Да ходя ли на работа, бременна по време на ковид?

  • 5 220
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 156
Здравейте, мами. На 33 години съм.  От скоро разбрах, че съм бременна(първа бременност). Все още сме в пандемия и се чудя редно ли е да продължавам да
ходя на работа? Не работя с клиенти, но имам контакт с около 10 човека. Вече има колеги, които го преболедуваха, но има такива, които не са. Ако не ходя на работа от началото на бременноста как е редно да постъпя, да ползвам платен отпуск, след това болничен... за да съм вкъщи до края на бременноста?

# 1
  • Мнения: 12 755
Възможна ли е работа от вкъщи - хоум офис?
Преди да предприемеш нещо, можеш да си изследваш антителата - да не би вече да си преболедувала безсимптомно.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 006
Възможна ли е работа от вкъщи - хоум офис?
Преди да предприемеш нещо, можеш да си изследваш антителата - да не би вече да си преболедувала безсимптомно.
Много умно, бременна да се помъкне в лаборатория, в която изследват ковид и да виси на опашка с вероятно заразени.
По темата към авторката: бебе можа да направиш, сега форума да ти каже дали да работиш или не?

# 3
  • Мнения: 136
Аз забременях януари 2020, през цялата си бременност не спирах да работя (присъствено), отпуска не съм взимала, в деветия месец взимах нощни смени по 12 часа, и през октомври родих разкошно бебе. Имам и по-голямо дете, което не ходи на ясла. Живея и работя в София.
Не хванах ковид.
Въпросът не е да се затворите вкъщи, а да се пазите разумно!

# 4
  • Мнения: 5 272
Болничните са до 180 дни от ЛКК комисия, ако не стигнат до термина се минава през ТЕЛК. С първата си бременност изязох боничен във втория месец. Дните болничен стигнаха. Въпрос на твое желание е да си пуснеш или не отпуска. По принцип в повечето случаи дните болничен стигат. Дали да излезеш болничен или да работиш е въпрос на личен избор. В пандемия, лично аз бих се пазила повечко, ако бях бременна.

# 5
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
Въпросът май е : Може ли и как да се използва бременността и ковид ситуацията, за да не се ходи на работа?

Последна редакция: сб, 02 яну 2021, 15:55 от White tiger

# 6
  • София
  • Мнения: 12 006
Въпросът май е може ли и как да се използва бременността и ковид ситуацията за да не се ходи на работа?
И аз така си мисля, а форумът е за да й подскаже за някакво "изтупано" оправдание, което да "покаже" я пред мъж, я пред свекърва или някой друг.

# 7
  • Мнения: 4 518
Аз не бих останала вкъщи в тази ситуация. За мен негативното влияние от липсата на контакти, липсата на движение и разнообразие в тази ситуация, са повече от риска да се разболея от осемте души в офиса. Аз лично бих изкукуригала.

# 8
  • Мнения: 12 755
Възможна ли е работа от вкъщи - хоум офис?
Преди да предприемеш нещо, можеш да си изследваш антителата - да не би вече да си преболедувала безсимптомно.
Много умно, бременна да се помъкне в лаборатория, в която изследват ковид и да виси на опашка с вероятно заразени.
...
Хаха, много любезно, благодаря. Де факто, ако човек си запази час (както направи колегата ми), не чака и минута. Миличка Афродита, не бъди груба! Ако любезно си изразиш мнението, то от това няма да изгуби убедителността си.

# 9
  • Мнения: 156
Благодаря за отговорите. Не, не търся оправдание за да не ходя на работа. Чувствам се добре като цяло. Едното ми притеснение е пандемията, а другото че имам полип в матката, който щях да махам. Отложиха плановите операции и нямаше как да стане, в същото време съм забременяла... Знам, че не е правилно, но започнах да чета в интернет за бременност с полип и прочетох страшни неща Sad

# 10
  • Мнения: 8 799
Ако те е страх от ковид, поискай болничен, по-добре така, отколкото едно същество да расте в страх.Остави хорските приказки, че ще те помислят за мързелива, ще ощетиш бизнеса... Това решение ти трябва да си го вземеш сама, въобще не се допитвай. Контакти -  всеки ден, но на открито. Разходки на открито.

# 11
  • Мнения: 40 866
Много умно, бременна да се помъкне в лаборатория, в която изследват ковид и да виси на опашка с вероятно заразени.

И защо? На опашка се виси за PCR (който казва дали си болна, а не дали имаш антитела), а за да види дали има антитела може да си купи от аптеката тест за 25 лева и да си го направи сама у дома.

# 12
  • Мнения: 15 023
Няма как да ти кажем кое е правилно за теб. Пожелавам ти лека бременност и здраво бебе на финала.
За останалото е най-добре да се консултираш с лекар.

# 13
  • България
  • Мнения: 3 621
Много умно, бременна да се помъкне в лаборатория, в която изследват ковид и да виси на опашка с вероятно заразени.

И защо? На опашка се виси за PCR (който казва дали си болна, а не дали имаш антитела), а за да види дали има антитела може да си купи от аптеката тест за 25 лева и да си го направи сама у дома.
Този за антитела не е ли кръвния???
За пръв път чувам за такъв от аптеката.Може ли малко повече информация?

# 14
# 15
  • София
  • Мнения: 22 944
Разбрах, че съм бременна август, работих до средата на октомври и от тогава съм в болнични. Смятам, че коментарите, за оправданието да не работиш, защото си бременна точно в тази ситуация са много грозни. Хоум офис е невъзможен при мен, на ден ми се налага да контактувам лично средно с между  20-30 човека. За да отида и да се върна от работа трябва да пътувам общо 4 пъти с градски транспорт. Благодаря, предпочитам да съм си вкъщи и да се опазя максимално, отколкото всеки ден да трябва да се срещам с толкова много хора.

# 16
  • Мнения: 9
Аз разбрах, че съм бременна април. Тъй като работех в детска школа, а и в началото имах проблеми с бремеността, лекарката ме посъветва да си остана в къщи. Излязох в болничен и от тогава до сега (вече съм 38ма седмица), все съм в болничен.
Лекарката даже ми се кара като пътувам с метрото, да не се излагам на чужди вируси.
На някои може да им се стори смешно, но когато отговаряш и за чужд живот,според мен е по-добре да си предпазлив.

# 17
  • Мнения: 21 440
Вземи си болничен.

Не е нужно да питаш външни хора, ние тук какво ще ти кажем, един едно, друг обратното.

# 18
  • Мнения: 607
При безсимптомно боледуване не се изграждат антитела, даже казват че само при тежко се изграждат.

# 19
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
При безсимптомно боледуване не се изграждат антитела, даже казват че само при тежко се изграждат.
По-голяма глупост не бях чела скоро, може ли да посочите източника на тази информация ако обичате . Кой го казва това?

# 20
  • Мнения: 3 319
Вземай си болничен и си оставай вкъщи.  А тия дето я плюят, засрамете се! Очевидно е рискова бременност. Да си седи вкъщи и да се пази. Имам колежка, която роди на 20 и се чуди защо другите над 30 имат нужда от болнични и веднага и остават вкъщи. Ами много просто - всяка бременност над 30 години се води вече рискова - искаме или не.

# 21
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 423
Ако аз бях бременна в момента щях да изляза веднага в болничен и да огранича контактите си на максимум .

# 22
  • Варна
  • Мнения: 214
Забременях през януари миналата година. Ходих на работа през цялото време освен в периода на най-сериозната блокада - март-април, защото тогава не работеше цялата фирма. Пътувах и в командировки. Родих през септември.
Заразих се с ковид през ноември, за щастие го изкарах леко. Бебето нямаше симптоми. Явно съм се заразила от ММ, който го е изкарал без симптоми, но имаше антитела.
Та в общи линии: всеки си преценява и гаранция няма дори да си стоиш вкъщи ако мъжа ти ходи на работа.
За протокола: на 33 години съм

# 23
  • София
  • Мнения: 22 944
Моят мъж например е хоум офис и детето съм го спряла от градина. Разбира се няма как да сме на 100% защитени, все пак не сме се барикадирали в нас, идеята обаче е да се ограничат максимално контактите.

# 24
  • Мнения: 607
Тигър, вирусолози и инфекционисти в Белгия, казаха че при безсимптомно боледуване и дори при леко протичане не се изграждат антитела и аз се надявах да съм го изкарала безсимптомно и да имам антитела, ама не.
Колкото по -тежко го караш, толкова повече шанс за антитела. Гадно, но това е.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 25 236
А тези антитела, които се откриват в кръвта на неболедували от къде са дошли? Доста такива примери има около мен! Не знам кое светило твърди тая глупост, че при безсимптомно преборване на вируса не се образуват антитела и че количеството им има връзка с тежестта на боледуване, но просто не е вярно.

# 26
  • Мнения: 607
Не са казали, че не е невъзможно, но се случва по - рядко. Ако го караш леко антителата се задържат малко време, ако изобщо ги имаш.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Това не значи, че нямаш имунитет.

# 28
  • Мнения: 468
Щом имате колебания и се притеснявате,по добре си вземете болнични.Все пак това ви е първа бременност и то на 33г и както разбрах с усложнения.Когато става въпрос за такова сериозно нещо,като износване и раждане на дете,няма нищо по важно от това.Спрете работа и не се чувствайте виновна за това!

# 29
  • Мнения: 492
Почивайте си и се пазете. Тези доблестни жени, работили едва ли не до преди да влязат да напъват с нощните смени, лично на мен, са ми нелепи. Цял живот има за бачкане. Разхождайте се в парка или на Витоша и лека бременност!

# 30
  • Мнения: 12 755
Аз разбрах, че съм бременна април. Тъй като работех в детска школа, а и в началото имах проблеми с бремеността, лекарката ме посъветва да си остана в къщи. Излязох в болничен и от тогава до сега (вече съм 38ма седмица), все съм в болничен.
Лекарката даже ми се кара като пътувам с метрото, да не се излагам на чужди вируси.
На някои може да им се стори смешно, но когато отговаряш и за чужд живот,според мен е по-добре да си предпазлив.
Не е смешно. Съвсем логично и отговорно звучи.

# 31
  • Мнения: 144
Отговорът на въпроса ви дали да излезете в болничен зависи за мен от две неща. Първото е да си дадете сметка кое е по-трудно за вас - да ходите на работа и да се притеснявате, че тези десет души хипотетично могат да ви заразят или да си седите вкъщи дълго време, без особена ангажираност, което пак доказано води до тревожност.

Вторият фактор е консултацията с лекар, който наистина има експертизата да каже дали бременността ви е рискова или не. Критерият дали си над 30 далеч не е единственият в тази посока.

Аз съм бременна в края на 5-ти месец и работя, но още от първото затваряне през март сме хоум офис. Да, спокойно ми е, че не срещам много хора ежедневно, но не мисля, че съм напълно застрахована от разболяване. Все пак човек може да се зарази и докато пазарува в супера.

П. С. Не намирам за удачни нито критиките към дамите, които работят до края на бременността, нито тези към излезлите в болничен. Дори бременна, жената има свои страхове, права, хобита и желания. Няма как 9 месеца да мислим САМО за раждането. А ако го направим, не съм сигурна, че сме дали най-доброто на бебето.

# 32
  • Мнения: 21 440
Дамите, които работят до края на бременността или им се налага, или просто се чувстват по-добре така. Много зависи и от естеството на работата, от отношението на работодателя.

Ако действително има избор дали бременната жена да ходи на работа, или не, който няма да има крайно негативни последици за работното и място, особено в настоящата обстановка е по добре да си стои в къщи и да си гледа здравето.

# 33
  • Мнения: 7 898
Докато бях бременна работех в болница и дори с ковид пациенти. Не съм се заразила и родих здраво бебе. Правилата са след 28 седмица работа от вкъщи, или просто в къщи.

# 34
  • Мнения: 6 553
Аз излязох в болничен след третия месец на бременността. Тогава казах на шефката и съм й много благодарна, че сама ми предложи да изляза болничен. И това беше година преди ситуацията с прословутия Ковид и имах съвсем нормална бременност. За мен най-добрият вариант за една бременна жена е да си е вкъщи, да си почива,да си нагласи къщата, да напазарува за бебето, да се подготви психически за промяната. Не разбирам жените, които драпат да ходят на работа до последно, че и се хвалят Rolling Eyes

# 35
  • София
  • Мнения: 6 726
Ама вие и да си стоите вкъщи пак може да си лепнете Ковид. Все ще отиде или вие или мъжа ви до аптека или до магазин.... Ако искате и смятате, че така няма да се заразите изолирана вкъщи просто си вземете отпуската или болничен.

# 36
  • София
  • Мнения: 22 944
Само че докато сте вкъщи шансът намалява значително. Иначе, ако можех да работя от вкъщи, не трябваше да ползвам ГТ и бях сама в стая ( или поне без непрекъснат поток от хора) сигурно и аз щях да работя още.

# 37
  • София
  • Мнения: 6 726
М колко пък да намалява Simple Smile Имам познати дето бяха затворени уж нямат контакти и всички се лепнаха с тоя вирус...  Въпроса е да има адекватни лекари така, че ако се проявят симптоми да помогнат и то най-вече на бременни.

# 38
  • София
  • Мнения: 22 944
Много навалява, защото и  контактите намаляват значително. Разбира се риск винаги има, не отричам, но в тази ситуация според мен трябва да бъде сведен до минимум.

# 39
  • Мнения: 21 440
Рискът идва от контакта със заразен. Другояче няма как да се лепне ковид. Следователно с колкото по-малко хора контактуваш, толкова по-малък е рискът. Нула няма как да е.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 726
Разбира се ако авторката я е страх нека сведе контактите до минимум. Аз ако обаче трябва да стоя цяла бременност вкъщи не ще лудна ами незнам Simple Smile
 Просто ако ще ви е по-спокойно пускайте налични отпуски и болнични и си бремeнеете на спокойствие. Няма какво да ви притеснява ще работите цял живот Simple Smile

# 41
  • Мнения: 21 440
Само  да допълня, че по никакъв начин не се налага да стои цяла бременност в къщи. От магазина е съвсем невероятно да се зарази, от разходки пък изключено.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 726
Защо да е невероятно вие незнаете какви хора влизат и излизат там?

# 43
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
От магазина е съвсем невероятно да се зарази, от разходки пък изключено.
Каква е разликата между хората, които ще срещне на работното място и тези , които ще се блъснат в нея на улицата или в магазина например? Спазва ли се някаква дистанция реално според вас. Разхождали ли сте се в парка през почивните дни в последно време, в Борисовата например не може да се разминеш от народ. В магазинте има опашки и този зад теб редовно ти диша във врата. Как точно ще спреш непознат да кихне или да се изкашля насреща ти на улицата. ....

Последна редакция: чт, 07 яну 2021, 16:38 от White tiger

# 44
  • Мнения: 7 898
Аз излязох в болничен след третия месец на бременността. Тогава казах на шефката и съм й много благодарна, че сама ми предложи да изляза болничен. И това беше година преди ситуацията с прословутия Ковид и имах съвсем нормална бременност. За мен най-добрият вариант за една бременна жена е да си е вкъщи, да си почива,да си нагласи къщата, да напазарува за бебето, да се подготви психически за промяната. Не разбирам жените, които драпат да ходят на работа до последно, че и се хвалят Rolling Eyes

Не съм драпала да работя! Просто такива са наредбите, че бременитвжтрябва да си седят в къщи след 28 седмица!
Шанса да се заразя на работа всъщност е много по- малък от това да се заразя в магазина, защото там ползвам защитно облекло и стриктна хигиена!

# 45
  • Мнения: 12 755
Аз излязох в болничен след третия месец на бременността. Тогава казах на шефката и съм й много благодарна, че сама ми предложи да изляза болничен. И това беше година преди ситуацията с прословутия Ковид и имах съвсем нормална бременност. За мен най-добрият вариант за една бременна жена е да си е вкъщи, да си почива,да си нагласи къщата, да напазарува за бебето, да се подготви психически за промяната. Не разбирам жените, които драпат да ходят на работа до последно, че и се хвалят Rolling Eyes
Ключовата част на мнението е "за мен". Всеки решава за себе си. А ако иронизираш или се изразяваш обидно за други хора, които са на различно мнение, не знам това до какви точно ползи води.
Нали обменяме мнения. Личните нападки и собственото възвеличаване показват само дефицити на нападащия.

Хора, научете се да спорите с уважение към всяко мнение, само ще спечелите привърженици на тезата си.

# 46
  • Мнения: 21 440
От магазина е съвсем невероятно да се зарази, от разходки пък изключено.
Каква е разликата между хората, които ще срещне на работното място и тези , които ще се блъснат в нея на улицата или в магазина например? Спазва ли се някаква дистанция реално според вас. Разхождали ли сте се в парка през почивните дни в последно време, в Борисовата например не може да се разминеш от народ. В магазинте има опашки и този зад теб редовно ти диша във врата. Как точно ще спреш непознат да кихне или да се изкашля насреща ти на улицата. ....


Ще ходи в магазина извън пиковите часове и в парка, когато не гъмжи от народ. Като не ходи на работа ще може да си разпределя времето така, че да не и се налага да се бута в тълпи.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 726
Че то там баби постоянно за какви пикове часове говорим изобщо? Вече няма такива проверки за маски и колко народ влиза по магазините...

# 48
  • София
  • Мнения: 22 944
Около нас навсякъде се следи за маски и не пускат без.

# 49
  • Мнения: 435
Не бих работила, ако имам шанс да взема болничен. Колко пъти през живота сме бременни, в стандартния вариант 2-3. Да излагам бъдещо дете на риск, не мерси. За протокола имам една позната, която реши да работи до последно и загуби детето седмица преди планово секцио и това много преди Ковид, всички останали мои познати спряха работа веднага след + тест. Та айде от тия геройства няма нужда, медали не връзват на работа.

# 50
  • Мнения: 15 023
За съжаление деца губят и жени, които са решили да не работят. Ако имаше такава закономерност - не работиш, не губиш дете,  работиш, може да го загубиш, никой нямаше да пусне нито една бременна жена на работа.

Последна редакция: пт, 08 яну 2021, 07:36 от Sunny29

# 51
  • Мнения: 12 755
Много жалко, че така се е случило и жената е изгубила бебето. Все пак ми се струва, че седмица преди планово секцио тя най-вероятно е била вече в отпуск по майчинство поне от 3 седмици, по мои бакалски сметки.

# 52
  • Мнения: 7 898
Значи, има си официални инстанции които дават препоръки за това кое в опасно за бремените и кога трябва да не работят! И на мен ми се искаше да си седя в къщи, но тези инстанции казаха че мога да не работя едва след 28 седмица!

# 53
  • София
  • Мнения: 22 944
Никакви официални инстанции няма, единственият откогото зависи е проследяващият лекар, все пак той издава болничният, съответно след това и лекарската комисия.
 Не е нужно да има проблем с бременността, за да се издаде болничен. Има жени с лека и прекрасна бременност, чиято работа обаче е такава, че може да навреди на плода, ако не спрат да я извършват.

# 54
  • Мнения: 7 898
Живея в чужбина и инстанцията е The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. Именно те правят препоръките за бременните и всички работодатели се видят по тях, както и личния ми лекар и гинеколога който ми следи бремеността.
https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/coronavi … nd-womens-health/

# 55
  • София
  • Мнения: 22 944
Извинявам се тогава, за България говоря аз.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 214
Много крайни изказвания натрупа тази тема.
Естествено, че за да се отговори на въпроса трябва да се имат предвид доста неща - естеството на работа, как протича бременността и общ здравен статус на майката, навиците и и т.н.
Ще си позволя обаче да кажа, че по мое мнение в България твърде често се случва бременните жени да спират работа още в началото без са имат основателна причина за това, не само по време на пандемия. Може би и тук трябва да има препоръки по въпроса както в UK, за да не се злоупотребява.
В края на краищата всяка бременна и нейния следящ АГ си преценяват. Дали ще изглеждам нелепо или героично в очите на хора, които очевидно не са склонни да приемат друга гледна точка ми е все тая.
Доброто състояние на духа по време на бременност е също толкова важно, колкото и физическото състояние на тялото, така че колкото и да е странно за някой има хора, които се чувстват добре и пълноценни ходейки на работа и други, които се чувстват добре почивайки си вкъщи.

# 57
  • Мнения: 2 502
Значи, има си официални инстанции които дават препоръки за това кое в опасно за бремените и кога трябва да не работят! И на мен ми се искаше да си седя в къщи, но тези инстанции казаха че мога да не работя едва след 28 седмица!

Значи, ако дамата беше в държава с такива инстанции, надали щеше да пусне темата.
Сега персонално към авторката - аз не бих работила и действително не съм работила през периода на бременност. Ако има някакво значение си спомням, че гинекологът ми беше казал, че може да започне да ми дава болнични когато вляза в 4-ия месец. Говоря за 2016 г.

# 58
  • Мнения: 7 898
Виж сега, на всички е ядно че в Бг масово излизат в болнични само защото са бременни, а не защото имат проблеми!

# 59
  • София
  • Мнения: 22 944
Само че тази и миналата година ситуацията е доста по-различна от обичайната.

# 60
  • Мнения: 2 502
Виж сега, на всички е ядно че в Бг масово излизат в болнични само защото са бременни, а не защото имат проблеми!

Разбира се, че не е задължително да имам проблемна бременност, че да си стоя в болничен.
Не всички искат да работят бременни и щом здравната система го позволява, ще си вземат болничен.
Сума ти хора злоупотребяват, точно пък бременните ще вземат да имат скрупули, моля по-сериозно!
Както е казала дамата по-нагоре преди мен - още повече, че сега ситуацията е по-необичайна от други години.

# 61
  • Мнения: 6 553
"само защото са бременни" според мен е достатъчна причина да се излезе в болничен. Все пак раждаш 1-2 пъти в живота. Защо да не си осигуриш спокойна бременност. Още повече, че двете години след това е доста натоварено с малкото човече.

# 62
  • Мнения: 931
Аз забременях януари 2020, през цялата си бременност не спирах да работя (присъствено), отпуска не съм взимала, в деветия месец взимах нощни смени по 12 часа, и през октомври родих разкошно бебе. Имам и по-голямо дете, което не ходи на ясла. Живея и работя в София.
Не хванах ковид.
Въпросът не е да се затворите вкъщи, а да се пазите разумно!

И дадоха ли ти тиквен медал?

# 63
  • Мнения: 21 440
Това с нощните смени по 12 часа в деветия месец ми напомни за един филм, дето полицайката беше с един огроооомен корем и всеки момент щеше да роди, но ходеше на работа, забравих как се казваше Simple Smile

# 64
  • Мнения: 2 467
След поредна подобна тема, аз продължавам да недоумявам как се взима болничен, без да си болен. Иначе "решението" (което не би трябвало да е лично на бременната, а на медицинско лице) си опира до нагласа и възможности на жената. Ако е учила, търсила подходяща работа, имала е амбиция да израства кариерно и т.н., то по-скоро не би издържала 7 месеца да лежи на кълка и да измие стъклата накрая. Ако пък манталитета е на скатавка, работата е посредствена и на всички е все тая дали работи или не, то АГ услужливо издава болничен лист, защото "веднъж-дваж е бременна". После пък веднъж-дваж ще има бебе, веднъж-дваж ще е малко детето, веднъж-дваж ще е първокласник...

# 65
  • Мнения: 2 502
След поредна подобна тема, аз продължавам да недоумявам как се взима болничен, без да си болен. Иначе "решението" (което не би трябвало да е лично на бременната, а на медицинско лице) си опира до нагласа и възможности на жената. Ако е учила, търсила подходяща работа, имала е амбиция да израства кариерно и т.н., то по-скоро не би издържала 7 месеца да лежи на кълка и да измие стъклата накрая. Ако пък манталитета е на скатавка, работата е посредствена и на всички е все тая дали работи или не, то АГ услужливо издава болничен лист, защото "веднъж-дваж е бременна". После пък веднъж-дваж ще има бебе, веднъж-дваж ще е малко детето, веднъж-дваж ще е първокласник...

Или пък е следният вариант - учила, търсила подходяща работа, намерила я, израснала е кариерно и като е разбрала, че е бременна си е решила да си остане 7 месеца, не задължително да лежи на кълка. Например си е дала сметка, че животът и ежедневието й ще се променят коренно и няма как да търчи бременна както преди и да влиза от среща в среща, от командировка в друга. Нарича се приоритет. Сядаш и решаваш кое ти е по-важно.
Как не се поглежда по-далече от носа?

# 66
  • Мнения: 5 544
Само  да допълня, че по никакъв начин не се налага да стои цяла бременност в къщи. От магазина е съвсем невероятно да се зарази, от разходки пък изключено.
Съгласна съм.
Някой по-напред беше попитал защо пазаруването в супера да е по-безопасно от работата в офиса? Ами, много са причините. В супера ще отидеш за половин час веднъж седмично и ще се разминеш за броени секунди с потенциални заразоносители. А при разминаване шансът да се заразиш е минималистичен. Друго е да си в офис с още няколко души 5 дни седмично по 10-тина часа всеки ден и колежката срещу теб на съседното бюро да е с маска под брадата (в най-добрия вариант само докато яде и пие кафе), да влизат по 15-20 клиента, с които да имаш продължителен и близък контакт...
В крайна сметка смятам, че всеки е свободен да вземе решение за себе си на база рисковете на професията си и здравословното си състояние.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 214
Като говорим за приоритети, аз не мога да разбера защо трябва да се избира. Ако бременността е нормална (тя не е болест, да не забравяме това) и бременната си живее живота активно, работата и не е свързана с опасни химикали, тежък физически труд или нещо подобно, може съвсем спокойно да си върши работата до 9 месец и да си бременее без това да е проблем нито за нея, нито за бебето. Забелязала съм даже, че това обикновено е предпоставка за натрупването на по-малко кг добра двигателна активност до края, която е важна за възстановителния период (знам, че може да се разхождаме и в парка)

Също ми е много интересно как точно се "подготвяш" за появата на детето или за промяната в живота си - ок ще напазаруваш (това не отнема 8 месеца), ще почетеш малко книги или ще посетиш курсове - няма да го правиш по цял ден. Ако 9 месеца само стоя и мисля за появата на бебето и за това как се чувства то сега вътре в мен, щях да съм полудяла.

А за тиквения медал е голям лаф, ама вече сме го чували хиляди пъти и не е интересен.

# 68
  • Мнения: 2 467
Е, приоритетно да се гледат филми, да се яде за двама и да се гнезди. Това са месеци наред, не се ли побъркват вкъщи...

# 69
  • Мнения: 144
Аз също не мога да разбера защо се говори за приоритети. Износването и раждането на здраво бебе е целта на бременността, но майката има и други хоризонти и това е нормално. Времето с любимия човек, хобитата, работата, са съзнателни наши избори също както забременяването. Тоест не виждам защо тук говорим за работното място все едно то ни е натрапено отнякъде и трябва задължително да стоим далече от него, за да се роди здраво бебе и да се подготвим за идващия малък човек. Ако човек не харесва работата си и я е избрал ей така, разбирам, но ако му е приятна, то тя също е част от него и нормалния му ритъм.

# 70
  • Мнения: 21 440
Жената се притеснява от ковид. Не е ставало дума за кариера, скука, невъзможност да си уплътни времето в къщи и други подобни. Обвързала е въпроса си с ходене на работа бременна по време на пандемия, а не по принцип.

Щом има възможност да не ходи на работа, да не ходи - едно притеснение по-малко.

# 71
  • Мнения: 8 891
Ако авторката може да си позволи финансово да остане вкъщи - да остане. Това е решение между нея и партньора ѝ, форума не го бърка изобщо.

# 72
  • Мнения: 174
Чета и се плескам по челото! Какви дилеми: коя е по-заслужил човек... Ами работила съм много. Имам и 2 висши образования. От моментът, в който разбрах, че съм бременна до раждането ми онзи ден си седях почти само в нас. Как щях да си простя да се заразя с нещо си?!? Семейството ми го хвана и никой не ме доближи 3 седмици, а мъжът ми се беше виждал с тях и спахме над 14 дни в отделни стаи и той седя с маска вкъщи. Вика му се приоритети. Към края на бремеността ми беше толкова тежко, че последното което ми трябваше е да се правя на преуспяла...

# 73
  • Мнения: 3 319
Чета и се плескам по челото! Какви дилеми: коя е по-заслужил човек... Ами работила съм много. Имам и 2 висши образования. От моментът, в който разбрах, че съм бременна до раждането ми онзи ден си седях почти само в нас. Как щях да си простя да се заразя с нещо си?!? Семейството ми го хвана и никой не ме доближи 3 седмици, а мъжът ми се беше виждал с тях и спахме над 14 дни в отделни стаи и той седя с маска вкъщи. Вика му се приоритети. Към края на бремеността ми беше толкова тежко, че последното което ми трябваше е да се правя на преуспяла...

В Германия например са още по-луди. Работят докато не пометнат. В работата ми има три жени, за които със сигурност знам, че са загубили бебетата си понеже какво са щели да правят вкъщи (не работим лека и лесна работа). За някои хора работата и себедоказването са на първо място - пък даже и на цената на детето им. Чудно ми е след като имаш такива приоритети що изобщо се пънеш да ставаш майка?!

# 74
  • Мнения: 2 467
Ами на някои жени стремежите им се простират и над ролята на инкубатор.

# 75
  • Мнения: 3 319
Ами на някои жени стремежите им се простират и над ролята на инкубатор.
`

Страшни стремежи няма що. Да си убиеш детето заради някой който те е наел да му бачкаш.  Даже е безумно, ако си сама собственик на фирма. А пък ако се имаш за инкубатор просто не раждай и бачкай докато не се гътнеш.

# 76
  • Мнения: 174
С тия изказвания по-добре пропусни майчинството. Ако не си готов да се лишиш от някои кефове като партЕ и изтастване в кариерата идните 3 години, по-добре не се занимавай. А и кой опеределя ако една жена реши, че иска да си седи и да си се грижи за дома и семейството, че е лоша?!? И защо трябва да се нарича инкубатор? Бая осъдителни изказвания. Щото пък да се доказваш на някакъв тъп мениджър е голямо постижение...

Ами на някои жени стремежите им се простират и над ролята на инкубатор.

# 77
  • Мнения: 2 467
Аз някъде го бях писала, ама пак да си кажа. Няма нужда да се пените за моето мнение, запазете си аргументите за лично ангажираните с вашите решения хора. Дано след 20 години обаче тия загрижени мами не намилат на децата си колко много са жертвали за тях, пък те, видиш ли - неблагодарни!
Някой, който приравнява ходенето на работа с убийството на дете, няма с какво да ме впечатли.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 214
Някой ще ми покаже ли изследване, което е доказало, че жените, които ходят на работа по време на бременност не успяват да износят здраво бебе? Или поне някаква минимална доказана връзка между двете освен: "една моя приятелка така работи и загуби детето" ?
Все още не мога да разбера защо трябва да се избира едното от двете като светът от години е устроен така, че една жена да може да бъде успешна и в работата си и в отглеждането на децата си.

# 79
  • Мнения: 3 319
Някой ще ми покаже ли изследване, което е доказало, че жените, които ходят на работа по време на бременност не успяват да износят здраво бебе? Или поне някаква минимална доказана връзка между двете освен: "една моя приятелка така работи и загуби детето" ?
Все още не мога да разбера защо трябва да се избира едното от двете като светът от години е устроен така, че една жена да може да бъде успешна и в работата си и в отглеждането на децата си.

Зависи много от работата, която работиш. Ако седиш цял ден на бюро - няма проблем. Ако работиш обаче тежка работа трябва да си промениш приоритетите. Даже и работодателя си не можеш да осъдиш после защото по собствено желание си идвала на работа.Както вече казах на моята работа вече три жени пометнаха понеже и те разсъждаваха като вас. Сигурно, ако сега ги питам какво биха направили то от първата седмица вероятно щяха да си останат у дома. Въпрос на приоритети - аз не бих си убила детето, заради някаква работа (още повече, че имам и проблеми със забременявато). Успея ли да зачена от първа седмица ще пазя леглото пък нека изумените кариеристки ме смятат за инкубатор.

# 80
  • София
  • Мнения: 22 944
Само да припомня: Темата не е ходене на работа и бременност, а ходене на работа бременна по време на COVID, защото изобщо не е едно и също.

# 81
  • Мнения: 6 764
Много зависи от работното място. При нас условията са лоши, липса на отваряеми прозорци, много хора на едно място. Вече 2 пъти бях контактна, Слава Богу не се разболях. Едната колежка, на която бях контактна е пила 3 антибиотика докато се оправи. Амииии не искам да ми се налага такова нещо сега. Имам още седмица в офиса, силно се надявам да не стане фал. Ако си имах самостоятелен офис, щеше да е друго, но с още 9 човека в непроветряемо помещение...
Категорично ако има риск, по-добрата опция е да се остане вкъщи. Защото после никой няма да понесе вместо теб последствията.

# 82
  • Мнения: 3
Здравейте и от мен за първи път се включвам в темичка и тъй като не намерих нова за работа и бременност реших да питам тук дано не съм сбъркала мястото.
Та мен не ме притеснява ковид обстановката , притеснява ме че работя от две години с този мой работодател и забременях в почти 11 седмица съм и работодателя вече знае , но все още не съм го увведомила писмено това е нещо което предстои да направя в най скоро време , защото колкото повече чета се притеснявам повече.
Ситуацията е малко необичайна и не знам как стоят нещата
работя в хранителен магазин човека който ме повика е собственика на магазина договора ми е безсрочен
а собственика е възрастен човек пенсионер който работи през времето което почивам
от край време обаче взе да се оплаква от болежки да говори как трябва да поизпразним магазина от стоката и си мисля че иска да затваря предприятието , какво бих  могла да направя в тази ситуация извинвам се за дългия пост

# 83
  • Мнения: 5 272
Първо, хубаво би било да започнете да слагате точки в края на изреченията, а новото да започвате с главна буква.
Ако човекът е решил да затвори бизнеса си, не мисля че имате много полезни ходове.

# 84
  • Мнения: 3
Първо, хубаво би било да започнете да слагате точки в края на изреченията, а новото да започвате с главна буква.
Ако човекът е решил да затвори бизнеса си, не мисля че имате много полезни ходове.
Бих се постарала повече , но лаптопа е толкова стар че е почти не възожно. Благодаря все пак за бързия отговор

# 85
  • София
  • Мнения: 22 944
Здравейте и от мен за първи път се включвам в темичка и тъй като не намерих нова за работа и бременност реших да питам тук дано не съм сбъркала мястото.
Та мен не ме притеснява ковид обстановката , притеснява ме че работя от две години с този мой работодател и забременях в почти 11 седмица съм и работодателя вече знае , но все още не съм го увведомила писмено това е нещо което предстои да направя в най скоро време , защото колкото повече чета се притеснявам повече.
Ситуацията е малко необичайна и не знам как стоят нещата
работя в хранителен магазин човека който ме повика е собственика на магазина договора ми е безсрочен
а собственика е възрастен човек пенсионер който работи през времето което почивам
от край време обаче взе да се оплаква от болежки да говори как трябва да поизпразним магазина от стоката и си мисля че иска да затваря предприятието , какво бих  могла да направя в тази ситуация извинвам се за дългия пост

Не е това Вашата тема, попитайте в "Майчинство счетоводно".

Общи условия

Активация на акаунт