нищо, а дори и някой по-силен звук да “пробие” стента и дограмата пак има врати между спалните и антрето. С две думи в спалните няма да се чува нищо. Лукса е субективно понятие. За някои плочки от 100 лева са евтини, а за други Кай е лукс. В случая коридорите ще бъдат изпълнени с италиански гранитогрес с размер 60/120. Показаха ни мострите. На нас много ни хареса. На юг пред кооперацията както вече казах се пада хубава къща с голям двор, а на изток е ненатоварена улица. Реално гледката ни ще бъде към градината на съседите. Апартамента е 113 м2 с идеалните части. Цената както казах е 1300 евро за квадрат. За тази квадратура големината и формата на помещенията ни харесва. Разбира се комбинацията с хубава гледка много помага за общото добро възприятие. За пореден път ще помоля за линк към подобен имот с по-ниска цена. Ще е страхотно ако преди да подпишем попаднем на нещо по-добро.

# 85
  • София
Нали каза, че е 1100!?

Първо каза 1300, после като повторихме каза, че не сме те разбрали и било 1100. Сега отново 1300.

Очевидно сте на зор, искате да хвърлите парите и да заминете за чужбина. Убедихте всички. Действайте Simple Smile
Стига и вие самите да сте убедени Simple Smile

Като казахте "лукс" аз си представях еднометрови плочи от полиран гранит. Ако ще е гранитогрес, колко да е "лукс".

# 86
1300 eвро на тъмнозелено Simple Smile тов не е ли много?

# 87
Тъмнозелено, обаче се показват мостри на италиански гранитогрес ....мармотът завива шоколади в станиол. Писах вече да проверите как стои въпросът с подпочвените води, че това ако не е отстранено ще ви трябват гондоли в градинката. И моля не пишете тук предизвикателни постове с призиви да Ви покажем по-хубави имоти на тези цени. На тези цени не съм купувала и не знам. Аз броих доста по-висока цена за апартамент в квартал, който искам с необходимите екстри в него. И не съжалявам.

# 88
  • София
Както вече писах, прекрасен е апартаментът!
Признавам, рекламата се получи доста добра. Аз лично чак на 5-а страница се усетих. 😀 Успех с продажбите!

# 89
Ама всеки вика - вземи го ти! 😂

# 90
  • София
Само че дограмата е страхотен топлопроводник. И ние сме с 9 камерна кьомерлинг, с троен стъклопакет, К стъкло и всякакви екстри, ама в хола където имаме 35м2 дограма топлината си заминава от раз. Нищо общо с нормална стая с нормален прозорец.
И още нещо, което не са ви го написали - малката сграда има основен недостатък - малко пари се събират за поддръжка. И докато във флора парк няма мърдане от таксите, тук всички ще се изпокрият. И като (ако) стане готова сградата само за няколко години ултра, мега модерните общи части, ще заприличат на общежитие.
1300 евро на тъмнозелено за партер в Ман Ли, който никога няма да бъде закрит от юг. И малко бръмчащи паркоместа....

# 91
Ехеее, толкоз фантасмагории да си продадеш апартаментите на пембяно, тъмно зелено, светло зелено тем подобни. Шах и мат. Признавам в маркетинга съм, толкоз старание заслужава награда. Поне 20 квадрата мазе в другата кооперация като комисион.

# 92
Нали каза, че е 1100!?

Първо каза 1300, после като повторихме каза, че не сме те разбрали и било 1100. Сега отново 1300.

Очевидно сте на зор, искате да хвърлите парите и да заминете за чужбина. Убедихте всички. Действайте Simple Smile
Стига и вие самите да сте убедени Simple Smile

Като казахте "лукс" аз си представях еднометрови плочи от полиран гранит. Ако ще е гранитогрес, колко да е "лукс".
Първо писах за апартамента, който ще купим за живеене. Избираме между партер и трети етаж, и в двата случая цената е 1300 евро. Двустайния за под наем е на втори етаж (първи над партер) и там цените са по-ниски. Гранита не знам къде се води за лукс, но определено не е скъп. Масово по-евтините кооперации са с такъв. Но е възможно да има и много специален и скъп. Не знам.
Цитат
Не, не е гадно. Живея в къща с двор. Прекрасно е. Но даже и мъжът ми да ми коси, бръмчейки, докато работя или си пия кафето, ме дразни. А ако го правят съседите е още по-дразнещо. Няма да им стигне "мирисът на тревата", ако им бръмчите с косачката под прозорците. После не се чудете, ако имате изхвърлени боклуци в двора или мазни течности по тентата. Кооперацията си е кооперация с апартаменти, не е къща с двор и е добре да правите разликите.
Благодаря за информацията. Ще потърсим кооперация около, която всичко е бетонирано. Дано открием такава без никаква зеленина. Защото ако в тази вземем апартамента на третия етаж е възможно партера да го купят луди съседи, които да поддържат двора си. Като добавим и лудия съсед отсреща, който също поддържа градината си и ще заживеем в някакъв ад. Сега сериозно. Явно в по-уредените страни се живее по друг начин и хората имат други разбирания. Надявам се и в скъпите райони на София още да е така. Ако по кварталите всички си хвърлят боклуците през прозореца и мразят зеленината, заради 20 минутното косене веднъж седмично май ще е по-добре да се откажем от покупката на два имота, а да купим един по-маломерен тристаен в Лозенец. Там нямам спомен някой да си е хвърлял боклуците през прозореца.

# 93
Това че е партер и като се хвърля отгоре то и на горните тераси ще е ад. Преди живеех на 3 етаж и редовно на моята и долните две тераси имаше фасове, пепел, цветя оскубани, та даже и дамски тампони. Събрахме някой лев и взехме на всички над нас пепелници и кошчета и ги раздадох ама и това не помогна. Та всичко зависи кои са ви съседите...

# 94
Само че дограмата е страхотен топлопроводник. И ние сме с 9 камерна кьомерлинг, с троен стъклопакет, К стъкло и всякакви екстри, ама в хола където имаме 35м2 дограма топлината си заминава от раз. Нищо общо с нормална стая с нормален прозорец.
И още нещо, което не са ви го написали - малката сграда има основен недостатък - малко пари се събират за поддръжка. И докато във флора парк няма мърдане от таксите, тук всички ще се изпокрият. И като (ако) стане готова сградата само за няколко години ултра, мега модерните общи части, ще заприличат на общежитие.
1300 евро на тъмнозелено за партер в Ман Ли, който никога няма да бъде закрит от юг. И малко бръмчащи паркоместа....
В тази сграда също няма да има мърдане от таксите. Не сме се задълбавали в тази посока. Ако решим да купуваме, ще я погледне адвоката ни. Цената и на нас в началото ни стори висока, но после разгледахме какво се предлага в квартала и размислихме. Ето две предложения. Първото е от сериозен строител и е на подобни пари, но след някоя и друга година точно пред прозорците му ще изникне друга сграда. А ние точно тава искаме да избегнем. На Тангра обаче ще му хареса. Стълбището е от гранит. На мен ми е грозно. Отделно се намира в полетата.  Второто си е вече с построени срещу апартамента сгради 😭, а и цената му е уау. Въобще цените докато решим дали да се върнем в България станаха уау. Днешната дискусия обаче ни накара да се замислим дали въобще си заслужава покупката на имот извън скъпите райони. Ако наистина извън тях хората си изхвърлят боклуците през терасите и мразят поддържана зеленина се оказва, че положението е трагично.  1 https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c16073319912524 … k=66qk3z&f1=1  2 https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c15978311410751 … k=66qk3z&f1=1

# 95
Защо си мислите, че в скъпите райони не се хвърлят боклуци през прозорците? Joy

# 96
  • София
Този първия апартамент може да е по-далеч от Каблешков но пред него е парк за озеленване и детска градина бъдеща и най-вече е завършен вече. Жалко че не осъзнавате колко е огромна разликата само в тази част.
И повярвайте ми - ако купите паркоместа в двора няма да имате чувство че сте в къща. Десетки пъти по-добре е  да вземете последен етаж с огромни тераси. Десетки пъти повече простор и спокойствие.

# 97
Описаните недостатъци на конкретния партер няма как да бъдат компенсирани с италиански гранитогрес в общите части Simple Smile

# 98
  • София
Те и Бароко слагат вече големи плочи италиански гранитогрес в общите части и показват мостри. Еволюция. А цената им е наполовина. И гледка, колкото искаш. От едната страна парк, от другата игрищата на НСА.

# 99

Че то има гранитогрес по-скъп от гранита, особено големите плочи. Всъщност на мен гранитът не ми се струва нещо супер скъпо и луксозно.

# 100
Може би защото са живели някога в такъв... През по-голямата част от живота си съм живяла в скъп район, и преди, и след 1990, но имам и спорадични опит с евтин, и определено разлика има, от моя опит. При нас никой не хвърля нищо през прозорците и балконите си, някъде може и да го правят, не знам. 

Сони, аз бих си взела за тези пари нещо в скъп район, само едно, щом имате хубави пенсии, и бих си живяла живота без разправии с наематели. Но вие си знаете.

# 101
Може би защото са живели някога в такъв... През по-голямата част от живота си съм живяла в скъп район, и преди, и след 1990, но имам и спорадични опит с евтин, и определено разлика има, от моя опит. При нас никой не хвърля нищо през прозорците и балконите си, някъде може и да го правят, не знам.  

Сони, аз бих си взела за тези пари нещо в скъп район, само едно, щом имате хубави пенсии, и бих си живяла живота без разправии с наематели. Но вие си знаете.
Бинго. За Лозенец става дума. Брат ми още си живее там. Днес специално го попитах дали местните са станали селяндури хвърлящи боклуци през прозорците и той ме погледна изумено. То и ние след вчерашните писания останахме като гръмнати какво се случва по кварталите. Както и да е. Ние сме тук поне до средата на януари и ще имаме време да изберем най-доброто за парите, с които разполагаме. Двора при всички случаи отпада. Щом живеещите извън шепата скъпи квартали не харесват поддържана зеленина и си хвърлят боклуците през прозореца няма да сме ние хората, които ще им променим манталитета.

# 102
Предполагам, че хвърлянето зависи и от типа на сградата. Ако е панелка, където всичко извън нея е ничие (общинско) може би за някои хора ще има изкушение да си действат по селски/просташки. Но ако е в сграда със заграден собствен двор вече е друго. Там си е свое, а и съседите го смятат за свое и ще реагират.

# 103
Сони, така като те чета се чудя как пък искате да инвестирате тук парите си и да си карате старините "дали местните са станали селяндури" . Да не вземете и вие като станете местни да прихванете от тоя манталитет.
Майтапът настрана, обаче снобизмът в темата избуя с пълна сила, а и мисля тя отдавна се изчерпа. Написахме каквото можахме, всеки си каза мнението. От там нататък вече разсъждения какъв е местният манталитет и дали има простотия по кварталите в София ми е в повече.

# 104

От днес сериозно го обмисляме. Наистина не сме предполагали какви хора живеят по кварталите. Радвам се за направеното допитване. Спести ни големи бъдещи ядове. На нас ни се иска да имаме второ малко жилище освен за допълване на пенсиите и като помощ за времето когато наистина станем стари. Смятахме ако доживеем до над 80 да пуснем безплатно в малкия имот човек или семейство, които да ни помагат. Затова искахме двата имота да са в една кооперация.

Последна редакция: пт, 25 дек 2020, 14:14 от Sony1

# 105
Прочетох мненията, посмях се. Точно в този район до обръщалото на тролеите съм гледала жилище на зелено и почти да го купя. Отидох след 2 години, отстрани треви и зад 1 кола спеше клошар.  Нагоре от сградата си беше страшничко /поне за моите разбирания и ходене пеш/, беше по залез. Добре, че не се подлъгах по красивите приказки. За мен 1300 евро на зелено за там е абсурд. Мненията Ви звучат като човек, който не е живял в София и няма представа за реалността. А и 300 евро за двустаен точно там, не знам кой ще даде. Другото са ви го написали. Не е лошо, вместо да спорите с хората, да се замислите. Никой тук не ви лъже умишлено...

# 106
Прочетох мненията, посмях се. Точно в този район до обръщалото на тролеите съм гледала жилище на зелено и почти да го купя. Отидох след 2 години, отстрани треви и зад 1 кола спеше клошар.  Нагоре от сградата си беше страшничко /поне за моите разбирания и ходене пеш/, беше по залез. Добре, че не се подлъгах по красивите приказки. За мен 1300 евро на зелено за там е абсурд. Мненията Ви звучат като човек, който не е живял в София и няма представа за реалността. А и 300 евро за двустаен точно там, не знам кой ще даде. Другото са ви го написали. Не е лошо, вместо да спорите с хората, да се замислите. Никой тук не ви лъже умишлено...
Замислихме се. Лошото е че май наистина никой тук не лъже умишлено, а ни се иска да е така. Явно между скъпите райони и останалите части на София наистина има пропаст. Ще погледнем няколко апартамента в Лозенец. Там също ще търсим имот, който да не гледа в прането на съседите. Някой има ли мнение за тези два имота. Разбира се ще има ремонт на бани и подмяна на мебели. При втория ще има повечко работа. На първия проблем му е изложението. Пред юга му със сигурност има друга сграда. 1 https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c16046711375413 … k=66qjai&f1=1  2 https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1c16050656728252 … k=66rsfw&f1=1

Последна редакция: пт, 25 дек 2020, 14:07 от Sony1

# 107
  • София
Поредната тема в която снобизмът побеждава. Днес пак бях при майка ми във Вазов. Само слушам всички други какви са селяни, как селяндурите са виновни за всичко, как живеят в рая на земята. Явно си върви с адреса на личната карта това...
А, да, видях и запазване на паркоместа с туби с вода....

# 108
Ще се изкажа от подобна гледна точка и опит. Закупихме апартамент в Кръстова вада на партер с двор. Преди разрешение на строеж още, но от доверен строител, който точно завършваше първия комплекс и беше на финална права за разрешение за строен на втори до първия като локация. Цената преди 2г беше значително по-ниска от вашата обявена. Премислях дълго за и против партера. Спечели ни:
- голяма квадратура на двор (75кв м)
- гледка към вътрешния двор
- разпределението на комплекса не предразполага към постоянен човекопоток (входовете са от външната страна на комплекса)
- жива охрана 24/7

Ако нямате страх от крадци взимайте партерния. Ние сложихме подово отопление заради партера. Смятам, че е най-доброто решение. СОТ с датчици на прозорците, за да можете да държите вратите/прозорците открехнати.

Това, което не ми харесва при Вас са останалите паркоместа в близост. Имайте предвид, че какво ви говорят и какво ще направят за Вас накрая са две отделни неща.

На Ваше място ако държа на апартамент с двор бих търсила друга опция. Ако колебанието е партер или 3ти етаж бих взела партера.

Редактирам се: струва ми се, че нямате ясно дефинирани приоритети. Помислете какво ви е водещото, тъй като последните апартаменти, които сте показали са много различни като концепция от първите.

# 109
1300 eвро на тъмнозелено Simple Smile тов не е ли много?
Верният отговор е зависи. Специално за този район тази цена е много висока и строителство с висок клас материали, дограми и наливане на пари в озеленяване с автоматични пръскачки и високи туи е безмислено. Такива сгради има смисъл да се строят в Идеален център, Изток, Лозенец, Иван Вазов и т.н. Там има платежоспособно търсене и хора, които биха оценили качеството. Миналата година постнах сграда строяща се близо до Тодор Каблешков с добри разпределения от реномиран строител с цени от 880 до 950 евро. Разпродаде се сравнително бързо. Още на чертеж бяха продали над половината. Вярно е, че стоителите са опитни и предлагат това, което търсят хората, а то е посредствени скрити материали (тухли, изолации и т.н) и стълбище от гранит. Дограмата е среден към нисък клас. Сградата беше с добър външен вид и разбира се облечена със стиропор и мазилка 😀. Та с две думи моето мнение е, че коментираната тук сграда ще си отвиси поне до акт 16. След този акт цената й няма да е вече толкова висока спрямо съседните и ще се продаде. Разбира се ако междувременно паднат цените инвеститора ще гризне дървото и ще спечели много малко, а може и нищо. Единственото, което ми хрумва за това безмислено, за района качество е, че е възможно самият инвеститор да иска да живее в тази сграда. Но ако е така защо не си е запазил южния мезонет? Той е много добър.

Последна редакция: пт, 25 дек 2020, 15:49 от NikoT

# 110
Не можах да прочета всички коментари, но Черна станция беше написала много хубав пост, че каквото и да ви разправя строителя за заграждане на дворче и т.н, това не може да стане. Разправии огромни ще имате със живущите. Все пак той гледа да си продаде трудно продаваемите апартаменти и да има аванс пари за строежа Simple Smile
Не бих купила партерен апартамент в България - хората нямат все още културата на западняка да не хвърлят боклук, фасове, плюнки и каквото още се сетиш през балкона.
Наистина не го разбирам този феномен - на запад сме изпълнителни, а в България в собствените си жилища "прасенца" - окъртено, счупено, наплюто, надраскано ...

# 111
Не можах да прочета всички коментари, но Черна станция беше написала много хубав пост, че каквото и да ви разправя строителя за заграждане на дворче и т.н, това не може да стане. Разправии огромни ще имате със живущите. Все пак той гледа да си продаде трудно продаваемите апартаменти и да има аванс пари за строежа Simple Smile
Не бих купила партерен апартамент в България - хората нямат все още културата на западняка да не хвърлят боклук, фасове, плюнки и каквото още се сетиш през балкона.
Наистина не го разбирам този феномен - на запад сме изпълнителни, а в България в собствените си жилища "прасенца" - окъртено, счупено, наплюто, надраскано ...

Ммого зависи пт стопанисването на сградаъа. Знам за комплекс, където няма такива проблеми на партерите, но там следват оплаквания и да си оставиш обувките пред вратата, буквално за най-малкото нещо... има си подписан правилник, който се спазва и това е.

# 112
Това с обувки пред вратата ми е много отвратително. Виждала съм го  на доста места.

# 113
Това с обувки пред вратата ми е много отвратително. Виждала съм го  на доста места.

Съгласна съм. И аз съм забелязала, че в България масово слагат обувки пред вратата, затова го дадох като пример. Но за жалост и аз смятам, че е по-вероятно да има изцепки от типа боклуци, фасове и трохи да се пускат през балкона и е рисково да си на партер с двор.

# 114
Всичко хубаво, ама на етап идеен проект. Не бих рискувала. Свършиха ли готовите жилища в София. Имате ли представа строителите/инвеститорите какво са построили досега.

# 115
Аз също няма да рискувам и да купя апартамент на картинка. Абсолютна зарибявка от страна на строителя, много ме дразни тази масова практика - дай аванс пък ние ще строим, ето ти схеми - гледай и избирай.  Да трепериш дали ще построи нещо или не.

# 116
E, уловката тук е че ще може да избираш етаж и изложение, както и по-ниската цена от тази на готов апартамент. Беше тя преди три години, наистина така се разпродаваха. Сега е трудно обаче. Въпреки че от мои наблюдения пазарът е беден и на готови свестни жилища, поне там където аз имам наблюдения. Всеки стои и чака нещо....

# 117
E, уловката тук е че ще може да избираш етаж и изложение, както и по-ниската цена от тази на готов апартамент. Беше тя преди три години, наистина така се разпродаваха. Сега е трудно обаче. Въпреки че от мои наблюдения пазарът е беден и на готови свестни жилища, поне там където аз имам наблюдения. Всеки стои и чака нещо....
Те като ги правят някакви кутийки с цел печалбарство. Продават ти ужким 120 квадрата, а реално имаш жилищна площ от 70кв., тяснотия, неправилни форми на стените, разни имислени скосявания.

# 118
Това са прелестите на НС. Новата мода демек за усвояване на всеки квадратен сантиметър. И любимо на инвеститорите - такова се търси. Аз имам силни съмнения че точно това се търси, ама те си знаят. Според мен тепърва ще наблюдаваме НС от залежали балкониери с криви стаи и никаква гледка , независимо от това какъв гранитогрес е използван в общите части.

# 119
Чакайте, нали всеки разправяше как криза няма, как всичко ще се оправи до лятото, как втроителите не са спирали, как гроздето е кисело, как пазара ще е само напред и нагоре и да купувам за да не изгърва. Какво се случва, изпускам ли нещо или има промяна? КАкъв е проблема да се купува на зелено? Нали до 2019 се правеше това масово? Купувайте, цените са ниски в сравнение с на запад, а и заплатите са х2 спрямо 10 години, хората имат пари сега, не е като преди, а и лихвите са ниски.

# 120
  • София
Хората готови да купят 1300Е на тъмно-кафяво-зелено, от неизвестен строител, на 1 етаж, вие за срив ми говорите.
За един брадва, за друг сватба.
Наистина някой много иска да види, това което иска да види.

Купуването на зелено не е за всеки.

# 121
Това са прелестите на НС. Новата мода демек за усвояване на всеки квадратен сантиметър. И любимо на инвеститорите - такова се търси. Аз имам силни съмнения че точно това се търси, ама те си знаят.

А според теб каква е целта на инвеститорите? Да продадат лесно и бързо, или да тормозят хората като ги затварят в малки апартаменти? И ако не се търсят малки и криви, според теб какво търси масовият купувач? Просторни апартаменти в сгради с ненапълно усвоени площи и цени по + 200 000 евро ли?

# 122
Ами тангра и аз това се питам. Ако няма драми защо да не купува?

# 123
Авторът твърди, че е мъж.

Не знам какво може да се сондира с такива параметри - 1 300 евро, чертеж, МанЛи изток, партер до паркинг, луксозни общи части и мазе в друга сграда. Ако са решили да рекламират - получи се куцо.

# 124
Това са прелестите на НС. Новата мода демек за усвояване на всеки квадратен сантиметър. И любимо на инвеститорите - такова се търси. Аз имам силни съмнения че точно това се търси, ама те си знаят.

А според теб каква е целта на инвеститорите? Да продадат лесно и бързо, или да тормозят хората като ги затварят в малки апартаменти? И ако не се търсят малки и криви, според теб какво търси масовият купувач? Просторни апартаменти в сгради с ненапълно усвоени площи и цени по + 200 000 евро ли?
Масовият и всеки един купувач все пак не иска да живее в недоразумения с прекалено големи компромиси, каквито се предлагат доста на пазара. И пред алтернатива да се вземе един нормален апартамент с достатъчно площ в уреден квартал но СС и НС в нищото с криви, ниски  и тесни помещения без мазе или таван не всеки ще предпочете второто, и все повече ще е така. На практика пазарът ще изчисти недоразуменията. Или ще се купят първоначално и като отмине еуфорията от лъскавото стълбище ще излязат масово на вторичен пазар. Също така ако продължават да се строят жилища без сервизни помещения като мазета например, ще процъфти бизнеса със складове под наем, защото не виждам при тези жилищни площи как ще се побере целият им багаж. Целта на инвеститорите ми е ясна, но те не мислят за удобството на купувачите, затова трябва самите купувачи да се съобразят могат или не да живеят в подобни условия. Тенденцията не ми харесва, защото преди десетина години пак се предлагаше НС, но със съвсем други параметри.

# 125
  • София
Ако пазарът е пълен с лоши апартаменти с много компромиси, а и на висока цена, тогава за каква криза говорим?
И не си ли противоречи твърдението за криза с "тенденциите, с влошеното предлагане, сравнено с НС от преди 10 години"?

В крайна сметка,  не знам как да го напиша без да се засегнете, но събрахте се 3ма потребители, и в стил 1ЖК обявихте, че има криза и цените паднали. И в същото време точно вие се оплаквате от предлагането и цените.

Целта на инвеститорите е да си реализират инвестицията. Някакъв процес с начало и край. Започва с влагане на едни пари, и завършва с изкарване на едни пари. В процеса, гледат и клиентите да предпочетат тях, пред другите инвеститори, за да не си останат по средата на процеса. Щом нещата са такива каквито са (масово), то вероятно си има добра причина за това. Един човек може да се обърка/да не мисли/да е неосведомен/да бърза, но не и цял пазар.
Щом се продават без мази, такива се търсят. А и най-малкият проблем, купуваш си един подземен гараж в повече, и ето ти мазе. Аз така направих.

Гого, драмата е "какво" да се купи, а не "дали". Така или иначе нещо ще се купи, колелото се върти, керванът си върви. Хората са търсили, не са намерили по-добро. Явно, че няма чак толкова много оферти. Явно се изкупуват нещата. И пари има. На някои мантрата им е, че хората нямали пари, кой купувал. Ами има кой.

# 126
Масово се купува с кредит 2ст, 3ст, къде ги видя ти тея пари не знам Simple Smile

# 127
С един пример определено може да се генерализира и да се правят изводи като цяло за пазара.

# 128
Мъжът сподели, че инвеститорът е техен познат, приятел или нещо от рода, че могат да му се доверят. Явно е взел решение вече (или е самият инвеститор), а както вече казахме е тук не да пита, а да се похвали (рекламира и възбуди дискусия, която да привлече внимание към проекта). Simple Smile Мен лично ме изгуби още на момента със сметките за след пенсия – то не бе градинар, не бе наем като допълнение към пенсията. Нито е ясно какви ще са наемите след 15-20 години, ни дали ще са здрави, ни дали ще им се занимава, па и сметка на градинар направиха.

Партерът е безумие в град и особено, ако има съседи в блок. Другите сметки за останалите апартаменти също ми идват криви. За толкова малки апартаменти толкова пари предварително в тези квартали на София – безумие също. Всеки е свободен да си дава парите, както намери за добре, само не се разбра за какво е темата, освен за валидация (и може би скрита реклама:)).

# 129
Един тристаен е ок. 100 кв., по 1 300 евро на чертеж - а щом в МЛ са склонни да дават толкова, представям си какво е в останалите квартали, - това са 130 000 евро. Ако ви се струват малко пари - чудесно, значи България просперира Simple Smile

# 130
Sony, за обявите в Лозенец -1-вата е на много шумно и натоварено кръстовище, сградата е навътре, не на самия булевард, но между нея е булеварда няма препятствие за шума. Затова на изток има гледка, югът е на Дим.Хаджикоцев и отблизо гледа отсрещната страна. Но така е разположен, че няма стая, където да не се чува булеварда.
2рата е на по-тихо място (макар че по-добре да е па-навътре по Кричим), но не знам дали сградата има асансьор, а и 1995та е в средата на смутните години и аз лично бих избягвал ап., строен в онзи период. И е по-далеч от центъра, но е много близо до метростанция Дж. Баучър. Иначе районът е хубав.

Последна редакция: сб, 26 дек 2020, 12:09 от Poppea

# 131
  • София
Обявата не мисля, че е фалшива. Напълно правдоподобно е хора, живели в чужбина и искащи да се върнат да си почиват да си купят повече от 1 жилище и да мислят да дават другото под наем.
За съжаление също е правдоподобно, че бързат, за кратко са в София и искат да реализират някаква сделка, да приключат с проблема и да се приберат спокойни.

Между другото, този апартамент е май 105кв чисто. Общите части бяха много малко, под 10%, което все пак е някакъв +. Но като гледам, тя сградата си и няма много общи части.
А цената му май беше (пишеше я в темата май) около 115 * 1300.
Което е 150к. Отделно 2 паркоместа и ако има още нещо.
Вероятно отива на 170-180к за единия апартамент, с 2те места.
С 2я апартамент ще иде на 250-300к
Това, 3 ГОДИНИ преди финала, и до шпакловка и замазка.
Което си е брутално. За 300к все още цели къщи могат да се намерят. Завършени, до ключ. С мебелите. Наскоро бях намерил една, пуснах обявата в темата за обявите. 2 къщи, основна и една малка, за 300-330к май, обзаведени, с мебелите, а дворът беше май 900кв. А може и да направят отстъпка.

Аз ако чак толкова много исках къща и двор, щях да си взема точно това. Къща и двор. Авторите на темата май са склонни да изсипят пари за една къща, но да не е къща, и да е между паркоместата на други (непознати) съседи. Доста странно ми се вижда.

# 132
Съгласна с Танграта. И това за втория имот да го дадат под наем срещу гледане един ден, е много разпространено в САЩ и Канада. За БГ не съм убедена, че работи. Хората бързат, но за мен 1-2 месеца търсене е крайно недостатъчно за хубав имот. Но пък, каквото, такова, дано имат късмет да си свършат работата без големи компромиси.

# 133
Масовият и всеки един купувач все пак не иска да живее в недоразумения с прекалено големи компромиси, каквито се предлагат доста на пазара. И пред алтернатива да се вземе един нормален апартамент с достатъчно площ в уреден квартал но СС и НС в нищото с криви, ниски  и тесни помещения без мазе или таван не всеки ще предпочете второто, и все повече ще е така. На практика пазарът ще изчисти недоразуменията. Или ще се купят първоначално и като отмине еуфорията от лъскавото стълбище ще излязат масово на вторичен пазар. Също така ако продължават да се строят жилища без сервизни помещения като мазета например, ще процъфти бизнеса със складове под наем, защото не виждам при тези жилищни площи как ще се побере целият им багаж. Целта на инвеститорите ми е ясна, но те не мислят за удобството на купувачите, затова трябва самите купувачи да се съобразят могат или не да живеят в подобни условия. Тенденцията не ми харесва, защото преди десетина години пак се предлагаше НС, но със съвсем други параметри.

Напълно съгласна съм с почти всичко написано, но на практика пазарът не изчиства "недоразуменията" вече няколко десетки години. Не е работа да инвеститорите да възпитават вкуса на купувачите, защото ако опитат да го правят пазарът ще се задръсти с непродадени скъпи апартаменти, а нуждаещите се само ще преглъщат като циганче пред сладкарска витрина. Та за да изчисти нещо пазарът първо трябва да бъдат задоволени базовите нужди и чак тогава ще започне промяната.
Само с болднатото не съм съгласна, даже моето впечатление е тотално различно. Точно в първите години на демокрацията се навъдиха сгради от типа мутробарок с по 2-3 подпокривни етажи и всевъзможни кулички и други архитектурни орнаменти. И кривите стаи тогава ги измислиха. Според мен точно в последните 5-10 години се появиха много (не всички, но достатъчно за да се усетят)  сгради с по-високо качество, с по-нормални стаи, с гаражи и мазета (аз живея в такава, с А16 от преди 3 години), с хубави дограми, изолации, облицовки. Та пазарът върви на добре според мен, а не на зле.

# 134
Ако пазарът е пълен с лоши апартаменти с много компромиси, а и на висока цена, тогава за каква криза говорим?
И не си ли противоречи твърдението за криза с "тенденциите, с влошеното предлагане, сравнено с НС от преди 10 години"?

В крайна сметка,  не знам как да го напиша без да се засегнете, но събрахте се 3ма потребители, и в стил 1ЖК обявихте, че има криза и цените паднали. И в същото време точно вие се оплаквате от предлагането и цените.

Целта на инвеститорите е да си реализират инвестицията. Някакъв процес с начало и край. Започва с влагане на едни пари, и завършва с изкарване на едни пари. В процеса, гледат и клиентите да предпочетат тях, пред другите инвеститори, за да не си останат по средата на процеса. Щом нещата са такива каквито са (масово), то вероятно си има добра причина за това. Един човек може да се обърка/да не мисли/да е неосведомен/да бърза, но не и цял пазар.
Щом се продават без мази, такива се търсят. А и най-малкият проблем, купуваш си един подземен гараж в повече, и ето ти мазе. Аз така направих.

Гого, драмата е "какво" да се купи, а не "дали". Така или иначе нещо ще се купи, колелото се върти, керванът си върви. Хората са търсили, не са намерили по-добро. Явно, че няма чак толкова много оферти. Явно се изкупуват нещата. И пари има. На някои мантрата им е, че хората нямали пари, кой купувал. Ами има кой.
Масовки се купуват от отчаяни хора, работещи в големия град и търсещи нещо на ипотека, за да покрие вноската за евентуален наем. Никъде не се е твърдяло, че качествените жилища не държат цени и няма търсе за тях, независимо СС или НС. Но това е съвсем друг пазар и там играта с малките и криви помещения, липсата на сервизни и ауспуси пред прозореца не минава.

# 135
Погледнете от тази страна - това, което наричате "недоразумение", за много хора е единственият достъпен имот. Хубавите имоти с достатъчно пространство, прави стени, добро качество, в хубав квартал обикновено са недостъпни да речем за половината кандидат купувачи, но и те трябва да живеят някъде. Същото е и с квартирите - ама било панел, с обзавеждане от 70-те, в банята на мозайка - обаче се намират хора, които не могат да си позволят ново и ремонтирано, но които също трябва да живеят някъде.

# 136

Масовки се купуват от отчаяни хора, работещи в големия град и търсещи нещо на ипотека, за да покрие вноската за евентуален наем. Никъде не се е твърдяло, че качествените жилища не държат цени и няма търсе за тях, независимо СС или НС. Но това е съвсем друг пазар и там играта с малките и криви помещения, липсата на сервизни и ауспуси пред прозореца не минава.

Ами явно са много тези отчаяни и не са някакъв друг пазар, а са сегмент (и то доминиращ) на нашия пазар тук и в момента. И за да не съм все аз, виж какво казват другите хора, аз мисля същото:

Погледнете от тази страна - това, което наричате "недоразумение", за много хора е единственият достъпен имот. Хубавите имоти с достатъчно пространство, прави стени, добро качество, в хубав квартал обикновено са недостъпни да речем за половината кандидат купувачи, но и те трябва да живеят някъде. Същото е и с квартирите - ама било панел, с обзавеждане от 70-те, в банята на мозайка - обаче се намират хора, които не могат да си позволят ново и ремонтирано, но които също трябва да живеят някъде.