Какво следва след прехвърляне на имот?

  • 2 072
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Здравейте,
Какво трябва още да се направи след финализиране прехвърлянето на имот?
Аз се сещам, че трябва отида да сменя титуляра на партидите за тока и водата.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Деклариране в общината относно плащане на местни данъци и такси, в кадастъра също, за да се вижда името на новия собственик на скица/схема.
Това се сещам на момента.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 192
1.Двумесечен срок в общината Декларация по чл. 14 - попълнете си я предварително, че е доста дълга. Ако ще го ползвате за основно жилище имате пправи на намеление от данъка
2. Смяна на партиди на ток, вода, парно, газ
3. Записване в домовата книга при домоуправителя
4. Смяна на собственика в кадастъра
5. Ако ще го ползвате за много време е добре да си смените и личните карти
6. Парти - коктейл, вече е по-разпространено от викането на поп

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 852
Всичко описано, с изключение на номер 1.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 192
В някои общини не се декларира автоматично. Добре е на място да се отиде

# 5
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 852
В някои общини не се декларира автоматично. Добре е на място да се отиде

Е как в някои общини?! ЗМДТ не дели общини, а е за цялата държава....
Разбира се купувачът може да отиде до общината и да провери, понякога е възможно и грешка да стане ...

# 6
  • София
  • Мнения: 621
Здравейте,
Какво трябва още да се направи след финализиране прехвърлянето на имот?
Аз се сещам, че трябва отида да сменя титуляра на партидите за тока и водата.

Подаване на декларация за придобития имот в съответната община и плащане на данък,за това се сещам пък аз.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 192
В някои общини не се декларира автоматично. Добре е на място да се отиде

Е как в някои общини?! ЗМДТ не дели общини, а е за цялата държава....
Разбира се купувачът може да отиде до общината и да провери, понякога е възможно и грешка да стане ...
Еми е така. Община Витоша до ноември не получаваха данни от АВ. И трябваше да се подаде декларация по член 14

# 8
  • Мнения: 8 799
може и ключовете да си смениш

# 9
  • Мнения: 1 038
Да, законът за МДТ не дели общините. Но Според местни данъци и такси в конкретна община забавянето на информацията, която идва от нотариуса и имотния регистър може да е до 6 месеца и теоретично да бъдат начислени данъците на стария собственик. Нищо не ви пречи да звъннете в общината и да питате за вашия имот.  Честито

# 10
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 852
Законът казва "7-дневен срок". Такова забавяне от 6 месеца ми е абсурдно просто...

# 11
  • Мнения: 1 038
Да, така ми казаха по телефона. А и отделно вътрешният срок за обработка на вече получена информация е 30 дни. Все пак данните в моя случай бяха актуализирани, но в никакъв случай в 7 дневен срок. По телефона обикновено са изключително любезни и изчерпателни., може би е свързано и с текущата ситуация. За статистиката, обаждам се от чужбина по скайп.

# 12
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Благодаря ви Simple Smile
Някои от нещата отпадат (лична карта примерно), защото аз си живея в къщата, просто майка реши от сега да я прехвърли на мое име.
Утре ще звънна в общината или направо ще мина през центъра за услуги за граждани. Става въпрос за Велико Търново.

# 13
  • Мнения: 12 755
Специално за местните данъци и такси, ей сега правих прехвърляне под формата на продажба и си ми казаха да подам данъчна декларация като нов собственик, и си подадох като поп. Община Сердика в София. Не виждам как може да мине без такова подаване. Да, двумесечен е срокът, аз подадох веднага, щом получих нотариалния акт.

# 14
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 852
Специално за местните данъци и такси, ей сега правих прехвърляне под формата на продажба и си ми казаха да подам данъчна декларация като нов собственик, и си подадох като поп. Община Сердика в София. Не виждам как може да мине без такова подаване. Да, двумесечен е срокът, аз подадох веднага, щом получих нотариалния акт.

Просто поредното доказателство, че в България законите не се спазват.

# 15
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Специално за местните данъци и такси, ей сега правих прехвърляне под формата на продажба и си ми казаха да подам данъчна декларация като нов собственик, и си подадох като поп. Община Сердика в София. Не виждам как може да мине без такова подаване. Да, двумесечен е срокът, аз подадох веднага, щом получих нотариалния акт.
Явно след Нова година това ще правя. Прехвърлянето е от 16 ноември.

# 16
  • Мнения: 5
Здравейте, някой скоро да е подавал така декларация по чл. 14 с КЕП? Става въпрос за Район Младост в София. Купих апартамент, гараж и идеалните части от земята под гаража през юни, звъня в общината в данъчното, но не мога да се свържа с тях. При ходене на място опашките винаги са ужасно дълги.

Има противоречива информация навсякъде дали изобщо е нужно да се пуска такава декларация или минава по служебен (през АВ?). Данъкът при придобиване го платих чрез нотариалната кантора.

Благодаря предварително.

Последна редакция: чт, 29 юли 2021, 22:57 от Lu5o

# 17
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 852
Не знам какво е АП, но вече не се подава декларация по чл. 14. Служебно се подават данните до общините. Все пак след известно време си проверете партидата. Възможно е и да станат грешки.

Общи условия

Активация на акаунт